Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Ukraińcy najbardziej proeuropejscy i pronatowscy w historii - Instytut Wolności

Ukraińcy najbardziej proeuropejscy i pronatowscy w historii

Ekspres Ukraiński nr 28, 12 lipca 2019

fot. Ministry of Defense of Ukraine CC BY-SA 2.0

Większość parlamentarna dla Zełenskiego?

Prezydencka partia lideruje w sondażach przed wyborami parlamentarnymi. Ugrupowanie Sługa Narodu w każdym z badań utrzymuje znaczącą przewagę nad konkurentami, choć w porównaniu do początku czerwca, pod koniec miesiąca poparcie dla niego nieco spadło: z ok. 47-48% do 42-45%.

Daje to partii związanej z Wołodymyrem Zełenskim możliwość uzyskania w nowej Radzie Najwyższej samodzielnej większości – choć zależy to od ostatecznego wyniku, który osiągnie w okręgu krajowym oraz okręgach jednomandatowych.

W przypadku konieczności poszukiwania koalicjanta, Sługa Narodu może wejść w sojusz z partią Głos muzyka Swiatosława Wakarczuka (poparcie od 6 do 8%) lub Ojczyzną Julii Tymoszenko (7-10%), która zgłasza swoją chęć współpracy. Potencjalnym koalicjantem Zełenskiego może być też partia Siła i Honor Ihora Smeszki, przebywająca jednak na granicy progu wyborczego.

Wyklucza się raczej koalicję prezydenckiej partii z ugrupowaniem Europejska Solidarność Petra Poroszenki (od 5 do 9% poparcia) i post-Janukowyczowską Opozycyjną Platformą (9-12%).

Wg szefa firmy badawczej Rating Oleksija Antypowycza, który udzielił wywiadu portalowi theBabel, w okręgach jednomandatowych (w których wybieranych jest 50% parlamentarzystów) kandydaci Sługi Narodu ma szanse osiągnąć wynik co najmniej 20-35% głosów. dzięki rekordowemu poziomowi zaufania do prezydenta. Socjolog twierdzi, że Ojczyzna utrzymuje stabilny poziom poparcia, Europejska Solidarność natomiast straciła głosy ze względu na obranie niepoprawnej strategii wyborczej tj. wybranie na główny przekaz orientacji proeuropejskiej, co nie odróżnia jej od innych sił. Pojawienie się partii Głos doprowadziło natomiast do zepchnięcia ze sceny politycznej ugrupowania Obywatelska Pozycja Anatolija Hrycenki i Samopomocy mera Lwowa Andrija Sadowego.


Trzeba porozmawiać – Zełenski do Putina

Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Władimira Putina z propozycją międzynarodowych negocjacji w Mińsku. Swoją ideę prezydent Ukrainy przedstawił w formie filmiku umieszczonego w internecie.

Materiał został opublikowany jako reakcja na zapowiedź przeprowadzenia telemostu “Trzeba porozmawiać” we współpracy rosyjskiego kanału państwowego Rossija-24 i ukraińskiej telewizji NewsOne należącego do prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka. Program, w którym mieli wspólnie wystąpić obywatele Ukrainy i Rosji, został zaanonsowany przez rosyjskiego prezentera Dmitrija Kisieliowa w niedzielnych wiadomościach. Po protestach na Ukrainie oraz reakcji tamtejszych władz program został odwołany.

Prezydent Zełenski stwierdził, że telemost miał być narzędziem agitacji politycznej, a jego celem miało być dzielenie Ukraińców na dwa obozy. Dodał też, że “trzeba porozmawiać” o przynależności państwowej Krymu i obecności rosyjskich wojsk w Donbasie i zaproponował negocjacje w Mińsku z udziałem liderów Ukrainy, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Źródło: YT


Ukraińcy najbardziej proeuropejscy i pronatowscy w historii

59% Ukraińców wybrałoby dziś integrację z UE (z rosyjską Unią Celnej – 19%), 53% głosowałoby w referendum za wejściem do NATO (przeciwko jest 29%). – pokazuje cykliczne badanie Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego (IRI) wykonane przez firmę Rating. To rekordowe wskaźniki w historii – o 7-10% wyższe niż przed rokiem i o 17-19% wyższe w porównaniu do okresu tuż przez Euromajdanem i wybuchem wojny z Rosją.

