Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Opozycja na Ukrainie rośnie w siłę - Instytut Wolności

Opozycja na Ukrainie rośnie w siłę

Wyniki sondaży w wyborach parlamentarnych coraz bardziej niepokojące dla rządzącej partii. W siłę rośnie opozycja. 

W badaniu grupy Rating zakończonym 3 listopada 2020 Sługa Narodu uzyskała poparcie 22,7% osób zdecydowanych, Opozycyjna Platforma 17,1%, Europejska Solidarność 15,4%.

Kolejne listopadowe badanie przeprowadzone przez Centrum Razumkowa i zakończone 5 listopada, daje Słudze Narodu poparcie 27,9% badanych wobec 21,2% dla Europejskiej Solidarności i 16,5% dla Opozycyjnej Platformy. W porównaniu do wyborów parlamentarnych sprzed ponad roku, Sługa Narodu traci od 21-24% poparcia.

Inne dane wskazuje badanie KMIS zakończone 24 października. Wg niego, po raz pierwszy Sługa Narodu traci prowadzenie w rankingu partyjnym mając poparcia 18,7% badanych. Liderstwo obejmuje Opozycyjna Platforma (22,1%), wyprzedzając Europejską Solidarność (19,3%). Analityk KMIS Anton Hruszecki interpretuje te dane w następujący sposób: “W naszym badaniu trzy partie mają różnicę w granicach błędu statystycznego: to nie oznacza, że Opozycyjna Platforma jest na 1. miejscu, a Sługa Narodu na 3-cim. Wskazuje to, że te trzy partie liderują w parlamentarnych wyborach”.

Dane KMIS, których wyniki prezentują znaczną różnicę od pozostałych badań, zostały poddane pod wątpliwość przez niektóre media. Portal Liga.net poinformował, że miały one zostać rzekomo zlecone przez otoczenie związane z Wiktorem Medwedczukiem, liderem Opozycyjnej Platformy.

Wołodymyr Zełenski pozostaje natomiast liderem sympatii w wyścigu prezydenckim z 31,2 (Razumkow) i 33,3% (KMIS) poparcia. Na drugim miejscu znalazł się Petro Poroszenko z poparciem 21,1% (Razumkow) 17,3% (KMIS) badanych. Trzecie miejsce w badaniu Razumkowa zajął Jurij Bojko z wynikiem 16,9%, a w badaniu KMIS Julia Tymoszenko 11,1%. Niższe miejsce Bojki w drugim badaniu wynika z faktu, że do tego sondażu wpisano również drugiego lidera Opozycyjnej Platformy Wiktora Medwedczuka, w wyniku czego elektorat tej prorosyjskiej partii podzielił się na dwie części (Bojko – 10,5%, Medwedczuk – 8,8%)


Ukraina zadowolona z wyników wyborów w Mołdawii. Prezydentem sąsiedniego kraju została Maia Sandu, zastępując Igora Dodona. Ten był uznawany nad Dnieprem za persona non grata ze względu na poglądy na przynależność państwową Krymu. Poprzedni prezydent Mołdawii uznawał półwysep za rosyjski, w wyniku czego ukraińscy politycy odmawiali rozmów z nim.

Sandu w dotychczasowych wypowiedziach opowiadała się po stronie Ukrainy. Jej zwycięstwo w wyborach ma odblokować dialog ukraińsko-mołdawski.

Wołodymyr Zełenski jako jeden z pierwszych polityków pogratulował Sandu zwycięstwa i zaprosił ją z wizytą do Kijowa.


Wyborcy swoje – wirus swoje. Wśród ofiar COVID-19 na Ukrainie jest kilku merów – zwycięzców wyborów 25 października. W związku z COVID-19 zmarli szefowie takich miast jak Konotop, Nowogród Siwerski, Boryspol. Mer Mikołajowa Ołeksandr Sinkewycz przebywa w szpitalu w ciężkim stanie.

Mer Charkowa Hennadij Kernes od 10 września przebywa w szpitalach, w tym od 17 września w berlińskiej klinice Charite. Mimo braku udziału w kampanii wyborczej, Kernes zwyciężył w wyborach na mera z wynikiem 60,1%, a jego partia zdobyła 37,98% głosów w wyborach do rady miejskiej i 34,77% do rady obwodowej.


Merowie miast buntują się przeciwko weekendowej kwarantannie. Rząd wydał decyzję o wprowadzeniu “pomarańczowej strefy” w całości kraju i “weekendowej kwarantanny” tj. zamknięcia wszystkich centrów handlowych i rozrywkowych i restauracji w dni wolne od pracy. Funkcjonować w weekend miałyby wyłącznie sklepy z żywnością, apteki, poczty, banki, hotele i transport publiczny.

Decyzja spotkała się z oporem merów niektórych miast. M.in. we Lwowie, który oczekuje na 2. turę wyborów na mera miasta, aktualny włodarz Andrij Sadowy, zdecydował, że soboty i niedziele należy uważać za dni pracujące, co miałoby pozwolić na normalne funkcjonowanie przedsiębiorstw, które powinny być zamknięte w wyniku rządowej decyzji. W pierwszy weekend, w którym sprzeczne wskazania powinny funkcjonować, policja we Lwowie interweniowała wobec kilkudziesięciu przedsiębiorców, którzy nie przestrzegali ogólnopaństwowych zaleceń.

Оpór wobec “weekendowej kwarantanny” przejawia również Tarnopol, Czerkasy, Żytomierz, Równe, Kramtorsk i Odessa.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.