Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Zełenski w Warszawie o resecie w stosunkach z Polską - Instytut Wolności

Zełenski w Warszawie o resecie w stosunkach z Polską

Ekspres Ukraiński nr 32, wrzesień 2019

Zełenski w Warszawie o resecie w stosunkach z Polską

Wołodymyr Zełenski zapowiedział “przełom” w stosunkach polsko-ukraińskich po spotkaniu z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. W poście na Facebooku napisał o “wyzerowaniu wzajemnych pretensji” między stronami.

Podczas konferencji prasowej stwierdził natomiast, że jest gotowy znieść moratorium na ekshumację polskich ofiar, a Polska przy tym powinna uporządkować ukraińskie miejsca pamięci na swoim terytorium. Zełenski zaproponował też polskiemu prezydentowi budowę Memoriału Pojednania na polsko-ukraińskiej granicy. Zapowiedział też organizację wspólnych ekspedycji zajmujących się poszukiwaniem i pochówkami żołnierzy i ofiar cywilnych z obu krajów oraz odnowienie prac grupy historyków zajmujących się trudnymi momentami we wspólnej historii.

Osobnym tematem spotkania były kwestie infrastrukturalne: aktywizacja prac na przejściach granicznych i w ich okolicy dzięki środkom z polskiego kredytu z 2015 roku, współpraca przy budowa trasy Via Carpatia oraz magistrali wodnej E-40 łączącej Morze Bałtyckie z Czarnym.

Zełenski spotkał się również z premierem Polski Wołodymyrem Zełenskim, z którym rozmawiał o polskim wsparciu dla odbudowy Donbasu oraz dołączeniu się przez Ukrainę do importu gazu przez gazoport w Świnoujściu.

Jak podaje Europejska Prawda, powołując się na źródła w polskiej dyplomacji, istniała możliwość zatwierdzenia części z powyższym ustaleń na papierze, jednak nie doszło do tego ze względu na zaniedbanie ukraińskiej strony.

Źródło: Europejska PrawdaFacebook Wołodymyra ZełenskiegoKonferencja prasowa prezydentów RP i Ukrainy


Ukraina, USA i Polska będą współpracowały przy handlu gazem

Memorandum o współpracy pomiędzy USA, Polską a Ukrainą ws. wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu podpisano w Warszawie 31 sierpnia.

Kraje te zadeklarowały podjęcie współpracy w budowie infrastruktury, wzmacnianiu instytucji państwowych i sektora prywatnego pozwalającej na bezpieczne i stabilne dostawy gazu w regionie. Polska i USA ma wspierać Ukrainę w kontynuowaniu reform branży gazowej. Możliwości intensyfikacji współpracy dało uruchomienie gazoportu w Świnoujściu, a w przyszłości ma być to możliwe dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe oraz interkonektora łączącego Polskę i Ukrainę.

Wg sekretarza stanu w KPRM RP Piotra Naimskiego możliwości transportu gazu na Ukrainę przez Polskę mają wzrosnąć z 1,5 mld m3 (dziś) do 6 mld m3 w 2021 roku. Szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandr Danyliuk stwierdził, że to “historyczny dzień, jeszcze jeden krok w drodze do energetycznej niezależności nie tylko Ukrainy, ale i całej Europy”.

Źródło: Radio SvobodaDGP


Co jeszcze działo się na Ukrainie w ostatnich tygodniach?

– powołano nowy rząd, na czele którego stanął młody ekonomista Ołeksij Honczaruk. Posady dot. spraw zagranicznych objęli doświadczeni dyplomaci: Wadym Prystajko został ministrem spraw zagranicznych, a Dmytro Kuleba wicepremierem ds. europejskich i euroatlantyckich. Na posadzie ministra spraw wewnętrznych pozostał Arsen Awakow (od 2014 r.),

–  doszło do wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą: na wolność z rosyjskich więzień wyszli między innymi 24 marynarzy porwanych podczas kryzysu azowskiego (2018), reżyser Ołeh Sencow i dziennikarz Roman Suszczenko. Ukraina przekazała Rosji między innymi świadka (czy też uczestnika) zestrzelenia malezyjskiego samolotu MH-17 Wołodymyra Cemacha i dziennikarza RIA-Nowosti Kiriła Wyszyńskiego,

– ukraiński parlament nowej kadencji powołał swoje kierownictwo z Dmytrem Razumkowem jako spikerem (poprzedni kierownik partii Sługa Narodu); jednopartyjną większość w Radzie Najwyższej stworzyło proprezydenckie ugrupowanie. Parlament przegłosował zniesienie immunitetu poselskiego, wprowadził szczegółową procedurę impeachmentu prezydenta,

– 23 września Wołodymyr Zełenski odwiedzi Waszyngton, gdzie weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ i spotka się z Donaldem Trumpem.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

 

Ekspres Ukraiński nr 32, wrzesień 2019

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.