Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Sankcje na Iran, negocjacje z Chinami i wypowiedź Mitchella o polityce wobec Europy Środkowej - Instytut Wolności

Sankcje na Iran, negocjacje z Chinami i wypowiedź Mitchella o polityce wobec Europy Środkowej

Ekspres USA, nr 11, 8 listopada 2018 pod red. Anety Balcerzak

Najważniejsze wydarzenia i najciekawsze informacje z USA w ostatnich tygodniach: 

  • USA zwiększają presję na Iran
  • Umowa handlowa z Chinami – coraz bliżej?
  • Powrót Imperium – wystąpienie A. Wessa Mitchella w Atlantic Council
  • „Trójka tyranów” z nowymi sankcjami
  • Model nordycki przyniósłby 19% spadku PKB w USA – twierdzi Rada Doradców Gospodarczych
  • Diecezja Brownsville blokuje budowę muru Trumpa
  • Rusza proces „El Chapo” Guzmana
  • Zastępca sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji A. Wess Mitchell U.S. Embassy Kyiv Ukraine CC BY-ND 2.0

USA zwiększają presję na Iran

Administracja Stanów Zjednoczonych zwiększa zakres sankcji wymierzonych w Iran, które obejmą dodatkowo 300 nowych podmiotów zajmujących się wydobywaniem ropy naftowej, transportem towarów, ubezpieczeniami oraz bankowością. Waszyngton zapewnił również, że z pomocą Arabii Saudyjskiej światowy rynek ropy naftowej będzie nadal dobrze zaopatrzony, a czołowi importerzy irańskiej ropy (tacy jak Chiny, Indie, Korea Południowa, Japonia i Turcja) zostaną tymczasowo zwolnieni z sankcji, aby zapewnić stabilność cen na rynku.

Sam Donald Trump na swoim ostatnim wiecu w stanie Tennesee stwierdził, że jego dotychczasowe decyzje ukierunkowane są na wywieraniemaksymalnej presjina Iran, ponieważ kraj ten próbuje przejąć całkowitą kontrolę nad Bliskim Wschodem. Rzecznik irańskiego MSZ Bharam Qasemi zauważył jednak, że: „Ameryka nie będzie w stanie podjąć żadnych kroków przeciwko naszemu odważnemu narodowi. Posiadamy wiedzę oraz umiejętności właściwego zarządzania naszą gospodarką”.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swoim oświadczeniu wzywa Iran, aby ten wdrożył stosowne rozwiązania prawno-gospodarcze celem zachowania stabilności makroekonomicznej
w obliczu sankcji.

Na podstawie: CNBC


Umowa handlowa z Chinami – coraz bliżej ?

2 listopada Donald Trump potwierdził, że jego zdaniem istnieją warunki do zawarcia umowy handlowej z Chinami. Poczyniono bowiem znaczne postępy w niwelowaniu nieporozumień między dwoma państwami. „Rozmawiałem wczoraj z prezydentem Xi Jinping i Chiny chcą zawarcia umowy. Myślę, że zawrzemy z nimi umowę i będzie ona uczciwa dla wszystkich, ale również korzystna dla Stanów Zjednoczonych”.

Prezydent zastrzegł jednak, że jeśli Chiny nie potwierdzą swojej woli do zmiany regulacji dotyczących ochrony własności intelektualnej, transferu technologii, dopłat przemysłowych oraz dostępu do rynku krajowego, zakres sankcji na chińskie towary zostanie zwiększony.

Tylko do tej pory Stany Zjednoczone narzuciły cła na chińskie towary o wartości 250 miliardów dolarów. Administracja Trumpa podjęła również działania dotyczące chińskiego przemysłu półprzewodników, oskarżając dwie firmy o kradzież tajemnic handlowych oraz zakazując eksportu oprogramowania i sprzętu do jednego z nich.

Na podstawie: Reuters


Powrót Imperium – wystąpienie A. Wess Mitchella w Atlantic Council

Zastępca sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji A. Wess Mitchell wygłosił przemówienie dot. rosnącej rywalizacji mocarstw i konkurentów Ameryki w rejonie pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem po Bałkany i Kaukaz. Chodziło przede wszystkim o problem Rosji, która po inwazji na Gruzję i Ukrainę, wzmocnieniu swojego potencjału militarnego za pomocą polityki energetycznej oraz propagandy, tradycyjnie osłabia Zachód i więzi transatlantyckie.

