Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |W Wielkiej Brytanii wybory premiera. Kogo wybiorą Torysi? - Instytut Wolności

W Wielkiej Brytanii wybory premiera. Kogo wybiorą Torysi?

Ekspres Brytyjski, nr 20, red. Piotr Górski

 • 10 kandydatów wystartowało w wyborach wewnętrznych w Partii Konserwatywnej. Zwycięzca zostanie premierem.
 • Wielkie nierówności w Wielkiej Brytanii
 • Huawei wpływa pozytywnie na gospodarkę Wielkiej Brytanii, ale budzi również obawę


Wybory w Partii Konserwatywnej

7 czerwca Theresa May przestała być przewodniczącą Partii Konserwatywnej i premierem Wielkiej Brytanii. Po trzech porażkach w sprawie wynegocjowanej przez byłą premier umowy o opuszczeniu Unii Europejskiej w Izbie Gmin 24 maja zapowiedziała, że zrezygnuje. Tym samym rozpoczęła się walka o schedę na czołowe stanowisko w partii i państwie.

Ostatecznie do kandydowanie w wyścigu na przewodniczącego Torysów zgłosiło się 10 kandydatów.

 • Michael Gove (minister środowiska)
 • Matt Hancock (minister zdrowia)
 • Mark Harper (były whip)
 • Jeremy Hunt (minister spraw zagranicznych)
 • Sajid Javid (minister spraw wewnętrznych)
 • Boris Johnson (były minister spraw zagranicznych)
 • Andrea Leadsom (była przewodnicząca Izby Gmin)
 • Esther McVey (była minister pracy i emerytur)
 • Dominic Raab (były minister ds. brexitu)
 • Rory Stewart (minister ds. rozwoju międzynarodowego)

W ciągu najbliższych dwóch tygodni posłowie Torysów wezmą udział w serii tajnych głosowań, aby wyłonić ostatecznie dwóch kandydatów. 160 000 członków partii wybierze zwycięzcę w głosowaniu pocztowym, a wynik zostanie ogłoszony w przedostatnim tygodniu lipca.

Głównym tematem kampanii wyborów przewodniczącego Partii Konserwatywnej będzie przyszłość brexitu – na jakich warunkach ma się odbyć przewidziane na 22 października wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Tylko jeden z kandydatów opowiada się za ponownym referendum. Trzeba pamiętać, że wewnątrz partii panują wyraźne różnice poglądów dotyczące formy opuszczenia UE, co pokazały liczne głosowania w ostatnich miesiącach w tej sprawie. Jak donoszą źródła z Brukseli, wszyscy kandydaci są oceniani sceptycznie.

Innymi tematami będą kwestie związane z podatkami, środowiskiem czy edukacją.

Mija właśnie drugi rok od ostatnich wyborów do brytyjskiego parlamentu. Kadencja trwa 5 lat. Nowy premier powinien zostać ogłoszony 22 lipca.

Źródła: BBC I, BBC II, Guardian


Nierówności społeczne trawią Brytyjczyków

Według najnowszego raportu Instytutu Studiów Fiskalnych (IFS; Institute for Fiscal Studies) powiększające się nierówności w kwestii wynagrodzeń, jakości opieki zdrowotnej, długości życia i możliwości obywateli Wielkiej Brytanii podważają istotnie ich zaufanie do systemu demokratycznego.

Zespół ekspertów z jednej strony ostrzega przed wzrostem zarobków wśród osób najlepiej zarabiających, a z drugiej strony mówi o drastycznym wzroście wśród najuboższych tzw. śmierci motywowanych rozpaczą, czyli wynikających z uzależnienia oraz samobójstw. Co więcej, eksperci ostrzegają przed ryzykiem „wyważonej” polityki, która stabilizuje nie tylko widełki płacowe, ale również pogłębia podziały i różnice w edukacji oraz w dostępie do opieki zdrowotnej.

Wielka Brytania ma jeden z najwyższych współczynników nierówności społecznej na tle innych krajów rozwiniętych;

Z tego powodu IFS planuje w najbliższym czasie przeprowadzić największe badania dotyczące analizy nierówności społecznych w Wielkiej Brytanii, na którego czele stać będzie zespół pod przewodnictwem laureata nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, prof. Angusa Deatona.

Zwraca on uwagę, że niepokoje i niezadowolenie społeczne związane nierównościami ekonomicznymi są największe od lat 40-tych XX w. Ostrzega też przed niebezpieczeństwem i siłą rozczarowania opinii społecznej z powodu braku poczucia sprawiedliwości w związku z wynagrodzeniami za swoją pracę oraz zauważa, że bogactwo coraz częściej jest kojarzone jako zdobyte w wyniku grabieży niż zasług.

Źródła: BBC News, Financial Times


Huawei tworzy miejsca pracy, ale rodzi również obawy

Według badania przeprowadzonego przez ośrodek badawczy Oxford Economics wynika, że chińska firma Huawei zwiększyła roczne PKB Wielkiej Brytanii o 287 milionów funtów w 2018 r. Firma przyczyniła się do powstania ponad 26 tysięcy miejsc pracy.

Sir Andrew Cahn, członek rady nadzorczej Huawei UK, powiedział, że firma odniosła wielki sukces, przyczyniając się do wsparcia brytyjskich sieci telekomunikacyjnych. Jerry Wang, dyrektor generalny firmy w Wielkiej Brytanii, dodał, że chce, by Wielka Brytania rozwijała szerokopasmowy dostęp do Internetu, nowe sieci 5G i inteligentne technologie”. Podkreślił również: „Jesteśmy dumni z roli, jaką odegraliśmy w pomaganiu w rozwoju infrastruktury cyfrowej w Wielkiej Brytanii, a my nadal jesteśmy silnym i innowacyjnym partnerem dla naszych klientów”.

Jednak w maju 2019 r. doszło do spotkania brytyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego w celu omówienia miejsca Huawei w brytyjskiej infrastrukturze telekomunikacyjnej, ponieważ pojawiły się obawy, że sprzęt może zostać wykorzystany przez Chiny do szpiegowania Zachodu.

Źródło: Telegraph, Guardian, Forbes


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Autorzy:

Piotr Górski (redaktor prowadzący): – historyk idei, filozof polityki, redaktor prowadzący magazynu „Res Publica Nowa”, koordynator projektów międzynaroowych m.in. Mobilizing for the Commons i Partnerstwa Wolnego Słowa. Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności i ucestnik programu Przywództwo Poziom Wyżej. Publikował m.in. na łamach „Res Publiki Nowej”, „Teologii Politycznej”, „Polski w Praktyce”, „Polski The Times”, „Eastbooka”.

Magdalena Bryś – absolwentka stosunków międzynarodowych, studiów wschodnich na Uniwersytecie Warszawskim oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności. Studiuje w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Interesuje się regionem Bałkanów Zachodnim, sharing economy, nowymi technologiami oraz wspinaczką górską.

Monika Marianna – absolwentka psychologii, studiów podyplomowych na kierunku manager CSR i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności. Uczestniczka programu Przywództwo Poziom Wyżej. Zawodowo zajmuje się budowaniem i realizacją strategii komunikacyjnych. Interesuje się kulturami i językami Europy Środkowo-Wschodniej oraz literaturą współczesną, zwłaszcza poezją.

Ekspres Brytyjski, nr 20, red. Piotr Górski

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.