Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Prezydent Trump reaguje na protesty wymykające się spod kontroli - nowe wydanie Ekspresu Amerykańskiego - Instytut Wolności

Prezydent Trump reaguje na protesty wymykające się spod kontroli – nowe wydanie Ekspresu Amerykańskiego

Ekspres USA nr 44, red. Anna Bielecka

W najnowszym numerze Ekspresu Amerykańskiego:

  1. Możliwy start Susan Rice u boku Joe Bidena w walce o Biały Dom?
  2. Prezydent Trump reaguje na protesty wymykające się spod kontroli
  3. Robert O’Brien, doradca prezydenta Trumpa, zakażony koronawirusem
  4. Postępy w pracach nad chipami łączącymi człowieka z maszyną
  5. Google przedłuży pracę zdalną do lata 2021

Możliwy start Susan Rice u boku Joe Bidena w walce o Biały Dom?

Była doradczyni prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Susan Rice dosyć niespodziewanie znalazła się na krótkiej liście potencjalnych kandydatów na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych obok ubiegającego się o fotel prezydenta Joe Bidena. Taka możliwość zaskoczyła nawet liderów demokratów, którzy nie przypuszczali, że Rice będzie przejawiała ambicje by startować w wyborach na tak ważną funkcję w państwie.

Powodem tego zaskoczenia jest przede wszystkim brak jakiegokolwiek doświadczenia Rice w ubieganiu się o funkcję wynikającą z wyborów powszechnych. Jednocześnie obok braku doświadczenia obserwatorzy zwracają uwagę, że wystawienie Rice jako tzw. running mate Bidena w pochłoniętej przez dyskusje o opiece zdrowotnej oraz recesji gospodarczej Ameryce niekoniecznie przysłuży się Bidenowi. Rice kojarzona jest bowiem z pełnioną wcześniej funkcją doradcy ds. bezpieczeństwa i nie wpisuje się w dominujące tematy, które stanowią oś politycznego sporu.

Poza tym Rice jest postrzegana jako osoba odpowiedzialna za brak udanej reakcji odwetowej na atak na amerykańską ambasadę w Benghazi w Libii. Podczas ataku zginęło wielu amerykańskich pracowników i dyplomatów. Z drugiej jednak strony jej kandydowanie mogłoby wzmocnić przekaz Bidena jako potencjalnego prezydenta USA, który będzie otaczać się doświadczonymi i zdecydowanymi urzędnikami, sprawdzonymi podczas dobrze postrzeganej kadencji Baracka Obamy.

Rice chcąc ubiegać się o miano running mate kandydata na prezydenta demokratów musi liczyć się z mocną wewnętrzną konkurencją. Wśród potencjalnych przyszłych wiceprezydentów wymienia się m.in. Kamalę Harris, Val Demings, Elizabeth Warren czy Tammy Duckworth.

W tle pojawiają się także informacje, że nawet gdyby Rice nie udało się zyskać statusu running mate następną okazją do kandydowania w wyborach powszechnych będzie wyścig o mandat senatora dla potencjalnego nowego stanu USA – Waszyngton Dystrykt Kolumbia. Jednak temat formalnego nadania Dystryktowi statusu stanu jest jeszcze w trakcie procedury legislacyjnej.

Źródło: New York Times


Prezydent Trump reaguje na protesty wymykające się spod kontroli

Prezydent Trump podjął działania mające na celu przywrócenie porządku w kraju. W ramach tych działań powstały dwie inicjatywy: Operation Legend i Operation Diligent Valor.

Operation Legend jest nazwana na cześć 4-latka zamordowanego 29 czerwca br. we śnie w Kansas City, gdzie o 40% wzrosła liczba zabójstw w porównaniu z rokiem poprzednim. W ramach tej inicjatywy zostało wysłane wsparcie ze szczebla federalnego, złożonego z agentów i funkcjonariuszy m.in. FBI, którzy pomagają służbom na szczeblu lokalnym. Akcja została podjęta w Kansas City, ale Biały Dom sugeruje, że zostanie ona rozszerzona o inne miasta, np. Chicago.

Operacja Diligent Valor polega natomiast na tym, że Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA wysłał agentów federalnych do miasta Portland w Oregonie, aby chronili oni budynki rządowe w czasie “anty-rasistowskich protestów”. Była to tajna akcja, podczas której doszło do starć pomiędzy niezidentyfikowanymi funkcjonariuszami organów ścigania  z agresywnymi protestującymi.

Jednak później pojawiły się kontrowersje związane z brakiem możliwości zidentyfikowania funkcjonariuszy i wyjaśnienia ich zdecydowanych działań takich jak np. aresztowania protestujących bez żadnych wyjaśnień. Burmistrz Portland uznał całą akcję za nadużycie ze strony władz federalnych i stwierdził, że prowadzi to do większej przemocy. Natomiast Prokurator Generalny stanu Oregon złożył pozew sądowy przeciwko agencjom federalnym za to, że ich funkcjonariusze aresztowali i uwięzili ludzi bez uzasadnionych przyczyn.

Departament Bezpieczeństwa Krajowego stoi na stanowisku, że podjęte działania były właściwe i zostaną one rozszerzone na inne miasta, jeśli zajdzie taka potrzeba. Akcja ma się zakończyć dopiero gdy zapanuje spokój na ulicach.

