Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Rekordowa ilość kandydatów w niemieckich wyborach do PE - Instytut Wolności

Rekordowa ilość kandydatów w niemieckich wyborach do PE

Ekspres Niemiecki, nr 19, red. Janusz Gorol

Jakie banki są zainteresowane przejęciem Commerzbanku, ile kobiet chce ubiegać się w Niemczech o miejsce w Parlamencie Europejskim oraz co ma wspólnego silnik diesla z sztuczna inteligencją – o tym przeczytacie w najnowszym Ekspresie Niemieckim.

Patrick Müller CC BY-NC-ND 2.0

Komputer ważniejszy od Diesla

„Brakuje cyfrowego modelu biznesowego, praktycznie brak koncepcji na wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI), blockchain czy obliczeń kwantowych:  (…) Faktem jest, że zbyt wiele firm nadal nie ma pojęcia, w jaki sposób tradycyjny model biznesowy może zostać przeniesiony do świata cyfrowego” – pisze Carsten Knop, redaktor naczelny cyfrowej redakcji FAZ.

Dziennikarz stwierdza, że w momencie, gdy technologie związane ze sztuczną inteligencją są rozwijane w Chinach i USA, a UE debatuje nad jej etycznym wymiarem, to Niemcy kłócą się o przyszłość silników diesla. Zwraca on też uwagę, że w niemieckim dyskursie zbyt często mówi się o projektach, takich jak komputer kwantowy jako o nonsensie i mrzonce, która kosztuje za dużo i pochłania zbyt wiele energii.

Bardzo niebezpiecznym dla niemieckiej gospodarki jest, zdaniem Knopa, odpływ talentów, osób znających się na tych technologiach i będących w stanie je rozwijać. „Chociaż Volkswagen ma na pokładzie kilkunastu takich ekspertów, liczba ta nie może być ekstrapolowana na całą niemiecką gospodarkę”.

Źródło: FAZ,  


Federalny Trybunał Konstytucyjny po raz pierwszy w swojej historii zajmuje się tematem samobójstw wspomaganych.

Federalny Trybunał Konstytucyjny po raz pierwszy w swojej historii zajmuje się tematem samobójstw medycznie wspomaganych (pojęcie zbliżone do eutanazji, spowodowanie śmierci na życzenie pacjenta z udziałem lekarza)

Sędziowie w Lipsku zdecydowali, że państwo nie może odmówić nieuleczalnie chorym pacjentom prawa do leków umożliwiających im bezbolesne samobójstwo. Spotkali się oni z krytyką ministra zdrowia Jensa Spahna (CDU). Odniósł się on negatywnie do tego orzeczenia stwierdzając, że zmusza ono państwo do podejmowania kroków, których prawo zabrania. Sędziowie nie orzekli także, jak powinna być podjęta taka decyzja, nie podali też szczegółów, jak instytucja miałaby je przyjmować.

Andreas Voßkuhle, prezes federalnego Trybunału Konstytucyjnego zwrócił uwagę, że temat wspomaganego samobójstwa jest kontrowersyjny i związanym z kwestiami ludzkiej egzystencji. Należy jednak pamiętać, że proces nie dotyczy moralnej lub politycznej oceny samobójstwa i jego konsekwencji dla społeczeństwa, ale tylko konstytucyjności określonej normy prawa karnego.

Źródło:  FAZ ; Spiegel


Rekordowa liczba Niemców walczy o miejsca w Parlamencie Europejskim

Rekordowa liczba 1380 kandydatów z Niemiec, w tym 479 kobiet, wystartuje w wyścigu o miejsca do Parlamentu Europejskiego. Niemcom przysługuje 96 miejsc w tej instytucji. W wyborach weźmie udział łącznie 41 partii i stowarzyszeń politycznych.

W Niemczech prawo głosu posiada 64,8 milionów osób, przy czym aż 3,9 milionów to obywatele innych państw unijnych. Nadal pod znakiem zapytania pozostaje udział Brytyjczyków w tych wyborach.

