Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Partnerzy USA w Azji zwiększają współpracę w zakresie bezpieczeństwa - RAND Corporation - Instytut Wolności

Partnerzy USA w Azji zwiększają współpracę w zakresie bezpieczeństwa – RAND Corporation

Ekspres USA nr 31, red. Anna Bielecka

  • Oskarżenia Huawei wobec rządu USA
  • Niższe podatki rekompensatą za koszty wojny celnej
  • Ryzykowna decyzja SpaceX w kosmosie
  • Impas w wojnie handlowej USA-Chiny
  • Partnerzy USA w Azji zwiększają współpracę w zakresie bezpieczeństwa
U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Christopher A. Veloicaza CC BY-NC-ND 2.0

Oskarżenia Huawei wobec rządu USA

27 sierpnia spółka Huawei oskarżyła rząd amerykański o kierowanie akcją mającą na celu zastraszenie jej pracowników oraz przeprowadzenie cyberataków prowadzących do naruszenia wewnętrznych systemów spółki.

W swoim oświadczeniu spółka Huawei nie ujawniła skąd posiada informacje, a przede wszystkim dowody, potwierdzające zarzuty firmy. Oskarżenia te zaostrzyły jeszcze bardziej spór pomiędzy chińskim gigantem a Donaldem Trumpem, który oskarżył spółkę o wspieranie Pekinu w szpiegowaniu USA i ogłosił, że Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie Waszyngton wpisał giganta na czarną listę firm stanowiących realne zagrożenie dla interesów narodowych, co przełożyło się na znaczny spadek sprzedaży produktów tej firmy.

Huawei stało się jednym z głównych elementów negocjacji pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Amerykańskie retorsje względem spółki spowodowały, że chińska spółka nie może nabywać niezbędnej technologii od partnerów z USA, co stawia ją w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej.

Z oświadczenia spółki można wyczytać m.in., że: “stanowczo potępiamy złośliwe wysiłki rządu Stanów Zjednoczonych by oczernić Huawei i spowodować tym samym utratę pozycji lidera na rynku smartfonów”. Jednocześnie spółka w tym samym komunikacie podkreśliła, że: “Nikt kto staje się liderem określonej branży, nie robi tego poprzez kradzież”.

Źródło: Bloomberg


Niższe podatki rekompensatą za koszty wojny celnej

Administracja prezydenta Trumpa zaproponowała znaczne obniżenie podatków w celu wyrównania strat spowodowanych toczącą się wojną na taryfy celne pomiędzy USA a Chinami. Oficjalnie z propozycją wyszedł republikański senator ze stanu Floryda – Rick Scott, którego plan ujawnił pod koniec sierpnia dziennik Washington Post.

Rzeczniczka prasowa senatora podała informację, że plan ten został omówiony z przedstawicielami administracji federalnej, włączając w to doradcę ds. gospodarczych prezydenta USA Larrego Kudlowa. Rzeczniczka powiedziała też, że: “senator Scott wspiera twardą politykę Trumpa wobec Chin, ale każde wpływy do budżetu federalnego pochodzące z taryf powinny być redystrybuowane wśród obywateli amerykańskich”.

Każdy taki projekt wymaga zatwierdzenia przez Kongres USA, co w obecnej sytuacji może być trudnym zadaniem z uwagi na wzbierającą w obu formacjach politycznych frustrację związaną z protekcjonistyczną polityką gospodarczą administracji federalnej.

Przez większość ubiegłego roku Biały Dom utrzymywał, że nałożone cła uderzą przede wszystkim w zagranicznych eksporterów, w szczególności w Chiny, pomimo licznych analiz ekspertów ze świata biznesu i ekonomii, którzy ostrzegali, że główny ciężar tego konfliktu poniosą Amerykanie.

Według najnowszych danych z Departamentu Skarbu, rząd federalny w ciągu ostatnich 12 miesięcy zainkasował 63 miliardy dolarów z tytułu nałożonych ceł.

Źródło: Business Insider


Ryzykowna decyzja SpaceX w kosmosie

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że była zmuszona przesunąć jednego ze swoich satelitów, aby uniknąć zderzenia na orbicie z satelitą Starlink firmy SpaceX. Amerykańska firma odmówiła dokonania manewru swoim obiektem. Zdarzenie miało miejsce 2 września 320 kilometrów nad ziemią.

Europejskie urządzenie powróciło na swoją wcześniejszą orbitę po wykonaniu uniku. Według ESA, ryzyko kolizji było rzędu 1 do 1000, czyli dziesięciokrotnie większe niż wynikałoby to z procedur Europejskiej Agencji Kosmicznej, wymagających wykonania manewru w celu uniknięcia potencjalnego zderzenia na orbicie.

Wart odnotowania jest fakt, że europejskie urządzenie było na swojej orbicie dziewięć miesięcy wcześniej niż satelita SpaceX.

Nie jest pewne, dlaczego amerykańska firma odmówiła manewru uniku zderzenia, jednak przypuszczalnie wynika to z wolniejszego napędu elektrycznego jej jednostki w porównaniu z wersją chemiczną na odpowiedniku europejskim.