Poparcie dla Unii Europejskiej przeważa nad rosyjską alternatywą we wszystkich grupach wiekowych, wszystkich regionach kraju oprócz wschodu (tam 34% do 41% na korzyść Unii Celnej) oraz wśród sympatyków każdej z głównych partii prócz Opozycyjnej Platformy. Najbardziej prounijne są osoby głosujące na Europejską Solidarność (97% wyborców) i Głos (88%), w elektoracie Sługi Narodu wybór unijny wspiera 63% osób, a z Unią Celną – 19%.

46% osób wspierających wejście Ukrainy do NATO uważa, że główną zaletą tego wyboru jest możliwość wzmocnienia własnej armii (standardów funkcjonowania), a 44% wybrało tę opcję uważając, że “NATO obroni Ukrainę”. 6% badanych uważa, że jedyną korzyścią z tego faktu będzie międzynarodowy prestiż.

Żródło: IRI 


Rosyjska propaganda promuje Medwedczuka

Wiktor Medwedczuk to zdolny negocjator i możliwy odnowiciel dobrych stosunków rosyjsko-ukraińskich – to główna teza promowana w mediach na okupowanych terytoriach Ukrainy i kontrolowanych przez Rosjan portali na Ukrainie w ostatnim okresie. Do takiego wniosku doszli analitycy portalu Texty.org.ua w cyklicznym badaniu przekazu rosyjskiej propagandy. Promocja tej postaci ma wynikać z chęci wsparcia go w wyścigu o miejsca w parlamencie – polityk ten jest liderem partii Opozycyjna Platforma – Za Życie, która zajmuje aktualnie drugie miejsce w sondażach z wynikami od 10 do 14%.

W agendzie dezinformacyjnych portali pod koniec czerwca znalazło się też dużo miejsca na dyskredytację ukraińskiego procesu wyborczego i opisywanie rosyjskiego powrotu do Rady Europy jako ostatecznego odwrócenia się Zachodu od Ukrainy.

Źródło: Texty.org.ua


Ukraińcy chcą kompromisu z Rosją, ale nie za wszelką cenę

Wg badań socjologicznych Fundacji Demokratyczne Inicjatywy większość Ukraińców poparłaby kompromis w rozmowach z Rosją, jednak tylko 20,1% opowiada się za “pokojem za wszelką cenę”, a 48,1% zaakceptowałaby ustępstwa – jednak większość podawanych, konkretnych propozycji nie spotyka się z nich uznaniem.

Najwięcej osób uwzględnia możliwość rozpoczęcia bezpośrednich negocjacji z przedstawicielami tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej (41% popiera i 41% odrzuca ten pomysł), zniesienia blokady ekonomicznej tych terenów (34,3% za, 43,3% przeciw).

Większość Ukraińców jest przeciwna pozostałym postulatom. Około 30% badanych twierdzi, że możliwa jest zmiana konstytucji w celu nadania szczególnego statusu niekontrolowanym dziś terytoriom donieckiego i ługańskiego obwodu oraz uznanie języka rosyjskiego za państwowy, a także przyjęcie przez Ukrainę statusu państwa neutralnego. 50% osób jest przeciwna takim decyzjom. Jeszcze mniejszym poparciem cieszą się koncepcje amnestii dla osób walczących po stronie tzw. DNR i ŁNR, stworzenie z tych sił miejscowych milicji czy przeprowadzenie na ich warunkach lokalnych wyborów. 

Zakończenie wojny w Donbasie – to wg badań IRI – kluczowa misja, której spełnienia oczekują od nowego prezydenta Ukraińcy. 65% badanych stawia ten cel jako pierwszorzędne zadanie przed Zełenskim.

Źródło: DIF,  IRI


 

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Ukraiński nr 28, 12 lipca 2019

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.