Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Szczególny status dla całego Donbasu i amnestia dla bojowników? - Instytut Wolności

Szczególny status dla całego Donbasu i amnestia dla bojowników?

Szczególny status dla całego Donbasu i amnestia dla bojowników?

spoilt.exile CC BY-SA 2.0

Cały Donbas, a nie tylko jego okupowana część, powinien zostać objęty szczególnym statusem samorządowym – twierdzi Witold Fokin, nowy zastępca przewodniczącego ukraińskiej delegacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej, prowadzącej negocjacje z Rosją i OBWE o rozwiązaniu konfliktu na wschodzie Ukrainy. 

Jest to nowe podejście, które zakłada przyznanie wyjątkowych praw (graniczących z autonomicznością) również terenom donieckiego i ługańskiego okręgu przebywających aktualnie pod kontrolą Ukrainy. 

Fokin uznał również za potrzebną szeroką amnestię wobec osób po obu stronach konfliktu. 

Jak stwierdza, nadanie szczególnego statusu Donbasowi “nie może nie doprowadzić” do pokoju i zapewni wypełnienie porozumień mińskich z 2015 roku. Fokin odrzuca jednak możliwość wpisana tych zasad do ukraińskiej konstytucji, na czym zależy stronie rosyjskiej. 

Prócz tego, nowy skład ukraińskiej delegacji w Mińsku (szefuje jej były prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk) skierował apel do ukraińskiego parlamentu o zmianę uchwały o lokalnych wyborach krytykowanej przez Rosjan ze względu na zamknięcie możliwości przeprowadzenia lokalnych wyborów na okupowanych terytoriach w 2020 roku. Fokin uważa, że dzięki temu apelowi, delegacja znalazła “wyjście ze ślepej uliczki”, a brak zmian uchwały w parlamencie “będzie oznaczać, że głosująca większość w Radzie Najwyższej Ukrainy nie jest zainteresowana postępem pokojowego procesu w Donbasie”.

Szef Administracji Prezydenta Andrij Jermak odciął się od poglądów Fokina, stwierdzając, że niektóre jego komentarze “nie odzwierciedlają oficjalnej pozycji Ukrainy”. 

Jak twierdzi inny przedstawiciel grupy negocjacyjnej, dziennikarz Serhij Harmasz, może to być próba “puszczenia balonu próbnego” do ukraińskiej opinii publicznej i sprawdzenia dopuszczalności przez społeczeństwo i klasę polityczną pewnych tez. Jak uważa, kluczowe jest, by żadne podobne decyzje nie zostały pisemnie potwierdzone przez ukraińską stronę.

Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow uznał opinie Fokina za “prowokacyjne i spekulatywne” i “nieodpowiadające interesom Ukrainy”. 

Źródła: Radio Svoboda

Głód kadr w Słudze Narodu 

Po objęciu kierownictwa w odeskiej Izbie Celnej przez Denysa Pudryka, urzędnika pracującego za czasów Wiktora Janukowycza i podlegającego lustracji, kierownictwo rządzącej partii Sługa Narodu wypowiedziało się ws. polityki kadrowej władz.

Jak twierdzi jej lider Ołeksandr Kornijenko tego typu decyzje stanowią “próbę rozwiązania problemu głodu kadr, ich braku”. Wg niego angażowanie osób pracujących w poprzednich administracjach (Janukowycza, Tymoszenko, Juszczenki, Poroszenki) to jedyna aktualnie możliwość, gdyż tzw. “nowe twarze”, tj. osoby zaproszone do współpracy przez W. Zełenskiego, nie osiągały właściwych rezultatów. 

Szef Sługi Narodu uważa, że inną, ale dłuższą drogą, realizowaną przez ich partię, jest sprawdzenie nowych osób w samorządach i stworzenie “administracyjnej elity – przyszłych wiceministrów, kierowników departamentów, ministrów itp.” z osób, które wezmą udział w aktualnych wyborach lokalnych i za kolejne pięć lat obejmą stanowiska w administracji. 

Źródło: NV.UA

Prezydencka partia walczy o samorządy

Komicy, przedsiębiorcy, urzędnicy i naukowcy wystartują w wyborach na merów miast z ramienia rządzącej Sługi Narodu. Ugrupowanie to przedstawiło swoich kandydatów do lokalnych wyborów, które odbędą się 25 października 2020 roku. 

Jak stwierdził przedstawiciel partii gazecie Nowoje Wremia, Sługa Narodu ma szanse na zwycięstwo w wyborach na szefa miasta tylko w kilku miastach jak Krzywy Róg, Użhorod, Czerniowce, Równe, Chersoń czy Mikołajów. W innych przypadkach, rządząca frakcja ma liczyć raczej na silne reprezentacje w regionalnych i miejskich radach. 

Kandydatką na mera Kijowa będzie Iryna Wereszczuk (mer Rawy Ruskiej 2010-15, później szefowa think-tanku Międzynarodowe Centrum Bałtycko-Czarnomorskich Badań i przedstawicielka rządu w parlamencie). Źródło NV.UA twierdzi, że partia nie liczy na jej zwycięstwo w wyborach, a raczej wejście do 2. tury. 

W wyborach na mera Odessy wystartuje aktor i showman Oleh Filimonow. O analogiczną posadę we Lwowie ubiegać się będzie lekarz i deputowany do rady miejskiej Taras Kliofa. W Winnicy, Zaporożu, Równem i Charkowie z ramienia rządzącej partii wystartują natomiast aktualni szefowie lub wiceszefowie okręgowej administracji państwowej. 

Źródło: NV.UA, NV.UA (2)

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.