Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Ukraińcy w rosyjskich więzieniach, Węgry blokują szczyt Ukraina-NATO - czytaj w Ekspresie Ukraińskim - Instytut Wolności

Ukraińcy w rosyjskich więzieniach, Węgry blokują szczyt Ukraina-NATO – czytaj w Ekspresie Ukraińskim

Nie tylko Sencow – Ukraińcy w rosyjskich więzieniach

W związku z trwającą od maja głodówką Oleha Sencowa, warto przypomnieć kompleksową mapę „Więźniów Kremla” – czyli Ukraińców przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach z powodów politycznych. To głównie działacze krymskotatarscy i osoby zaangażowane w działalność na Majdanie, ale także jednostki, które przejawiały sympatię dla Ukrainy na Krymie (Wołodymyr Bałuch, który wywiesił ukraińską flagę nad domem albo Sulejman Kadyrow, który napisał komentarz na Facebooku dotyczący przynależności półwyspu do Ukrainy – ten akurat skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu). Do więzień w całej Federacji Rosyjskiej trafiają również mieszkańcy kontrolowanych przez Ukrainę terenów, często aresztowani na przejściach granicznych lub podczas podróży do Rosji i Białorusi. Jak wynika z opublikowanych danych, na aresztowanych w domach czeka 105 dzieci.

Interaktywną bazę danych Ukraińskiej Prawdy, zawierającą 70 nazwisk, historię osób i adresy więzień, w których są przetrzymywani, można odnaleźć pod linkiem: https://www.pravda.com.ua/articles/2018/05/16/7180392/

Podobną bazę danych, tylko w języku angielskim, można znaleźć na stronie #LetMyPeopleGo

https://letmypeoplego.org.ua/


Polska głównym źródłem transferu zarobków do Ukrainy

Ukraińcy pracujący za granicą w pierwszym kwartale bieżącego roku przesłali do kraju, oficjalnymi i nieoficjalnymi kanałami, sumy pieniężne na łączną kwotę 2 mld 614 mln USD – szacuje portal agencji informacyjnej UNIAN. Z kolei w całym minionym roku łączna kwota remittance (tj. transferów pieniężnych przesyłanych przez emigrantów do kraju pochodzenia), dokonywanego przez ukraińską diasporę wyniosła wg danych podanych przez Narodowy Bank Ukrainy 9 mld 331 mln USD. Zdecydowanie największy był udział Ukraińców mieszkających w Polsce – ci bowiem zasilili w ten sposób gospodarkę ukraińską kwotami 3 mld 116 mln USD oraz 865 mln USD – odpowiednio w całym 2017 oraz pierwszym kwartale 2018 roku. Drugie miejsce na liście państw, z których dokonywany jest remittance zajmuje oczywiście Rosja, skąd w podanych okresach przelano do kraju 1 mld 359 mln oraz 192 mln USD. Na trzecim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone – odpowiednio 679 mln i 192 mln USD. Zdecydowanie najwięcej środków Ukraińcy przesyłają do domu z państw UE, gdzie wyjeżdżają w celach zarobkowych. Unia Europejska bije przy tym na głowę kraje Wspólnoty Niepodległych Państw – w okresie od stycznia do marca 2018 r. na Ukrainę przesłano aż 1 mld 640 mln USD z UE i jedynie 340 mln z państw WNP. Powyższe dane wyraźnie pokazują, jak ważna ekonomicznie jest diaspora ukraińska w Polsce w porównaniu do innych państw goszczących – remittance z Polski wynosi ponad połowę kwoty pochodzącej z krajów Unii. Całkowity poziom przelanych środków, według szacunków Narodowgo Banku Ukrainy  powinien na koniec 2018 r. osiągnąć poziom porównywalny z rokiem ubiegłym – czyli ponownie około 9 mld USD.

