Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |„Zmieniamy zasady gry” Merkel otworzyła największe targi przemysłu na świecie - Instytut Wolności

„Zmieniamy zasady gry” Merkel otworzyła największe targi przemysłu na świecie

Ekspres Niemiecki, nr 18, red. Janusz Gorol

By Frank Schwichtenberg – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58409486

Trwa przetarg na przydział częstotliwości 5G która ma zrewolucjonizować system komunikacji i może być wykorzystywana także w Przemyśle 4.0 o którym wiele dyskutowano podczas targów w Hannowerze. Tymczasem już 25% mieszkańców Gelsenkirchen korzysta z pomocy społecznej. Zapraszamy do lektury “Ekspresu Niemieckiego”.


Angela Merkel otworzyła największe na świecie targi przemysłu – Hannover Messe

Kanclerz Angela Merkel już tradycyjnie otworzyła największe na świecie targi przemysłu – Hannover Messe. Podczas tego wydarzenia zaapelowała o reakcję Unii Europejskiej na konflikt handlowy z USA i mechanizmy kontrolowania gospodarki używane przez Chiny.

„Zmieniamy zasady gry” – powiedziała Merkel do około 2500 gości w Centrum Kongresowym w Hanowerze. „Musimy znaleźć na to europejskie odpowiedzi”. W swoim przemówieniu odniosła się także do fuzji unijnych przedsiębiorstw, np. zablokowanego przez Komisję Europejską połączenia Siemens  i Alstom mówiąc, że bez podjęcia takich kroków Europa nie będzie konkurencyjna w stosunku do Chiny czy USA.

Na targach około 6500 wystawców z 75 krajów zaprezentuje roboty i urządzenia sieciowe dla przemysłu. Organizowane od 1947 roku targi Hannover Messe są największym światowym wydarzeniem targowym sektora przemysłowego. Co roku wydarzenie przyciąga ponad 220 tysięcy odwiedzających i 6,5 tysiąca wystawców. W trakcie tygodniowych targów odbywa się ponad 1,4 tysiąca wydarzeń: premiery produktów, konferencje, debaty czy warsztaty. Celem wydarzenia jest prezentacja najnowszych trendów i technologii produkcyjnych.

Merkel odwiedziła m.in. stoiska prezentujące ultraszybki standard komunikacji 5G, który może być wykorzystywany w nowoczesnym przemyśle. Na stoisku dotyczącym sztucznej inteligencji, na którym robot grał w tenisa stołowego przeciwko nastolatkowi, kanclerz powiedziała że „sztuczna inteligencja i inne innowacje przedstawione w Hanowerze powinny ostatecznie służyć ludziom. Zadaniem polityki jest stworzenie dla niej ram.”. Zwróciła ona uwagę na potrzebę szkolenia młodych ludzi w tym zakresie.

Źródło: NDR,  Zeit


Ciąg dalszy przetargu na częstotliwości 5G

W koszarach wojskowych w Moguncji trwa procedura aukcyjna dotycząca przydziału częstotliwości sieci 5G dla czterech głównych operatorów. Media donoszą o nadzwyczajnych środkach ostrożności, ograniczeniu kontaktów ze światem zewnętrznym dla osób uczestniczących w przetargu. Tymczasem Federalna Agencja ds. Sieci poinformowała, że po przeprowadzeniu setnej rundy rozmów, łączna wartość złożonych ofert przekroczyła 2,04 mld EUR. To jednak jeszcze nie koniec, gdyż zdaniem ekspertów do końca negocjacji całkowity dochód budżetu RFN wyniesie od 3 do 5 mld EUR. Rząd zapowiedział, że pozyskane w ten sposób fundusze przeznaczy na dalszą digitalizację urzędów i gospodarki. Z oferowanych częstotliwości – 12 bloków w paśmie 2 GHz oraz 29 bloków w paśmie 3,6 GHz – te pierwsze traktowane są przez oferentów priorytetowo z uwagi na większy zasięg i mniejsze koszty rozbudowy infrastruktury. Pod koniec setnej rundy okazuje się, że „najmłodszy” w wyścigu operator Drillisch United Internet nie ustępuje pola pozostałym graczom i są spore szanse, że spółka, dotychczas korzystająca z cudzej infrastruktury w zakresie technologii 5G, wkrótce zostanie samodzielnym podmiotem.

