Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Tomos, pizza i polskie pensje dla Ukraińców - Instytut Wolności

Tomos, pizza i polskie pensje dla Ukraińców

Maciej Piotrowski

Co proponują czołowi ukraińscy kandydaci w pierwszych tygodniach wyścigu o prezydenturę? Jakie główne wydarzenia towarzyszyły kampanii? 

Administracja prezydenta Ukrainy
Fot. Михайлo Марків CC BY-NC-ND 2.0

Rosyjskie filmy, burgery i pizza

  • Radio Svoboda przeprowadziło śledztwo dotyczące działalności biznesowej aktora Wołodymyra Zelenskiego w Rosji – którą, jak wcześniej twierdził, zakończył po 2014 roku. Dziennikarze znaleźli dane wskazujące, że jest on współwłaścicielem firmy Green Films, która funkcjonuje do dziś na rosyjskim rynku i produkuje filmy, w tym finansowane przez tamtejsze Ministerstwo Kultury. Zelenski tłumaczył, że działalność została tymczasowo utrzymana ze względu na konieczność finalizacji kontraktów i pobierania honorariów za prawa autorskie do poprzednich produkcji. W kilka dni po wybuchu afery, aktor ogłosił jednak, że rezygnuje z akcji firmy.
  • Zelenski został wybrany oficjalnym kandydatem do startu w wyborach prezydenckich przez partię Sługa Narodu. Zjazd odbył się w biurze aktora i został zaprezentowany w mediach społecznościowych. Na opublikowanych filmikach widzimy luźną atmosferę przywodzącą na myśl spotkanie integracyjne w start-upie (dominują tam młodzi ludzie, a po spotkaniu dla uczestników zamówiono burgery i pizzę). Wg wypowiedzi Zelenskiego, cała kampania ma odbywać się na zasadach reality-show i wydarzenia z niej będą transmitowane na bieżąco w sieci.

Podróże z Tomosem i prezydenckie dotacje w gotówce

  • Petro Poroszenko uczestniczy w spotkaniach w ukraińskich miastach, podczas których wiernym prezentowany jest tomos – edykt powołujący Prawosławny Kościół Ukrainy. Wspólnie z nim podróżują hierarchowie cerkiewni. Mimo że Poroszenko nie ogłosił jeszcze oficjalnie o starcie w wyborach, tzw. Tomos Tour, w ramach którego prezydent ma odwiedzić kilkanaście ukraińskich obwodów, można postrzegać jako sposób na organizację kampanii wyborczej wokół sukcesu stworzenia nowej Cerkwi.
  • Ukazał się też pierwszy odcinek „Świątecznych spotkań z prezydentem” – mini-serialu pokazującego rozmowy Poroszenki ze zwykłymi ukraińskimi małżeństwami w jego karpackiej rezydencji. Co ciekawe, prezentowano go na kanale TRK Ukrajina należącym do oligarchy Rinata Achmetowa. Eksperci na podstawie tego i innych faktów twierdzą, że stacja telewizyjna najbogatszego Ukraińca, a zarazem i on, udziela Poroszence medialnego wsparcia.
  • Podjęto decyzję o wypłaceniu dotacji do opłat komunalnych dla uboższych osób w formie gotówkowej (zamiast poprzednio rozważanych wpłat na specjalne konto bankowe, z którego beneficjenci mogliby pobrać jedynie kwoty pozostałe po opłaceniu rachunków). Teoretycznie leży ona w gestii rządu i ministra polityki społecznej – jednak w komunikatach medialnych wyraźnie podkreślano, że podjęto ją na specjalnej naradzie u prezydenta. Decyzja taka może być postrzegana jako polityczna – pieniądze, w wysokości 6 mld hrywien miesięcznie, zostaną przekazane do rąk ludzi w ostatnim miesiącu kampanii wyborczej.

