Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Urzędnicy ONZ: USA planuje “atak taktyczny” w Iranie - Instytut Wolności

Urzędnicy ONZ: USA planuje “atak taktyczny” w Iranie

Ekspres USA nr 26, red. Anna Bielecka

  • Trump po rozmowach z Xi Jing Pingiem

  • Boeing wraca do gry z zamówieniem na 200 Max-ów

  • Urzędnicy ONZ: USA planuje “atak taktyczny” w Iranie

  • Szczyt popularności obligacji skarbowych na Wall Street

  • Firma obuwnicza New Balance ofiarą wojny handlowej

 

Trump po rozmowach z Xi Jing Pingiem

Trump w tweecie z 18 czerwca br. podkreślił, że odbył z przywódcą ChRL bardzo dobrą rozmowę telefoniczną. Obaj liderzy ustalili, że odbędą bilateralne spotkanie w ramach zbliżającego się szczytu G-20 w Japonii. Do czasu rozmowy Chiny unikały odpowiedzi, czy do takiego spotkania w ogóle dojdzie, chcąc wywrzeć presję na Amerykanach. Sam Trump również starał się podkręcać atmosferę wokół szczytu, mówiąc, że nie interesuje go w ogóle, czy Xi Jing Ping pojawi się w Japonii. Oprócz, co oczywiste, konfliktu handlowego, obaj przywódcy omawiali kwestie bezpieczeństwa regionalnego.

Tymczasem Clete Willems, były doradca administracji rządu Stanów Zjednoczonych, oraz obecny sekretarz handlu Wilbur Ross twierdzą zgodnie, że rozmowy w Osace nie rozwiążą samego konfliktu pomiędzy mocarstwami, ale będą stanowiły istotną odwilż w bardzo ostatnio napiętych relacjach.

Podczas ubiegłorocznego szczytu G-20 w Buenos Aires Trump i Xi rozmawiali o cłach na towary podlegających wymianie drogą handlową pomiędzy tymi krajami oraz omawiali amerykański kryzys opioidowy. Warto przypomnieć fakt, że podczas tamtego szczytu doszło do głośnego aresztowania w Kanadzie CFO Huawei Meng Wanzhou, którą oskarżono o omijanie sankcji nałożonych na Iran.

Źródło: CNBC

 

Boeing wraca do gry z zamówieniem na 200 Max-ów

Podczas odbywającego się co dwa lata Salonu Lotniczego Le Bourget w Paryżu, Boeing podpisał list intencyjny na sprzedaż 200 samolotów typu Max do IAG – właściciela British Airways i Iberii. Największe tego typu wydarzenie w branży lotniczej jest okazją do ogłoszenia ogromnych zakupów techniki lotniczej. Tym razem wartość katalogowa kontraktu wynosi 24 miliardy USD.

Tego samego dnia Korean Air ogłosił zakup 30 samolotów większego typu Boeing 787 Dreamliner, który również boryka się z problemami technicznymi.

Otrzymane zamówienia i podpisane listy intencyjne są bardzo istotne dla Boeinga, który znalazł się w poważnych tarapatach po katastrofach dwóch Max-ów oraz po opóźnieniach w realizacji nowego programu 777X – samolotu, który będzie w stanie przelecieć z Warszawy do Sydney bez międzylądowania. Planowane zakupy IAG mogą okazać się bardzo racjonalną decyzją, gdyż dostawa nastąpi w latach 2023-2026 czyli w momencie, gdy pasażerowie zapomną już o niedawnych katastrofach. Ponadto zakup w okresie problemów Boeinga oznaczać może ogromne rabaty przy zakupie takiej ilości samolotów. 

 

Źródło: CNN

 

Urzędnicy ONZ: USA planuje “atak taktyczny” w Iranie

Źródła dyplomatyczne w siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w Nowym Jorku ujawniły, że oceniają plany ataku taktycznego USA na Iran, w odpowiedzi na wcześniejszą napaść na tankowce w Zatoce Perskiej.

Według urzędników, od 14 czerwca br. trwają intensywne rozmowy z udziałem wysokiej rangi wojskowych, przedstawicieli Pentagonu, a także doradców prezydenta Trumpa nad przeprowadzeniem nalotu bombowego na irański ośrodek związany z programem nuklearnym.

