Związki zawodowe naciskają na Partię Pracy ws. drugiego referendum
Ekspres Brytyjski, nr 7, wrzesień 2018
W numerze:
- UE oferuje Wielkiej Brytanii „bezprecedensowe partnerstwo”
- Torysi przygotowują alternatywne plany brexitu
- Związki zawodowe naciskają na Partię Pracy ws. drugiego referendum
- Nie widać końca wewnętrznego konfliktu w Partii Pracy
- Wyniki wizyty May w krajach afrykańskich
- Spada sprzedaż w brytyjskich sklepach
- Szef banku centralnego gotów do przedłużenia kadencji
UE oferuje Wielkiej Brytanii „bezprecedensowe partnerstwo”
„Polityka bezpieczeństwa, obrony i zagraniczna to obszary, w których UE i Wielka Brytania poczyniły znaczne postępy w negocjacjach” – powiedzieli na konferencji prasowej 31 sierpnia szefowie zespołów negocjujących brexit, podkreślając, że jest szansa na wypracowanie w przyszłości „bezprecedensowego partnerstwa”. Bruksela widzi „pozytywne elementy” w brytyjskiej propozycji przyszłych relacji z Chequers i szanse na wynegocjowanie porozumienia celnego. Jednak w wywiadzie dla niemieckiej Frankfurter Allgemeine Zeitung, główny negocjator Komisji Europejskiej Michel Barnier podkreślił, że nie przyjmie propozycji wspólnych zasad handlu produktami, ponieważ w dzisiejszych realiach nie da się ich oddzielić od zasad świadczenia usług.
Powyższe oświadczania dotyczą negocjowania niewiążącej deklaracji politycznej o przyszłych relacjach, która ma być dołączona do porozumienia o wystąpieniu z UE. W tym obok z grubsza uzgodnionych już kwestii technicznych – m. in. ochrony oznaczeń geograficznych, przepływu danych osobowych, mechanizmów egzekwowania ustaleń porozumienia – nierozwiązanym problemem politycznym pozostaje od marca kwestia utrzymania otwartej granicy między Republika Irlandii a Irlandią Północną na wypadek, gdyby przyszłe negocjacje wspólnych relacji się nie powiodły.
Na podstawie: Komisja Europejska, FAZ, BT
Torysi przygotowują alternatywne plany brexitu
„Chequers jest martwe” – to słowa, których wbrew plotkom nie użył Michel Barnier. Powtarzają je jednak przeciwnicy rządowej propozycji przyszłych relacji z UE w Partii Konserwatywnej. Przed partyjną konwencją zbuntowani posłowie grożą wotum nieufności wobec May. „Alternatywny plan brexitu” zamierza opublikować ultrabrexitowa European Research Group prowadzona przez Jacoba Rees-Mogga i byłego wiceministra brexitu Steve’a Bakera. Grupa nie zgadza się na proponowane przez rząd porozumienie celne z UE ani na utrzymanie wspólnego rynku produktów. Chce, by Wielka Brytania związała się w przyszłości z UE na zasadach podobnych jak Kanada.
Podobny skutek negocjacji przyszłych relacji z UE widzi poseł Nick Boles, który wraz z nową Brexit Delivery Group pracował latem nad planem pod nazwą Better Brexit. Nazywający siebie „umiarkowanymi” posłowie z BDG chcą jednak, by najpierw – zamiast proponowanego przez rząd okresu przejściowego – Wielka Brytania tymczasowo pozostała w EFTA. Obie grupy liczą około 50 posłów: 48 wystarczy, by przeprowadzić głosowanie nad wotum nieufności wobec lidera partii, a 159 by zorganizować wybory nowego lidera. Konwencja Partii Konserwatywnej rozpoczyna się 30 września.
Więcej: UKpoliticsPL, BuzzFeed
Związki zawodowe naciskają na Partię Pracy ws. drugiego referendum
Przedstawiciele związków zawodowych złożą wniosek o poparcie przez Partię Pracy drugiego referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej. Po wewnętrznym głosowaniu pomysł poparł jeden z największych związków zawodowych GMB. O tym, że rozważa to także federacja związków zawodowych Anglii i Wali, poinformowała w studiu BBC sekretarz Trade Union Congress Frances O’Grady. Według sondażu YouGov drugie referendum popiera 68% członków związków zawodowych Unite, Unison i GMB. Ich głos jest istotny, ponieważ związki zawodowe są głównymi sponsorami Partii Pracy, a ich członkowie to wyborcy Labour. Stanowiska w tej sprawie nie zajął na razie skrajnie lewicowy ruch Momentum, dzięki któremu Jeremy Corbyn utrzymał się na stanowisku lidera partii po nieudanej próbie usunięcia go przez parlamentarną Partię Pracy w 2016 r.
