Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Wielka koalicja pod presją. Gorąca dyskusja na temat podstawowej emerytury. - Instytut Wolności

Wielka koalicja pod presją. Gorąca dyskusja na temat podstawowej emerytury.

Ekspres Niemiecki nr 33, red. Janusz Gorol

Wielka koalicja pod presją. Gorąca dyskusja na temat podstawowej emerytury.

Na 10 listopada został przełożony szczyt koalicji SPD z CDU/CSU dotyczący podstawowej emerytury.  Propozycja ministra pracy i polityki społecznej Hubertusa Heilla (SPD) dotycząca wprowadzenia emerytury podstawowej na poziomie 900 euro spotkała się z bardzo dużą krytyką partii chadeckich i kolejny raz wystawia „Wielką Koalicję” na próbę.

Sprawa emerytury podstawowej była jednym z elementów umowy koalicyjnej między SPD a partiami chadeckimi. Głównym punktem niezgody jest sposób jej naliczania. Według projektu ministra Heilla, każdy, kto przez 35 lat płacił składki na ubezpieczenie, bez względu na stan majątku, otrzymywałby podstawową emeryturę. Dziś osoby, które opłacały minimalne składki przez co najmniej 35 lat, otrzymują emeryturę w wysokości 517 euro, zyskałyby więc aż 447 euro.

Istnieje zgoda między CDU/CSU a SPD, że wszyscy, którzy mają 35-letni staż składek, powinni otrzymywać emeryturę wyższą o 10 pp. od podstawowego zasiłku. Zostało to również uzgodnione w umowie koalicyjnej. Jednak koalicjanci spierają się o to, kto dokładnie powinien otrzymać dodatek emerytalny. Unia nalega na sprawdzenie, czy dana osoba faktycznie potrzebuje takiej pomocy, a SPD to odrzuca.

Zdaniem Heila, koszty reformy szacowane są na „jednocyfrową kwotę w miliardach euro” i miałyby być pokryte z budżetu federalnego. CDU chciałaby, aby został on pokryty ze środków kasy ubezpieczeń społecznych.

Różnice zdań nie dotyczą tylko partii. Pochodzący z SPD minister finansów Olaf Scholz także sceptycznie podchodzi do projektu i wskazuje, że według prognoz Niemcy nie mogą już liczyć na nadwyżki w budżecie.

Rozmowy między koalicjantami przełożono na 10 listopada. CDU powiedziało, że wciąż są pewne problemy, które należy ostrożnie rozwiązać w tym tygodniu. W SPD stwierdzono, że zmiana terminu nastąpiła na wniosek koalicjanta, a grupa robocza w tym temacie wykonała bardzo dobre prace przygotowawcze.

„W końcu musimy to wyjaśnić. Myślę, że ludzie mają już dość omawiania tego tutaj” – powiedział w ZDF Carsten Linnemann z CDU i poprosił o rewizję porozumienia koalicyjnego.

Federalny minister finansów Olaf Scholz (SPD) wyraził przekonanie, że Unia i SPD mogą dojść do porozumienia. Przewodniczący CSU Markus Söder wezwał wszystkich partnerów do kompromisów i ustępstw. „Chcemy uzyskać rozsądny wynik” – powiedział Söder w poniedziałek przed spotkaniem zarządu CSU w Monachium

„Chcemy uczciwej podstawowej emerytury, która poprawi sytuację tych, którzy pracowali przez całe życie, pomagając zapobiegać ubóstwu w starości”, powiedział Dobrindt. Szef Junge Union (JU), młodzieżówki CDU/CSU, Tilman Kuban, opisał „podstawową emeryturę” jako „wejście w bezwarunkowy dochód podstawowy” i dodał że nie można się zgodzić na takie rozdawnictwo.

Źródło: die Welt; Stern; ZDF


Chcesz posiadać dom – musisz mieć bogatych rodziców

O coraz bardziej sfrustrowanej miejskiej klasie średniej pisze na Judith Lembke łamach Franfurter Allgemeine Zeitung. Jak twierdzi, miejska klasa średnia jest sfrustrowana: nawet wielu dobrze zarabiających nie stać już na własne mieszkanie w dużych miastach.

