Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Wyścig o fotel premiera trwa - Instytut Wolności

Wyścig o fotel premiera trwa

Ekspres Brytyjski, nr 21, red. Piotr Górski

  • Boris Johnson i Jeremy Hunt – były i obecny minister spraw zagranicznych – pozostali w wyścigu o przywództwo w Partii Konserwatywnej.
  • Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von Leyen, otwiera furtkę do dalszego opóźnienia brexitu. Boris Johnson – faworyt wśród kandydatów na premiera – chce, by Wielka Brytania opuściła Unię 31 października, w zaplanowanym obecnie terminie.
  • Ambasador Wielkiej Brytanii w Stanach Zjednoczonych sir Kim Darroch złożył rezygnację ze stanowiska po wycieku korespondencji, w której krytykował administrację Donalda Trumpa.
  • Bank Anglii obniżył perspektywę wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii.
By Foreign and Commonwealth Office – International Atomic Energy Agency Director General, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73747417

Wybory premiera

W walce o przywództwo w Partii Konserwatywnej, a tym samym na urząd premiera Wielkiej Brytanii zostało dwóch kandydatów – Boris Johnson, były minister spraw zagranicznych, oraz Jeremy Hunt, obecny minister spraw zagranicznych.

Główną osią sporu między kandydatami stały się warunki brexitu oraz możliwość jego ponownego opóźnienia.

Stephen Barclay, sekretarz ds. Brexitu, 9 lipca spotkał się w Brukseli z Michelem Barnierem, głównym negocjatorem Brexitu w UE, w celu ewentualnego uzgodnienia nowych warunków opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, a więc odrzuceniem porozumienia wynegocjowanego przez Theresę May. Na taki scenariusz Komisja Europejska pod przewodnictwem Claude’a Junckera była niechętna, twierdząc, że propozycja dotychczasowej premier jest jedynym możliwym rozwiązaniem, jeśli miałoby nie dojść do twardego brexitu.

Nowo wybrana przewodnicząca KE Ursula von Leyen mówiła w debacie przed głosowaniem nad jej kandydaturą, że jest gotowa zgodzić się na ponowne przedłużenie terminu, jeśli będą ku temu dobre powody.

Obecnie, mający największe szanse na wygraną w wyścigu o fotel lidera Partii Konserwatywnej, Boris Johnson opowiada się za odejściem z UE w dniu 31 października, zgodnie z obowiązującym obecnie harmonogramem, niezależnie od innych czynników. Zabiega natomiast o uwzględnienie pewnego rodzaju umowy o zawieszeniu, podczas której chciałby negocjować nową umowę i stosunki handlowe, jednocześnie przez ten czas byłby skłonny nadal płacić do budżetu UE składki.

Johnson rozważa możliwość rozpoczęcia sesji brytyjskiego parlamentu na początku listopada, co uniemożliwiłoby Izbie Gmin podjęcie działań zmierzających do powstrzymania brexitu bez umowy.

Źródła: The Guardian I, The Guardian II, The Times


Potencjalne problemy na granicy brytyjsko-irlandzkiej

Były sekretarz do spraw opuszczenia Unii Europejskiej (Department for Exiting the European Union) Philip Rycroft, w pierwszym wywiadzie udzielonym po swoim odejściu przez 29 maja, powiedział, że brexit bez porozumienia nie leży w interesie zarówno Zjednoczonego Królestwa, jak i Unii.

W przypadku opcji no-deal, ze strony północnoirlandzkiej służby policyjnej, pojawiają się również obawy związane ze wzrostem ryzyka aktywności grup paramilitarnych, takich jak nowa IRA, która cały czas zachęca ludzi do wstępowania w jej szeregi.

Zdaniem zastępcy szefa północnoirlandzkiej policji Tima Mairsa, w przypadku braku umowy i powrotu ceł na granicy między Irlandią a Irlandią Północną może rozwinąć się nielegalny handel, który przyciąga grupy przestępcze.

Źródła: The Guardian


Rezygnacja ambasadora USA

Brytyjski ambasador w Stanach Zjednoczonych sir Kim Darroch podał się do dymisji po wycieku e-maili, w których krytycznie odnosił się on do administracji urzędującego prezydenta Donalda Trumpa. Dyplomata uznał, że w takiej sytuacji kontynuowanie misji jest niemożliwe.

Źródło: BBC


 

Bank Anglii obniża perspektywę wzrostu

Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii obniżył perspektywę wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii na podstawie utrzymywanych stóp procentowych na poziomie 0,75%.

Bank Anglii w komunikacie podał: „Zgodnie z oczekiwaniami, ostatnie dane z Wielkiej Brytanii były niestabilne, w dużej mierze w związku z wpływem procesów brexitu na rynki finansowe i przedsiębiorstwa. W rezultacie po wzroście gospodarki o 0,5% w pierwszych trzech miesiącach 2019 r., obecnie oczekuje się zerowego wzrostu w drugim kwartale”. Wcześniej Bank uważał, że stopy będą musiały rosnąć w sposób ograniczony i stopniowy, zakładając, że Wielka Brytania może uniknąć brexitu, który byłby szkodliwy, nieobciążający gospodarkę.

 

Źródło: BBC UK, Newsky.com, Reutres


 

Numer przygotowali:

Piotr Górski – (redaktor prowadzący): – historyk idei, filozof polityki, redaktor prowadzący magazynu „Res Publica Nowa”, koordynator projektów międzynarodowych m.in. Mobilizing for the Commons i Partnerstwa Wolnego Słowa. Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności i ucestnik programu Przywództwo Poziom Wyżej. Publikował m.in. na łamach „Res Publiki Nowej”, „Teologii Politycznej”, „Polski w Praktyce”, „Polski The Times”, „Eastbooka”.

Magdalena Bryś – absolwentka stosunków międzynarodowych, studiów wschodnich na Uniwersytecie Warszawskim oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności. Studiuje w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Interesuje się regionem Bałkanów Zachodnim, sharing economy, nowymi technologiami oraz wspinaczką górską.

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Brytyjski, nr 21, red. Piotr Górski

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.