Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Zwolnienia i areszty po skandalu korupcyjnym - Instytut Wolności

Zwolnienia i areszty po skandalu korupcyjnym

Ekspres Ukraiński nr 19, red. Adrian Purzycki

Awantura o Eurowizję, zmiany kadrowe w Sądzie Najwyższym oraz indeks tranparentności miast – o tym piszemy w nowym Ekspresie Ukraińskim. 

Julia Berezovska/ Press office NBU CC BY-NC-ND 2.0

Sekretarz RNBO związany z skandalem korupcyjnym zwolniony z posady

Trwa skandal związany z korupcja w ukraińskim sektorze obronnym. Dziennikarze portalu Bihus.info wypuścili drugi z trzech odcinków programu, w którym opisują domniemane malwersacje finansowe związane z nielegalnym zakupem sprzętu wojskowego z Rosji. Zamieszany w nie, ma być Igor Hładkowski, były zastępca sekretarza Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony, jego syn Ołeh, który miał kurować procederem oraz generalny dyrektor firmy UkrObronProm Pawło Bukin.

Dziennikarskie śledztwo oparte jest m.in. na rzekomej korespondencji ww. osób, którą Bihus.info miało otrzymać z anonimowego źródła. Padają w niej informacje o sposobie nielegalnego zakupu sprzętu dla firm zbrojeniowych za pośrednictwem łańcucha firm, kilkukrotnym (200-400%) zawyżaniu cen na państwowych zakupach i uzyskiwaniu z nadwyżek korupcyjnych korzyści przez figurantów śledztwa.

Hładkowski-senior po wybuchu afery został zawieszony, a tydzień po nagłośnieniu skandalu, zwolniony przez prezydenta z posady. Jest on byłym biznesowym współpracownikiem Petra Poroszenki. Ze względu na to, pojawiają się sugestie o współuczestnictwie czy też odpowiedzialności aktualnego prezydenta za opisane przestępstwa. Jednak, póki co, dziennikarze nie przedstawili żadnych faktów, łączących bezpośrednio Poroszenkę z procederem.

Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy poinformowało, że część informacji podanych przez dziennikarzy dotyczy już prowadzonych śledztw, a w związku z nowymi doniesieniami otworzone zostaną kolejne sprawy. 4 marca NABU aresztowało dwóch dyrektorów firmy SpecTechnoEksport, wchodzącej w skład UkrObronPromu, pod zarzutem przestępstwa na szkodę budżetu państwa na kwotę 2,2 miliona dolarów.

Dziennikarskie śledztwa zostały wyświetlone łącznie ponad 1 300 tys. razy w serwisie Youtube.

Źródła: Bihus.Info;


Skandal polityczny wokół Eurowizji

Ukraina nie będzie w tym roku reprezentowana na 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie – to efekt skandalu politycznego do jakiego doszło pod koniec lutego.

Na kilka dni przed krajowymi eliminacjami do konkursu krymskotatarska telewizja ATR wyemitowała wywiad z wokalistkami zespołu ANNA MARIA – siostrami Anną i Marią Opanasiuk, w którym piosenkarki odmówiły dziennikarzowi Romanowi Skrypinowi jednoznacznej odpowiedzi na pytania dotyczące przynależności Krymu i okupacji półwyspu przez Rosję. „Ukraina straciła Krym… Kiedy tam jedziemy przejeżdżamy przez dwie granice. To mówi samo za siebie” – powiedziała jedna z sióstr. Okazało się również, że matka piosenkarek dostała od rosyjskich władz nagrodę „za powrót Krymu”. To wszystko spowodowało, że dotychczasowe faworytki eliminacji, zajęły przedostatnie miejsce.

Najwięcej głosów zdobyła wokalistka Maruv (właśc. Hanna Korsun) – szybko jednak wyszło na jaw, że artystka sporo koncertowała w Rosji, i że ma na terytorium tego kraju zaplanowaną dalszą trasę koncertową. Regulamin konkursu tego nie zabrania, ale wywołało to falę krytyki wśród Ukraińców. Sprawę skomentował na Twitterze wicepremier Wjaczesław Kyryłenko, stwierdzając że Ukrainy nie może reprezentować wokalistka, która koncertuje na terytorium państwa-agresora.

Dwa dni po zwycięskich eliminacjach Maruv oświadczyła, że rezygnuje ze swojego udziału. Narodowa Telekompania Ukrainy (NTKU), organizator eliminacji krajowych zaproponował udział dwóm kolejnym zespołom: Freedom Jazz i Kazka – w związku z zaistniałą sytuacją oba, odmówiły.

