Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Trump z rekordowymi środkami na kampanię prezydencką - Instytut Wolności

Trump z rekordowymi środkami na kampanię prezydencką

Ekspres USA nr 27, red. Anna Bielecka


  • Trump uzgodnił z Kimem wznowienie rozmów pomiędzy USA a Chinami
  • Trump z rekordowymi środkami na kampanię prezydencką
  • Iran znowu grozi Europie
  • Oprogramowanie Boeing 737 Max tworzyli nisko opłacani podwykonawcy
  • Czarnoskóra Kamala Harris wygrywa debatę prezydencką Demokratów

Trump uzgodnił z Kimem wznowienie rozmów pomiędzy USA a Chinami

Prezydent Trump spotkał się z Kim Dzong Unem 30 czerwca br. w strefie zdemilitaryzowanej pomiędzy Koreą Północną i Południową, na granicy pomiędzy tymi państwami. Amerykański przywódca przeszedł na chwilę na stronę północną, ale główne rozmowy toczyły się po stronie południowej.

Jest to historyczny moment z dwóch powodów. Pierwszy raz w historii urzędujący prezydent USA postawił stopę na północnokoreańskiej ziemi. Po drugie, prezydent Trump zaprosił na spotkanie Kim Dzong Una poprzez medium społecznościowe, Twitter, publikując zapytanie na swoim oficjalnym profilu.

Obaj przywódcy rozmawiali prawie godzinę. W oświadczeniu do mediów, którego udzielili wspólnie, zapewnili o wspaniałej (Kim Dzong Un), szczególnie dobrej relacji (Trump). Amerykanin zaprosił nawet Kim Dzong Una do Waszyngtonu.

Wcześniejsze próby negocjacji odnośnie denuklearyzacji Korei Północnej zostały zerwane w lutym br., jednak zostaną wznowione po tym historycznym spotkaniu. Trump oświadczył, że uzgodnił z Kimem, iż USA i Korea Płn. powołają zespoły negocjacyjne, które rozpoczną pracę w ciągu 2-3 tygodni i „zobaczą, czy mogą coś zrobić”. Prezydent zaznaczył, że zależy mu na „wszechstronnej, dobrej umowie”. Zaznaczył jednocześnie, że amerykańskie sankcje przeciw Pjongjangowi pozostaną w mocy.

Zespołem amerykańskim pokieruje dotychczasowy specjalny wysłannik USA ds. Korei Płn. Stephen Biegun, a północnokoreańskim „ktoś, kogo znamy” – powiedział Trump, ale nie ujawnił nazwiska tej osoby.

Komentatorzy polityczni oceniają to spotkanie jako teatrzyk polityczny, jako że liderzy spotykają się twarzą w twarz już po raz trzeci, jednak nie widać realnych postępów w denuklearyzacji.

Źródła: BBC, TheBL


Trump z rekordowymi środkami na kampanię prezydencką

Prezydent Trump oraz Republican National Committee 2 lipca ogłosili, że zebrali w II kwartale br. łącznie 105 milionów dolarów z przeznaczeniem na startującą właśnie kampanię prezydencką 2020. Wynik ten przyćmił środki zebrane przez sztab Baracka Obamy, kiedy ten starał się o reelekcję w wyborach w 2011 roku.

Ludzie ze sztabu Trumpa nie zdradzili liczby indywidualnych darczyńców. Oficjalny raport ze zbiórki, zawierający takie dane, będzie przesłany 15 lipca do Federalnej Komisji Wyborczej. Szef sztabu wyborczego prezydenta USA Brad Parscale ogłosił ten wynik “ogromnym sukcesem” – któremu, jego zdaniem, „nie dorówna żaden z demokratycznych kandydatów”.

Tymczasem jeden z nich, Pete Buttigieg, nieznany szerszemu kręgowi wyborców burmistrz South Bend w stanie Indiana, ogłosił w poniedziałek 1 lipca, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy zdołał zebrać na swoją kampanię wyborczą 24,8 mln dolarów, czym zrobił duże wrażenie na obserwatorach wewnętrznej polityki amerykańskiej. Tym bardziej, że jako kandydat cieszy się niewielką rozpoznawalnością.