Zdaniem Holgera Kraga, szefa Biura Odpadów Kosmicznych ESA, problem wynika z tego, że nie ma obecnie żadnych reguł i praw odnoszących się do kosmosu. Stwierdził też, że Agencja ma nadzieję, że zmieni się to w przyszłości, zostaną ustanowione reguły i przestrzeń kosmiczna będzie uporządkowana dzięki technologii.

Źródło: Forbes


Impas w wojnie handlowej USA-Chiny

2 września Pekin złożył trzecią skargę przeciwko Stanom Zjednoczonym do Światowej Organizacji Handlu, twierdząc, że ostatnie działania Waszyngtonu naruszyły porozumienie osiągnięte na szczycie grupy G20 w Osace w Japonii.

W wywiadzie dla CNBC jeden z doradców handlowych rządu w Pekinie powiedział, że ciężar zakończenia wojny handlowej spoczywa na Trumpie, a Chiny „dołożyły wszelkich starań”, aby odpowiedzieć na skargi USA.

Wojna handlowa trwa już ponad rok i narastają obawy, że konflikt wywoła globalne spowolnienie gospodarcze.

Tymczasem chiński juan 3 września br. spadł do 11-letniego minimum w handlu zagranicznym.  Wzrost gospodarczy w Chinach spowolnił do najniższego poziomu od 27 lat wraz ze spadkiem produkcji i wzrostem bezrobocia.  We wtorek Chiny zgłosiły największy miesięczny spadek cen rudy żelaza od prawie ośmiu lat, co oznacza poważne spowolnienie dla producenta ponad połowy światowej stali.

W ubiegłym tygodniu Departament Handlu USA poinformował, że wzrost gospodarczy w USA zwolnił bardziej w drugim kwartale, niż wcześniej sądzono. Wg informacji Departamentu produkt krajowy brutto wzrósł w ujęciu rocznym na poziomie 2 procent, skorygowany w stosunku do szacunkowych 2,1 procent w zeszłym miesiącu.

źródło: Washington Post


Partnerzy USA w Azji zwiększają współpracę w zakresie bezpieczeństwa

Sojusznicy i partnerzy USA – Australia, Japonia, Filipiny i Korea Południowa – nawiązują głębszą współpracę z państwami niezwiązanymi traktatami bezpieczeństwa z Amerykanami w regionie, czyli z Indiami, Indonezją i Wietnamem. Formujące się nowe relacje i te zobowiązania mają istotne konsekwencje dla regionu, USA oraz Chin, a powodem do ich zawiązania są właśnie Chiny z ich rosnącymi ambicjami gospodarczymi.

Ostatni raport RAND Corporation przedstawia następujące wnioski z analizy zmiany sytuacji w regionie:

  1. Historia, tożsamość i normy kształtują współpracę obronną. Wcześniejsze doświadczenia kolonizacji pozostawiły obawy przed sojuszami związane z utratą autonomii i poleganiu na obcych potęgach. Tożsamości powojenne (takie jak np. Japonii i Korei Południowej) powoli zmieniają się. Poczucie bycia potęgą (obecną bądź rosnącą) jest ważne dla państw w regionie (np. Indie, Japonia, Korea Południowa).
  2. Siła militarna i gospodarcza są kluczowe. Środki przeznaczone na zewnętrzną współpracę militarną mogą wzmocnić bądź osłabić kooperację obronną z partnerami regionalnymi. Szkolenia, ćwiczenia wojskowe i wymiany mogą zbudować fundamentalnie ważne dla państwa więzi międzyludzkie.
  3. Przeciwdziałanie terroryzmowi, współpraca wywiadowcza, egzekwowanie prawa morskiego i cybernetycznego są podstawą dla rozwoju dalszej współpracy. Kooperacja w regionie jest łatwiejsza, gdy nie jest wymierzona (oficjalnie) przeciwko Chinom, gdyż te są bardzo wrażliwe na tym punkcie, w efekcie zniechęcając się do kontynuowania takich inicjatyw. Współpraca w zakresie bezpieczeństwa pogłębiła się, zaczynając od przeciwdziałania terroryzmowi. W Azji Południowo-Wschodniej przeciwdziałanie piractwu, nielegalnym połowom, przemytowi narkotyków i ludzi, dostarczyły nowych dróg dla rozwoju inicjatyw w zakresie bezpieczeństwa.
  4. Stany Zjednoczone mogą dużo zyskać dzięki pogłębianiu więzi swoich partnerów z krajami  niezrzeszonymi, czyli np. z Japonią, Koreą Południową, Filipinami oraz z Indiami, Indonezją i Wietnamem.

Źródło: RAND Corporation

 

Redakcja:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka, autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspert w zakresie budowania strategii marketingowej i komunikacyjnej dla kampanii społecznych. Absolwentka Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Daniel Baldys – magistrant Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto, na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii. Absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Kryspin Radzio – magister prawa. Licencjat Stosunków Międzynarodowych, Prince2Foundation, ILM5, Agile PM, zainteresowania: Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, Innowacyjna Gospodarka, Prawo Bankowe, Finansowanie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres USA nr 31, red. Anna Bielecka

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.