Ostatni zjazd 8. edycji Szkoły Przywództwa za nami!
Ostatnie zajęcia 8.edycji Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności obfitowały w kolejne twórcze wykłady i niekończące się dyskusje.
Sobotnie zajęcia rozpoczął Rafał Dutkiewicz (Prezes Pracodawców RP, prezydent Wrocławia w latach 2002-2018). Pan Prezydent opowiedział o swojej wizji rozwoju miasta i jej realizacji. Jakie główne cele postawił przed sobą w czasie swoich kolejnych kadencji, i jak udało mu się te cele zrealizować wkładając w to maksimum zaangażowania.
Maciej Milczanowski (były żołnierz, nauczyciel akademicki w Instytucie Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego). Przeprowadził panel o “mission command” – dowodzeniu i przywództwie w chaosie konfliktu. Czym się różni przywództwo od dowodzenia, zwłaszcza w chaosie, w którym konieczne jest zarządzie kryzysowe. Co się składa na tzw. Versabile Leadership – przywództwo wszechstronne. Jakie są elementy Wielkiej Strategii i jak ważna jest w nim informacja na każdym etapie. Jakie są zasady mission command, które opierają się na zaufaniu, zrozumieniu, jasnych zamiarach dowodzącego, zdyscyplinowanej inicjatywie, rozkazach misji, a także akceptacji rozważnego ryzyka. “Strategia to nie tylko cel, misja, zasoby i uwarunkowania, ważne są też zasoby strategiczne – podkreśla Maciej Milczanowski”.
Z kolei Profesor Michał Jackowski (prof. prawa, adw. doradca podatkowy, co-founder kancelarii DSK) i dr Adam Zadrożny (adjunkt NCBJ, wykładowca UW) opowiedzieli o sztucznej inteligencji i jej przyspieszonym rozwoju. Uczestnicy wspólnie zastanawiali się czy AI nas zastąpi i kiedy. Panowie wskazali wiele przykładów na to, że mimo prawidłowych szacunkowo wyników sztucznej inteligencji zaufanie do nich nie może być zbyt duże, bowiem wyniki jednostkowe w dużej części są błędne, mimo, że AI będzie nas zapewniała o ich prawdziwości.
“Jeśli chcesz odnieść sukces w dzisiejszym świecie, musisz być gotowy na nieustanne doskonalenie i zmianę”- puentuje Pani Katarzyna Wierzbowska (Co-Founder and CEO Sophia Health).
W formule burzy mózgów grupa zastanawiała się jak prawidłowo zarządzać zmianą i jak powinien zarządzać nią lider. Omówiono też teorie “U” Otto Szramera, a w grupach przeprowadzono ćwiczenia czterech poziomów słuchania i przekazywania informacji – do realizacji na zewnątrz w kontaktach zawodowych i prywatnych.
Na wieczorne, tradycyjne spotkanie przybyli absolwenci SPIW Edyta Piętak i Łukasz Chojnowski, którzy opowiedzieli o swojej drodze rozwoju, zmian, obecnie prowadzonej działalności i kolejnych rodzących się projektach.
W niedzielę gośćmi SPIW-u byli Marketing Business Startegy Director Panattoni Malwina Pawłowska oraz Patryk Grzeszczuk Game Director at 11 bit studios. W pierwszym bloku tematycznym uczestnicy poznali czym jest strategia marketingowa – dowiedzieli się, że jej sukces to zadawanie pytań (co?, po co?, dlaczego?, jak?, gdzie?, kiedy?, z kim?, dla kogo?, za ile?). A praca nad dobrą strategią musi przejść przez kolejne etapy, by potem przejść przez kolejne etapy jej wdrażania. Dowiedzieli się także, jaki jest klucz do badania trendów. A na koniec Malwina Pawłowska podzieliła się swoimi top wskazówkami na budowanie strategii marketingowej, a w drugim bloku tematycznym omówiła w formule burzy mózgów kreowanie swojej marki w social mediach.
Pan Patryk Grzeszczuk opowiedział o świecie gier i pozytywach z niego płynących. “Gry aktywują pracę naszego mózgu, wymagają zaangażowania funkcji poznawczych, a to sprawia nam przyjemność bo za wszystkim kryją się emocje – podkreślił Patryk Grzeszczuk. Do końca 2023 r. na świecie będzie ok. 3,7 mld graczy. Wygenerują oni 178,7 mld USD przychodu – dodaje”.
Dziękujemy Partnerom 8. edycji Szkoły Przywództwa: Żabka Polska, PKO Bank Polski oraz AstraZeneca.
Fotorelacja z przebiegu piątego 8. zjazdu 8. edycji Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności. Fot. Monika Wójcik