Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Znamy wyniki ukraińskich wyborów. Co będzie dalej? - Instytut Wolności

Znamy wyniki ukraińskich wyborów. Co będzie dalej?

Ekspres Ukraiński nr 21, 1 kwietnia 2019

  • Komik Zełenski wygrywa I turę wyborów
  • Wg dotychczasowych sondaży ma wysokie szanse na zwycięstwo w II turze nad Petrem Poroszenką
  • Frekwencja okazała się wyższa niż w 2014: istnieją jednak spore rezerwy osób do zmoblizowania na zachodniej Ukrainie
Під час підготовки до запису телевізійного звернення Президента України. Прес-центр АПУ.
26 жовтня 2016 року. Фото Миколи Лазаренка.

Rezultaty exit-pollu

Zgodnie z wynikami exit-pollu fundacji DIF I turę wyborów wygrał Wołodymyr Zełenski: komik, producent telewizyjny i lider (nie przejawiającej realnej aktywności) partii Sługa Narodu. Osiągnął on wynik 30,6%. Drugie miejsce zajął aktualny prezydent Petro Poroszenko (17,8%), trzecie Julia Tymoszenko: 14,2%. W związku z tym, Tymoszenko po raz trzeci odniosła porażkę w wyborach prezydenckich (2010, 2014, 2019).


Kolejne miejsca zajęli post-janukowyczowski polityk Jurij Bojko (9,7%), b.minister obrony z czasów Juszczenki Anatolij Hrycenko (7,1%). Niespodzianką może być całkiem wysoki wynik i szósta pozycja Ihora Smeszka (6,5%) – szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy 2003-05.

Zełenski zdobył 1. miejsce w 3 z 4 makroregionów, minimalnie ustępując Poroszence jedynie na zachodzie Ukrainy (25,9% do 21,8%).

Wbrew krytycznym opiniom o ukraińskich firmach socjologicznych, wyniki badań były dość bliskie do ostatecznego wyniku wyborów. Średnie z sondaży 4 czołowych instytucji badawczych za marzec 2019, które opracowaliśmy w naszym projekcie “Ukraina Wybiera”, niewiele odbiegają od ostatecznych danych exit-pollu.(0-3,5% w pierwszej trójce kandydatów).


Reakcje głównych kandydatów

Niezwłocznie po zamknięciu lokali wyborczych i ogłoszeniu prognoz exit-polls, główni kandydaci zabrali głos i ustosunkowali się do wstępnych wyników I tury. Zarówno treść ich wypowiedzi, jak i otoczenie, mogą wskazywać na narrację w kampanii przed II turą.

Julia Tymoszenko z rezerwą odniosła się do wyników exit-polls: „O ostatecznym wyniku I tury wyborów prezydenckich będziemy mówić, gdy w rękach przedstawicieli naszego komitetu znajdą się oryginały protokołów ze wszystkich bez wyjątku okręgów – dopiero wtedy ogłoszę Państwu nasze stanowisko i dalsze plany sztabu wyborczego”.

Urzędujący prezydent wystąpił na scenie w asyście ochroniarza, dziękując swoim wyborcom za zaufanie oraz za to, że nie uwierzyli w „tony brudów jakie wylewała na niego rosyjska 5 kolumna oraz telewizja należąca do oligarchy-renegata”. W wypowiedziach Poroszenki dominowała narracja o wpływach rosyjskich, którym udało się zapobiec – oraz o tym, że Rosji zależało na nieuczestniczeniu aktualnego prezydenta w II turze. Poroszenko podkreślił także, że poparcie dla niego oznacza poparcie przez Ukraińców kursu na członkostwo w NATO i integrację z Unią Europejską.

Wołodymyr Zełenski, wydawał się zaskoczony skalą własnego sukcesu – wystąpił na żywo dopiero po wypowiedziach Tymoszenko i Poroszenki. Jednocześnie unikał jakichkolwiek dalszych deklaracji, podkreślił natomiast ogrom zwycięstwa oraz jego niekwestionowaną wiarygodność. Wszystkie sondaże wskazały na porównywalną, sporą przewagę nad pozostałymi kandydatami. „Jak Państwo widzą – sondaży jest wiele, ale zwycięzca tylko jeden” – z radością podsumował I turę Zełenski, ironicznie nawiązują do hasła wyborczego Poroszenki, które brzmiało: „kandydatów jest wielu, ale prezydent jeden”. „To jednak dopiero początek, nie odpoczywamy!” – zakończył Zełenski.

