Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Świetne wyniki gospodarki USA - czytaj w Ekspresie USA - Instytut Wolności

Świetne wyniki gospodarki USA – czytaj w Ekspresie USA

Ekspres USA nr 19, red. Anna Bielecka

  • Trump forsuje formułę „Cost Plus 50”. Sojusznicy USA stają przed widmem ponoszenia ogromnych kosztów.
  • Boeing 737 Max uziemiony na całym świecie: poza USA
  • Świetne wyniki gospodarki USA
  • Porażka szczytu USA-Korea Północna w Hanoi

Trump forsuje formułę „Cost Plus 50”. Sojusznicy USA stają przed widmem ponoszenia ogromnych kosztów.

Administracja Donalda Trumpa wywiera coraz większy nacisk na Niemcy, Japonię  i każdego potencjalnego sojusznika, który chciałby przyjąć amerykańskich żołnierzy, by nie tylko w pełni pokrywali koszty stacjonowania amerykańskich wojska, ale dopłacali jeszcze 50% do tych kosztów za sam fakt, że na ich terytorium przebywają amerykańscy żołnierze.

Zastosowanie tzw. formuły „Cost Plus 50” może spowodować, że w niektórych przypadkach kraje sojusznicze musiałby płacić od 5 do 6 razy więcej za utrzymanie wojsk amerykańskich niż dotychczas.

Trump forsuje ten pomysł od miesięcy, nieomal doprowadzając do zerwania negocjacji z Koreą Południową dotyczących obecności 28000 żołnierzy amerykańskich na półwyspie.

Administracja USA zastanawia się, czy nie obciążyć sojuszników finansowaniem kosztów, które do tej pory były wyłącznym zmartwieniem Pentagonu i Departamentu Obrony, takich jak: wynagrodzenia żołnierzy czy koszty wizyt łodzi podwodnych i lotniskowców w sojuszniczych portach.

Obecnie Niemcy płacą ok. 28% kosztów stacjonowania wojsk amerykańskich, co daje ok. 1 miliarda dolarów rocznie. Przy wejściu w życie zasady „Cost Plus 50”, koszty te wzrosłyby dramatycznie dla kraju-gospodarza, nie wyłączając „starych” sojuszników USA czyli Japonii i Korei Południowej.

Przedstawiciele Departamentu Obrony i Departamentu Stanu USA nie chcieli komentować powyższych doniesień.

Źródło: Bloomberg


Boeing 737 Max uziemiony na całym świecie, poza USA

Po katastrofie samolotu Boeing 737 Max należącego do Ethiopian Airlines, w której zginęło 157 osób, narastała presja na wstrzymanie realizowania operacji lotniczych na tym typie. To już druga katastrofa w ciągu ostatniego półrocza na tym najnowszym typie samolotu. Nadzór nad rynkiem lotniczym w Unii Europejskiej nakazał zamknięcie nieba nad Europą dla tego typu samolotów. Amerykański organ nadzoru lotniczego – Federal Aviation Administration – początkowo odmawiał takich działań, wskazując, że nie ma podstaw do uziemienia operacji na tym typie.

Sprawa zainteresowała również prezydenta Trumpa, który rozmawiał telefonicznie z szefem Boeinga apelującym o zezwolenie na kontynuację operacji lotniczych na tym typie samolotu. Jednakże po decyzjach 42 państw o uziemieniu samolotów Boeing 737 Max, również Stany Zjednoczone, jako jeden z ostatnich krajów na świecie, wstrzymały operacje lotnicze. Ostatecznie również sama firma Boeing ogłosiła uziemienie tego typu maszyn, zatrzymując tym samym 371 samolotów, użytkowanych dotychczas przez 49 linii lotniczych na całym świecie oraz wstrzymała dostawy kolejnych, posiadając obecnie potwierdzone zamówienia na ponad 4,5 tysięcy egzemplarzy. Katalogowa cena Boeinga 737 Max 8 to 121 mln USD, jednakże końcowa cena dla linii lotniczej po rabatach, to zazwyczaj połowa tej kwoty.

