Uchodźcy, niemiecki rynek pracy, elektromobilność i kaukaskie podróże Kanclerz Merkel

Czołowi politycy niemieccy szukają rozwiązania dla systemu emerytalnego
Wyższe podatki? Późniejszy wiek emerytalny? Kolejny spadek poziomu świadczeń? Rząd federalny kłóci się o przyszłość emerytur. Zapowiadane rozmowy koalicjantów już wkrótce powinny przynieść przełom. Dobry klimat do rozmów kształtują nowe dane ekonomiczne, które jednoznacznie wskazują, że dzięki dobrej koniunkturze państwo niemieckie ma obecnie tak dużo pieniędzy w kasie, jak nigdy dotąd.
W pierwszej połowie roku rząd federalny, kraje związkowe, gminy i fundusze ubezpieczeń społecznych osiągnęły wynik 48,1 mld euro nadwyżki budżetowej. Informacje te zostały ogłoszone przez Federalny Urząd Statystyczny.
Kaukaska podróż Angeli Merkel
Podczas wizyt w Armenii, Gruzji oraz w Azerbejdżanie kanclerz Niemiec przede wszystkim akcentowała kwestie ekonomiczne łączące RFN z krajami regionu. Podczas rozmów z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem podkreślano konieczność zacieśnienia współpracy w zakresie importu gazu. Takie rozwiązanie zdaniem niemieckiej kanclerz, będzie korzystne w dalszej perspektywie dla całej Unii Europejskiej, która będzie mogła uniezależnić się od głównego dostawcy tego surowca, którym jest Rosja.
https://www.tagesschau.de/ausland/aserbaidschan-merkel-103.html
Uchodźcy coraz aktywniej wkraczają na niemiecki rynek pracy
Zdaniem Bundesagentur für Arbeit integracja uchodźców na niemieckim rynku pracy przebiega całkiem dobrze. Sukces odnoszą przede wszystkim młodzi azylanci, którzy posiadają rozwinięte kompetencje komunikacyjne w zakresie języków obcych. Dane statystyczne urzędników wskazują, że zatrudnienie w Niemczech do tej pory znalazło już 300 000 uchodźców.
Więcej: https://www.stern.de/panorama/gesellschaft/fluechtlinge–mehr-als-300-000asylbewerber-haben-einen-job-8220868.html
Volkswagen: e-mobilność i cyfryzacja
Niemiecki koncern VW reorientuje swoją strategię na bardziej „digitalową”. Oznacza to, że firma chce zrobić krok naprzód zarówno w nadszarpniętej sferze swojego wizerunku, ale również inwestuje w innowacyjne rozwiązania, które zapewne zwrócą się w niedalekiej przyszłości.
Redakcja:
Piotr Hełmecki – absolwent administracji oraz finansów i bankowości na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Uczestnik programu Przywództwo – Poziom Wyżej i Absolwent IV edycji Szkoły Przywództwa. Od 2004 roku zawodowo zajmuję się consumer finance i marketingiem w bankowości. Prywatnie szczęśliwy mąż i dumny tata Franka, Ksawerego i Stefana. Pasjonuję się piłką nożną, jazdą na rowerze i rozpieszczaniem swoich psów – beagle i jack russel terrier. Honorowy dawca krwi, aktywny wolontariusz Fundacji Legii Warszawa i PKO Banku Polskiego. Miłośnik teatru, nowych smaków i podróży.
Mariusz Dyduch – założyciel i Prezes Zarządu Fundacji Instytut Rozwoju Społecznego i Edukacji, właściciel firmy doradczo-consultingowej PROFES Mariusz Dyduch Z wykształcenia politolog oraz filolog germański. Doktorant Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Absolwent Universität Stuttgart w Niemczech. Radny Rady Miejskiej w Siewierzu. Działacz społeczny w przestrzeni powiatu będzińskiego. Promotor Zagłębia Dąbrowskiego. Koordynator Lokalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk w Zagłębiu Dąbrowskim.
Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.