Post-janukowyczowski kandydat Jurij Bojko, podkreślił że wynik I tury wyraźnie wskazuje na spadek zaufania wyborców do urzędującego prezydenta i władzy w ogóle. „Jestem zadowolony z dzisiejszych wyników – naszym zadaniem jest uszanować wybór narodu. Jesteśmy jednak pewni, że nastąpią próby powyborczych fałszerstw, stworzenia warunków dla odmiennego interpretowania protokołów” – zaznaczył Bojko, dodając: „Wiemy, że takie są zamierzenia obecnych władz i podjęliśmy już działania zapobiegawcze”.

Anatolij Hrycenko zdystansował się do obu kandydatów którzy zmierzą się w II turze: „Nie chcę kolejnych pięciu lat oszustw i maruderstwa. Pod żadnym pozorem nie poprę ani nie oddam mojego głosu na Petra Oleksijowycza Poroszenkę. Zbyt dobrze go znam.” – powiedział na konferencji prasowej Hrycenko. „Nie mogę jednak również wskazać, czy głosować czy nie na Wołodymyra Zełeńskiego – nie znam tego człowieka, tak samo jak nie zna go cały kraj.” – dodał były minister obrony, który uzyskał piąty w kolejności wynik w I turze.


Możliwe wyniki w 2. turze

Dotychczasowe badania wskazywały znacznie większe możliwości zwycięstwa Wołodymyra Zełenskiego z Petrem Poroszenką w 2. turze wyborów. Zgodnie z sondażami z ostatnich trzech miesięcy, komik uzyskiwał przewagę nad aktualnym prezydentem wysokości 20%.

Zapraszamy do sprawdzenia dotychczasowych danych


Frekwencja wyborcza

Na wyborczych dzielnicach pojawiło się 63,47% Ukraińców. To o 3,99% osób więcej niż w 2014 roku.

Znacznie większą aktywność wyborców, w porównaniu do ostatnich wyborów, można zaobserwować we wschodnich i południowych obwodach Ukrainy. Pomogło to w osiągnięciu wysokiego wyniku przez Wołodymyra Zełenskiego. Można przypuszczać, że możliwość zaangażowania większej liczby wyborców w 2. turze z tych regionów jest niska.

Frekwencja w zachodnich obwodach (szczególnie lwowskim, tarnopolskim i iwano-frankowskim) jest wyraźnie – o 9-12% – mniejsza niż pięć lat temu. Istnieje więc prawdopodobnie możliwość zmobilizowania tych wyborców do głosowania w 2. turze i przede wszystkim na korzyść Petra Poroszenki


Kim jest Wołodymyr Zełenski

Poglądami, sposobem bycia i wypowiedzi Zelenski stara się wpisać w konwencję “zwykłego Ukraińca”: próbuje przedstawiać proste, zrozumiałe rozwiązania, dość ogólne opinie. Wydają się one mieć drugorzędną rolę, w porównaniu do wizerunku i osobowości – tak opisywaliśmy zwycięzcę I tury ukraińskich wyborów w grudniu 2018 roku.

Czytaj więcej w artykule Macieja Piotrowskiego.


Zełenski nie jest figurą samodzielną. Nie ma czegoś, co po angielsku nazywa się personality – mówiła Ołena Babakowa podczas debaty Instytutu Wolności, przypominając historię Zełenskiego – jego wspinanie się po szczeblach aktorskiej kariery i wejście do polityki.

Więcej w relacji z debaty z udziałem Ołeny Babakowej, Łukasza Jasiny i Macieja Piotrowskiego (zawiera również nagranie audio).


Numer przygotowali:

Adrian Purzycki (redaktor prowadzący) – absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Współpraca:

Maciej Piotrowski – ekspert Instytutu Wolności ds. Ukrainy, członek redakcji „Polski w Praktyce”, tłumacz z języka ukraińskiego.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Ukraiński nr 21, 1 kwietnia 2019

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.