Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Polityka klimatyczna problemem dla Merkel - Instytut Wolności

Polityka klimatyczna problemem dla Merkel

Ekspres Niemiecki, nr 30, red. Janusz Gorol

Niemieckim kolejom zabraknie w 2019 roku 3 miliardów euro

BHR (Federalny Trybunał Obrachunkowy) w specjalnym raporcie doniósł, że sytuacja ekonomiczna Deutsche Bahn niepokojąco się pogorsza. Biorąc pod uwagę obecny stan finansowy spółka nie będzie w stanie zainwestować w dalszy rozwój kolei. Już pod koniec czerwca 2019 roku długi DB osiągnęły limit wyznaczony przedsiębiorstwu przez komisję budżetową Bundestagu na cały rok. Niemieckie koleje rozważyły sprzedaż spółki córki – Arrivy, która działa m.in. na rynku polskim, jednak wciąż istnieje ryzyko, że sprzedaż nie pokryłaby istniejącej dziury w budżecie, w wyniku czego, koleje nie byłyby w stanie w dalszym ciągu finansować zaplanowanych inwestycji. Zakup nowych wagonów, nakłady na cyfryzację, jak i również kontrowersyjny projekt Stuttgart-21 musiałby zostać zatrzymany. Jako rozwiązanie Bundesrechnungshof zasugerowało dodatkowo sprywatyzowanie przedsiębiorstwa logistycznego Schenker.

Skala problemu wzrasta, jeśli uwzględnić temat polityki RFN odnośnie ochrony klimatu. Ograniczenie emisji CO2 w sferze transportu stało jednym z głownych celów rządu, stąd planowo podróżni mają być zachęcani do przesiadania się z samochodów i samolotów do pociągów. Na ten moment, biorąc pod uwagę problemy finansowe oraz częste opóźnienia pociągów, jest to mało atrakcyjna opcja.

Ujawnienie informacji na temat długów DB wywołało reakcje ministra transportu RFN Andreasa Scheuera, jednak poseł zielonych Sven-Chrisitan uważa, że nie da się naprawić jednym poleceniem problemu, który narastał przez wiele lat.

Źródło: Tagenschau ;


Polityka klimatyczna – największy plac budowy ery Merkel

CDU w końcu chce przeciąć klimatyczny gordyjski węzeł” – pisze w swoim tekście Jasper von Altenbockum. Głównym problemem jest tu znalezienie złotego środka pomiędzy dwoma obozami. Pierwszy charakteryzujący się „histerią klimatyczną”, który wywiera tak duża presję na polityków, że nie wiele zabrakło, a Niemcami rządziłby po raz pierwszy kanclerz z partii Zielonych. Drugi obóz określony został jako „antyhisteryczny”, odnosi się do niego głównie AfD, a jego sposobem działania jest w znaczącej mierze „chowanie głowy w piasek”.

CDU, po staremu, proponuje zatem rozwiązanie pośrednie. Partia ta chce uniknąć szoku cenowego dzięki handlowi certyfikatami głównie skierowanym na firmy naftowe. Mimo że proponowane tempo jest o wiele za wolne dla Zielonych i SPD, to jego zaletą jest niewprowadzanie drastycznego podatku od emisji dwutlenku węgla. Wysokie podatki ustalane przez państwo są po pierwsze bardzo niepopularne, a po drugie nieskuteczne. Środkowa droga wiąże się przede wszystkich ze względami społecznymi i gospodarczymi, które CDU chciałoby osiągnąć dzięki „konsensusowi krajowemu” – bez angażowania Lewicy i AfD.

Źródło:  FAZ ;


W ponad 450 miejscach w Niemczech odbędą się strajki klimatyczne

W piątek 20 września w całych Niemczech odbędą się strajki klimatyczne pod hasłem #AllefürsKlima zorganizowane w ramach akcji „Piątki dla klimatu”. Poza Niemcami akcje odbędą się też w innych częściach świata, od Antarktydy po Wenezuelę: łącznie w 2000 miejsc. Ruch ten, wspierany przez studentów i uczniów, zainicjowała Szwedka Greta Thunberg. Jego celem jest nakłonienie polityków do przedsięwzięcia radykalnych działań w walce z globalnym ociepleniem.  W Niemczech strajk poparły między innymi takie organizacje jak: Greenpeace, Chleb dla świata i liczne kościoły protestanckie.

Źródło:  Welt ;


Twórz z nami Ekspres Niemiecki

Podoba Ci się co robimy? Chciałbyś/abyś zostać częścią naszej redakcji?

A może, przeczytałeś/aś coś ciekawego w Niemieckiej prasie? Uważasz, że warto podzielić się tym z innymi?

Napisz krótką notatkę (do 4000 znaków), dodaj źródła i wyślij na adres Janusz.goroll@gmail.com,

Na pewno się odezwiemy, a najciekawsze notki opublikujemy w kolejnych numerach.

Redakcja

Janusz Gorol – na co dzień HR Biznes Partner w dużej firmie produkcyjnej. Z zamiłowania koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii
i politologii, ukończył program Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Aktualnie kontynuuje edukacje na studiach MBA o profilu Przemysł 4.0 na Politechnice Śląskiej. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig, a także trzykrotnie uczestnikiem Acton University w Grad Rapids Michigan.

Ewa Kotowska–Studentka Szkoły Głównej Handlowej. Stypendystka TDJ Foundation, odbyła rok nauki w Anglii w Amplefoth College, jednej z najlepszych szkół średnich w Anglii, a także letni kurs Advanced Studies w Oxfordzie W tym roku zdała maturę w ramach międzynarodowego programu edukacyjnego International Baccalaureate,. Zainteresowania: ONZ, Kulturoznawstwo i filozofia.

Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Patryk Szostak – Koordynator projektu polsko-niemieckiego, redaktor newslettera ‘Polen Aktuell – Politik, Wirtschaft Und Gesellschaft’ w Instytucie Wolności. Absolwent MISHu z głównym kierunkiem filozofia we Wrocławiu oraz ekonomii na Uniwersytecie Aberystwyth w Walii. Spędził dzieciństwo w Niemczech oraz okres 2011-2017 w Wielkiej Brytanii. Bliskie jest mu podejście do polityki uwzględniające wszelkie dyscypliny naukowe, nawet te wykraczające poza nauki społeczne i pomimo globalnej polaryzacji wierzy, ze optymalne rozwiązania znajdują się gdzieś pomiędzy lewicą i prawicą.

Paulina Dereszkiewicz- absolwentka stosunków międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności; rzecznik prasowy Przedstawicielstwa Regionalnego Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów w Trójmieście, od dwóch lat pracująca w międzynarodowych korporacjach na rynku niemieckim. Pasjonuje się dyplomacją międzynarodową.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Niemiecki, nr 30, red. Janusz Gorol

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.