W którą stronę?
Maciej Chudkiewicz
Polska już kilka razy miała iść drogą kogoś innego: Irlandii, Japonii czy nawet Finlandii. Czas jednak na poważnie pomyśleć o własnym kierunku. Strategiczne podejście cechuje najsilniejszych i najważniejszych graczy. Polska ma ambicję stać się jednym z nich. Chcemy na poważnie dyskutować o naszym kraju i jego potrzebach, możliwościach, wyzwaniach. Chcemy wskazywać możliwe kierunki i szanse.
Dlatego powołujemy do życia “Polskę w Praktyce”. Zespół ludzi związanych z Instytutem Wolności chce zmieniać kraj. A ten magazyn będzie miejscem, w którym dyskutować będą ze sobą praktycy, choć nie tylko. Chcemy pokazywać rozwiązania i przykłady. Chcemy inspirować i wskazywać możliwe kierunki. Wśród naszych autorów największe nazwiska, ale też prawdziwi praktycy, którzy codziennie zjadają zęby robiąc to, o czym u nas piszą. Takich treści nie ma nigdzie indziej. Dlatego w tym numerze rozmawiamy z Justinem Yifu Linem, autorem Nowej Ekonomii Strukturalnej; prof. Ryszardem Bugajem, Andrzejem Sadowskim, założycielem i prezydentem Centrum im. Adama Smitha czy Michałem Wawrem, ekspertem od innego spojrzenia na gospodarkę.
“Polska w Praktyce” to ekspercki dwumiesięcznik. Pojawiamy się na trudnym rynku, by na nim zamieszać i pokazać, w jaki sposób można nowocześnie mówić o gospodarce i innych najważniejszych kwestiach bez napięcia i bez patosu.
Zaczynamy od kwestii najważniejszych: jaka gospodarka? Ile tego państwa, ile tego biznesu? Ile wolności, a ile bezpieczeństwa? Jak odpowiedzieć na wyzwania konkurencyjnego świata, jak wybić się na pozycję kraju-lidera? Wreszcie, jakie konkretne decyzje należy podejmować? W tym numerze przedstawiamy trzy drogi, którymi może pójść nasz kraj: liberalną, socjaldemokratyczną czy tzw. trzecią drogą, opartą na katolickiej nauce społecznej. Każda z tych dróg ma swoje wady i zalety. Każda z tych dróg ma swoich zagorzałych zwolenników, ale też poważnych wrogów. Chcemy doprowadzić do sytuacji w której przedstawiciele każdej z koncepcji spotkają się ze sobą, żeby nawzajem od siebie czerpać. Bo kierunek jest przecież w sumie ten sam: Polska.