Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Donald Trump zbliża się w sondażach do Joe Bidena - nowe wydanie Ekspresu Amerykańskiego - Instytut Wolności

Donald Trump zbliża się w sondażach do Joe Bidena – nowe wydanie Ekspresu Amerykańskiego

Ekspres USA nr 47, red. Anna Bielecka

W najnowszym numerze Ekspresu Amerykańskiego:

  1. Kampania wyborcza: Trump zbliża się w sondażach do Joe Bidena
  2. Mnuchin wzywa Kongres do zawarcia porozumienia
  3. Jerome Powell zapowiada zmianę podejścia Fed-u wobec inflacji
  4. Trump chce zablokować finansowanie federalne dla miast dotkniętych protestami i zamieszkami
  5. Biały Dom wzywa do zakazu prowadzenia propagandowych szkoleń w administracji rządowej
  6. Z okazji kolejnej rocznicy zakończenia II wojny światowej na Pacyfiku Amerykanie podejmują temat pogłębienia współpracy militarnej
  7. Robert Wilkie możliwym następcą sekretarza obrony Marka Espera

Donald Trump zbliża się w sondażach do Joe Bidena

Analiza sondaży przeprowadzonych po konwencjach wyborczych obu partii wskazuje, że Trump odrabia straty w wyścigu wyborczym. Jak wskazują uśrednione wyniki badań podawane przez serwisy FiveThirtyEight oraz RealClearPolitics, w ostatnich dniach urzędujący prezydent zyskał ponad 1 pp wobec swojego kontrkandydata.

Oba źródła wskazują, że kandydat demokratów cieszy się obecnie poparciem o ok. 7,5 pp większym niż Donald Trump, podczas gdy w czerwcu różnica ta sięgała nawet 10 pp.

Szczególnie godna uwagi jest poprawa notowań Trumpa w Teksasie, w którym według najnowszych sondaży odzyskał prowadzenie, oddalając widmo pierwszej porażki republikańskiego kandydata w tym stanie od 1976 roku.

Sondażowy wzrost poparcia dla urzędującego prezydenta sugeruje, że to Donalda Trumpa należy uznać zwycięzcą sierpniowego maratonu związanego z organizowanymi przez obie partie konwencjami wyborczymi.

W ich trakcie głównym tematem stała się oczywiście fala niepokojów społecznych przechodzących obecnie przez Stany Zjednoczone. Donald Trump i inni republikańscy mówcy jednoznacznie potępili agresję protestujących, sytuując się jako obrońcy prawa i porządku. Natomiast Joe Biden nie stanął jednoznacznie po stronie protestujących, sprzeciwił się jednak używaniu przemocy oraz zarzucił Trumpowi liczne zaniechania, które doprowadziły do zamieszek.

Przetaczające się przez kraj protesty będą z pewnością głównym tematem debat prezydenckich. Pierwsza z nich ma odbyć się już 29 września w Cleveland. Jak wskazują media, w związku z poważnym ograniczeniem tradycyjnych wieców wyborczych, to właśnie w debatach Donald Trump upatruje szansy na przeciągnięcie na swoją stronę niezdecydowanych wyborców.

Źródła: CNBC, The Hill 1, The Hill 2


Mnuchin wzywa Kongres do zawarcia porozumienia

Kongres Stanów Zjednoczonych pracuje obecnie nad stworzeniem porozumienia (demokraci nie chcą kończyć negocjacji uchwaleniem aktu prawnego), które będzie stanowiło podstawę finansowania działalności rządu federalnego Stanów Zjednoczonych. Według sekretarza skarbu Stevena Mnuchina pozostało bardzo mało czasu aby uniknąć widma kolejnego zawieszenia działania rządu federalnego (tzw. shutdown).
W przeszłości dochodziło już do takich sytuacji. Na przełomie 2018 i 2019 roku miał miejsce najdłuższy shutdown w historii Stanów Zjednoczonych – trwał 35 dni.

Tym razem sytuacja jest jeszcze trudniejsza, gdyż przed kongresmenami demokratów i republikanów staje wyzwanie w postaci ustalenia wysokości pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki stanowiącego odpowiedź na skutki koronawirusa. Obecnie obowiązujące finansowanie rządu federalnego trwa do końca września br. Do tego właśnie momentu Kongres ma czas aby wypracować kompromis i uchwalić akt. Zdaniem Mnuchina kongresmeni chcą wypracować takie porozumienie, które pozwali sfinansować działalność administracji federalnej przynajmniej do końca bieżącego roku.

