Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Pozwolenia na emisję CO2 dochodowe dla niemieckiego budżetu - Instytut Wolności

Pozwolenia na emisję CO2 dochodowe dla niemieckiego budżetu

Ekspres Niemiecki nr 31, red. Janusz Gorol

Większość Niemców uważa, że ochrona klimatu jest ważniejsza niż wzrost gospodarczy

CDU i Zieloni zyskują, SPD bez zmian, a AfD traci. Tak kształtują się wyniki sondażu opublikowanego przez ARD. DeutschlandTrend jest badaniem przeprowadzonym przez Infratest dimap na zlecenie „ARD Morgenmagazin” w dniach 17–18 września na próbie 1067 uprawnionych do głosowania.

W badaniu zapytano również, jak wyborcy postrzegają wpływ akcji protestów „Fridays for Future” na przyszłość i na politykę, a także jak ważne są dla nich problemy środowiskowe.

Jeśli chodzi o wpływ „piątków dla klimatu”, niemieckie społeczeństwo dzieli się prawie po równo na połowę. Około 40% z badanych dostrzega duży wpływ ruchu klimatycznego na niemiecką politykę, a 12% bardzo duży. Z drugiej strony druga połowa respondentów dostrzega jedynie niewielki (36%) lub bardzo mały (10%) wpływ ruchu na politykę federalną.

Prawie dwie trzecie uprawnionych do głosowania (63%) uważa, że ochrona klimatu powinna mieć pierwszeństwo, nawet jeśli hamuje wzrost gospodarczy. Jedna czwarta (24%) uważa, że priorytetem powinien być wzrost gospodarczy.

Młodzi ludzie, osoby z wyższym wykształceniem i kobiety, cenią ochronę klimatu ponadprzeciętnie. Wyborcy Zielonych (86%) i lewicy (85%) również opowiadają się za ochronę klimatu znaczną większością głosów. Tylko zwolennicy AfD (55%) opowiadają się za priorytetem wzrostu gospodarczego.

Gdyby wybory do Bundestagu odbyły się dzisiaj to zwycięzcą byłaby CDU/CSU otrzymując 27% głosów. Zieloni byliby drugą najsilniejszą siłą z 23% poparcia. W przypadku SPD i AfD zagłosowałoby na nich po 14% wyborców. FDP i Linke osiągają po 8%. Ogólnie rzecz biorąc, koalicyjny rząd CDU/CSU i SPD uzyskałby 41% głosów i obecnie nie miałby większości, a języczkiem u wagi stałyby się zapewne głosy Zielonych. Pytanie, czy czeka nas „Zielony Kanclerz” pozostaje wciąż otwarte.

Źródło: Welt;


Pozwolenia na emisję CO2 powinny przynieść niemieckiemu budżetowi do 2023 r. prawie 19 mld euro

Podstawy pakietu klimatycznego zostały już ustalone w zeszłym tygodniu. Teraz ogłoszono także szczegóły dotyczące jego finansowania. Według ministra finansów Scholza wszystkie dochody powinny być przeznaczone bezpośrednio na ochronę klimatu lub na pomoc obywatelom.

Niemiecki rząd spodziewa się dodatkowych przychodów w wysokości 18,8 miliarda euro z planowanych pozwoleń na emisję CO2 w transporcie i ogrzewaniu do 2023 roku. O tym donosiły gazety Funke-Mediengruppe (wtorek) i Handelsblatt, powołując się na dokumenty z posiedzenie gabinetu rządu.

Chodzi zatem o wpływ pakietu dotyczącego zmian klimatu na budżet na 2020 r. i na kolejne lata. Według raportów rząd chce uruchomić dodatkowy budżet na nadchodzący rok, aby zrealizować swoje plany klimatyczne.

Rządowy pakiet ochrony klimatu przewiduje środki w wysokości ponad 54 miliardów euro do 2023 r. Celem jest osiągnięcie przez Niemcy celów w zakresie ochrony klimatu na 2030 r. Fundamenty pakietu zatwierdził w zeszłym tygodniu rząd federalny.