Boeing w dalszym ciągu zapewnia o bezpieczeństwie produkowanych przez siebie samolotów, natomiast planuje w najbliższych dniach wydanie aktualizacji oprogramowania kontroli lotu. Nowa modyfikacja jest wynikiem analiz przyczyn pierwszej katastrofy sprzed kilku miesięcy w Indonezji. Problemy z nowym samolotem wpłynęły na spadki cen akcji Boeinga, zmniejszając ich wartość o ponad 1/10 w ciągu paru dni.

NY Times


Świetne wyniki gospodarki USA

Tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki wyniosło 3,1% pomiędzy czwartym kwartałem 2017 r. a czwartym kwartałem 2018 r. Oznacza to, że gospodarka, drugi rok z rzędu, przekroczyła oczekiwane prognozy poprzedniej administracji. Produkcja w USA wzrosła w tym czasie o 560 mld w ciągu czterech kwartałów. Inwestycje prywatne wzrosły z 17% PKB do 36% PKB. Natomiast realne nakłady w tzw. własność intelektualną wzrosły najszybciej od 1999 r. Na te świetne wyniki nałożył się trend gospodarczy i zwiększona aktywność gospodarcza.

Źródło: White House


Porażka szczytu USA-Korea Północna w Hanoi

Pierwsze spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem, w zeszłym roku w Singapurze zaowocowało wspólną deklaracją o zobowiązaniu Korei Północnej do pełnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Jednak, jak pokazało tegoroczne spotkanie, które odbyło się w lutym w Hanoi, każda ze stron ma swoją własną, odmienną wizję rozwiązania sporu. Różnice były na tyle duże, że negocjacje zostały zerwane przez stronę amerykańską.

Prezydent Trump oczekiwał, że Kim Dzong Un w pełni, jednostronnie, zrezygnuje z atomowego arsenału, nim dojdzie do zniesienia sankcji. Natomiast strona północnokoreańska spodziewała się całkowitego zniesienia sankcji przed negocjacjami nad stopniowym rozbrojeniem atomowym.

Korea Północna pozbyła się  m.in. swojego głównego ośrodka testowania nuklearnego. Był to pierwszy etap procesu, który miał być kontynuowany po zniesieniu sankcji przez USA.

Z kolei administracja USA postawiła na kampanię „maksymalnego nacisku”, wierząc, że taka taktyka przyprowadziła Kim Dzong Una do stołu negocjacyjnego. W związku z tym żadne rozwiązanie poza pełną denuklearyzacją, porzuceniem programów rakiet międzykontynentalnych i rozwoju broni biologicznej – nie będzie w ocenie Amerykanów dostatecznie dobre, aby znieść sankcje.

W obliczu zgoła odmiennych oczekiwań rozmowy, póki co, zostały przerwane i nie przyniosły żadnych efektów. Jednak, z uwagi na to, że dla Amerykanów najważniejsze jest zredukowanie zagrożenia nuklearnego na Półwyspie Koreańskim, negocjacje będą kontynuowane w przyszłości. Być może Waszyngton zaakceptuje strategię stopniowej denuklearyzacji – być może Pjongjang zaoferuje więcej – czas pokaże.

Źródła: Foreign Affairs, The Guardian


Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka, autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspert w zakresie budowania strategii marketingowej i komunikacyjnej dla kampanii społecznych. Absolwentka Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Daniel Baldys – magistrant Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto, na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii. Absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical.

Kryspin Radzio – magister prawa. Licencjat Stosunków Międzynarodowych, Prince2Foundation, ILM5, Agile PM, zainteresowania: Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, Innowacyjna Gospodarka, Prawo Bankowe, Finansowanie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Rafał Momot – menadżer z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu sprzedażą oraz finansami w polskich i międzynarodowych firmach. W ostatnim miejscu pracy – w największej polskiej firmie lotniczej, w ciągu dwóch lat zwiększył sprzedaż eksportową o blisko 90%. Autor wielu raportów wspierających polskie firmy przemysłowe i handlowe. Specjalizuje się w zakresie lotnictwa, branży zbrojeniowej, dystrybucji i logistyki.

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres USA nr 19, red. Anna Bielecka

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.