Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Polski ambasador krytykuje Ukrainę za protekcjonizm - Instytut Wolności

Polski ambasador krytykuje Ukrainę za protekcjonizm

Maciej Piotrowski

Polski ambasador krytykuje Ukrainę za protekcjonizm

“Polscy eksporterzy coraz częściej napotykają na nieuzasadnione ograniczenia, a polskie firmy padają ofiarą rosnącej liczby środków antydumpingowych i tzw. środków ochronnych” – pisze ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki w artykule dla Ukraińskiej Prawdy.

Cichocki przywołuje wypadki nałożenia cła na produkty chemiczne i medyczne i aktualnie plany wprowadzenia ograniczeń na sprowadzanie nawozów z zagranicy. Jak twierdzi, byłoby to nie tylko uderzenie w interesy eksporterów, ale i ukraińskich konsumentów i firm, gdyż krajowi producenci nie są w stanie wyprodukować odpowiednich ilości nawozów.

Jak zauważa, kroki takie negatywnie wpływają na relacje UE-Ukraina i stan integracji z europejskimi wspólnotami. “Trudno oczekiwać od zachodnich partnerów większego otwarcia rynku, gdy na własnym rynku Kijów ogranicza wolną konkurencję i sztucznie blokuje import.” – zauważa Cichocki.

Ambasador krytykuje również stan ukraińskiej praworządności oddziałujący na klimat inwestycyjny w tym kraju. Przypomina m.in. o słabych regulacjach dot. własności intelektualnej, przez które ucierpiała polska firma produkująca okna. Jej materiały reklamowe i instrukcje zostały skopiowane przez konkurencje.

Cichocki skarży się również na niepodejmowanie inicjatywy przez stronę ukraińską ws. budowy autostrady międzynarodowej do Odessy będącej kontynuacją polskiej A4, a także infrastruktury gazowej łączącej Ukrainę z polskim terminalem w Świnoujściu. “Czas na realne działania z ukraińskiej strony” – wzywa polski ambasador.

Źródło: Europejska Prawda

Społeczna proukraińska reprezentacja Donbasu w Mińsku

Dziennikarze Denys Kazanski i Serhij Harmasz dołączyli do grona Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku (Ukraina-Rosja-OBWE) zajmującej się negocjacjami na niższym poziomie dot. konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na wschodzie Ukrainy. Będą oni uczestniczyli w posiedzeniach grupy politycznej jako przedstawciele tzw. ORDiŁO czyli wybranych (okupowanych) rejonów donieckiego i ługańskiego obwodu.

Dotąd jedynymi reprezentantami tych terenów były osoby związane z kolaboracyjnymi z okupantem rosyjskim strukturami tzw. DNR i ŁNR.

Obaj dziennikarze przed 2014r. zamieszkiwali w Donbasie i w wyniku konfliktu zostali zmuszeni do przeniesienia się na terytoria kontrolowane przez ukraińską władzę. Prezentują proukraińską pozycję, negują możliwość bezpośrednich negocjacji z tzw. DNR, ŁNR i uznają konieczność powrotu okupowanych terenów pod kontrolę Kijowa.

Źródło: Texty

Poroszenko do więzienia?

5. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko został oskarżony o przekroczenie swoich kompetencji – i w związku z tym prokuratura miała wnioskować do sądu o aresztowanie polityka na czas przedsądowego śledztwa.

Prokuratura zmieniła jednak żądanie na zobowiązanie do wpłacenie kaucji, a ostatecznie nie podjęto decyzji, gdyż posiedzenie sądu zostało przeniesione na 1 lipca.

Sprawa związana jest z rzekomą presją, który Poroszenko jako głowa państwa miał wywierać na kierowniku Służby Wywiadu Zagranicznego. W jej wyniku, ten ostatni miał zdecydować o powołaniu zastępcy (czego miał wymagać prezydent).

Wg politologa W. Fesenki “istnieje społeczne zapotrzebowanie, szczególnie wśród wyborców Zełenskiego, na wsadzenie Poroszenki do więzienia”. Część otoczenia Zełenskiego chce zareagować na to i w tym celu wybrało sprawę najprostszą do udowodnienia. Jak przypomina Fesenko, wg badań socjologicznych Poroszenko pozostaje głównym “negatywnym bohaterem” aktualnej ukraińskiej polityki dla większości badanych, prócz własnych wyborców.

Komentator zaznacza także, że kontynuacja śledztw wobec Poroszenki i jego możliwe aresztowanie, może z jednej strony wzbudzić sympatię dla Zełenskiego wśród jednej grupy wyborców, ale zaktywizować innych, a także wzbudzić negatywne reakcje krajów zachodnich.

Źródło: Nowoje Wremia

Pierwszy prezydent Ukrainy obecny w rosyjskiej propagandzie

Przez ostatni rok wypowiedzi Leonida Krawczuka, pierwszego prezydenta niezależnej Ukrainy, pojawiły się w 1700 newsach, które portal Texty.org.ua wiąże z rosyjską propagandą. Jak wspominają analitycy, Krawczuk często występował w talk-showach państwowej telewizji Rossija 1 i ukraińskich kanałach należących do prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka.

Texty zaznaczają, że wypowiedzi Krawczuka często wpisują się w tematykę rosyjskiej propagandy (np. dot. dostarczania wody na Krym przez Ukrainę, negocjacji z kolaboracyjnymi tzw. republikami na wschodzie kraju).

Źródło: Texty

Maciej Piotrowski

ekspert ds. Ukrainy, redaktor Ekspresu Ukraińskiego

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.