Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Szczególny system administracji i wolna strefa ekonomiczna dla Donbasu? - Instytut Wolności

Szczególny system administracji i wolna strefa ekonomiczna dla Donbasu?

Maciej Piotrowski

Nowi ukraińscy negocjatorzy ds. Donbasu 

Szczególny system administracji, wolna strefa ekonomiczna – to propozycje Leonida Krawczuka, nowego przewodniczącego Trzystronnej Grupy Kontaktowej ds. uregulowania sytuacji w Donbasie zajmującej się negocjacjami z Rosją i OBWE w Mińsku. 

Leonid Krawczuk, 1. prezydent Ukrainy po 1991r., zastąpił na tej pozycji Leonida Kuczmę (2. prezydenta Ukrainy). Razem z nim, w skład grupy wszedł również 1. premier Ukrainy Witold Fokin. 

Krawczuk – w kontekście kroków umożliwiających zakończenie rosyjskiej okupacji Donbasu – mówi o możliwości akceptacji “szczególnego systemu administracji” na terenie kontrolowanych przez Rosję terenów, odrzucając rosyjską propozycję “szczególnego status” tych terenów w ramach Ukrainy (oznaczającego mniej/więcej autonomię lub status federalny). Propozycja Krawczuka ma oznaczać przyznanie tym regionom prawa większe niż obowiązujące, ale w zakresie wyznaczonym przez ukraińską konstytucję. Odrzuca natomiast możliwość stworzenia odrębnej policji, struktur siłowych i wojska, twierdząc, że oznaczałoby to wyłączenie tego terytorium z Ukrainy. 

Nowy ukraiński negocjator mówi natomiast o możliwości stworzenia w Donbasie “wolnej strefy ekonomicznej” w celu przyciągnięcia inwestycji, a w praktyce oznaczającej pewien rodzaj ekonomicznej autonomii. 

Wśród obowiązujących dla Ukrainy postulatów Krawczuk wymienia konieczność przeprowadzenia wyborów w zgodny z ukraińskim prawem sposób oraz ustanowienie ukraińskiej kontroli na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Po “gorętszym” lipcu, częściowe zawieszenie broni w sierpniu

W lipcu w Donbasie, wg analizy Radia Swoboda, w wyniku działań wojennych na froncie zginęło ośmiu ukraińskich żołnierzy, wobec czterech zabitych w czerwcu. Liczba rannych i ostrzałów strony ukraińskiej była podobna do tej w czerwcu. Wg ukraińskiego wywiadu, w lipcu miało zginąć 61 żołnierzy wojsk kontrolowanych przez Rosjan, co wydaje się jednak danymi przesadzonymi. 

Natomiast, po rozpoczętym 27 lipca “pełnym i wszechstronnym zawieszeniu broni” liczba ostrzałów uległa zmniejszeniu, a do 11 sierpnia nie zginął żaden ukraiński żołnierz. Nie oznacza to jednak pełnego spokoju w Donbasie – nadal dochodzi tam do codziennych incydentów z wykorzystaniem broni. 

Wyprowadzanie środków z największego ukraińskiego banku przeanalizowane przez amerykańskich prokuratorów

O miliardach dolarów środków wyprowadzonych z PrywatBanku przez oligarchów Ihora Kołomojskiego i Henadija Boholiubowa piszą Texty.org.ua na podstawie pozwu amerykańskich prokuratorów. Departament Sprawiedliwości USA jest na drodze do aresztowania nieruchomości tych dwóch ukraińskich oligarchów w związku z nabyciem ich z wykorzystaniem środków zdobytych drogą oszustwa. 

Jak podsumowują Texty, w czasach gdy Kołomojski i Boholiubow byli właścicielami największego na Ukrainie banku, traktowali go jako “prywatną skarbonkę”. Kredyty, które otrzymywali od PrywatBanku prawie nigdy nie były zwracane lub na tę potrzebę zaciągano nowe kredyty. 

W 2016 r. 97% niespłaconych kredytów w PrywatBanku było związanych z firmami Kołomojskiego. Kredyty otrzymywały różne firmy należące do oligarchy, często wykorzystując łańcuszek kolejnych przedsiębiorstw do operowania środkami. Otrzymane pieniądze często były wykorzystywane niezgodnie z deklarowanym przeznaczeniem. 

Otrzymywanie kredytów było możliwe dzięki stworzeniu specjalnego komitetu kredytowego w banku, który zajmował się tylko przyznawaniem środku firmom oligarcha i decyzję wydał automatycznie, nie odmawiając pożyczek. Wg amerykańskich prokuratorów, takie operowanie aktywami banku oznacza złamanie ukraińskiego Kodeksu Kryminalnego. 

Bank w 2016r. został znacjonalizowany na rzecz Ukrainy, a Narodowy Bank Ukrainy musiał ratować jego struktury kwotą 5,5 mld dolarów. 

Rosyjska rozgrywka wokół formatu normandzkiego 

Rosja rezygnuje z kontaktów z Ukrainą, Niemcami i Francją w formacie normandzkim na poziomie doradców głów państw – to wynika z przekazanego mediom listu przedstawiciela prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Kozaka. 

Na poziomie retorycznym, Kozak twierdzi, że powodem jest brak efektywności tego rodzaju kontaktów i kontakt należałoby zlecić ministrom spraw zagranicznych. 

Jak twierdzi dziennikarz Europejskiej Prawdy Serhij Sydorenko, prawdziwe przyczyny dotyczą personaliów i chodzi o eliminację z kontaktu szefa ukraińskiego Biura Prezydenta Andrija Jermaka. 

Ukrainiec miałby być nieakceptowany przez Rosjan ze względu na łamanie obietnic (chodzi m.in. o ideę stworzenia Rady Konsultacyjnej do której mieli wejść przedstawiciele kolaboracyjnych tzw. republik na wschodzie Ukrainy – koncepcja ta została zablokowana w wyniku protestu ukraińskich parlamentarzystów). Z drugiej strony, Jermak może być również niewygodny dla Rosjan ze względu na niebezpieczne dla nich pomysły np. wprowadzanie do negocjacji przedstawicieli Donbasu przychylnych Ukrainie (przesiedleńcy). 

Istnieją również inne opinie dot. Jermaka, akcentujące jego prorosyjskość. Według nich, Rosjanie poprzez krytykę ukraińskiego polityka, chcieli go “zrehabilitować” w oczach ukraińskiej opinii publicznej, a w ten sposób wzmocnić jego pozycję. 

Fot. spoilt.exile CC BY-SA 2.0

Maciej Piotrowski

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.