Największą kością niezgody pomiędzy demokratami i republikanami pozostaje wielkość pakietu pomocowego dla poszczególnych stanów i ich administracji. Demokraci chcą co najmniej 900 mld dolarów, podczas gdy republikanie uważają, że kwota ta powinna oscylować w okolicach 500 mld dolarów. Już wiadomo, że w pakiecie pomocowym nie znajdzie się żaden program bezpośrednich dopłat dla amerykańskich gospodarstw domowych. Natomiast ma być udzielone wsparcie segmentom związanym z ubezpieczeniami dla bezrobotnych, przewidziane są także niskooprocentowane pożyczki dla małych przedsiębiorców, środki dla szkół na przeprowadzanie testów na obecność koronawirusa   oraz leczenie zakażenia.

Źródło: CNBC


Jerome Powell zapowiada zmianę podejścia Fed-u wobec inflacji

Szef Amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powell w trakcie niedawnego przemówienia w Wyoming przedstawił nowe założenia amerykańskich władz wobec inflacji. Jak wynika z zapowiedzi Powella, Fed zadecydował o odejściu od tzw. strategii stałego celu inflacyjnego na rzecz bezpośredniego uśrednionego celu inflacyjnego.

Cel inflacyjny Fed wynosi 2 proc. i jest mierzony w oparciu o podstawowe osobiste wydatki konsumpcyjne (oprócz zmiennych składników, do których należą ceny żywności i energii). Jednak od czasu ustanowienia tego celu w 2012 roku, Fed uśrednił inflację na poziomie zaledwie około 1,6 proc. osiągając 2 proc. na krótko w 2018 roku. Nowa polityka banku centralnego zakłada tolerowanie inflacji, która w sposób „umiarkowany” przekroczy zakładany na poziomie 2 proc. cel. Dotychczas Fed deklarował interwencję za każdym razem, gdy odczyt inflacji nadmiernie oddali się od zakładanych 2 proc.

W praktyce zapowiedź Powella przez rynki traktowana jest jako przyzwolenie na krótkoterminowy wzrost inflacji. Jednak Fed może dopuścić tymczasowo inflację nawet znacznie przekraczającą 2 proc. bez większego zagrożenia dla długoterminowej realizacji założonego celu. Jest to prawdopodobne, ponieważ Powell nie zakreślił żadnych horyzontów czasowych obowiązywania nowej strategii, jak również tego, z jakiego przedziału czasowego będzie wyliczana średnia.

Komentatorzy oceniają, że decyzja Fed-u ma na celu zapewnienie inwestorów, że nie odejdzie on od swojej ekspansywnej polityki monetarnej nawet za cenę krótkotrwałego wzrostu inflacji.

Źródła: The Guardian, Grape


Prezydent Trump chce zablokować finansowanie federalne dla miast dotkniętych protestami i zamieszkami

Trump podejmuje działania, które mają ograniczyć finansowanie z budżetu federalnego miast rządzonych przez demokratów, gdzie administracja Trumpa dopatrzyła się nieładu i anarchii. Chodzi o ograniczenie dopływu pieniędzy do miejsc, w których wprowadzono w życie hasła z protestów, które mówią o zaprzestaniu finansowania policji.

Ponadto Departament Sprawiedliwości ma sporządzić listę “anarchistycznych jurysdykcji”, która będzie publicznie dostępna.

Prezydent zareagował w ten sposób na przeciągające się protesty w kilku wielkich, amerykańskich miastach i uzasadnił swą decyzję tym, że nie pozwoli, aby jego administracja za pieniądze federalne “finansowała miasta, które pozwalają same sobie przemieniać się w strefy bezprawia”.

W dokumencie z Białego Domu wymieniono z nazwy miasta, gdzie administracja Trumpa dokona przeglądu finansowania federalnego: Portland, Oregon, Nowy Jork, Seattle i Waszyngton. Są to miasta, w których rządzą demokraci i które zmagają się od jakiegoś czasu z protestami oraz zamieszkami.

Według The Washington Post działania Trumpa to atak na przeciwników politycznych tuż przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA. Trump zarzuca bowiem, że ograniczenie finansowania policji to spisek demokratów, podczas gdy nawet jego kontrkandydat Joe Biden nie popiera tego podejścia.

Źródła: The Washington Post, New York Post


Biały Dom wzywa do zakazu prowadzenia propagandowych szkoleń w administracji rządowej

Prezydent Trump nakazuje agencjom federalnym zaprzestanie fundowania ‘lewicowych ideologii’ za pieniądze podatników, jak głosi memorandum z Białego Domu z 4 września br.

