Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Ukraina na 120 miejscu w światowym rankingu korupcji - Instytut Wolności

Ukraina na 120 miejscu w światowym rankingu korupcji

Ekspres Ukraiński nr 16, red. Adrian Purzycki

W kraju kampania wyborcza nabiera tempa, a zza granicy płyną apele o walkę z korupcją – o wydarzeniach ostatnich dwóch tygodni na Ukrainie czytaj w Ekspresie Ukraińskim. 

Прес-службу партії Батьківщина

Ukraina na 120 miejscu w światowym rankingu korupcji

Biorąc pod uwagę poziom korupcji w minionym roku Ukraina wypada najgorzej spośród wszystkich swoich sąsiadów… za wyjątkiem Rosji. Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu CPI – 2018 (Corruption Perceptions Index – Wskaźnika Percepcji Korupcji), opracowywanego corocznie przez Transparency International (TI).

W rankingu Ukraina znalazła się na 120 miejscu spośród 180 badanych państw, jednocześnie awansując o 10 miejsc w górę. Uzyskała przy tym 32/100 możliwych punktów (im więcej – tym lepiej), czyli jedynie o 2 punkty więcej niż przed rokiem.

Spośród sąsiadów Ukrainy – Polska znalazła się na 36 miejscu z 60 punktami, Słowacja na 57 (50 pkt.), Rumunia na 61 (47 pkt.), Węgry na 64 (46 pkt.), Białoruś na 70 (44 pkt.), Mołdawia na 117 (33 pkt.). Pomimo tak słabego wyniku Ukrainy – i tak najniżej w regionie znalazła się Rosja, która spadła na 138 miejsce z 28 pktami.

Ze szczegółowego zestawienia wynika, że szczególny postęp Ukraina zrobiła w zakresie globalnej oceny ryzyka, natomiast pogorszyły się wskaźniki dotyczące różnorodności demokratycznej.  Transparency International wskazała, że częściowo zostały zrealizowane jej rekomendacje dotyczące ustawy o Najwyższym Sądzie Antykorupcyjnym i jej przepisy są w dużej mierze zgodne także z zaleceniami Komisji Weneckiej. Ponadto udało się rozpocząć drobną prywatyzację z użyciem platformy cyfrowej ProZorro.

Z drugiej jednak strony TI, wymienia szereg rekomendacji, które nie zostały zastosowane a wręcz je zignorowano: nie wzrosła rola czynnika społecznego przy wyborze sędziów; nie rozwinięto należycie instrumentów prawnych dostępnych urzędnikom antykorupcyjnego NABU, a jego śledczy nie mieli możliwości prowadzenia samodzielnych czynności; pogłębiła się tendencja do wzajemnej konfrontacji pomiędzy poszczególnymi organami ścigania, których kompetencje często się krzyżują (SBU i policja nadal prowadzą śledztwa w sprawach gospodarczych a ich funkcjonariusze wywierają osobiste naciski na przedsiębiorców); nasiliła się także presja na dziennikarzy i aktywistów społecznych (czego przykładem jest m.in. zamordowanie Kateryny Handziuk).

 

Całość raportu wraz ze szczegółowymi rekomendacjami na kolejny rok dostępna na stronach ukraińskiego oddziału Transparency International:

Podsumowanie ; Raport ;


Zelenski oskarżony o kłamstwo w sprawie biznesu

Radio Svoboda przeprowadziło śledztwo dotyczące działalności biznesowej aktora Wołodymyra Zelenskiego w Rosji – którą, jak wcześniej twierdził, zakończył po 2014 roku. Dziennikarze znaleźli dane wskazujące, że jest on współwłaścicielem firmy Green Films, która funkcjonuje do dziś na rosyjskim rynku i produkuje filmy, w tym finansowane przez tamtejsze Ministerstwo Kultury. Zelenski tłumaczył, że działalność została tymczasowo utrzymana ze względu na konieczność finalizacji kontraktów i pobierania honorariów za prawa autorskie do poprzednich produkcji. W kilka dni po wybuchu afery, aktor ogłosił jednak, że rezygnuje z akcji firmy.