Na podstawie: PoliticsHome
Nie widać końca wewnętrznego konfliktu w Partii Pracy
O „zaprzestanie ataków” na centrowych posłów zaapelował do kierownictwa Partii Pracy poseł Chuka Ummuna. Umunna wypowiadał się dzień po wyrażeniu wotum nieufności wobec posła Chrisa Lesliego przez jego lokalny związek partyjny w Nottingham East. Obaj od miesięcy krytykują przejmowanie stanowisk w zarządzie partii przez skrajną lewicę. Są też współtwórcami kampanii People’s Vote, postulującej drugie referendum w sprawie brexitu, na które nie zgadza się na razie kierownictwo partii. Według Guardiana z powodu tak wielu różnic zdań Umunna i Lesie mają planować odejście z Labour, by stworzyć nową, centrową partię. Latem kierownictwo Partii Pracy pogłębiło konflikt z centrystami, gdy bez powodzenia próbowało wykreślić część międzynarodowej definicji antysemityzmu z partyjnego kodeksu etycznego. Po wielotygodniowym konflikcie zarząd partii (NEC) przyjął pełną międzynarodową definicję antysemityzmu proponowaną przez Międzynarodowe Porozumienie Pamięci Ofiar Holocaustu (IHRA). Dodał jednak klauzulę zapewniającą, że zmiany w „żaden sposób nie podkopują swobody wypowiedzi w sprawie Izraela lub praw Palestyńczyków.
Lider Partii Jeremy Corbyn został skrytykowany za wezwanie NEC do przyjęcia wyjaśnienia, że nazwanie Izraela „rasistowskim” nie powinno być uznawane za antysemityzm. Głos w tej sprawie zabrali także byli premierzy. W emocjonalnym przemówieniu Gordon Brown powiedział, że partia musi okazać solidarność społeczności żydowskiej, a Tony Blair uznał, że Partia Pracy bardzo zmieniła się od jego czasów i „wyrwanie” jej „z rąk Jeremiego Corbyna” może być „niemożliwe”. Labour Friends of Israel uznało, że „Corbyn jest częścią problemu, a nie rozwiązania”.
Na podstawie: BT, PoliticsHome, Mirror, BBC
Wyniki wizyty May w krajach afrykańskich
Premier Theresa May po raz pierwszy od objęcia funkcji premiera udała się na kontynent afrykański. Podczas trzydniowej wizyty, mającej na celu rozszerzenie kontaktów handlowych w obliczu brexitu, May odwiedziła Republikę Południowej Afryki, Nigerię oraz Kenię. Najważniejszym wynikiem podróży było zawarcie porozumienia między Londynem a Mozambikiem oraz państwami wchodzącymi w skład Południowoafrykańskiej Unii Celnej (SACU): Botswaną, Lesotho, Namibią, RPA i Suazi. Przewiduje ono przeniesienie na Wielką Brytanię po brexicie funkcjonującego obecnie porozumienia między SACU a UE. Ponadto May zapowiedziała zwiększenie inwestycji w afrykańską gospodarkę o dodatkowe 4 mld funtów (plus dodatkowe 4 mld z sektora prywatnego). Podkreśliła jednocześnie swoją wiarę w zasadność pomocy zagranicznej, zamierzając przeznaczać na nią 0,7% brytyjskiego PKB. W związku z tym pod adresem premier pojawiły się zarzuty ze strony Partii Pracy o wykorzystywanie pomocy zagranicznej w negocjacjach pobrexitowych porozumień handlowych.
Brytyjska premier podpisała również m. in. porozumienie ws. bezpieczeństwa z prezydentem Nigerii – Muhammedu Buharim. Przewiduje ono brytyjską pomoc w szkoleniu nigeryjskich sił wojskowych oraz pomoc w zwalczaniu wrogiej propagandy w związku z działalnością bojówek Boko Haram. Ponadto dodatkowa pomoc w wysokości 13 mln funtów ma zostać przeznaczona na programy edukacyjne dla 100 tys. dzieci mieszkających w strefie konfliktu.