Mitchell zwrócił uwagę, że minęło już 30 lat odkąd kraje regionu tj. Polska i Węgry dołączyły do zachodniego świata i zaczęły wyznaczać standardy przemian państwom położonym dalej na wschód; przypomniał również o wsparciu Zachodu dla zachodzących tu przemian.

Amerykański urzędnik wspomniał też o rosnącej roli Chin, które oskarżył o uprawianie polityki opartej na kredytach, przejmowaniu infrastruktury i wymuszaniu koncesji. Mówił także o szpiegostwie przemysłowym, kradzieży własności intelektualnej i przejęciach europejskich firm przez Chińczyków.

Za przyczynę tego stanu rzeczy uznał brak zaangażowania Zachodu w Europie  Środkowo-Wschodniej, ignorowaniu konkurencji oraz takich czynników, jak geografia i historia. Zwrócił uwagę na dotychczasowe podważanie znaczenia państwa narodowego oraz zasady suwerenności będących podstawami politycznej legitymacji.

Wg Mitchella do zwycięstwa w tej rywalizacji USA będzie potrzebowało aktywnej dyplomacji, większego zaangażowania ekonomicznego oraz opłacalnej alternatywy dla chińskich propozycji. W zamian Amerykanie oczekują rezygnacji ze współpracy z ich rywalami (pomoc będzie kierowana tylko do przyjaciół USA).

Na podstawie: Atlantic Council


„Trójka tyranów” z nowymi sankcjami

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych John Bolton, w czasie swojego ostatniego wystąpienia w Miami, ogłosił nałożenie nowych sankcji na Wenezuelę, Kubę oraz Nikaraguę. Prezydentów tych państw, określił mianem „trójki tyranów” (troika of tyranny).

Bolton swoje wystąpienie skierował w dużej mierze przeciwko prezydentowi Wenezueli Nicolasowi Maduro, a amerykańskie sankcje na ten kraj mają obejmować między innymi zakaz handlu wenezuelskim złotem. Doradca prezydenta Trumpa skrytykował także rząd kubański za wspieranie dyktatury Maduro, nakładając  sankcje na ok. 20 tamtejszych firm. Bolton wyraził również swoje zaniepokojenie sytuacją panującą w Nikaragui, wzywając jej rząd do przeprowadzenia przedterminowych, wolnych wyborów i powstrzymania się od używania siły wobec protestujących obywateli.

Więcej: CNN


Model nordycki przyniósłby 19% spadku PKB w USA – twierdzi Rada Doradców Gospodarczych

Z okazji 200 rocznicy urodzin Karola Marksa i w odpowiedzi na powracające do amerykańskiego dyskursu politycznego idee socjalistyczne, działająca przy prezydencie USA Rada Doradców Gospodarczych (The Council of Economic Advisers – CEA) opublikowała raport prezentujący koszty alternatywne (tzw. koszty utraconych możliwości) socjalizmu w gospodarce makro.

Raport omawia historyczne założenia socjalizmu, jego cechy gospodarcze, wpływ na wyniki ekonomiczne oraz związki z aktualnymi propozycjami dotyczącymi praktyk politycznych w Stanach Zjednoczonych. CEA stwierdziło, że historyczni zwolennicy socjalizmu, jak i ci współcześni, podzielają te same przekonania dotyczące sposobu podziału dochodów w gospodarkach wolnorynkowych, uznając go za niesprawiedliwą eksploatację, którą można naprawić jedynie poprzez szeroką kontrolę państwa, wysokie stawki podatkowe („od każdego według jego możliwości), dystrybucję znacznej części publicznych towarów i usług jako bezpłatnych. Jedyną różnicą, według raportu, jest potępianie przez współczesnych socjalistów przemocy i brutalności państwa oraz akceptacja dla prywatnej własności środków produkcji.

Konkluzją raportu jest wniosek, że przesunięcie polityk w kierunku tych proponowanych przez kraje nordyckie (będące dla współczesnych socjalistów wzorem) oraz wprowadzenie ich strategii i praktyk, w dłuższej perspektywie przyniosłoby Stanom Zjednoczonym spadek realnego PKB o 19 procent lub o około 11 tysięcy dolarów mniej dla przeciętnego Amerykanina.