Koszt wymarzonego mieszkania o powierzchni 120 metrów w dobrej lokalizacji w Berlinie to około 800 tysięcy euro i mimo niskich stóp procentowych nie jest ono dostępne dla przeciętnego młodego człowieka. Najczęściej na wkład własny mogą sobie pozwolić jedynie osoby posiadające zamożnych rodziców. To czy kogoś stać na mieszkanie w coraz większym stopniu zależy od aktywów jego rodziców, twierdzi Michael Voigtländer. Ekonomista z Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW) analizuje w raporcie dlaczego wskaźnik własności domów w Niemczech jest w stagnacji, a w grupie osób poniżej 35 roku życia i w gospodarstwach o niskich dochodach maleje.

Od 2011 roku wskaźnik własności utrzymuje się na poziomie 44 procent, mniejsza struktura własności w Europie jest tylko w Szwajcarii.  Od tego czasu ceny mieszkań wzrosły w Niemczech o 40% procent, a w Berlinie, jak w większości wielkich miast wzrosły dwukrotnie.

Osoby należące do mieszczańskiej klasy średniej i nie mające bogatych krewnych są coraz bardziej sfrustrowane, ponieważ nie mają szans na zostanie właścicielami nieruchomości. Jednocześnie rosnące czynsze pochłaniają coraz większą część tego, co mogliby zainwestować we własny dom.

Źródło: FAZ;


Włoska mafia w Niemczech zabiła już trzydzieści osób.

Jak pisze Stern, według ustaleń policji, członkowie włoskiej mafii zabili już 30 osób w Niemczech od 1990 roku. Informacja ta pochodzi z odpowiedzi Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na pytanie europosłanki Zielonych Irene Mihalic. W odpowiedzi można przeczytać: „Federalny Urząd Policji Kryminalnej od 1990 r. odnotował łącznie 30 ofiar śmiertelnych w Niemczech, które przypisuje się włoskiej mafii”.

„Duża liczba ofiar jest niepokojąca i pokazuje wielkie niebezpieczeństwo emanujące z włoskiej mafii”, mówi Mihalic. Należy obawiać się, że liczba niezgłoszonych przypadków w tym obszarze jest znacznie wyższa. Federalne MSW podaje, że 585 osób było pod obserwacją jako powiązane z włoskimi grupami przestępczymi. Zakłada się, że sama „Ndrangheta ma co najmniej 18 do 20 baz w Niemczech. Ponieważ każdej bazie można przypisać do 50 członków, można policzyć, że w samej tej jednej organizacji przestępczej jest od 800 do 1000 członków.

„Ndrangheta z Kalabrii jest uważana za najpotężniejszą włoską organizację mafijną. Spór między dwoma klanami „Ndranghety” był tłem mafijnej wojny w Duisburgu, gdzie w 2007 r., gdy zastrzelono sześć osób. Mafia jest szczególnie aktywna w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji i Nadrenii Północnej-Westfalii. Ich głównymi źródłami dochodów są handel narkotykami, podrabianie towarów i wymuszanie haraczy od właścicieli włoskiego pochodzenia. Osoby te są często zmuszane przez klany mafijne do kupowania drogich lub gorszych produktów żywnościowych z Włoch – na przykład wina, oliwy z oliwek lub salami.

Taki sposób wymuszania płatności jest dużo prostszy niż „opłaty za ochronę”. Handel żywnością pod przymusem jest zwykle klasyfikowany jako „przymus”. Kara jest wtedy niższa niż w wymuszeniach haraczy – również dlatego, że towary rzeczywiście nie są bez wartości. Ponadto w tym przypadku klan mafijny nie musi zawracać sobie głowy „praniem” pieniędzy. „Niektóre z towarów są także żywnością produkowaną przez klany lub firmy klanowe we Włoszech” – mówi Sandro Mattioli, prezes stowarzyszenia „Mafia Nie, dziękuję!”.

Źródło: Stern

Podczas otwarcia seryjnej linii produkcji ID.3 w Zwickau kanclerz Angela Merkel obiecała dalsze zachęty do promowania elektromobilności.