Źródła: Departament Sprawiedliwości USA, Chicago Sun-Times, U.S. News


Robert O’Brien, doradca prezydenta Trumpa, zakażony koronawirusem

Biały Dom poinformował ostatnio, że Robert O’Brien, doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa, został zakażony koronawirusem.

Należący do grona najbliższych współpracowników Donalda Trumpa, O’Brien jest najwyżej usytuowaną w hierarchii Białego Domu osobą, u której potwierdzono Covid-19. Amerykańskie media zauważyły, że ostatnie publiczne  spotkanie O’Briena z Trumpem miało miejsce 10 lipca. Biały Dom nie potwierdził jednak czy po tej dacie prezydent miał jeszcze bezpośredni kontakt ze swoim doradcą.

O’Brien, który zgodnie z komunikatem Białego Domu, przechodzi łagodnie chorobę, powrócił niedawno z podróży po Europie, w trakcie której spotkał się z ważnymi politykami  z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Jak podkreślają towarzyszący mu w tej podróży dziennikarze, O’Brien nie zachowywał dystansu społecznego, ani też nie zakrywał nosa oraz ust.

Media spekulują czy zakażenie bliskiego współpracownika prezydenta może mieć wpływ na zmianę postawy Donalda Trumpa wobec pandemii Covid-19 i stosowanego reżimu sanitarnego. Krytykowany dotychczas za bagatelizowanie koronawirusa i wykorzystywanie go do politycznej gry, Trump w ostatnim czasie coraz częściej widywany jest z maseczką na twarzy. Noszenie maseczki i zachowywanie społecznego dystansu prezydent określił jako postawę „patriotyczną”.

Źródła: CNN, Wall Street Journal


Postępy w pracach nad chipami łączącymi człowieka z maszyną

Startup Neuralink, założony w 2016 roku i należący do miliardera Elona Muska, pracuje nad interfejsem mającym połączyć człowieka z maszyną – tzn. nad stworzeniem odpowiednich chipów. Musk ogłosił ostatnio na Twitterze postępy w pracach – obecnie ta technologia ma mieć możliwość odtwarzania muzyki bezpośrednio do mózgu posiadacza. Urządzenia będą też mogły pomóc w kontrolowaniu poziomu hormonów, co przełoży się na możliwość np. podniesienia wydajności myślenia, czy pomoże w walce z depresją i innymi chorobami, takimi jak Parkinson.

Ostatecznym celem Neuralinku jest jednak dać ludziom w przyszłości szansę na konkurowanie z zaawansowaną sztuczną inteligencją. 

Musk, który odpowiada też za inne znane firmy – Teslę i SpaceX, ma ogłosić więcej informacji nt. chipów 28 sierpnia br.

Źródła: The Independent, Daily Mail


Google przedłuży pracę zdalną do lata 2021

Ponad 200 000 pracowników Google’a nie wróci do biur na początku 2021 roku, jak pierwotnie planowano, lecz co najmniej sześć miesięcy później – potwierdził ostatnio rzecznik koncernu Jason Post.

Informacja ta została przekazana pracownikom przez CEO koncernu – Sundara Pichai’a, który stwierdził jednocześnie, że „nowy harmonogram daje pracownikom możliwość zaplanowania najbliższej przyszłości”.

Google jest pierwszą tak dużą korporacją, która dobrowolnie przedłużyła pracownikom tryb pracy zdalnej do połowy 2021 roku. Inni technologiczni giganci tacy jak Amazon, Facebook czy Snapchat, na razie zdecydowali jedynie o pracy zdalnej do końca 2020 roku. Jednak Mark Zuckerberg w majowym wywiadzie prasowym spekulował, że w dłuższym terminie jedynie połowa pracowników jego koncernu będzie pracować w tradycyjnym biurze.

Decyzja Google’a zbiegła się w czasie z publikacją danych z amerykańskiego rynku pracy, na którym ponownie odnotowano znaczący wzrost liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Te doniesienia potwierdzają, że pomimo nacisków prezydenta Trumpa, amerykańska gospodarka daleka jest od powrotu do trybu funkcjonowania sprzed wybuchu pandemii. Nie zmieniają tego ani biliony dolarów wpompowane w gospodarkę przez rząd federalny i Fed, ani coraz bardziej intensywne prace nad szczepionką przeciwko Covid-19.

Źródła: Washington Post, Wall Street Journal


Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka i autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie w zakresie budowania strategii komunikacyjnych i marketingowych. Absolwentka Szkoły Przywództwa oraz programu Przywództwo Poziom Wyżej w Instytucie Wolności.

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Daniel Baldys  – absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto (na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii). Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Damian Piłat – prawnik. Pracownik międzynarodowej firmy doradczej. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Ekspres USA nr 44, red. Anna Bielecka

Anna Bielecka - redaktor prowadząca, medioznawca, dziennikarka i autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie w zakresie budowania strategii komunikacyjnych i marketingowych. Absolwentka Szkoły Przywództwa oraz programu Przywództwo Poziom Wyżej w Instytucie Wolności.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.