Źródła z ONZ odnotowały również plany USA zwiększenia obecności armii amerykańskiej na Bliskim Wschodzie, jak i wysłania dodatkowych żołnierzy w najbliższym czasie.

Następnie urzędnicy dodali, że prezydent Trump nie był nastawiony entuzjastycznie na wojskową akcję przeciwko Iranowi, jednak stracił cierpliwość i ma oddać sprawę w ręce sekretarza stanu Mike’a Pompeo, który naciska na stanowcze działania. Wg Pompeo, nie ma żadnych wątpliwości, że za wybuchami na tankowcach w Zatoce stoi właśnie Iran.

Źródło: The Jerusalem Post

 

Szczyt popularności obligacji skarbowych na Wall Street

Według ostatniego raportu Bank of America Merrill Lynch Fund, maklerzy giełdowi z Wall Street wręcz rzucili się na emitowane przez amerykański rząd obligacje skarbowe, napędzani obawą przed eskalacją wojny handlowej z Chinami. Prognozy zysków z akcji spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie są najniższe w 23-letniej historii raportu banku. Zainteresowanie obligacjami zdeklasowało inne źródła, wliczając w to spółki technologiczne czy operacje walutowe: długoterminowe w dolarze i krótkoterminowe w euro.

Powyższe fakty odzwierciedlają poważne obawy przed spowolnieniem gospodarczym. Badanie było przeprowadzane podczas wzrostu napięcia pomiędzy Pekinem i Waszyngtonem oraz w środku konfliktu handlowego na linii USA – Meksyk, co zapewne znacząco wpłynęło na niepokój inwestorów. Ci, chcąc obrać bezpieczną ścieżką inwestycyjną, zwrócili się w efekcie w kierunku obligacji skarbowych.

Tymczasem ci sami inwestorzy uważnie przyglądają się temu co zrobi FED (System Rezerwy Federalnej), który na najbliższym posiedzeniu zadecyduje o wartości stóp procentowych. Presja ze strony rządu i prezydenta Trumpa jest ogromna, liczą oni bowiem na szybkie i zdecydowane cięcia stóp.

Źródło: CNBC

Firma obuwnicza New Balance ofiarą wojny handlowej

Producent obuwia sportowego zdecydowanie sprzeciwia się rozszerzenia ceł na Chiny. W zasadzie New Balance to przykład jednej z wielu firm, która zbudowała łańcuchy dostaw na całym świecie.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że nowe cła na import komponentów obuwniczych uderzą  bezpośrednio w amerykańskie fabryki obuwia.

Prawie rok temu prezydent Trump wprowadził pierwsze cła na eksport chińskich towarów o wartości 50 miliardów dolarów. Oba kraje nie zawarły jeszcze umowy, a Trump nadal stosuje cła jako taktykę negocjacyjną.  We wrześniu wprowadził 10% taryfę na eksport kolejnych chińskich towarów o wartości 200 miliardów dolarów, a następnie podwyższył stawkę cła do 25% w maju tego roku. Teraz rozważa nałożenie ceł na dodatkowe towary wyprodukowane w Chinach o wartości 300 miliardów dolarów.

W ubiegłym tygodniu ponad 600 firm i stowarzyszeń branżowych – w tym Walmart, Costco, Target, Gap, Levi Strauss i Foot Locker – napisało do Białego Domu wzywając Trumpa do zakończenia wojny handlowej.

Źródło: CNN

 

Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka, autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspert w zakresie budowania strategii marketingowej i komunikacyjnej dla kampanii społecznych. Absolwentka Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Damian Piłat – prawnik. Pracownik międzynarodowej firmy doradczej. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Daniel Baldys – magistrant Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto, na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii. Absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Kryspin Radzio – magister prawa. Licencjat Stosunków Międzynarodowych, Prince2Foundation, ILM5, Agile PM, zainteresowania: Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, Innowacyjna Gospodarka, Prawo Bankowe, Finansowanie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Rafał Momot – Menadżer z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu sprzedażą oraz finansami w polskich i międzynarodowych firmach. W ostatnim miejscu pracy – w największej polskiej firmie lotniczej, w ciągu dwóch lat zwiększył sprzedaż eksportową o blisko 90%. Autor wielu raportów wspierających polskie firmy przemysłowe i handlowe. Specjalizuje się w zakresie lotnictwa, branży zbrojeniowej, dystrybucji i logistyki.

 

*Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres USA nr 26, red. Anna Bielecka

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.