„Musimy przekręcić dwie ważne śruby, rozbudowę infrastruktury ładowania i zachęty do kupowania samochodów elektrycznych” – powiedziała Merkel w Zwickau, oficjalnie dając sygnał startowy do uruchomienia seryjnej produkcji ID.3 od Volkswagena.

Według planu Merkel do 2025 r. około 3,5 miliarda euro zostanie zainwestowanych w publiczne stacje ładowania. Ponadto planuje się rozszerzenie premii za zakup samochodów elektrycznych po 2021 r. i objęcie nią mniejszych modeli, takich jak ID.3. Rząd federalny chce zwiększyć dopłatę do zakupu samochodów elektrycznych o 50%. W przypadku samochodów o napędzie wyłącznie elektrycznym poniżej ceny katalogowej 40 000 euro należy je jej zdaniem, podnieść do 6000 euro.

Dla tak zwanych hybryd plug-in, zwiększy się premia w tym przedziale cenowym z  3000 do 4500 euro. W przypadku samochodów o wartości przekraczającej 40 000 euro powinny one wzrosnąć o 25%, odpowiednio do 5000 i 4000 euro.

Powinno to przyspieszyć osiągnięcie celu rządu federalnego, jakim jest posiadanie około 10 milionów samochodów z napędem elektrycznym na drogach do 2030 r.

Merkel chce pracować nad szybszą rozbudową punktów ładowania. Ma to być tematem na szczycie samochodowym w kancelarii rządu. Podczas spotkania politycy, przedstawiciele przemysłu i związkowcy chcą również omówić konkretny plan przyspieszenia rozwoju sieci ładowania samochodów elektrycznych. Sieć obejmująca cały obszar kraju jest uważana za ważny warunek rozwoju e-samochodów na rynku masowym. „Wiemy, że musimy przyspieszyć” – powiedział kanclerz. „Procesy zatwierdzania infrastruktury ładowania nie powinny trwać rok lub dwa”.

„Zainwestowaliśmy około 1,2 miliarda euro w budowę linii produkcyjnej w Zwickau. Do połowy 2020 r. Produkcja ID.3 będzie stopniowo zwiększana”, powiedział prezes VW Herbert Diess (61). Według VW każdego roku z linii produkcyjnej zjeżdżać ma około 300 000 pojazdów elektrycznych. „Zwickau to największa europejska fabryka pojazdów elektrycznych” – mówi Diess.

ID.3 ma być tańszy od bestsellera jakim okazał się elektryczny VW Golf, a jego zasięg ma wynosić około 420 kilometrów. Do tej pory Volkswagen miał tylko e-Golf jako samochód o napędzie wyłącznie elektrycznym. Został wyprodukowany w stosunkowo niewielkich ilościach w Wolfsburgu i w Dreźnie. Decyzja o ich przyszłości jako miejscu produkcji zapadnie w ciągu najbliższych czterech tygodni.

Źródło: BildManager-magazin.de; Welt


Twórz z nami Ekspres Niemiecki

Podoba Ci się co robimy? Chciałbyś/abyś zostać częścią naszej redakcji?

A może, przeczytałeś/aś coś ciekawego w Niemieckiej prasie? Uważasz, że warto podzielić się tym z innymi?

Napisz krótką notatkę (do 4000 znaków), dodaj źródła i wyślij na adres Janusz.goroll@gmail.com,

Na pewno się odezwiemy, a najciekawsze notki opublikujemy w kolejnych numerach. Redakcja

Janusz Gorol – na co dzień HR Biznes Partner w dużej firmie produkcyjnej. Z zamiłowania koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii
i politologii, ukończył program Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Aktualnie kontynuuje edukacje na studiach MBA o profilu Przemysł 4.0 na Politechnice Śląskiej. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig, a także trzykrotnie uczestnikiem Acton University w Grad Rapids Michigan.

Paulina Dereszkiewicz- absolwentka stosunków międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności; rzecznik prasowy Przedstawicielstwa Regionalnego Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów w Trójmieście, od dwóch lat pracująca w międzynarodowych korporacjach na rynku niemieckim. Pasjonuje się dyplomacją międzynarodową.

Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

 

 

 

Ekspres Niemiecki nr 33, red. Janusz Gorol

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.