Pakiet zakłada wprowadzenie krajowego systemu handlu pozwoleniami na emisję CO2. Oznacza to, że wygrała koncepcja CDU/CSU. Socjaldemokraci proponowali podatek od emisji CO2.

Cena CO2 ma na celu uczynienie paliw szkodliwych dla klimatu czyli ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla droższymi – a tym samym zachęcić do rozwoju i zakupu bardziej przyjaznych dla klimatu samochodów i grzejników. Czarno-czerwony pakiet klimatyczny przewiduje koszt 10 euro za tonę dwutlenku węgla (CO2) w 2021 r. w obszarach transportu i ogrzewania – krytycy uważają tę cenę za zbyt niską. Cena ta powinna wzrosnąć do 35 euro do 2025 r.  Po tym okresie będzie uwolniona, choć ma jeszcze obowiązywać cena minimalna (35 euro) i maksymalna (60 euro). System obejmie producentów i dostawców paliw kopalnych, ale mieszkańcy Niemiec muszą się liczyć z tym, że podrożeje benzyna, olej napędowy, olej opałowy i gaz ziemny. Koszt, jaki poniosą konsumenci, wyniesie od 2026 roku od 9 do 15 centów na litrze benzyny czy oleju napędowego.

Ciężary dla obywateli niemiecki rząd chce złagodzić poprzez większe bądź nowe ulgi. Planuje m.in. podwyższenie od 2021 roku ryczałtu podatkowej ulgi na dojazdy do pracy (Pendlerpauschale) z 30 do 35 centów za kilometr. Wyższa ulga ma obowiązywać przez pięć lat i dotyczyć dojazdów powyżej 20 km.

Przejście ze starych systemów ogrzewania olejowego i węgla na bardziej przyjazne dla klimatu modele należy promować według programu „premią za wymianę” do 40 procent kosztów. Koalicja chce również, aby podróże kolejowe były tańsze, a loty droższe.

Tańsze będą podróże koleją – dzięki obniżeniu VAT-u na bilety z 19 proc. do 7 proc. Z kolei podróżowanie samolotem będzie droższe, bo już od początku przyszłego roku podniesiony zostanie podatek od biletów lotniczych.

Źródło: GMX;


30 lat temu uchodźcy z NRD otrzymali pozwolenie na wyjazd do RFN

Po tygodniach spędzonych w ambasadzie niemieckiej w Pradze, uchodźcy z NRD otrzymali zapewnienie o możliwości wyjazdu od ministra spraw zagranicznych RFN Hansa-Dietricha Genschera.  Następnego dnia, 1 października, pierwszy pociąg specjalny pojechał przez Drezno do Republiki Federalnej. Sukces uruchomił kolejne fale uchodźców. 3 października w ambasadzie ponownie znalazło się 5000 uchodźców z NRD – pozwolono im również opuścić kraj. W Pradze wsiadali do specjalnych pociągów, które zabierały ich do Niemiec Zachodnich. Był to początek kruszenia muru, który upadł ostatecznie 9 listopada 1989 roku. Polecamy galerię zdjęć z tych wydarzeń, która na swoich stronach zamieścił GMX.

Źródło: GMX;


Inflacja najniższa od 2 lat

Dla wielu analityków jest to niespodzianką: stopa inflacji we wrześniu wynosi zaledwie 1,2 procent. Konsumenci powinni tą informację przyjąć z zadowoleniem.

Ceny konsumpcyjne w Niemczech wzrastały we wrześniu wolniej niż w ciągu ostatniego półtora roku. Stopa inflacji spadła do 1,2 procent po 1,4 procent w sierpniu, jak podał Federalny Urząd Statystyczny w poniedziałek w pierwszym szacunku. Jest to najniższy poziom od lutego 2018 r. Analitycy i ekonomiści byli zaskoczeni skalą spadku. Wiele osób spodziewało się 1,3 procent, jak wynika z badania agencji prasowej Reuters.

