Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Umowy zastępcze nie uratują brytyjskiego eksportu - Instytut Wolności

Umowy zastępcze nie uratują brytyjskiego eksportu

Ekspres Brytyjski nr 26

Brexit na zasadach Johnsona gorszy dla brytyjskiej gospodarki niż wynegocjowany przez May

Nowo wynegocjowane porozumienie przez rząd Borisa Johnsona przyniesie gorsze konsekwencje dla brytyjskiej gospodarki, niż umowa wynegocjowana przez rząd Theresy May. Tak twierdzą twórcy badania The U.K. in a Changing Europe.

Organizacja podaje, iż proponowana umowa zredukuje brytyjskie PKB per capita o 6.4%, w porównaniu z szacowanymi rezultatami straty 4.9% w umowie byłej premier rządu.

Z proponowanych dotąd rozwiązań, tylko wyjście bez umowy byłoby bardziej bolesne dla brytyjskiej gospodarki, która opierając się na handlu na zasadach Światowej Organizacji Handlu, straciłaby 8.1% PKB per capita. Proponowana przez Johnsona umowa przewiduje redukcję PKB per capita na przestrzeni 10 lat od 2.3% do 7%, w zależności od scenariusza.

Stworzone scenariusze opierały się na hipotetycznych zmianach w polityce migracyjnej, produktywności, handlu jak i końcowym wpływie na finanse publiczne.

Źródło: CNBC


Umowy zastępcze nie uratują brytyjskiego eksportu

Widmo bezumownego wyjścia z Unii Europejskiej jest wciąż aktualne. W tym przypadku Wielka Brytania nagle straciłaby dostęp do unijnego rynku jednolitego i musiałaby zacząć handlować opierając się na zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Aby temu zapobiec, rząd brytyjski pracuje nad stworzeniem umów zastępczych z państwami odpowiadającymi za 11% całego handlu Wielkiej Brytanii. W ubiegłym roku, Unia Europejska odpowiadała za 46% brytyjskiego eksportu, podczas gdy wobec Stanów Zjednoczonych ten wskaźnik wynosił 19%.

Do tej pory Brytyjczycy podpisali szesnaście umów zastępczych obejmujących czterdzieści sześć państw mających udział 8% całościowego handlu. Umowy dotyczą takich państw jak Korea Południowa, Izrael, czy Szwajcaria. Niektóre umowy nie zostaną sfinalizowane przed 31 października i w przypadku twardego wyjścia, handel z takimi państwami jak Japonia, która odpowiada za 2% handlu, czy też Turcja zostaną utrudnione.

Źródło: BBC


Londyńska rebelia dla klimatu

Pierwsza połowa października upływa w Londynie pod znakiem protestów w obronie klimatu. Z dnia na dzień niezadowolonych z obecnego stanu środowiska przybywało.

Organizatorem londyńskich protestów jest Extinction Rebellion – międzynarodowy ruch sprzeciwiający bierności polityków wobec zmian klimatycznych, niszczenia ekosystemów i zagrożenia wyginięcia ludzkości. Organizacja działa od 2018 roku, posługuje się symboliką klepsydry jako motywu przemijania.

Extinction Rebellion odrzuca przemoc w walce o spełnienie swoich postulatów, jednakże używane przezeń środki oddziaływania bywają niekonwencjonalne. 10.10. br. grupa aktywistów zablokowała londyńskie lotnisko. Protestujący kładli się na kadłubach samolotów, przyklejali się do budynku terminala lotniczego i blokowali ulice dojazdowe do lotniska.

Następnego dnia aktywiści zablokowali główną siedzibę BBC. “Jesteśmy tutaj, ponieważ BBC odrzuca fakt istnienia kryzysu klimatycznego. Jesteśmy tutaj także dlatego, że BBC kontynuuje promowanie wysoko-węglowego stylu życia za pomocą programów takich jak “Top Gear”, promujących jazdę samochodem i podróżowanie samolotami” – stwierdził Donnachadh McCarthy, jeden z protestujących.

12.10 bieżącego roku przez Oxford Street, będącym jednym z najpopularniejszych miejsc handlu, przeszedł tzw. “marsz pogrzebowy” – członkowie Extinction Rebellion maszerowali z atrapami szkieletów i czaszek, chcąc wyrazić swoją frustrację wobec zmian klimatycznych oraz wezwać do natychmiastowych działań na rzecz środowiska. Marsz miał również na celu zwrócenie uwagi na zainicjowaną przez ruch światową, dwutygodniową akcję obywatelskiego nieposłuszeństwa.

Extinction Rebellion podaje, że do 14.10 br. policja zatrzymała ponad 1400 osób angażujące się w londyńskie akcje ruchu. Podobna liczba osób była aresztowana łącznie w 20 innych miastach na całym świecie.

Ekologiczni aktywiści zapowiadają kontynuację swojej działalności. Oddziały ruchu tworzą się również poza Wielką Brytanią – w USA, Australii, Holandii, a nawet Polsce. W Londynie z pewnością można się spodziewać kolejnych akcji protestacyjnych w niedalekiej przyszłości.

Źródło: Reuters;


Współpraca:

Joanna Nowak

Wojciech Adamczyk – absolwent King’s College London na kierunku magisterskim China and Globalisation, w tym roku ukończył The School of Law and Economy of China na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie rozpoczął studia magisterskie z Finansów i Rachunkowości na Akademii Leona Koźmińskiego, jak i kontynuuje naukę na The Associateship of King’s College (AKC) na King’s College London w obszarach filozofii, teologii i etyki. Co więcej, jest absolwentem Akademii Młodych Dyplomatów prowadzonej przez Europejską Akademię Dyplomacji, czwartej edycji Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności, Akademii Miasta i Państwa Krajowej Izby Gospodarczej, czy też Akademii Euro-Atlantyckiej Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Pasjonat studiów chińskich, stosunków międzynarodowych oraz polityki zagranicznej.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Brytyjski nr 26

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.