II kwartał 2019 roku to także 18 milionów dolarów zebranych przez jednego z faworytów w wyścigu o nominację Partii Demkoratycznej – Berniego Sandersa.

Źródło: NY Times


Iran znowu grozi Europie

Iran podjął w maju br. decyzję o wycofaniu się z niektórych zobowiązań umowy nuklearnej. Prezydent tego kraju Hasan Rowhani ostrzegł 8 maja, że jeśli w ciągu 60 dni nie zostaną wypracowane nowe warunki umowy, Teheran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu.

Jednak wciąż nie ma nowej umowy i Iran ponownie grozi, że “zrobi kolejny krok” i wzbogaci swój uran. Prezydent Iranu Hassan Rouhani radzi Europie i Stanom Zjednoczonym, aby „wróciły do logiki i do stołu negocjacyjnego”, mając na myśli przestrzeganie prawa i rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, ponieważ „pod tymi warunkami, każdy z nas może przestrzegać umowy nuklearnej”.

Wcześniejsza umowa przewidywała zniesienie sankcji dla Iranu, jeśli ten wprowadzi ograniczenia do swojego programu nuklearnego. Jednakże prezydent Trump wycofał się z umowy w 2018 roku, wprowadzając znaczne sankcje na Iran i osłabiając tym samym całe porozumienie z Iranem. Trump stwierdził, że ograniczenia przewidziane w dokumencie są za słabe i potencjalnie pozwolą Teheranowi uzyskać broń jądrową.

Obecna umowa z Iranem zabrania mu wzbogacenia tego surowca do poziomu 3,67%, co wystarcza dla elektrowni atomowych, ale jest znacznie poniżej poziomu wymaganego dla produkcji broni jądrowej czyli 90%.

Źródła: Fox News, CNN


Oprogramowanie Boeing 737 Max tworzyli nisko opłacani podwykonawcy

Boeing zlecał prace nad oprogramowaniem firmom zlokalizowanym w krajach o niskich kosztach pracy (głównie w Indiach), gdzie informatycy otrzymywali 9 USD na godzinę pracy. W przypadku prac wykonanych w USA koszt byłby kilkukrotnie wyższy. Jednak globalni poddostawcy nie pracowali równie efektywnie, a współpraca z nimi niosła zarówno problemy w zakresie komunikacji, jak i generowała konieczność poprawiania wielu błędów.

Pierwsze doświadczenia z wydzieleniem wielu procesów do zewnętrznych firm dotyczyły nowego Boeing 787 Dreamliner, który to projekt został o kilka lat opóźniony. Poza niższymi kosztami, zlecanie na zewnątrz prac motywowane jest również względami sprzedażowymi. Wielu klientów, negocjując zakupy nowych samolotów, wymaga przekazania części zleceń do swoich krajów, co umożliwia budowę nowych i cennych kompetencji w lotnictwie.

Przyczyną tragicznych katastrof samolotów tego typu było najprawdopodobniej oprogramowanie kontrolujące system MCAS, który automatycznie zapobiega przeciągnięciu (utracie siły nośnej), jednakże Boeing zapewnia, że podwykonawcy nie uczestniczyli w tym kluczowym procesie produkcji oprogramowania. Firmy z Indii były znane jako globalni podwykonawcy oprogramowania, choć nie posiadały one wcześniej doświadczenia w lotnictwie. Boeing zapewnia, że wiele z tych błędnych decyzji było podejmowanych na średnim szczeblu, a najwyższe kierownictwo nie uczestniczyło w tym.

3 lipca Boeing poinformował, że przeznaczy 100 milionów dolarów na pomoc rodzinom ofiar dwóch ostatnich katastrof samolotów typu MAX 737.