Na podstawie: Guardian, PoliticsHome
Spada sprzedaż w brytyjskich sklepach
Wskaźnik High Street Sales Tracker (HSST), stworzony przez globalną firmę doradczą BDO International, odnotował w sierpniu spadek sprzedaży o 2.7% w porównaniu do poprzedniego roku. Brytyjskie sklepy stacjonarne kontynuują złą passę. Sierpień jest siódmym miesiącem z kolei, w którym spadła sprzedaż. Jedne z najgorszych wyników w tym miesiącu odnotowała branża modowa. Sprzedaż w sierpniu spadała konsekwentnie co tydzień. W niektórych tygodniach nawet o ponad 3% i tym samym przedsiębiorstwa z tej branży odnotowały najgorsze wyniki sprzedażowe od 2015 r.
Inflacja, wzrost cen oraz powolny wzrost wynagrodzeń na Wyspach Brytyjskich są jednymi z głównych przyczyn tego trendu. Pogoda także nie sprzyjała zakupom ze względu na wysokie temperatury tego lata. Konsumenci byli bardziej skłonni do wydawania pieniędzy w barach i restauracjach niż w sklepach odzieżowych . Sklepom stacjonarnym nie pomaga także obecny trend na zakupy online. Brytyjczycy wydają coraz więcej pieniędzy w sklepach internetowych. Sprzedaż online wszystkich dóbr (m. in. odzież, sprzęt RTV) wzrosła o ponad 13%.
Na podstawie: Reuters
Szef banku centralnego gotów do przedłużenia kadencji
Mark Carney, szef banku centralnego Wielkiej Brytanii, to jedna z najważniejszych osób w brytyjskiej gospodarce. Jego kadencja miała trwać do końca 2018 r., ale po referendum w sprawie brexitu dwa lata temu, Carney ogłosił przedłużenie swojego kontraktu do czerwca 2019 r. Kanclerz skarbu Philip Hammond chciałby, aby Carney pozostał jeszcze dłużej na swoim stanowisku.
Carney jest znany ze swoich licznych wypowiedzi, w których ostrzega przed negatywnymi skutkami brexitu. Kanadyjczyk jeszcze przed referendum w tej sprawie został oskarżony o przekroczenie swoich uprawnień po wypowiedzi wskazującej na to, że ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może zaszkodzić brytyjskiej gospodarce. Swoje stanowisko podtrzymał w 2018 r. Carney ostrzegł, że tzw. „no deal brexit” będzie oznaczał wyższe ceny oraz spowoduje poważne utrudnienia w handlu.
Na podstawie: Reuters, Independent
Numer przygotowali:
Marcin Furdyna (redaktor prowadzący) – historyk, publicysta. Absolwent Instytutu Historycznego UW, Podyplomowych Studiów Wschodnich na SEW UW oraz Akademii Młodych Dyplomatów w Europejskiej Akademii Dyplomacji. Autor artykułów i wywiadów w prasie polskiej (m. in. „Plus Minus”). Współautor wywiadu-rzeki z Leszkiem Moczulskim „Czytaliśmy Piłsudskiego” (Sic!, 2016).
Katarzyna Sobiepanek – dziennikarka polityczna i tłumaczka j. angielskiego specjalizująca się w Wielkiej Brytanii, założycielka i redaktorka portalu „UKpolitics po polsku”, właścicielka firmy Green Cat Tłumaczenia, wcześniej szefowa działu Europa i Unia Europejska Portalu Spraw Zagranicznych, stażystka w Conservative Friends of Poland w Londynie i Instytucie Kościuszki w Krakowie; absolwentka stosunków międzynarodowych i filologii angielskiej na Uniwersytecie Szczecińskim, British Studies na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz tłumaczeń konferencyjnych na UAM w Poznaniu.
Miłosz Jagusztyn – absolwent Akademii Obrony Narodowej oraz City, University of London na kierunku Global Political Economy. Główne obszary zainteresowań to polityka międzynarodowa oraz rynki finansowe. Publikował w BullsEye Magazine.
Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.