Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Zmiany na politycznym Olimpie Ukrainy - Instytut Wolności

Zmiany na politycznym Olimpie Ukrainy

Maciej Piotrowski

Zmiany na politycznym Olimpie Ukrainy

Kierować Biurem Prezydenta Ukrainy będzie Andrij Jermak – dotychczasowy doradca Zełenskiego odpowiedzialny za kierunek międzynarodowy i negocjacje z Rosją i USA. Do dymisji podał się Andrij Bohdan uważany za kluczową postać zespołu prezydenta podczas kampanii wyborczych wiosną i latem 2019 oraz w czasie budowania głównych struktur władzy w zeszłym roku.

Zmiana ta może oznaczać jeszcze większe nasilenie działań prezydenta w kierunku rozwiązywania problemu konfliktu w Donbasie. Z drugiej strony może przełożyć się na uwikłanie Andrija Jermaka w sprawy wewnętrzne i partyjne, a zatem zmniejszenie jego roli w rozmowach z międzynarodowymi partnerami.

O sporach między dwoma doradcami Zełenskiego pisaliśmy w poprzednim wydaniu Ekspresu Ukraińskiego.

Zełenski nadal popularny

Na wysokim poziomie utrzymuje się zaufanie do Wołodymyra Zełenskiego. Wg badania grupy Rating w styczniu wyniosło ono 59%. Ukraińcy deklarują również poparcie dla stworzonej przez niego partii politycznej – gdyby wybory miały odbyć się pod koniec stycznia, na Sługę Narodu zagłosowałoby ok. 42% badanych.

Zwiększa się natomiast oczekiwanie wobec prezydenta w sferze zakończenia wojny w Donbasie. W styczniu potrzebę rozwiązania tego problemu przez Zełenskiego deklarowało 64% badanych, wobec 58% w listopadzie 2019.

Źródło: Rating

Ocieplenie węgiersko-ukraińskie

Jako udaną i pozytywną określa się wizytę ministra spraw zagranicznych Węgier Pétra Szijjártó w Kijowie. Wg oceny “Ukraińskiej Prawdy” rozmowy przybliżają zakończenie sporu ukraińsko-węgierskiego, który może zostać ostatecznie rozwiązany podczas spotkania liderów obu państw. Do rozmów Zełenski-Orban może dojść, jeśli sukces odniesie spotkanie komisji międzyrządowej pod koniec marca.

Publicysta “Europejskiej Prawdy” Serhij Sydorenko zauważa, że pozytywny proces postępuje mimo nieustępliwości Ukrainy w kwestii prawa oświatowego. Węgry protestowały dotąd wobec zmian w zasadach wykorzystywania języka w nauczaniu w ukraińskich szkołach, blokując możliwość dialogu Ukraina-NATO. Kijów po zmianie władzy nadal nie chce pójść na pełne ustępstwa. Jednak wg dziennikarza, Węgry zrozumiały szkodliwość sporu dla mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu, stąd możliwa jest akceptacja przez Budapeszt proponowanych przez Ukrainę kompromisowych zmian, które mają odblokować dalsze porozumienia.

Źródło: Jevropejska Pravda

Mniej Ukraińców – mniejszy parlament? 

O ⅓ może zmniejszyć się liczba deputowanych do ukraińskiego parlamentu – taką ustawę w pierwszym czytaniu przyjęła Rada Najwyższa. Jeśli dokument wejdzie w życie, będzie w niej zasiadać 300 zamiast 450 posłów. Przedstawienie koncepcji zbiegło się w czasie z ogłoszeniem nowych danych statystycznych dotyczących liczby mieszkańców na Ukrainie, szacujących ją na około 37 milionów, co miałoby być argumentem również dla zmniejszenia ilości reprezentantów narodu w parlamencie.

Maksym Dżyhun na łamach “Dzerkała Tyżnia” stwierdza, że to krok “skierowany na utrzymanie i zwiększenie poziomu poparcia dla rządzącej partii”, która przeszła w ostatnim czasie przez kilka skandali i kryzysów. Politolog dostrzega w tym pomyśle ryzyko utrudnienia wejścia do przyszłego parlamentu “nowych, niezależnych i nieskorumpowanych polityków, którzy nie mają olbrzymich zasobów na prowadzenie kampanii”. Dżyhun pisze też o problemie związanym z możliwością utrudnienia kontaktu obywatela z deputowanymi (jeśli będzie ich mniej) oraz nasileniu się walki międzypartyjnej i międzyfrakcyjnej o ograniczoną liczbę miejsca w parlamencie.

Źródło: DT.ua

Maciej Piotrowski

Ekspert ds. Ukrainy w Instytucie Wolności. Koordynator projektu „Granica z ludzką twarzą” (2019) i Ukraina Wybiera (2018-19). Współpracownik Ekspresu Ukraińskiego Instytutu Wolności. Współorganizuje Szkołę Przywództwa od 2016 roku.Absolwent historii i studiów ukraińskich Uniwersytetu Jagiellońskiego (zajmował się polityka pamięci w stosunkach polsko-ukraińskich).

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.