Źródło: FAZ ; Handelsblatt ;


Rekordowe ceny energii w Niemczech

Ceny energii elektrycznej dla prywatnych odbiorców w Niemczech systematycznie rosną, a w pierwszym kwartale tego roku osiągnęły rekordowy poziom – informują niemieckie media w oparciu o notowania monachijskiego portalu Check24 oraz Verivox z Heidelbergu. Ten ostatni podaje cenę 29,42 eurocenta za 1 kWh oraz odnotowuje wzrost cen o ok. 5% w okresie od stycznia do marca 2019r. Zdecydowana większość (2/3) spośród 826 detalicznych dostawców energii elektrycznej już podniosło ceny, a kolejnych 62 zapowiedziało podwyżki w kwietniu i maju.

Tak wysokie ceny detaliczne energii wynikają przede wszystkim z wysokich kosztów limitów emisji CO² (ponad 20 EUR za tonę węgla). Ze wszystkich krajów europejskich Niemcy płacą najwięcej za energię elektryczną i nic nie wskazuje na zmianę tego trendu. Nawet odnotowane przez Federalną Agencję ds. Sieci (Bundesnetzagentur) zeszłoroczne spadki cen hurtowych nie przełożyły się na ceny detaliczne z uwagi na wzrost opłat środowiskowych, sieciowych oraz podatki.

Dla trzyosobowej niemieckiej rodziny zużywającej ok. 4000 kWh tegoroczne podwyżki oznaczają wzrost wydatków o 60 EUR w skali roku. Również ceny gazu wzrosły – o ok. 10% w ostatnim półroczu. Dla przeciętnej 3 lub 4-osobowej rodziny (ok. 20 000 kWh rocznie) oznacza to wzrost opłat z 1220 do 1263 EUR. Ostatni raz podobny wzrost cen gazu miał miejsce w 2008 r. Cena oleju opałowego wzrastała skokowo dwukrotnie – w styczniu i w lutym br. – utrzymując od tamtej pory poziom 66-68 EUR za 100l.

Jednocześnie wzrost cen energii przekłada się na wzrost inflacji o ok. 1,3% w marcu 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Źródło:  FAZ ; Die Welt ;


Wysoka konsumpcja ratuje Niemcy przed recesją

Eksport stopniowo przestaje być głównym czynnikiem napędowym niemieckiej gospodarki – tak wynika z danych opublikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny pod koniec marca br. Okazuje się bowiem, że konsumpcja prywatna wzrosła rocznie o 4,7% w porównaniu z lutym 2018 r. W tym samym okresie nastąpił z kolei znaczny spadek eksportu, odnotowany przez Związek Handlu Hurtowego i Zagranicznego BGA (Bundesverband Groß- und Außenhandel). Zwiększenie roli rynku wewnętrznego ratuje całą gospodarkę: gdyby nie wzrost aktywności niemieckich konsumentów już dawno kraj dotknęłaby recesja – do takich wniosków doszedł niemiecki Bank Centralny w swoim najnowszym raporcie.

Zjawisko ma wymiar zarówno ilościowy, jak i jakościowy – Niemcy coraz częściej sięgają po droższe produkty z wyższej półki. Widać to m.in. w strategii wielkich sieci handlowych, które stopniowo przestają traktować klientów jak łowców okazji, a coraz częściej eksponują produkty wysokiej jakości. W badaniu rynku przeprowadzonym przez firmę Nielsen 39% ankietowanych stwierdziło, że ich sytuacja materialna poprawiła się w ciągu ostatnich 5 lat, natomiast 31% przyznało, że w tym okresie znacznie wzrosły ich wydatki na żywność. Wg analityków Nielsen wynika to ze zwiększenia sprzedaży produktów ekologicznych oraz tzw. zdrowej żywności. Eksperci Nielsena podkreślają jednocześnie, że szczególnie w zakresie odzieży i elektroniki, Niemcy znacznie częściej kierują się jakością towarów niż przed 5 laty, wybierając produkty premium.