„Fundusze te będą przeznaczane na finansowanie edukacji, codziennych wydatków i pomoc w innych trudnościach w rodzinach ofiar katastrof. Pomogą także finansować programy społeczne i rozwój gospodarczy w społecznościach dotkniętych tragedią” – oświadczyły władze Boeinga w komunikacie. Wyjaśniono, że środki te będą wypłacane osobom potrzebującym “przez wiele lat”.

Kilka dni temu Boeing podpisał list intencyjny z konsorcjum linii lotniczych IAG w sprawie sprzedaży 200 samolotów 737 MAX. Jest to pierwsze zamówienie na te maszyny po ich marcowym uziemieniu. International Consolidated Airlines Group (IAG) to spółka matka m.in. linii British Airways i hiszpańskiej Iberii.

Źródło: Bloomberg


Czarnoskóra Kamala Harris wygrywa debatę prezydencką Demokratów

Zorganizowane w Miami dwie debaty oficjalnie zainaugurowały serię debat prawyborczych kandydatów Partii Demokratycznej przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. Wzięło w nich udział 20 kandydatów, a całe wydarzenie podzielono na dwa dni, przy czym znacznie mocniej obsadzona była debata drugiego dnia, w której Joe Biden musiał bronić się przed atakami Kamali Harris i Berniego Sandersa.

Senatorka z Kalifornii Kamala Harris zaatakowała Joe Bidena, lidera sondaży, w kwestii rasy, określając jego wzmianki o pracy z senatorami opowiadającymi się za segregacją mianem “bolesnych”. Harris, której matka pochodzi z Indii, a ojciec z Jamajki, podkreślała, że sprawy rasowe są dla niej „bardzo osobiste”. Doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy Harris a Bidenem. Uwidoczniła ona różnice w kwestii rasowej i pokoleniowej dotyczące tych dwóch kandydatów. Jednocześnie cała ta sytuacja uczyniła z Harris gwiazdę wieczoru i najbardziej widoczną kandydatkę na scenie.

Jak wynika z sondaży opublikowanych po debatach, największe szanse na uzyskanie nominacji mają Joe Biden, Kamala Harris, Bernie Sanders oraz Elisabeth Warren.

Sondaże wskazują również, że największą wygraną debat jest Harris, której średnie poparcie wzrosło z 7% do 14,7%, co daje jej obecnie trzecie miejsce w rankingu poparcia, tuż za Berniem Sandersem, którego poparcie oscyluje w granicach 15%. Liderem jest wciąż Joe Biden, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, który był jednak głównym przegranym debaty, co kosztowało go utratę 5% i spadek poparcia do 27%. Grono faworytów zamyka Elisabeth Warren, której poparcie utrzymuje się w granicach 13%.

Jak wskazują eksperci, dość zbliżone wyniki faworytów mogą sugerować długą i wyczerpującą batalię o uzyskanie nominacji Partii Demokratycznej, co może pomóc Donaldowi Trumpowi w zebraniu środków i uzyskaniu przewagi nad kontrkandydatem w początkowej fazie kampanii.

Kolejne debaty zostały zaplanowane na 30 i 31 lipca br.

Źródło: CNBC


Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka, autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspert w zakresie budowania strategii marketingowej i komunikacyjnej dla kampanii społecznych. Absolwentka Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Damian Piłat – prawnik. Pracownik międzynarodowej firmy doradczej. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Daniel Baldys – magistrant Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto, na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii. Absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Rafał Momot – Menadżer z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu sprzedażą oraz finansami w polskich i międzynarodowych firmach. W ostatnim miejscu pracy – w największej polskiej firmie lotniczej, w ciągu dwóch lat zwiększył sprzedaż eksportową o blisko 90%. Autor wielu raportów wspierających polskie firmy przemysłowe i handlowe. Specjalizuje się w zakresie lotnictwa, branży zbrojeniowej, dystrybucji i logistyki.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres USA nr 27, red. Anna Bielecka

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.