Polskie pensje i harmonia z Twórcą

  • 22 stycznia – w Dzień Jedności Ukrainy –swój start w wyborach ogłosiła Julia Tymoszenko. Odbyło się to na konwencji jej partii Ojczyzna „Forum Łączenia Ukrainy”. Liderująca w sondażach kandydatka podsumowała prace programowe nad „Nowym Kursem Ukrainy”. Zgodnie z nim, głównym narodowym celem pod jej rządami miałoby być „stworzenie warunków dla pełnej i godnej samorealizacji dla każdego, w harmonii z Twórcą, przyrodą, społeczeństwem i ludzkością”.
  • Program zakłada poprawę systemu edukacji i ochrony zdrowia, wzrost płac (w ciągu 5 lat do poziomu Polski), tanie kredyty dla firm, tanie mieszkania dla młodych ludzi, zmniejszenie liczby deputowanych Rady Najwyższej, kurs na NATO i rozwiązywanie problemu konfliktu z Rosją poprzez odwołanie się do memorandum budapesztańskiego z 1994 r. “Nowy Kurs Ukrainy” i umowa Tymoszenko z obywatelami o wykonaniu programu zostanie wysłana do każdego z ukraińskich domów.

 

Polskie pensje dla Ukraińców – czy możliwe?

Tymoszenko podczas Forum Łączenia Ukrainy powiedziała: “W ciągu 5 lat średnia płaca i emerytury na Ukrainie mają sięgnąć przynajmniej poziomu sąsiedniej Polski. To oznacza, że przy możliwym moim kierowaniu państwem emerytury i płace w ciągu 5 lat mogą wzrosnąć 3,5-krotnie. Dlaczego? Bo dziś w Polsce płace i emerytury są 3,5-krotnie większe niż u nas. Wiecie, że gdy rozmawiam z ludźmi, mówią mi, że jest to w zasadzie niemożliwe, żeby dochody Ukrainców zrobić większymi w ciągu 5 lat 3,5-krotnie, w twardej walucie. Chcę Wam powiedzieć, nie będę nikogo przekonywać – otwórzcie po prostu statystykę, oficjalną państwową statystykę, lat 2005-2010 i popatrzcie na cyfry. Zobaczycie, że średnia płaca w tych latach wzrosła równo 3,5-krotnie w przeliczeniu na dolary. Zrobiliśmy wtedy, zrobimy i teraz“.

Sprawdźmy więc wskaźniki dot. średniego wynagrodzenia w Polsce i na Ukrainie podane przez ONZ (w przeliczeniu na dolary):

Średnia płaca przed pomarańczową rewolucją, w 2004 r. na Ukrainie wynosiła 111 dolarów, a w 2011 r. (po zakończeniu 2. premierostwa Tymoszenko) 332 dolary. Wzrost rzeczywiście był więc niemal 3-krotny – prawie tak, jak mówi Tymoszenko. Ukrainie udało się jednak wówczas zbliżyć jedynie do poziomu 27% średniego polskiego wynagrodzenia (z 13% w 2003).

Natomiast różnica dzisiejszej średniej płacy w Polsce i na Ukrainie jest nieco wyższa niż podaje kandydatka – w 2017 r. średnie zarobki w Polsce były 4,2 większe niż na Ukrainie. Gdyby więc Tymoszenko udało się uzyskać analogiczny wzrost płac do lat 2004-11: ukraińskie pensje zbliżyłyby się do polskich, jednak nie zrównałyby się z nimi. Założenie to jednak sprawdza się tylko wówczas… gdyby wskaźniki w Polsce stały przez 5 lat w miejscu.

Maciej Piotrowski

Ekspert Instytutu Wolności ds. Ukrainy. Główne obszary zainteresowania: polityka wewnętrzna i życie polityczne Ukrainy, kultura i społeczeństwo nad Dnieprem. Aktualnie obserwuje i analizuje ukraińską kampanię prezydencką (2019). Zajmuje się również problematyką usprawnienia funkcjonowania polsko-ukraińskich przejść granicznych, zaangażowany w nieformalną inicjatywę „Piesze przejścia graniczne”.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.