Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Światowa organizacja handlu ostrzega Wielką Brytanię - czytaj w Ekspresie Brytyjskim - Instytut Wolności

Światowa organizacja handlu ostrzega Wielką Brytanię – czytaj w Ekspresie Brytyjskim

Ekspres Brytyjski, Nr 6, 28 sierpnia 2018

W szóstym numerze Ekspresu m.in.:

  • Nigel Farage wraca do polityki
  • Sympatycy Leave.EU zapisują się do Konserwatystów
  • Salmond oskarżony o molestowanie seksualne
  • Szef Foreign Office krytykuje Rosję
  • Hammond prognozuje spadek PKB

 

Nigel Farage będzie walczył o „twardy” brexit

Nigel Farage, europoseł, były lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa oraz od 20 lat twarz walki o wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zapowiedział powrót do polityki. Farage, który po wygranym referendum zajął się dziennikarstwem, współpracując z londyńskim radiem LBC i amerykańską telewizją Fox News, tłumaczy, że do powrotu zmusiła go „zdrada” niewierzącej w korzyści brexitu premier Theresy May, urzeczywistniona w porozumieniu z Chequers.

Aby walczyć o „twardy” brexit, Farage zamierza więc ruszyć w trasę po kraju wraz z kampanią Leave Means Leave, zrzeszającą posłów Partii Konserwatywnej o podobnych poglądach co Farage. Jej celem będzie sprzeciwianie się propozycji premier May i przekonywanie obywateli Wielkiej Brytanii, że aby osiągnąć idee, za którymi 17,4 miliona z nich głosowało 23 czerwca 2016 roku, należy popierać „twardy” wariant brexitu i uniknąć drugiego referendum. W trakcie objazdu po kraju Farage’owi towarzyszyć będą Konserwatyści, na czele z Jacobem Rees Mogggiem.

Na podstawie: https://news.sky.com/story/nigel-farage-back-in-politics-to-challenge-theresa-mays-brexit-11475417


Alex Salmond oskarżany o molestowanie seksualne

 

Były poseł do brytyjskiego parlamentu oraz były lider Szkockiej Partii Narodowej i Pierwszy Minister Szkocji Alex Salmond podejrzewany jest o molestowanie seksualne. Dwie kobiety w styczniu 2018 r. zgłosiły pozew wobec Salmonda, korzystając z nowych procedur, wprowadzonych po skandalu seksualnym w Westminster w 2017 r. Według doniesień brytyjskich mediów, Salmond – jeszcze jako szef szkockiego rządu – miał dotykać piersi i pośladków jednej z urzędniczek w Bute House, oficjalnej rezydencji Pierwszego Ministra Szkocji w Edynburgu w grudniu 2013 r.

Salmond, który w ostatnich miesiącach zajął się prowadzeniem swojego programu telewizyjnego w anglojęzycznej wersji rosyjskiej telewizji państwowej Russia Today, stanowczo odpiera te zarzuty, nazywając je „absurdalnymi”. Dodatkowo, lider kampanii zmierzającej do niepodległości Szkocji zadeklarował, że pozwie szkocki rząd za brak możliwości wglądu w akta sprawy. Pierwsza minister Nicola Sturgeon nazwała zarzuty „niezwykle smutnymi” i poinformowała, że ze względu na brak informacji od policji o szczegółach sprawy nie zawiesi Salmonda w prawach członka partii.

Na podstawie:

https://www.theguardian.com/politics/2018/aug/26/nicola-sturgeon-says-snp-is-not-able-to-suspend-alex-salmond

https://www.bbc.com/news/uk-scotland-scotland-politics-45307158


Sympatycy Leave.EU masowo zapisują się do Konserwatystów

 

Leave.EU, kampania lobbująca za twardym brexitem, popierana przed referendum unijnym przez UKIP, zorganizowała akcje mającą na celu wybranie na nowego premiera prawdziwego „brexitowca”. Akcja polega na masowym dołączaniu zwolenników twardego wyjścia z Unii Europejskiej do Partii Konserwatywnej, tak, aby przy okazji wyborów następcy Theresy May wskazać osobę szczerze wierzącą w korzyści związane z opuszczeniem Wspólnoty.

Według deklaracji organizatorów, do partii przystąpiło już ok. 10 000 osób, choć władze Konserwatystów odmówiły członkostwa głównemu sponsorowi grupy, Aaronowi Banksowi. Zgodnie z zasadami Partii Konserwatywnej, po 3 miesiącach od zapisania się każdy członek może oddać swój głos w ostatniej fazie wyborów na lidera ugrupowania i wybierać między 2 kandydatami, wskazanymi wcześniej przez konserwatywnych członków Parlamentu. Leave.EU ma nadzieję, że akcja umożliwi zostanie premierem takim ludziom jak Boris Johnson czy Jacob Rees-Mogg.

Na podstawie:

https://www.theguardian.com/politics/2018/aug/19/brexit-tory-mps-warn-of-entryism-threat-from-leave-eu-supporters

https://www.bbc.com/news/uk-politics-45290206


Szef Foreign Office wzywa do zaostrzenia sankcji wobec Rosji

 

Podczas swojej pierwszej wizyty w Stanach Zjednoczonych jako minister spraw zagranicznych, Jeremy Hunt skrytykował rosyjskie władze twierdząc, że Władimir Putin przyczynił się do spadku bezpieczeństwa na świecie. Jednocześnie wezwał Unię Europejską, aby za wzorem Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przyjęły ostrzejsze sankcje wobec Moskwy. Ponadto Hunt zwrócił uwagę na konieczność podjęcia odpowiednich środków, które zapobiegłyby rosyjskim ingerencjom w demokratyczne wybory na Zachodzie.