Zelenski został wybrany oficjalnym kandydatem do startu w wyborach prezydenckich przez partię Sługa Narodu. Zjazd odbył się w biurze aktora i został zaprezentowany w mediach społecznościowych. Na opublikowanych filmikach widzimy luźną atmosferę przywodzącą na myśl spotkanie integracyjne w start-upie. Wg wypowiedzi Zelenskiego, cała kampania ma odbywać się na zasadach reality-show i wydarzenia z niej będą transmitowane na bieżąco w sieci.


Podróże z tomosem i prezydenckie dotacje w gotówce

 

Petro Poroszenko jako ostatni z poważniejszych kandydatów ogłosił o swoim starcie w wyborach prezydenckich. Stało się to podczas forum „Od Krut do Brukseli. Idziemy swoją drogą” Do poprzednio lansowanych haseł „armia język i wiara” dołączył „nie mniej ważne”: „porządek, dobrobyt i bezpieczeństwo”, które zamierza zagwarantować Ukraińcom w 2. kadencji,

Poroszenko obiecał też złożenie wniosku o członkostwo do UE w 2024 i uzyskanie planu wejścia do NATO. Polityka wobec Rosji ma opierać się na haśle „Dalej od Moskwy” (Геть від Москви) i doprowadzenia do pokoju, ale na zasadach wygodnych dla Ukrainy.

Aktualny prezydent stwierdził też, że jego główna przeciwniczka, Julia Tymoszenko, lansuje „niebezpieczny projekt ustroju” z „faktycznie jednopartyjnym parlamentem”. Poroszenkę na konwencji wsparli m.in. premier Wołodymyr Hrojsman, spiker Rady Najwyższej Andrij Parubij, prokurator generalny Jurij Łucenko.

Poroszenko uczestniczył też w spotkaniach w ukraińskich miastach, podczas których wiernym prezentowany jest tomos – edykt powołujący Prawosławny Kościół Ukrainy. Wspólnie z nim podróżują hierarchowie cerkiewni. Mimo że Poroszenko nie ogłosił jeszcze oficjalnie o starcie w wyborach, tzw. Tomos Tour, w ramach którego prezydent ma odwiedzić kilkanaście ukraińskich obwodów, można postrzegać jako sposób na organizację kampanii wyborczej wokół sukcesu stworzenia nowej Cerkwi.

Podczas narady u prezydenta z przedstawicielami rządu podjęto decyzję o wypłaceniu dotacji do opłat komunalnych dla uboższych osób w formie gotówkowej (zamiast poprzednio rozważanych wpłat na specjalne konto bankowe, z którego beneficjenci mogliby pobrać jedynie kwoty pozostałe po opłaceniu rachunków). Decyzja taka może być postrzegana jako polityczna – pieniądze, w wysokości 6 mld hrywien miesięcznie, zostaną przekazane do rąk ludzi w ostatnim miesiącu kampanii wyborczej.


Tymoszenko obiecuje pensje na polskim poziomie

22 stycznia – w Dzień Jedności Ukrainy –swój start w wyborach ogłosiła Julia Tymoszenko. Odbyło się to na konwencji jej partii Ojczyzna „Forum Łączenia Ukrainy”. Liderująca w sondażach kandydatka podsumowała prace programowe nad „Nowym Kursem Ukrainy”. Zgodnie z nim, głównym narodowym celem pod jej rządami miałoby być „stworzenie warunków dla pełnej i godnej samorealizacji dla każdego, w harmonii z Twórcą, przyrodą, społeczeństwem i ludzkością”.