Na podstawie:

https://economics.unian.ua/finance/10174244-stalo-vidomo-z-yakih-krajin-ukrajinski-zarobitchani-pererahovuyut-dodomu-naybilshe-groshey.html


Kampania prezydencka – rozstrzygnięcia jeszcze daleko

Powoli nabiera tempa kampania prezydencka. Według grupy Rating, liderem sondaży jest Julia Tymoszenko (15,9%), drugie miejsce zajmuje były minister obrony narodowej Anatolij Hrycenko (11,7%), trzecie Jurij Bojko, dawny sojusznik Wiktora Janukowycza (10,5%). Zaledwie 8,6% Ukraińców na ten moment wybrałoby Petra Poroszenkę. Warto dodać jednak, że nadal 16,5% badanych nie wie, na kogo będzie głosować, a 14,9% osób wybrało poparcie Swiatosława Wakarczuka i Wołodymyra Zeleńskiego – celebrytów, którzy nie wiadomo, czy zdecyduję się na udział w wyścigu o prezydenturę. Do podziału jest więc znacząca część elektoratu i wiele może się jeszcze zmienić jesienią. Z kolei w rankingu partii politycznych przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi prowadzi Ojczyzna (18,8%), przed Blokiem Opozycyjnym (11,6%) oraz Pozycją Obywatelską oraz Partią Radykalną (po 10,4%).

Na podstawie: https://ratinggroup.ua/research/ukraine/v_ozhidanii_prezidentskih_vyborov_nastroeniya_ukraincev.html, https://www.kiis.com.ua/?lang=ukr&cat=reports&id=767&page=1, https://www.unian.net/politics/10173467-v-novyy-sostav-rady-mogut-popast-do-10-partiy-opros.html


„Ożywiony” Babczenko przemówił

Rosyjski dziennikarz Arkadij Babczenko, którego śmierć upozorowano w ramach operacji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, udzielił wywiadu telewizji Hromadske. Najciekawsze cytaty:

O przyczynach operacji: „Inscenizacja śmierci to najbardziej banalny i skuteczny sposób udowodnienia zlecenia zamachów. Takiego rezonansu nikt nie oczekiwał”.

O jej przebiegu: „To ciekawe doświadczenie, gdy nagi, pokryty świńską krwią, siedzisz w prześcieradle i słuchasz swoich nekrologów”.

O poziomie rosyjskich służb: „Nie jest tak, że w FSB siedzą sami nobliści, Stirlitze i geniusze służb specjalnych. Tam jest też sporo idiotów. Główne zadanie to rozkradanie pieniędzy”.

O tzw. „liście 47” (przedstawionej przez SBU liście osób, których zabójstwo miało zlecić FSB w przyszłości): „Myślę, że było tak: przyszli do człowieka, powiedzieli – masz milion dolarów, «walnij» kilku ukraińskich dziennikarzy. Ten siedzi w Petersburgu, włącza Google i wpisuje: «ukraińscy dziennikarze». Wybiera najbardziej znanych i tak tworzy listę”. Dalej: „Wszystko było na poziomie rozmów. Nie było żadnej listy na papierze, z pieczątką Putina i podpisem «zabijcie ich wszystkich»”.

Na podstawie:

https://hromadske.ua/posts/babchenko-interv-yu


Cisza po burzy w Donbasie

1 lipca na froncie w Donbasie ogłoszono zawieszenie broni w związku ze żniwami. Teoretycznie ma ono trwać przez dwa letnie miesiące, ale ostrzały oczywiście nie ustały. Spadł jednak poziom eskalacji – w poprzednich dniach wysoki. Przykładowo, 27 i 28 czerwca w starciach w miejscowościach Piwdenne i Awdijiwka zginęło siedmiu ukraińskich żołnierzy. W czasie ostatnich starć dochodziło również do ostrzałów terenów mieszkalnych, w wyniku których ucierpiały osoby cywilne.  Ukraińcy w ostatnich dniach czerwca przejęli też pełną kontrolę nad miejscowością Zołote-4 (na zachód od Ługańska).