Ostatecznie decyzją NTKU, Ukraina w tym roku zrezygnowała z uczestnictwa w Eurowizji, a szef NTKU Zurab Ałasania, nie wyklucza rezygnacji także w przyszłym roku, jeśli konkurs wygra reprezentacja Rosji. Zdaniem wielu komentatorów, taka reakcja jest przesadzona. „Zrobiono z Konkursu Eurowizji festiwal represji politycznych” – podsumował znany producent muzyczny Wołodymyr Bebeszko. „Powinno się zwolnić osoby odpowiedzialne za organizację krajowych eliminacji” – dodał.

Źródło: Ukrainśka Prawda ;


Sojusz demokratów. Sadowy popiera Hrycenkę.

Mer Lwowa Andrij Sadowy zrezygnował z kandydowania w wyborach prezydenckich na Ukrainie na rzecz Anatolija Hrycenki – byłego ministra obrony.

Połączenie sił obu kandydatów, odwołujących się do podobnego elektoratu, było przedmiotem dyskusji na Ukrainie od dłuższego czasu. Za wyłonieniem jednego kandydata tzw. „obozu demokratycznego” optowała część młodych deputowanych Rady Najwyższej oraz ukraińskich intelektualistów і aktywistów.

Wcześniej Hrycenko uzyskał wsparcie m.in. polityka i działacza antykorupcyjnego Wiktora Czumaka, który stanął na czele jego sztabu. Po decyzji Sadowego, Hrycenkę poparła również partia Siła Ludzi (ukr. Сила Людей) i jej kandydat na prezydenta Dmytro Hnap, a także politycy z grupy parlamentarnej Eurooptymiści m.in. Mustafa Najjem i Switłana Zaliszczuk.

Hrycenko oznajmił, że sojusz ma „strategiczny charakter” i przewiduje również współpracę z partią Samopomoc Sadowego w wyborach parlamentarnych. Jednak żaden z nich nie potwierdził planów stworzenia wspólnego ugrupowania.

W aktualnych sondażach Anatolij Hrycenko cieszy się poparciem ok. 6-8% wyborców, a Andrij Sadowy 2-4%. Ostatni sondaż, firmy Rating Group z 28 lutego 2019, wskazuje, że najwięcej wyborców Sadowego może przepłynąć właśnie do Hrycenki (18%), ale część z nich może wybrać również Poroszenkę (16%) i Zełenskiego (10%). Ekspert Centrum Razumkowa Mychajło Miszczenko uważa jednak, że połączenie sił odbyło się zbyt późno – lepszy efekt wg niego miałoby to jesienią 2018 r., zanim Wołodymyr Zełenski zagospodarował tzw. elektorat protestu.

Źródła: Hromadśke TV ;


Pogorszenie dynamiki eksportu

Eksport ukraińskich towarów w ujęciu kapitałowym w ubiegłym roku wzrastał, ale mniej dynamicznie niż poprzednio –  tak wynika z najnowszych danych za 2018 r. opublikowanych przez Urząd Statystyczny Ukrainy (UkrStat).

Łączna kwota eksportu wzrosła o 9% i wyniosła 47,3 mld USD, natomiast realny poziom eksportu spadł. Za zmniejszoną dynamikę odpowiada przede wszystkim spadek produkcji rolnej, która stanowi aż 1/3 eksportu Ukrainy. W związku z mniejszymi zbiorami, podaż głównego towaru eksportowego – oleju słonecznikowego spadła o 8% w porównaniu z rokiem 2017. Podobnie rzecz się miała z soją, której eksport zmniejszył się aż o 22%, przez co produkt ten wypadł z pierwszej dziesiątki najczęściej eksportowanych produktów. W przypadku zbóż, spadek produkcji zrekompensowały wysokie ceny na światowych rynkach (fizycznie eksport jęczmienia spadł o 26%, ale jego wartość pieniężna spadła tylko o 4%).

Kliknij, żeby przeglądać dane 

Przemysł wydobywczy (zwłaszcza nieprzetworzonych rud żelaza) także zaliczył w ubiegłym roku spadek produkcji, co w połączeniu z nieznacznym spadkiem cen również wpłynęło eksport.  Raport UkrStatu wskazuje, że Ukraina nadal orientuje się gospodarczo na kraje UE w ramach Pogłębionej i Całościowej Strefy Wolnego Handlu (DCFTA).

Eksport do UE wzrósł w ubiegłym roku o 15% (do pozostałych państw – w tym Rosji o 6%), to jednak dwa razy wolniej niż w roku poprzednim. W przypadku Rosji odnotowano ogromny spadek eksportu m.in. silników turbinowych, w związku z pełnym wdrożeniem zakazu eksportu tzw. towarów podwójnego zastosowania. W tym samym czasie jednak o 17% wzrósł eksport głównego towaru na rynek rosyjski – tlenku glinu.