Na podstawie: Whitehouse


Diecezja Brownsville blokuje budowę muru Trumpa

29 października biskup Daniel Flores, ordynariusz położonej na południu stanu Teksas diecezji Brownsville, wydał oświadczenie, w którym poinformował o próbie wejścia na teren należący do diecezji urzędników federalnych pracujących przy budowie muru granicznego z Meksykiem.

Jak poinformował biskup Flores, urzędnicy usiłowali dokonać pomiarów, mających na celu sprawdzenie, czy należące do diecezji tereny mogą okazać się przydatne w trakcie budowy muru, będącego jednym ze sztandarowych projektów Donalda Trumpa.

W opublikowanym oświadczeniu biskup Flores podkreślił, że jego zdaniem własność kościelna nie powinna być używana do celów takich jak budowa muru. „Powstanie takiej budowli ograniczyłoby wolność Kościoła do pełnienia posługi w dolinie Rio Grande i byłoby sprzeczne z jego misją. Dlatego też biskup zasadniczo nie wyraża zgody na wykorzystanie majątku Kościoła do budowy muru granicznego”.

Wobec odmowy udostępnienia terenu przez diecezję, władze federalne zapowiedziały wykorzystanie przewidzianych prawem środków do zapewnienia sobie możliwości wstępu na spornej działki.

Spór o wykorzystanie kościelnych terenów do budowy muru jest kolejną odsłoną konfliktu administracji Donalda Trumpa z Kościołem katolickim odnośnie polityki migracyjnej. Wcześniej kościelni hierarchowie krytykowali Donalda Trumpa między innymi za jego decyzje nakazujące oddzielać nielegalnie przybywające do Stanów Zjednoczonych dzieci od ich rodziców.

Na podstawie: Churchmilitant, cdob.org, Vaticannews


Rusza proces „El Chapo” Guzmana

5 listopada ruszył proces Joaquina „El Chapo” Guzmana, jednego z najpotężniejszych baronów narkotykowych ostatnich lat. Został on schwytany w 2016 roku, w swojej rodzinnej miejscowości Los Mochis w Meksyku, co pozwoliło na przekazanie go amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości i postawienie mu około 11 zarzutów min. dotyczących przemytu, posiadania broni, a także kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Podczas procesu, który ma potrwać około cztery miesiące i kosztować kilka milionów dolarów, zostaną zachowane najwyższe środki bezpieczeństwa – ława przysięgłych ma pozostać anonimowa, a jej członków przywozić i odwozić będzie policja. Wszystkie te działania są konsekwencją wcześniejszych prób ucieczek  „El Chapo”. Materiał dowodowy obciążający Guzmana to min. około 100 000 plików nagrań audio oraz 14 000 stron dokumentów.

Więcej: CNN


Redaktor prowadząca:

Aneta Balcerzak – psycholog międzykulturowy. Absolwentka Podyplomowych Studiów z Polityki Zagranicznej i Dyplomacji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Collegium Civitas, Podyplomowych Studiów Biznesu na Rynkach Wschodzących Azji, Afryki, i Ameryki Południowej Szkoły Głównej Handlowej oraz Szkoły Trenerów (Ośrodek Psychoedukacji INTRA). Od wielu lat pracująca z zespołami wielokulturowymi w globalnych, międzynarodowych korporacjach.

Współpraca:

Jakub Janusz Turkowski – prawnik. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował również na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach oraz Uniwersytecie w Walencji. W 2018 rozpoczął współpracę z portalem publicystycznym Duel Amical.

Martyna Pieczko – absolwentka socjologii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Akademii Młodych Dyplomatów.

Damian Piłat – prawnik. Pracownik międzynarodowej firmy doradczej. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Kryspin Radzio  – magister prawa. Licencjat Stosunków Międzynarodowych. Prince2Foundation, ILM5, Agile PM.

Przemysław Barański – absolwent nauk politycznych oraz administracji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W latach 2011-2015 pracownik administracji publicznej, w której zajmował się funduszami unijnymi. Obecnie odpowiada za realizację programu Szkoła Przywództwa w Instytucie Wolności.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres USA, nr 11, 8 listopada 2018 pod red. Anety Balcerzak

Ekspres USA to dwutygodnik przedstawiający najważniejsze trendy i wydarzenia z polityki i gospodarki Stanów Zjednoczonych. Kliknij, by zapisać się na newsletter i otrzymywać wybrane z Ekspresów Międzynarodowych Instytutu Wolności bezpośrednio na mail: https://instytutwolnosci.pl/ekspresy/

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.