Na podstawie:

https://www.facebook.com/pressjfo.news/, https://hromadske.ua/posts/ukrainski-viiskovi-zaiavyly-pro-zvilnennia-zolotoho-4-mistseva-vlada-kazhe-pro-zakriplennia-pozytsii-v-sirii-zoni


Poroszenko liczy na pomoc Belgradu

Podczas swojej roboczej wizyty w Belgradzie 3 lipca prezydent Petro Poroszenko podkreślił, że w chwili obecnej stosunki serbsko-ukraińskie są wolne od jakichkolwiek problemów. Jak przypomniał na konferencji prasowej ze swoim odpowiednikiem Aleksandrem Vuciciem, Kijów szanuje integralność terytorialną i suwerenność państwa serbskiego, dlatego też nie uznał niepodległości Kosowa. Według Poroszenki, problem Kosowa powinien być „rozwiązany drogą kompromisu z uwzględnieniem interesu Serbii”. Wyraził on również wdzięczność wobec Belgradu za poparcie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także nadzieję na poparcie przez Serbię ukraińskich starań o wprowadzenie misji pokojowej ONZ do Donbasu.

Na podstawie:

https://www.unian.net/politics/10173629-poroshenko-obsudil-s-prezidentom-serbii-problemu-kosovo-i-vvedenie-mirotvorcheskoy-missii-na-donbasse.html, https://gordonua.com/news/politics/poroshenko-v-serbii-napomnil-chto-ukraina-ne-priznaet-nezavisimost-kosovo-253887.html


Ukraina grozi zawieszeniem prac w Radzie Europy

Jak oznajmił szef ukraińskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (ZPRE) Wołodymyr Ariew, Kijów może zawiesić swoje członkostwo w tym organie w przypadku powrotu delegacji rosyjskiej do normalnych prac. Przypomnijmy, że delegacja rosyjska została pozbawiona prawa głosu w ZPRE po aneksji Krymu i na znak protestu nie bierze udziału w jego posiedzeniach. Co więcej, Rosja w połowie zeszłego roku zawiesiła płacenie składek do budżetu RE (w 2017 r. miało być to ponad 33 mln euro, czyli 7% całego budżetu). Według Ariewa RE ulega finansowemu szantażowi ze strony Rosji. Jednocześnie ocenia szanse pozytywnego dla Moskwy rozwiązania jako pół na pół. Decyzja ws. Rosji ma zapaść na sesji ZPRE w październiku.

Na podstawie:

https://www.unian.net/politics/10169966-ukraina-mozhet-prekratit-sotrudnichestvo-s-pase-v-sluchae-vozvrashcheniya-rossii-nardep.html


Węgry zablokują decyzje szczytu Ukraina-Gruzja-NATO

Jak wyniki z pisma Ministerstwa Spraw Zagranicznych Węgier skierowanego do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, premier Victor Orbán zamierza zablokować decyzje brukselskiego szczytu Sojuszu ws. Ukrainy i Gruzji, niezależnie od ich treści. Pismo zostało wysłane w trzy dni po ukraińsko-węgierskim spotkaniu na poziomie ministerialnym w Berehowie w obwodzie zakarpackim na Ukrainie. Co ciekawe, po tym spotkaniu Budapeszt odstąpił od weta ws. uczestnictwa Kijowa w szczycie NATO, a także zrezygnował z ultymatywnego wymogu odstąpienia przez Ukrainę od zreformowanego w zeszłym roku systemu edukacji. Nowe prawo o szkolnictwie zawiera przepisy dotyczące mniejszości narodowych, z którymi Budapeszt się nie zgadza. W piśmie do sekretarza generalnego NATO węgierskie MSZ napisało jednak, że spotkanie z Ukraińcami nie przyniosło pożądanych rezultatów. Niewykluczone, że Węgry traktują całą sytuację instrumentalnie, starając się przyciągnąć uwagę USA i doprowadzić do spotkania Orbán-Trump. Szczyt NATO w Brukseli będzie miał miejsce w dniach 11-12 lipca, na kilka dni przed spotkaniem Trump-Putin w Helsinkach.

