Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Raport Roberta Muellera zostanie upubliczniony - Instytut Wolności

Raport Roberta Muellera zostanie upubliczniony

Ekspres USA nr 21, red. Anna Bielecka

Kit Fox Medill CC BY 2.0
  • Twórca WikiLeaks aresztowany
  • Raport Roberta Muellera zostanie upubliczniony
  • Sukces SpaceX. Rakieta Falcon Heavy wylądowała

Twórca WikiLeaks aresztowany

11 kwietnia brytyjska policja weszła do Ambasady Ekwadoru w Londynie i aresztowała Juliana Assange’a, założyciela WikiLeaks.

 46-letni Australijczyk przebywał tam od 7 lat, ponieważ obawiał się procesu przed amerykańskim sądem. Podstawą prawną jego aresztowania był, jak podaje londyńska policja, amerykański nakaz ekstradycji, jak również zarzut niestawienia się przed brytyjskim sądem w 2012 roku, w sprawie rzekomo dokonanej przez niego napaści seksualnej w Szwecji (zarzuty te zostały zniesione w 2017 roku).

Aresztowanie Assange’a było możliwe dlatego, że władze Ekwadoru podjęły decyzję o wycofaniu udzielonego mu azylu politycznego. Oficjalnie przyczyną zmiany decyzji Ekwadoru w tym zakresie było niewłaściwe i agresywne zachowanie Assange’a. Dodatkowo – jak stwierdził Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno – Assange miał naruszyć normy prawa międzynarodowego.

Prezydent Moreno napisał na Twitterze, że rezygnacja z przyznanego mężczyźnie statusu była „suwerenną decyzją” Ekwadoru, związaną z „konsekwentnym łamaniem (przez niego) międzynarodowych konwencji i protokołów dotyczących życia codziennego”.

Departament Sprawiedliwości USA potwierdził, że Assange został oskarżony o spiskowanie, aby wykraść wojskowe sekrety, wraz z Chelsea Manningiem, byłym analitykiem wywiadu Armii USA, który przekazał tysiące niejawnych dokumentów do WikiLeaks. Według Departamentu Sprawiedliwości, Australijczyk miał pomóc Manningowi w złamaniu hasła do systemu komputerowego Departamentu Obrony.

Zarzut przeciwko Assange’owi, nie został jednak wysunięty na podstawie Aktu Szpiegowskiego (Espionage Act), jak obawiali się jego zwolennicy. Gdyby tak się stało, doszłoby do protestów ze strony aktywistów na rzecz wolności słowa.

Assange’owi grozi do 12 miesięcy więzienia w Wielkiej Brytanii za niestawienie się przed sądem. Musi także stawić się na przesłuchanie w sprawie jego ekstradycji do USA.

Źródło: CNN; Bloomberg


Raport Roberta Muellera zostanie upubliczniony

 15 kwietnia rzecznik Departamentu Sprawiedliwości USA Kerri Kupec, poinformowała, że publikacja raportu Roberta Muellera w sprawie domniemanych prób wspierania przez Rosję kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa została zaplanowana na czwartek 18 kwietnia.

Kerri Kupec dodała, że dokument w zredagowanej wersji ma trafić zarówno do Kongresu, jak i do opinii publicznej.

Raport liczący ponad 400 stron ma dostarczyć więcej szczegółów na temat tego, co udało się odkryć podczas trwającego 22 miesiące śledztwa.

Prokurator Generalny William Barr otrzymał poufny raport od Muellera 22 marca.

24 marca Barr przekazał Kongresowi czterostronicowe pismo zawierające – jak mówił – ustalenia Muellera i stwierdzające, że specjalny prokurator nie znalazł dowodów na to, by sztab Trumpa „uczestniczył w zmowie lub koordynował działania” z Rosją w celu wpłynięcia na wynik wyborów.

Kilka dni później Barr ogłosił, że pełny, zredagowany tekst 400-stronicowego raportu Muellera przekaże Kongresowi w kwietniu. Dodał, że niektóre informacje zostaną w nim zaczernione, by m.in. nie ujawniać źródeł wywiadowczych. Jednak demokraci domagają się wglądu w pełną, niezredagowaną wersję raportu. Obawiają się, że Barr – który został powołany na stanowisko przez Trumpa – może wykorzystać redakcję tekstu do ukrycia dowodów na wykroczenia sztabu prezydenta. Na początek maja zostały zaplanowane przesłuchania Barra przed komisjami sprawiedliwości Senatu i Izby Reprezentantów.

Źródło: NYTimes


Sukces SpaceX. Rakieta Falcon Heavy wylądowała

Pierwszy udany lot komercyjny rakiety Falcon Heavy to ogromny sukces firmy SpaceX  i jej właściciela Elona Muska. Superciężka rakieta napędzana jest 3 silnikami ze swojej lżejszej wersji – Falcon 9. Przebieg misji można było oglądać na żywo.

Początkowo lot miał nastąpić w nocy z 10 na 11 kwietnia polskiego czasu, ale ze względu na złą pogodę, start został przesunięty o dwadzieścia cztery godziny. Drugie startowe okienko okazało się już sukcesem.

Kluczowym momentem całego procesu było odłączenie się, po osiągnięciu odpowiedniej wysokości, dwóch segmentów bocznych rakiety, które następnie miały wylądować na specjalnych platformach w stanie nienaruszonym, tak, by można było wykorzystać je do kolejnych misji.

Sama rakieta wyniosła na orbitę arabskiego satelitę komunikacyjnego Arabsat. Niewątpliwy i bardzo medialny sukces całego przedsięwzięcia powinien zwrócić uwagę wielu potencjalnych inwestorów w stronę spółki kosmicznej Muska. Obecnie Falcon Heavy to rakieta posiadająca największą ładowność na rynku komercyjnym, jest zdolna do wyniesienia ładunku o masie do 64 ton.

Sam Elon Musk oświadczył, że do tej pory projekt technologiczny tej rakiety pochłonął prawie 500 milionów dolarów. Mimo to istnieje duże prawdopodobieństwo, że inwestycja nie tylko wkrótce zwróci się, ale także zacznie generować realne zyski. SpaceX ma zakontraktowane 5 kolejnych misji, w tym jedną opiewającą na 130 milionów dolarów, na wyniesienie Air Force Space Command.

Źródło: CNBC


Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka, autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspert w zakresie budowania strategii marketingowej i komunikacyjnej dla kampanii społecznych. Absolwentka Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical.

Daniel Baldys – magistrant Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto, na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii. Absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Rafał Momot – Menadżer z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu sprzedażą oraz finansami w polskich i międzynarodowych firmach. W ostatnim miejscu pracy – w największej polskiej firmie lotniczej, w ciągu dwóch lat zwiększył sprzedaż eksportową o blisko 90%. Autor wielu raportów wspierających polskie firmy przemysłowe i handlowe. Specjalizuje się w zakresie lotnictwa, branży zbrojeniowej, dystrybucji i logistyki.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres USA nr 21, red. Anna Bielecka

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.