Program zakłada poprawę systemu edukacji i ochrony zdrowia, wzrost płac (w ciągu 5 lat do poziomu Polski), tanie kredyty dla firm, tanie mieszkania dla młodych ludzi, zmniejszenie liczby deputowanych Rady Najwyższej, kurs na NATO i rozwiązywanie problemu konfliktu z Rosją poprzez odwołanie się do memorandum budapesztańskiego z 1994 r.

„Nowy Kurs Ukrainy” i umowa Tymoszenko z obywatelami o wykonaniu programu zostanie wysłana do każdego z ukraińskich domów.


MFW wzywa do przyspieszenia reform

W dniach 23-24 stycznia odbyła się wizyta robocza Petra Poroszenki w Szwajcarii gdzie prezydent uczestniczył w corocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Poroszenko wziął udział w sesji dotyczącej „Prognozy strategicznej w odniesieniu do Europy Środkowej i Wschodniej” oraz odbył szereg spotkań dwustronnych z szefami organizacji międzynarodowych, przedstawicielami państw i największych globalnych przedsiębiorstw.

Wizyta prezydenta rozpoczęła się od spotkania z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde. „Omówiliśmy stan współpracy pomiędzy Ukrainą a MFW i początek realizacji nowego programu Stand-By, perspektywy wzrostu gospodarczego Ukrainy w roku 2019″, – powiedział Poroszenko.

Program Stand-By Arrangement (SBA) to przyznana przez MFW w grudniu pomoc dla Ukrainy wynosząca 3,9 mld USD przez okres 18 miesięcy. 21 grudnia Ukraina otrzymała pierwszą transzę w wysokości $1,4 mld. SBA przewiduje kontynuowanie konsolidacji fiskalnej i obniżenie poziomu inflacji z zachowaniem elastycznego kursu walutowego, a także wzmocnienie sektora finansowego i reform strukturalnych w zakresie administracji podatkowej, prywatyzacji i administracji publicznej.

MFW jest gotów nadal wspierać Ukrainę, ale Christine Lagarde wzywa do przyspieszenia reform. W marcu 2015 r. rząd ukraiński zobowiązał się walczyć z korupcją w zamian za poprzedni pakiet pomocy w wysokości 17,5 mld USD, który wygasa w tym roku.

Ukraina powinna przyspieszyć reformy, by doprowadzić do większego wzrostu, niezbędnego, aby w zrównoważony sposób podnieść standard życia obywateli – podkreśliła Lagarde.

Na podstawie: Korrespondent ; MFW ; ePravda ; UNIAN ;


Spotkanie Poroszenki z Merkel w Davos

Pierwszego dnia Forum w Davos, 23 stycznia prezydent spotkał się także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

W czasie spotkania prezydent wyraził wdzięczność za niemieckie wysiłki “na rzecz minimalizowania ryzyka zaostrzenia przez Rosję sytuacji wokół akwenu Morza Czarnego i Azowskiego, zapewnienia swobody żeglugi w regionie i bezwarunkowego oraz natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy“.

“Poroszenko i Merkel rozmawiali także o zapobieganiu rosyjskim ingerencjom w wybory prezydenckie na Ukrainie. Oboje uzgodnili, że naciski na Rosję w sprawie uwolnienia wszystkich ukraińskich zakładników będą kontynuowane” – informuje komunikat kancelarii prezydenta.

Prezydent i kanclerz omówili także zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego UE, Merkel ponadto podkreśliła znaczenie reform na Ukrainie i konieczność ich kontynuacji.

Na podstawie: Prezydent UA ;


Numer przygotowali:

Adrian Purzycki (redaktor prowadzący) – absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Współpraca:

Maciej Piotrowski – ekspert Instytutu Wolności ds. Ukrainy, członek redakcji „Polski w Praktyce”, tłumacz z języka ukraińskiego.

Anastazja Kotenko – studentka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, wolontariuszka w UNICEF Student Team.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Ukraiński nr 16, red. Adrian Purzycki

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.