Przypomnijmy, że po próbie zabójstwa byłego agenta rosyjskiego Siergieja Skripala w Salisbury w Wielkiej Brytanii za pomocą broni chemicznej, szereg krajów UE wydaliło ze swojego terytorium rosyjskich dyplomatów. Jednak od tego czasu doszło m.in. do spotkania prezydenta Francji Emmanuela Macrona z Putinem w Sankt Petersburgu czy wizyty Putina w Berlinie, w czasie której rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel. W międzyczasie członkowie włoskiego rządu otwarcie krytykowali sankcje nałożone na Rosję. Jednocześnie w ostatnich dniach Stany Zjednoczone  rozszerzyły swoją listę sankcji na rosyjski reżim właśnie w związku ze sprawą Skripala.

 

Na podstawie:

https://www.theguardian.com/politics/2018/aug/21/hunt-to-call-on-trump-to-impose-fresh-sanctions-on-russia

https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/jeremy-hunt-eu-sanctions-russia-us-visit-washington-salisbury-poisoning-a8499881.html


Światowa Organizacja Handlu ostrzega Wielką Brytanię

 

Brazylijski dyplomata, a obecnie dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO), Roberto Azevedo, ostrzegł Wielką Brytanię przed skutkami opuszczenia Unii Europejskiej bez porozumienia z Brukselą. W wywiadzie dla stacji BBC Radio 4, Azevedo ocenił, że Londyn może spodziewać się utrudnień w handlu międzynarodowym ponieważ istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, aby Wielka Brytania zdążyła uzgodnić wysokość taryf celnych i kwot importowych z pozostałymi państwami członkowskimi WTO do marca przyszłego roku.

Brytyjscy negocjatorzy pracujący w WTO twierdzą, że 95% dotychczasowych ustaleń dotyczących poziomu kwot i taryf na towary nie wymaga renegocjacji. W związku z tym brytyjski rząd proponuje powielenie tych zasad po opuszczeniu UE. Sprzeciw przeciwko takiemu rozwiązaniu wyraziło już kilka państwa m.in. Stany Zjednoczone, Argentyna czy Nowa Zelandia. Według Azevedo, niektóre kraje członkowskie będę chciały wykorzystać tą sytuację do realizacji własnych celów polityczno-gospodarczych poprzez wynegocjowanie bardziej korzystnych warunków handlowych z Wielką Brytanią.

 

Na podstawie:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-24/wto-warns-u-k-faces-difficult-shift-to-bloc-s-rules-post-brexit


Philip Hammond prognozuje spadek PKB

 

Philip Hammond, kanclerz skarbu w rządzie premier Theresy May, w liście skierowanym do Nicky Morgan, przewodniczącej komisji skarbu państwa, szacuje spadek PKB Wielkiej Brytanii o 7.7% i wzrost wartości zaciągniętych pożyczek o 80 miliardów funtów rocznie w przeciągu następnych 15 lat w przypadku opuszczenia Unii Europejskiej bez porozumienia końcowego. Hammond odwołuję się do analizy przygotowanej przez przedstawicieli resortu skarbu państwa na temat skutków Brexitu dla gospodarki. List Hammonda spotkał się z krytyką części posłów Partii Konserwatywnej, którzy twierdzą, że tzw. „no-deal brexit” nie będzie tak szkodliwy dla gospodarki Wielkiej Brytanii, jak przewiduje to kanclerz skarbu. Ponadto poseł Jacob Rees-Mogg oskarżył kierowane przez Hammonda ministerstwo o próbę zastopowania brexitu.

Na podstawie:

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/735881/180823_CX_to_Chair_of_TSC_Nicky_Morgan_.pdf

https://www.reuters.com/article/uk-britain-eu-hammond/conservatives-split-again-by-hammonds-brexit-warning-idUSKCN1L90N6


Numer przygotowali:

Marcin Furdyna (redaktor prowadzący) – historyk, publicysta. Absolwent Instytutu Historycznego UW, Podyplomowych Studiów Wschodnich na SEW UW oraz Akademii Młodych Dyplomatów w Europejskiej Akademii Dyplomacji. Autor artykułów i wywiadów w prasie polskiej (m. in. „Plus Minus”). Współautor wywiadu-rzeki z Leszkiem Moczulskim „Czytaliśmy Piłsudskiego” (Sic!, 2016).

Marcel Lesik – dziennikarz portalu Energetyki24. Studiuje ekonomię w Szkole Głównej Handlowej. Działacz społeczny, ekspert i pasjonat ekonomii i polityki międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem ekonomii instytucjonalnej i polityki brytyjskiej, amerykańskiej oraz izraelskiej. Publikował w MyCompany Polska, Centrum Stosunków Międzynarodowych i UKPolitics po Polsku. Uczestnik i moderator licznych konferencji międzynarodowych, m.in. Forum Ekonomicznego w Krynicy czy OECD Forum w Paryżu.

Miłosz Jagusztyn – absolwent Akademii Obrony Narodowej oraz City, University of London na kierunku Global Political Economy. Główne obszary zainteresowan to polityka międzynarodowa oraz rynki finansowe. Publikował w BullsEye Magazine.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Brytyjski, Nr 6, 28 sierpnia 2018

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.