Putin, Zełenski, Macron i Merkel spotkają się w Paryżu
Ekspres Ukraiński Nr 35
Ukraińskie okręty zwrócone przez Rosję
Rosjanie przekazali do portu w Oczakowie 3 okręty ukraińskiej marynarki wojennej, zajęte siłowo w listopadzie 2018 roku podczas tzw. kryzysu azowskiego. Do zwrotu statków i wypuszczenia aresztowanych marynarzy zobowiązywał Rosję wyrok Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza z czerwca 2018. 24 marynarzy zostali we wrześniu 2019 wymienieni na aresztantów obywatelstwa rosyjskiego zatrzymanych na Ukrainie.
Moskwa nie wzięła pod uwagę pozycji Trybunału i Ukrainy nadal uznając wydarzenia z listopada zeszłego roku za „naruszenie granicy Federacji Rosyjskiej” i „prowokację Kijowa” o czym informuje MSZ Rosji. Wg jego komunikatu, jednostki zostały przekazane Ukrainie jako „rzeczowe dowody” na „odpowiedzialne przechowywanie” po tym, jak rosyjskie służby zakończyły czynności śledcze.
Źródło: Oświadczenie MSZ Rosji
Pomoc wojskowa była zawieszona na bezpośrednie żądanie Trumpa
Trwają otwarte przesłuchania szeregu amerykańskich dyplomatów i urzędników nt. nacisków w sprawie rozpoczęcia śledztw wobec przeciwników politycznych Donalda Trumpa wywieranych przez prezydenta USA na prezydencie Ukrainy Wołodymyrze Zełenskiem i związanym z tym naciskami zawieszeniem pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Wg informacji George’a P. Kenta (dyplomata, doradca w rządzie USA ds. europejskich i euroazjatyckich) pomoc wojskowa dla Ukrainy została wstrzymana przez dyrektora Biura Zarządania i Budżetu rządu USA na bezpośrednie żądanie prezydenta Trumpa. Kolejne przesłuchiwane osoby, w tym doskonale zorientowany w sprawach ukraińskich były przedstawiciel USA do negocjacji ukraińskich Kurt Volker, twierdzą, że wówczas nie wiedzieli jakie były powody zawieszenia pomocy.
Kent pośrednio dowiedział się również o słowach bliskiego do Trumpa dyplomaty Gordona Sondlanda, który miał twierdzić, że „prezydent USA chciał ni mniej ni więcej, ale tego, żeby prezydent Zełenski w obecności mikrofonów powiedział o śledztwach, Bidenie i Clinton”.
Jak twierdzi Volker pracowano wówczas nad tekstem oświadczenia dot. tych spraw – jednak strona ukraińska zgadzała się jedynie na ogólne oświadczenie o korupcji, podczas gdy nieoficjalnie zaangażowanemu w negocjacje adwokatowi Trumpa Rudy’emu Giuliani zależało na bezpośrednim wskazaniu na sprawy dotyczące Bidena i rzekomych ukraińskich interwencji w amerykańskie wybory w 2016. W związku z tym „sprawa umarła”. Volker miał pochwalać takie stanowisko strony ukraińskiej i zalecać im skupienie się na merytorycznej współpracy z USA.
Volker mówi również o „głęboko zakorzenionej nieufności czy też niechęci do Ukraińców” Donalda Trumpa wynikającej z tego, że prezydent USA miał uważać, że Ukraińcy „próbowali go zdjąć [z udziału w kampanii wyborczej]” publikując dowody o korupcji Paula Manaforta – byłego szefa sztabu kampanii prezydenckiej Trumpa. „Wszyscy oni są skorumpowani to okropni ludzie” – miał twierdzić Trump o Ukraińcach.
Z zeznań amerykańskich urzędników wynika, że adwokat prezydenta Trumpa, Rudy Giuliani prowadził kampanię informacyjną mającą na celu usunięcie z posady ambasador USA w Kijowie Marii Yovanovitch. Takie same działania miał prowadzić ówczesny prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko motywowany naciskami ambasador na prokuraturę w celu prowadzenia działalności antykorupcyjnej.
Źródło: Kongres USA
Putin, Zełenski, Macron i Merkel spotkają się w Paryżu
Kreml potwierdził datę spotkania głów państw formatu normandzkiego. Angela Merkel, Emmanuel Macron, Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin spotkają się 9 grudnia 2019 w Paryżu.
Do spotkania odnieśli się w swojej rozmowie telefonicznej liderzy Francji i Rosji. Wg rosyjskiego MSZ strony te będą współpracować w kierunku „szybszej i pełnej realizacji porozumień mińskich. (…) wypełnienia przez Kijów zobowiązań w sferze politycznego, wewnątrzukraińskiego uregulowania sytuacji. Przede wszystkim chodzi o wejście w życie ustawy o specjalnym statusie Donbasu”.
Źródło: MSZ Rosji
Ukraińcy uznają Wielki Głód za ludobójstwo
82% Ukraińców uznaje Wielki Głód (Hołodomor) 1932-33 roku za ludobójstwo dokonane na narodzie ukraińskim – podaje firma badawcza Rating Group. Wskaźnik ten wzrósł od 2011 roku o 24 pp. Nie różni on się znacząco ze względu na wiek badanych. Więcej osób uznaje status ludobójstwa wśród mieszkańców wsi niż miast (75% do 66%), mieszkańców zachodu i centrum Ukrainy niż południa i wschodu (odpowiednio 95% i 87% wobec 72% i 61%).
73% badanych osób stwierdziło, że bierze udział w ogólnoukraińskiej inicjatywie zapalania świeczek w oknach w Dzień Pamięci ofiar Wielkiego Głodu, który przypada w tym roku na 24 listopada.
Źródło: Rating
6 lat od startu Euromajdanu
21 listopada minęło sześć lat od rozpoczęcia się masowych protestów (Euromajdan, Rewolucja Godności) na Ukrainie, które doprowadziły do utraty władzy przez prezydenta Wiktora Janukowycza i jego otoczenie tzw. Rodzinę. Były prezydent został w 2019 roku uznany za winnego zdrady państwa i wspierania rosyjskich władz przy agresji na Ukrainę.
Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.