Trumpa dowiedział się bowiem, że za publiczne pieniądze, idące w miliony dolarów, finansowane są szkolenia dla urzędników państwowych, podczas których uczy się, zdaniem Białego Domu, “antyamerykańskiej propagandy”, uważając Stany Zjednoczone za “zło” i „państwo rasistowskie”. Chodzi tutaj o “krytyczną teorię rasową”, a także rasizm, do którego mają przyczyniać się praktycznie wszyscy biali ludzie poprzez swoje “białe przywileje”.

Agencje federalne mają zbadać w których miejscach pieniądze wydawane są na takie szkolenia i anulować wszystkie tego typu przedsięwzięcia.

Źródła: CBS News, Biały Dom, Odnośnie Critical Race Theory


Z okazji kolejnej rocznicy zakończenia II wojny światowej na Pacyfiku Amerykanie podejmują temat pogłębienia współpracy militarnej

2 września br. minęła 75 rocznica kapitulacji Cesarstwa Japonii na koniec II Wojny Światowej. Z tej okazji sekretarz obrony USA Mark Esper wygłosił przemówienie, w którym, poza przypomnieniem historii i heroizmu Amerykanów, nawiązał także do obecnej sytuacji na arenie międzynarodowej.

Esper mówił o nowych wyzwaniach dla wolnego i otwartego porządku międzynarodowego.

Wezwał także do budowania szerszej koalicji partnerów, złożonej ze starych przyjaciół i dawnych wrogów. Budowanie tych relacji ma być osiągnięte poprzez oferowanie wsparcia i szans dla współpracy militarnej w regionie oraz tworzenie sieci dla wspólnej strategii aby “zagwarantować pokój i dobrobyt na kolejne 75 lat i dalej”.

Przemowa została wygłoszona na zakończenie podróży służbowej Espera po Indo-Pacyfiku, gdzie rozmawiał z przedstawicielami rządowymi i wojskowymi państw regionu.

Źródła: Military Times, Departament Obrony USA


Robert Wilkie możliwym następcą sekretarza obrony Marka Espera

Serial o wzajemnej niechęci pomiędzy prezydentem Trumpem a jego sekretarzem obrony Esperem zdaje się dobiegać końca. Obecny kierujący Departamentem Obrony może pożegnać się z funkcją jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Anonimowe źródła z Białego Domu wskazują Roberta Wilkie jako jego potencjalnego następcę – to sekretarz ds. weteranów.

Według tych doniesień obaj panowie rozmawiali o objęciu przez Wilkie stanowiska niespełna miesiąc temu. Z kolei konflikt na linii Trump – Esper nabiera na sile odkąd Trump publicznie zakwestionował decyzję sekretarza obrony dotyczącą obcięcia finansowania dla gazety Stars and Stripes kierowanej do żołnierzy i pracowników armii amerykańskiej, która wydawana jest od czasu Wojny Secesyjnej. Wcześniej sami pracownicy Departamentu Obrony odradzali swojemu szefowi tak kontrowersyjny ruch ostrzegając przed krytyką ze strony Kongresu, co faktycznie miało miejsce i to po obu stronach ław.

Trump nazwał decyzję Espera “głupią” i jednocześnie zapewnił, że za jego kadencji nie będzie miało miejsce obniżenie nakładów finansowych na gazetę. Esper, który szefuje Pentagonowi dopiero od roku, jest już trzecim sekretarzem obrony za kadencji Trumpa. Zaś Wilkie jest doświadczonym wojskowym w randze pułkownika lotnictwa, który ma doświadczenie w administrowaniu, które zdobywał pracując w Pentagonie. W marcu wiceprezydent Pence włączył go do sztabu kryzysowego powołanego ze względu na pandemię koronawirusa.

Źródło: CNBC


Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka i autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie w zakresie budowania strategii komunikacyjnych i marketingowych. Absolwentka Szkoły Przywództwa oraz programu Przywództwo Poziom Wyżej w Instytucie Wolności.

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Damian Piłat – prawnik. Pracownik międzynarodowej firmy doradczej. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Daniel Baldys  – absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto (na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii). Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Ekspres USA nr 47, red. Anna Bielecka

Anna Bielecka - redaktor prowadząca, medioznawca, dziennikarka i autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie w zakresie budowania strategii komunikacyjnych i marketingowych. Absolwentka Szkoły Przywództwa oraz programu Przywództwo Poziom Wyżej w Instytucie Wolności.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.