Źródło: Westdeutschezeitung, Bundeswahlleiter


BaFin podejrzewa dziennikarzy o manipulowanie notowaniami Wirecard

W czwartek 18 kwietnia formalnie upływa termin zakazu krótkiej sprzedaży akcji Wirecard AG, jaki w lutym br. wydał Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin).

Na razie nie wiadomo, czy urząd przedłuży zakaz, ani na jak długo. Bezprecedensowa decyzja regulatora wynikała z podejrzenia zorganizowanego ataku na spadek akcji Wirecard. Z początkiem roku wzrostowi liczby ofert sprzedaży krótkiej towarzyszyły doniesienia i artykuły przygotowane przez dziennikarzy brytyjskiego dziennika Financial Times, dotyczące rzekomych nieprawidłowości w singapurskim oddziale Wirecard. Przedsiębiorstwo złożyło skargę do BaFin oraz doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa do monachijskiej prokuratury, która objęła śledztwem dziennikarzy FT.

Wg prokuratorów, poszczególni inwestorzy mieli być poinformowani jeszcze przed publikacją krytycznych wobec Wirecard artykułów, co umożliwiło im grę na spadek cen akcji. Zarówno FT, jak i inwestorzy, zaprzeczają i nie kryją oburzenia. Fundusz hedgingowy Crispin Odey oświadczył, że BaFin swoim działaniem otworzył drogę do procesów sądowych, które będą wytaczać pokrzywdzeni inwestorzy.

Ostatni raz BaFin wydał podobną decyzję podczas kryzysu gospodarczego 2008 roku, gdy zakazał sprzedaży krótkiej akcji 11 spółek. Także w 2008 roku doszło do rekordowych wahań cen spółek na frankfurckiej giełdzie – Volkswagen z powodu operacji krótkiej sprzedaży zyskał na wartości aż 5-krotnie, po czym jego akcje spadły, zasilając portfele inwestorów.

Wirecard AG to globalny dostawca usług finansowych i płatniczych z siedzibą w Aschheim. Istnieje od 20 lat, do 2005 jako InfoGenie AG świadczył wyłącznie usługi detalicznych płatności online – obecnie obsługuje ponad 7 tys. klientów korporacyjnych i jest czołowym niemieckim przedsiębiorstwem branży fintech.

Źródło: Der Spiegel ; FAZ I ; FAZ II ;

 


ING oraz Unicredit zainteresowane zakupem Commerzbanku

W związku z nasilającą się krytyką połączenia Commerzbanku z Deutsche Bankiem, pojawiają się kolejne oferty i spekulacje dotyczące zakupu tego pierwszego. Zainteresowanie wyraziła już włoska grupa Unicredit, spekuluje się także o udziale holenderskiego ING. Jak podaje niemiecka edycja Manager Magazin – dyrektor generalny ING Ralph Hamers miał nawiązać kontakt zarówno z rządem federalnym, jak i z dyrektorem Commerzbanku Martinem Zielke w celu rozpoczęcia negocjacji.

Przedstawiciele niemieckiego Ministerstwa Finansów, a także Commerzbanku odmówili jednak komentarza. Połączenie obu banków stworzyłoby europejskiego giganta – ING, największy holenderski bank, ma wartość rynkową prawie 47 mld EUR (prawie pięć razy więcej niż 10-miliardowy Commerzbank). Jak donosi Manager Magazin, Hamers miał zobowiązać się do zmniejszenia liczby miejsc pracy (ok. 30 000 etatów) tak, jak przewidywałaby umowa Commerzbank-Deutsche Bank, oraz zaproponować przeniesienie siedziby ING do Frankfurtu z Amsterdamu.

W związku z powyższymi doniesieniami akcje Commerzbanku zyskały 3,1 pkt procentowego na giełdzie we Frankfurcie.

Źródło:

Bloomberg ; FAZ ; Handelsblatt ;


Redakcja

Janusz Gorol – koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii i politologii, ukończył program Promengo dla managerów organizacji pozarządowych, Szkołę Trenerów Meritum i Szkołę Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig oraz dwukrotnie Acton University w Grad Rapids Michigan.

Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Niemiecki, nr 19, red. Janusz Gorol

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.