Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Putin, Zełenski, Macron i Merkel spotkają się w Paryżu - Instytut Wolności

Putin, Zełenski, Macron i Merkel spotkają się w Paryżu

Ekspres Ukraiński Nr 35

Ukraińskie okręty zwrócone przez Rosję

Rosjanie przekazali do portu w Oczakowie 3 okręty ukraińskiej marynarki wojennej, zajęte siłowo w listopadzie 2018 roku podczas tzw. kryzysu azowskiego. Do zwrotu statków i wypuszczenia aresztowanych marynarzy zobowiązywał Rosję wyrok Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza z czerwca 2018. 24 marynarzy zostali we wrześniu 2019 wymienieni na aresztantów obywatelstwa rosyjskiego zatrzymanych na Ukrainie.

Moskwa nie wzięła pod uwagę pozycji Trybunału i Ukrainy nadal uznając wydarzenia z listopada zeszłego roku za „naruszenie granicy Federacji Rosyjskiej” i „prowokację Kijowa” o czym informuje MSZ Rosji. Wg jego komunikatu, jednostki zostały przekazane Ukrainie jako „rzeczowe dowody” na „odpowiedzialne przechowywanie” po tym, jak rosyjskie służby zakończyły czynności śledcze.

Źródło: Oświadczenie MSZ Rosji

Pomoc wojskowa była zawieszona na bezpośrednie żądanie Trumpa

Trwają otwarte przesłuchania szeregu amerykańskich dyplomatów i urzędników nt. nacisków w sprawie rozpoczęcia śledztw wobec przeciwników politycznych Donalda Trumpa wywieranych przez prezydenta USA na prezydencie Ukrainy Wołodymyrze Zełenskiem i związanym z tym naciskami zawieszeniem pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Wg informacji George’a P. Kenta (dyplomata, doradca w rządzie USA ds. europejskich i euroazjatyckich) pomoc wojskowa dla Ukrainy została wstrzymana przez dyrektora Biura Zarządania i Budżetu rządu USA na bezpośrednie żądanie prezydenta Trumpa. Kolejne przesłuchiwane osoby, w tym doskonale zorientowany w sprawach ukraińskich były przedstawiciel USA do negocjacji ukraińskich Kurt Volker, twierdzą, że wówczas nie wiedzieli jakie były powody zawieszenia pomocy.

Kent pośrednio dowiedział się również o słowach bliskiego do Trumpa dyplomaty Gordona Sondlanda, który miał twierdzić, że „prezydent USA chciał ni mniej ni więcej, ale tego, żeby prezydent Zełenski w obecności mikrofonów powiedział o śledztwach, Bidenie i Clinton”.

Jak twierdzi Volker pracowano wówczas nad tekstem oświadczenia dot. tych spraw – jednak strona ukraińska zgadzała się jedynie na ogólne oświadczenie o korupcji, podczas gdy nieoficjalnie zaangażowanemu w negocjacje adwokatowi Trumpa Rudy’emu Giuliani zależało na bezpośrednim wskazaniu na sprawy dotyczące Bidena i rzekomych ukraińskich interwencji w amerykańskie wybory w 2016. W związku z tym „sprawa umarła”. Volker miał pochwalać takie stanowisko strony ukraińskiej i zalecać im skupienie się na merytorycznej współpracy z USA.

Volker mówi również o „głęboko zakorzenionej nieufności czy też niechęci do Ukraińców” Donalda Trumpa wynikającej z tego, że prezydent USA miał uważać, że Ukraińcy „próbowali go zdjąć [z udziału w kampanii wyborczej]” publikując dowody o korupcji Paula Manaforta – byłego szefa sztabu kampanii prezydenckiej Trumpa. „Wszyscy oni są skorumpowani to okropni ludzie” – miał twierdzić Trump o Ukraińcach.

Z zeznań amerykańskich urzędników wynika, że adwokat prezydenta Trumpa, Rudy Giuliani prowadził kampanię informacyjną mającą na celu usunięcie z posady ambasador USA w Kijowie Marii Yovanovitch. Takie same działania miał prowadzić ówczesny prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko motywowany naciskami ambasador na prokuraturę w celu prowadzenia działalności antykorupcyjnej.

Źródło: Kongres USA


Putin, Zełenski, Macron i Merkel spotkają się w Paryżu

Kreml potwierdził datę spotkania głów państw formatu normandzkiego. Angela Merkel, Emmanuel Macron, Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin spotkają się 9 grudnia 2019 w Paryżu.

Do spotkania odnieśli się w swojej rozmowie telefonicznej liderzy Francji i Rosji. Wg rosyjskiego MSZ strony te będą współpracować w kierunku „szybszej i pełnej realizacji porozumień mińskich. (…) wypełnienia przez Kijów zobowiązań w sferze politycznego, wewnątrzukraińskiego uregulowania sytuacji. Przede wszystkim chodzi o wejście w życie ustawy o specjalnym statusie Donbasu”.

Źródło: MSZ Rosji


Ukraińcy uznają Wielki Głód za ludobójstwo

82% Ukraińców uznaje Wielki Głód (Hołodomor) 1932-33 roku za ludobójstwo dokonane na narodzie ukraińskim – podaje firma badawcza Rating Group. Wskaźnik ten wzrósł od 2011 roku o 24 pp. Nie różni on się znacząco ze względu na wiek badanych. Więcej osób uznaje status ludobójstwa wśród mieszkańców wsi niż miast (75% do 66%), mieszkańców zachodu i centrum Ukrainy niż południa i wschodu (odpowiednio 95% i 87% wobec 72% i 61%).

73% badanych osób stwierdziło, że bierze udział w ogólnoukraińskiej inicjatywie zapalania świeczek w oknach w Dzień Pamięci ofiar Wielkiego Głodu, który przypada w tym roku na 24 listopada.

Źródło: Rating


6 lat od startu Euromajdanu

21 listopada minęło sześć lat od rozpoczęcia się masowych protestów (Euromajdan, Rewolucja Godności) na Ukrainie, które doprowadziły do utraty władzy przez prezydenta Wiktora Janukowycza i jego otoczenie tzw. Rodzinę.  Były prezydent został w 2019 roku uznany za winnego zdrady państwa i wspierania rosyjskich władz przy agresji na Ukrainę.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Ukraiński Nr 35

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.