Polacy do USA bez wiz – historyczny moment

Aleksandra Fabin

Polska została włączona do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program), a więc jej obywatele mogą wjechać do USA na podstawie zezwolenia wydawanego przez Internet – elektronicznej autoryzacji ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Dotyczy to jednak wyłącznie podróży w celach turystycznych, biznesowych lub w ramach tranzytu na okres nie dłuższy niż 90 dni.

4 października 2019 roku prezydent USA Donald Trump podpisał dokument przyjmujący Polskę do Programu Ruchu Bezwizowego. Na konferencji prasowej z amerykańską ambasador Georgette Mosbacher prezydent Andrzej Duda ogłosił, że pierwsi podróżni legalnie przekroczą amerykańską granicę już 11 listopada 2019 roku. Historyczna data kończy niemal 30-letnie starania Polaków.

 

Historia polskiej walki o zniesienie wiz

Do 1991 roku Polacy i Amerykanie chcący odwiedzać się nawzajem musieli posiadać wizy. Prezydent Lech Wałęsa zniósł jednostronnie wymóg wizowy wobec obywateli Stanów Zjednoczonych, licząc na szybki rewanż.

W latach 90. wielu naszych rodaków chciało wykorzystać swoją szansę za oceanem, dlatego rosła nie tylko liczba składanych wniosków, ale też liczba Polaków, którzy nielegalnie pozostawali w USA. Na przełomie tysiącleci odsetek odmów wizowych wynosił 40%.

Po 8 latach prezydentury Billa Clintona, który nie poruszał tematu zniesienia wiz, kwestia ta odżyła za czasów George’a W. Busha. Mając na uwadze zaangażowanie militarne Polski w Afganistanie czy Iraku oraz członkostwo w NATO od 1999 roku, spodziewano się zniesienia wiz, o co głośno upominał się prezydent Aleksander Kwaśniewski, jednak do oczekiwanych zmian nie doszło.

Lata 2007-2008 to czas, gdy Polska była najbliżej zniesienia wiz, gdyż udało się przeforsować prawo dające sojusznikom USA możliwość wejścia do strefy bezwizowej przy osiągnięciu 10%-owego progu odmów. Niestety, Polska nie zdążyła z tego prawa skorzystać[1].

Barack Obama w 2010 roku deklarował chęć zniesienia wiz dla Polaków do końca swojej kadencji[2], jednak w czasie 8 letnich rządów nie zrealizował obietnicy. Taka sama deklaracja została wypowiedziana przez Donalda Trumpa[3] jeszcze przed zaprzysiężeniem biznesmena na prezydenta. 24 września tego roku Trump spotkał się z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, a rozmowa obu głów państw dotyczyła również kwestii wiz. Gospodarz Białego Domu powiedział wprost, że Polska zostanie zaproszona do programu bezwizowego – i tak właśnie się stało. 4 października prezydent USA złożył podpis pod dokumentem, który włącza nas do programu Visa Waiver. Warto zwrócić uwagę, że Polska spełniła kluczowy warunek: wskaźnik odmów wydania wiz spadł poniżej wymaganych 3% – do poziomu 2,8%[4].

 

Nowe zasady podróży do USA

Włączenie Polski do Visa Waiver Program nie jest jednoznaczne z likwidacją tradycyjnych wiz dla obywateli naszego kraju, a tym samym – nie powoduje anulacji wszystkich ważnych wiz, które zostały już wydane. Polacy mogą wjechać do Stanów Zjednoczonych na okres 90 dni bez wizy jedynie w celach turystycznych, biznesowych lub w ramach tranzytu. W tym przypadku przed podróżą konieczne jest uzyskanie zezwolenia wydawanego przez Internet – elektronicznej autoryzacji ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Osoby, które chcą np. podjąć naukę lub pracować w Stanach Zjednoczonych, muszą aplikować o tradycyjną wizę w ambasadzie. Program nie dopuszcza również możliwości zmiany statusu pobytu w czasie jego trwania, dlatego podróżni, którzy skorzystają z ruchu bezwizowego i wjadą do Stanów Zjednoczonych, nie będą mogli np. zmienić swojego statusu z turysty na pracownika[5].

Wniosek elektronicznej autoryzacji podróży ESTA wypełnić można online najpóźniej 72 godziny przed wylotem. Oprócz odpowiedzi na pytania we wniosku podróżny jest zobowiązany do uiszczenia opłaty w kwocie 14 USD. Dokument przesyłany jest na skrzynkę mailową i pozostaje ważny przez 2 lata –  obywatel polski może w tym czasie bez limitu podróżować do Stanów Zjednoczonych[6].

 

Nie wszyscy wjadą do USA bez wizy

Ruch bezwizowy nie obejmie osób, które chcą np. pracować lub uczyć się w Stanach Zjednoczonych. Osoby te muszą skorzystać z tradycyjnej formy i ubiegać się o wizę nieimigracyjną. Składając wniosek ESTA, należy liczyć się również z możliwością otrzymania negatywnej odpowiedzi, co w konsekwencji prowadzi do konieczności starania się o tradycyjny dokument[7]. Jednak ani wiza, ani autoryzacja ESTA nie gwarantują wjazdu do Stanów Zjednoczonych, gdyż o zezwoleniu na przekroczenie granicy będzie decydował urzędnik imigracyjny na lotnisku.

Zgodnie z Poprawką do Programu Ruchu Bezwizowego i ustawą o zapobieganiu terroryzmowi z 2015 roku, program Visa Waiver nie pozwala też na wjazd do USA osobom, które od 1 marca 2011 odwiedziły  Iran, Irak, Koreę Północną, Sudan, Syrię, Libię, Somalię i Jemen. Konieczność posiadania wizy dotyczy również Polaków mających jednocześnie obywatelstwo Iranu, Iraku, Korei Północnej, Sudanu lub Syrii[8].


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

[1] https://www.newsweek.pl/swiat/wizowe-manewry-obamy-obama-w-polsce-obieca-zniesienie-wiz/kew0x38 [dostęp: listopad 2019].

[2] https://wyborcza.pl/1,75399,8789618,Obama_obiecuje_Komorowskiemu_zniesienie_wiz.html [dostęp: listopad 2019].

[3] https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wizy-dla-polakow-do-stanow-zjednoczonych,186,0,2256058.html [dostęp: listopad 2019].

[4] https://www.forbes.pl/gospodarka/zniesienie-wiz-do-usa-trump-wlaczyl-polske-do-programu-visa-waiver/ksqpcxy [dostęp: listopad 2019].

[5] https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/tourism-visit/visa-waiver-program.html [dostęp: listopad 2019].

[6] https://www.estausaofficial.com/pl/ [dostęp: listopad 2019].

[7] https://ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visatypeinfo.asp#overview  [dostęp: listopad 2019].

[8] https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/tourism-visit/visa-waiver-program.html  [dostęp: listopad 2019].

 

Fot. Leo Sauermann CC BY-NC-ND 2.0

 

Aleksandra Fabin

Absolwentka filologii angielskiej, turystyki i rekreacji oraz zarządzania w turystyce. Obecnie doktorantka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Zawodowo pracuje jako specjalistka ds. marketingu turystycznego i koordynuje międzynarodowe projekty dla jednej z niepublicznych szkół wyższych. Absolwentka IV Edycji Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.