Zełenski w Warszawie o resecie w stosunkach z Polską
Ekspres Ukraiński nr 32, wrzesień 2019
Zełenski w Warszawie o resecie w stosunkach z Polską
Wołodymyr Zełenski zapowiedział “przełom” w stosunkach polsko-ukraińskich po spotkaniu z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. W poście na Facebooku napisał o “wyzerowaniu wzajemnych pretensji” między stronami.
Podczas konferencji prasowej stwierdził natomiast, że jest gotowy znieść moratorium na ekshumację polskich ofiar, a Polska przy tym powinna uporządkować ukraińskie miejsca pamięci na swoim terytorium. Zełenski zaproponował też polskiemu prezydentowi budowę Memoriału Pojednania na polsko-ukraińskiej granicy. Zapowiedział też organizację wspólnych ekspedycji zajmujących się poszukiwaniem i pochówkami żołnierzy i ofiar cywilnych z obu krajów oraz odnowienie prac grupy historyków zajmujących się trudnymi momentami we wspólnej historii.
Osobnym tematem spotkania były kwestie infrastrukturalne: aktywizacja prac na przejściach granicznych i w ich okolicy dzięki środkom z polskiego kredytu z 2015 roku, współpraca przy budowa trasy Via Carpatia oraz magistrali wodnej E-40 łączącej Morze Bałtyckie z Czarnym.
Zełenski spotkał się również z premierem Polski Wołodymyrem Zełenskim, z którym rozmawiał o polskim wsparciu dla odbudowy Donbasu oraz dołączeniu się przez Ukrainę do importu gazu przez gazoport w Świnoujściu.
Jak podaje Europejska Prawda, powołując się na źródła w polskiej dyplomacji, istniała możliwość zatwierdzenia części z powyższym ustaleń na papierze, jednak nie doszło do tego ze względu na zaniedbanie ukraińskiej strony.
Źródło: Europejska Prawda, Facebook Wołodymyra Zełenskiego, Konferencja prasowa prezydentów RP i Ukrainy
Ukraina, USA i Polska będą współpracowały przy handlu gazem
Memorandum o współpracy pomiędzy USA, Polską a Ukrainą ws. wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu podpisano w Warszawie 31 sierpnia.
Kraje te zadeklarowały podjęcie współpracy w budowie infrastruktury, wzmacnianiu instytucji państwowych i sektora prywatnego pozwalającej na bezpieczne i stabilne dostawy gazu w regionie. Polska i USA ma wspierać Ukrainę w kontynuowaniu reform branży gazowej. Możliwości intensyfikacji współpracy dało uruchomienie gazoportu w Świnoujściu, a w przyszłości ma być to możliwe dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe oraz interkonektora łączącego Polskę i Ukrainę.
Wg sekretarza stanu w KPRM RP Piotra Naimskiego możliwości transportu gazu na Ukrainę przez Polskę mają wzrosnąć z 1,5 mld m3 (dziś) do 6 mld m3 w 2021 roku. Szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandr Danyliuk stwierdził, że to “historyczny dzień, jeszcze jeden krok w drodze do energetycznej niezależności nie tylko Ukrainy, ale i całej Europy”.
Źródło: Radio Svoboda, DGP
Co jeszcze działo się na Ukrainie w ostatnich tygodniach?
– powołano nowy rząd, na czele którego stanął młody ekonomista Ołeksij Honczaruk. Posady dot. spraw zagranicznych objęli doświadczeni dyplomaci: Wadym Prystajko został ministrem spraw zagranicznych, a Dmytro Kuleba wicepremierem ds. europejskich i euroatlantyckich. Na posadzie ministra spraw wewnętrznych pozostał Arsen Awakow (od 2014 r.),
– doszło do wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą: na wolność z rosyjskich więzień wyszli między innymi 24 marynarzy porwanych podczas kryzysu azowskiego (2018), reżyser Ołeh Sencow i dziennikarz Roman Suszczenko. Ukraina przekazała Rosji między innymi świadka (czy też uczestnika) zestrzelenia malezyjskiego samolotu MH-17 Wołodymyra Cemacha i dziennikarza RIA-Nowosti Kiriła Wyszyńskiego,
– ukraiński parlament nowej kadencji powołał swoje kierownictwo z Dmytrem Razumkowem jako spikerem (poprzedni kierownik partii Sługa Narodu); jednopartyjną większość w Radzie Najwyższej stworzyło proprezydenckie ugrupowanie. Parlament przegłosował zniesienie immunitetu poselskiego, wprowadził szczegółową procedurę impeachmentu prezydenta,
– 23 września Wołodymyr Zełenski odwiedzi Waszyngton, gdzie weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ i spotka się z Donaldem Trumpem.
Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.