Na podstawie:

https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2018/07/2/7083840/, https://www.eurointegration.com.ua/rus/articles/2018/07/2/7083827/


Pożegnanie z kopiejkami

Narodowy Bank Ukrainy z dniem 1 lipca br. zaprzestał dalszego bicia monet o nominałach 1, 2, 5 i 25 kopiejek. Decyzja zapadła i została ogłoszona jeszcze w marcu tego roku, a NBU motywował ją aż 14-krotnym spadkiem siły nabywczej ukraińskiej hrywny od momentu wprowadzenia tej waluty do obiegu. Dla porównania, obecnie 1 hrywna jest warta mniej więcej tyle ile w 1996 roku… 7 kopiejek. Jednocześnie w tym samym okresie przeciętne wynagrodzenie na Ukrainie wzrosło 50-krotnie, a polityka pieniężna państwa poprawiła się w stosunku do lat 90., umożliwiając skuteczniejszą kontrolę poziomu inflacji. Jak zapewnia szef departamentu NBU odpowiedzialnego za politykę monetarną Wiktor Zajwenko, monety o wycofanych nominałach pozostające nadal w obrocie zachowają swoją wartość jako środek płatniczy, niemniej należy się spodziewać, że będą stopniowo znikać z rynku. Bank centralny wydał ponadto rekomendację dotyczącą odpowiedniego przeliczenia (zaokrąglenia) dotychczasowych kwot płatności gotówkowych uwzględniając wycofane nominały (nie dotyczy ona rozliczeń bezgotówkowych). Szacuje się, że wycofanie monet o najmniejszych nominałach pozwoli NBU na oszczędności sięgające kwoty 90 mln hrywien w skali roku. Bank nadal będzie emitował monety o pozostałych nominałach, tj. 10 i 50 kopiejek.

Na podstawie:

https://economics.unian.net/finance/10165667-v-ukraine-s-iyulya-prekratyat-vypusk-monet-melkih-nominalov.html  https://www.epravda.com.ua/publications/2018/07/4/638360/


Sieć 4G zwiększy swój zasięg 10-krotnie

Od 1 lipca zmianie ulega zakres częstotliwości, z których korzystają na Ukrainie sieci komórkowe 4. generacji. Dostęp do lepszej jakości telefonii, a przede wszystkim szybkiego Internetu mobilnego, zwiększy się prawdopodobnie nawet 10-krotnie i obejmie 50 % populacji Ukrainy. Wynika to z udostępnienia dla sieci komórkowych 4G częstotliwości 1800 Mhz w miejsce dotychczasowego 2600 Mhz. Podczas gdy częstotliwość 2600 Mhz zapewnia dostęp do silnego sygnału na mniejszym obszarze (np. w centrach miast) – to częstotliwość 1800 Mhz umożliwi o wiele większy zasięg terytorialny telefonii i Internetowi 4G. Ukraińscy operatorzy dysponują dużą większą ilością stacji bazowych działających w częstotliwości 1800 Mhz – do tej pory mieli jednak problemy uzyskaniem zezwoleń od urzędu regulacyjnego jakim jest UDCR (Ukraińskie Państwowe Centrum Częstotliwości Radiowych). Z dniem 1 lipca urząd ten wydał jednak zezwolenia na wykorzystanie dla potrzeb sieci 4G aż 4800 stacji bazowych (czyli po 1600 dla każdego z trzech największych operatorów komórkowych na Ukrainie – Vodafone, Kyivstar i Lifecell). Jednocześnie przedstawiciele operatorów zapewniają, że zmiana częstotliwości nie odbije się negatywnie na jakości połączeń w starszych urządzeniach nieobsługujących 4G.

Na podstawie:

https://www.epravda.com.ua/publications/2018/07/2/638281/


Numer przygotowali:

Marcin Furdyna (redaktor prowadzący) – historyk, publicysta

Maciej Piotrowski – ekspert Instytutu Wolności ds. Ukrainy

Adrian Purzycki – prawnik, ekspert nowych technologii oraz międzynarodowego prawa publicznego; sektor FinTech


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

 

 

 

 

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.