Główną przyczyną jest spadek cen energii. Cena ropy spadła w sierpniu na rynkach światowych, ponieważ obawiano się spowolnienia w światowej gospodarce, co spowodowało niższy popyt na ten surowiec.

We wrześniu, po atakach dronów w Arabii Saudyjskiej, nastąpiło odwrócenie trendu cen ropy, jednak podwyżki z pewnym opóźnieniem widać było na stacjach paliw. W każdym razie, we wrześniowych danych o cenach konsumpcyjnych w Niemczech, energia jest wyraźnie czynnikiem hamującym. Dlatego we wrześniu ceny energii spadły o 1,1 procent. Jednak żywność kosztuje o 1,3 procent więcej niż rok temu.  Koszty usług wzrosły o 1,8 procent, w tym czynsze o 1,4 procent.

We wtorek (01.10.2019) zostaną przedstawione odpowiednie wartości dla strefy euro. Europejski Bank Centralny (EBC) dąży do tego, aby inflacja w strefie euro była niższa, ale zbliżona do dwóch procent w średnim okresie. Jednak instytuty badań ekonomicznych oczekują, że stopa inflacji pozostanie znacznie poniżej poziomu dwóch procent w całym roku do 2021 r.

Zdaniem Christiana Siedenbiedel, dziennikarza gospodarczego FA, to dobra wiadomość dla niemieckiej gospodarki zależnej od eksportu. Jak pisze, niska inflacja która wzmacnia siłę nabywczą konsumentów i zmniejsza ryzyko zewnętrzne, takie jak brexit.

Źródło: FAZ;


Twórz z nami Ekspres Niemiecki

Podoba Ci się co robimy? Chciałbyś/abyś zostać częścią naszej redakcji?

A może, przeczytałeś/aś coś ciekawego w Niemieckiej prasie? Uważasz, że warto podzielić się tym z innymi?

Napisz krótką notatkę (do 4000 znaków), dodaj źródła i wyślij na adres Janusz.goroll@gmail.com,

Na pewno się odezwiemy, a najciekawsze notki opublikujemy w kolejnych numerach.

Redakcja

Janusz Gorol – Na co dzień HR Biznes Partner w dużej firmie produkcyjnej. Z zamiłowania koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii
i politologii, ukończył program Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Aktualnie kontynuuje edukacje na studiach MBA o profilu Przemysł 4.0 na Politechnice Śląskiej. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig, a także trzykrotnie uczestnikiem Acton University w Grad Rapids Michigan.

Ewa Kotowska–Studentka Szkoły Głównej Handlowej. Stypendystka TDJ Foundation, odbyła rok nauki w Anglii w Amplefoth College, jednej z najlepszych szkół średnich w Anglii, a także letni kurs Advanced Studies w Oxfordzie W tym roku zdała maturę w ramach międzynarodowego programu edukacyjnego International Baccalaureate,. Zainteresowania: ONZ, Kulturoznawstwo i filozofia.

Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Patryk Szostak – Koordynator projektu polsko-niemieckiego, redaktor newslettera ‘Polen Aktuell – Politik, Wirtschaft Und Gesellschaft’ w Instytucie Wolności. Absolwent MISHu z głównym kierunkiem filozofia we Wrocławiu oraz ekonomii na Uniwersytecie Aberystwyth w Walii. Spędził dzieciństwo w Niemczech oraz okres 2011-2017 w Wielkiej Brytanii. Bliskie jest mu podejście do polityki uwzględniające wszelkie dyscypliny naukowe, nawet te wykraczające poza nauki społeczne i pomimo globalnej polaryzacji wierzy, ze optymalne rozwiązania znajdują się gdzieś pomiędzy lewicą i prawicą.

Paulina Dereszkiewicz – Absolwentka stosunków międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności; rzecznik prasowy Przedstawicielstwa Regionalnego Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów w Trójmieście, od dwóch lat pracująca w międzynarodowych korporacjach na rynku niemieckim. Pasjonuje się dyplomacją międzynarodową.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Niemiecki nr 31, red. Janusz Gorol

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.