Wzrost konsumpcji to efekt wyśmienitej (z punktu widzenia pracowników) sytuacji na rynku pracy – w całym kraju zatrudnionych jest obecnie 45 mln ludzi, o pół miliona więcej niż przed rokiem. „Nigdy wcześniej w Niemczech nie było tak ogromnego poziomu zatrudnienia jak obecnie, a dodatkowo płace realne rosną” – podsumowuje Wilhelm Althammer, makroekonomista z Leipzig School of Management. Dodaje, że konsumpcja prywatna ma decydujący wpływ na stabilizację gospodarki, stanowiąc 53% PKB Niemiec.

Federalny Urząd Statystyczny wyliczył, że łącznie niemieckie gospodarstwa domowe przeznaczyły na konsumpcję w 2018 r. blisko 1678,6 mld EUR, czyli o 300 mld EUR więcej niż w roku 2010. Statystyczny Niemiec wydaje zatem ok. 20 tys. EUR rocznie. Wg Jörga Fundera z Uniwersytetu w Wormacji, obecny trend konsumpcyjny utrzyma się, gdyż pokolenie dzisiejszych 40-latków nie pamięta czasów niedoboru. To z kolei może oznaczać trwałą zmianę w mentalności niemieckich konsumentów

Źródło:  Die Welt ;


Błędne koło ubóstwa w Zagłębiu Ruhry

Najnowszy raport fundacji Bertelsmann Stiftung pokazuje skalę tzw. pułapki ubóstwa, w jakiej znalazły się niektóre duże niemieckie miasta. Problem dotyczy zwłaszcza konurbacji przemysłowej w Nadrenii Północnej-Westfalii (Zagłębie Ruhry) oraz Zagłębia Saary, które w mniejszym stopniu niż reszta kraju korzystają ze wzrostu koniunktury gospodarczej ostatnich 9 lat.

W raporcie zbadano m.in. odsetek Niemców korzystających z programów pomocy społecznej – wyniósł on 10,1% w skali całego państwa. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców wyniósł średnio 14%, a niechlubnym rekordzistą zostało Gelsenkirchen – gdzie co czwarty mieszkaniec korzysta z pomocy społecznej.  Podobnie jest Bremerhaven (również 25%), Essen, Mönchengladbach, Duisburgu, Herne i Dortmundzie (wszędzie po 20%). W Saarbrücken na podobny poziom ubóstwa nałożyła się stagnacja gospodarcza – wg wstępnych danych, PKB Saary skurczył się w ubiegłym roku o 0,8%.

Rozbieżności pomiędzy obszarami mniej zurbanizowanymi a dużymi miastami przemysłowymi są ogromne – odsetek osób korzystających z pomocy na podstawie Kodeksu opieki społecznej SGBII (Sozialgesetzbuch II) jest dwukrotnie większy w tych drugich.

„W samym Berlinie jest tylu beneficjentów SGBII, co w całej Bawarii” – podkreśla Markus Lewe, burmistrz Münsteru. Lewe apeluje do rządu federalnego i rządów krajowych o wsparcie dla słabszych strukturalnie regionów i miast: „Walka z ubóstwem jest koniecznością, zwłaszcza w tak bogatym kraju, jak Niemcy”. Wskaźnik ubóstwa wzrósł w 37 z 80 dużych miast, w 16 utrzymał się bez zmian – spadł natomiast w 27 miastach.

Źródło: Die Welt ; Bertelsmann Stiftung ;


Redakcja

Janusz Gorol – koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii i politologii, ukończył program Promengo dla managerów organizacji pozarządowych, Szkołę Trenerów Meritum i Szkołę Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig oraz dwukrotnie Acton University w Grad Rapids Michigan.

Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Eldaniie Abdurashytova – absolwentka studiów magisterskich Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Włodzimierza Hnatiuka (historia) oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (Europa Środkowa; Rosja). Zainteresowania: historia XIX – XXI wieku, nauki polityczne, polityka pamięci.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Niemiecki, nr 18, red. Janusz Gorol

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.