Eksperci wskazują, że sytuacja eksportowa Ukrainy, choć gorsza niż przed rokiem nie powinna powodować paniki – w bieżącym roku należy spodziewać się wzrostu produkcji rolnej oraz ograniczenia barier pozataryfowych w handlu z UE, w związku z wykonywaniem przez Ukrainę zobowiązań wobec Unii.

Źródło: Ewropejśka Prawda ; UkrStat ;


Indeks przejrzystości ukraińskich miast

Ukraiński oddział Transparency International opublikował coroczny raport dotyczący poziomu przejrzystości i dostępności informacji w 100 największych ukraińskich miastach. W pierwszej piątce rankingu znalazły się kolejno – Drohobycz, Mariupol, Winnica, Pokrow i Dniepr. Geograficzna analiza raportu wskazuje, że w badanym zakresie, podział na wschód i zachód kraju rozmywa się – w całej Ukrainie bowiem zdarzają się miasta mniej i bardziej przejrzyste.

Raport wziął pod uwagę łącznie 91 czynników w 13 sferach m.in. takich jak – dostępność informacji dot. pracy urzędów i rad miejskich, uczestnictwa mieszkańców, zakupów i zamówień, mienia komunalnego, procedury budżetowej, polityki mieszkaniowej, pomocy społecznej, polityki kadrowej i oświaty. Spośród wymienionych obszarów wiele uległo cyfryzacji – i tak dostępność miejsc w szkołach publicznych albo składania wniosku o przydział mieszkania lub pomocy społecznej odbywają się za pośrednictwem dedykowanych platform on-line. Analitycy Transparency brali pod uwagę nie tylko systemy informatyczne, ale także przeprowadzili wywiad wśród obywateli jak i samych urzędników miejskich (także pod kątem rozpatrywania przez nich wniosków i skarg wniesionych poza systemami informatycznymi). Średnia krajowa indeksu przejrzystości wyniosła 41%, zaś najlepszy w zestawieniu Drohobycz uzyskał wynik aż 85,2%.

Całość raportu: Transparency UA ;


Wybór sędziów Wyższego Sądu Antykorupcyjnego na ostatniej prostej

 Wyższa Komisja Kwalifikacyjna (organ sądownictwa powołany do oceny kandydatów na sędziów) ogłosiła listę rankingową do objęcia 78 wakatów w izbach Sądu Najwyższego Ukrainy. Wśród kandydatów wykryto nieprawidłowości w przypadku 16 sędziów, zgodnie z ustaleniami Publicznej Rady Uczciwości (Hromadśka Rada Dobroczesnosti).  Podejrzani sędziowie niespełniający wg Rady kryteriów niezawisłości i uczciwości to m.in. Serhij Mohyla, bratanek byłego szefa centralnej komisji wyborczej w 2004 r., Serhija Kiwałowa oskarżanego o fałszowanie wyborów na korzyść Wiktora Janukowycza. Na liście znalazło się kilka osób z kręgów politycznych i biznesowych powiązanych z urzędującym prezydentem Petrem Poroszenką.

Dodatkowo, Wyższa Komisja Kwalifikacyjna ogłosiła także listę 39 sędziów zakwalifikowanych do składów orzekających Wyższego Sądu Antykorupcyjnego – 27 sędziów do I instancji i 12 do izby odwoławczej. Spośród zaakceptowanych kandydatów 22 to zawodowi sędziowie, 13 to adwokaci, a 4 pracownicy naukowi.

W przypadku 8 sędziów złożono zastrzeżenia, które zostaną zweryfikowane przez gremium międzynarodowych ekspertów oraz przez Wyższą Radę Sprawiedliwości. Jeżeli pełen skład obu izb Sądu Antykorupcyjnego uda się powołać do końca marca, zgodnie z zapowiedziami prezydenta – sąd rozpocząłby pracę od czerwca br.

Źródło: Ukrainśka Prawda 1 ; Ukrainśka Prawda 2 ; UNIAN ;


Numer przygotowali:

Adrian Purzycki (redaktor prowadzący) – absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Współpraca:

Maciej Piotrowski – ekspert Instytutu Wolności ds. Ukrainy, członek redakcji „Polski w Praktyce”, tłumacz z języka ukraińskiego.

Oleksandr Szewczenko – student studiów podyplomowych Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Wydziału Stosunków Międzynarodowych na Odeskim Uniwersytecie Narodowym oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Ukraiński nr 19, red. Adrian Purzycki

W Ekspresie Ukraińskim przedstawiamy kluczowe wydarzenia i trendy nad Dnieprem w oparciu o zagraniczne źródła: opiniotwórcze media i think-tanki.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.