Nowy format dyskusji o Krymie
Zełenski w orędziu proponuje nowy format dyskusji o Krymie
Wołodymyr Zełenski wystąpił w parlamencie Ukrainy ze swoim pierwszym dorocznym orędziem. Dobór terminu można uznać za związany z kampanią wyborczej do wyborów lokalnych, które odbędą się 25 października.
Jako kluczowe swoje zadanie polityczne, Zełenski uznaje zakończenie wojny w Donbasie. Wśród swoich sukcesów wymienił odnowienie kontaktu w ramach formatu normandzkiego (Rosja, Francja, Niemcy, Ukraina), powrót części jeńców wojennych i zawieszenie broni trwające od trzech miesięcy.
Prezydent Ukrainy ogłosił, że Ukraina będzie dążyła do stworzenia nowego formatu rozmów o Krymie “Krymska Platforma” z udziałem Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Kanady i Turcji, którego zadaniem ma być “koordynacja międzynarodowych starań dla ochrony praw mieszkańców Krymu i deokupacja półwyspu”. W swojej wypowiedzi wspomniał też współtworzony z Polską i Litwą Trójkąt Lubelski.
Zełenski wyraża swoje niezadowolenie brakiem postępu w dziedzinie walki z korupcją. Uważa, że “stworzono wszelkie warunki” dla tego procesu (np. przywrócenie kryminalnej odpowiedzialności za nielegalne wzbogacenie się), jednak przyznaje, że “prawdziwego rezultatu nie ma”.
Andrzej Duda z wizytą na Ukrainie
Nowy konsulat Ukrainy w Polsce, współpraca obronna i marzenia o igrzyskach. To motywy, które pojawiły się w rozmowach między prezydentami Polski i Ukrainy. Doszło do nich podczas wizyty Andrzeja Dudy w Kijowie w dn. 11-13 października.
Prezydent Zełenski dziękował za wsparcie Polski dla przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i dla sprzeciwu wobec budowy Nord Stream II, a także dążeń integracyjnych Ukrainy do Unii Europejskiej. Prezydent Ukrainy pozytywnie wspominał również o inicjatywie Trójkąta Lubelskiego (Polska-Litwa-Ukraina), a także o zainteresowaniu Urainy dołączeniem do projektu Trójmorza. We wspólnym oświadczeniu finalizującym spotkanie, znalazła się informacja, że RP zaprasza Ukrainę do pogłębionej współpracy w tym formacie.
Zełenski ogłosił, że na potrzeby ukraińskich migrantów w Polsce ma powstać nowy Konsulat Ukrainy – we Wrocławiu, który ma działać od przyszłego roku.
Podkreślał postęp ws. historycznych, których kolejnym elementem – po dopuszczeniu polskich badaczy do prac ekshumacyjnych na Ukrainie i rekonstrukcji pomniku UPA w Monasterzu (woj. podkarpackie) – ma być umieszczenie pełnej listy nazwisk na tymże pomniku.
Marzeniem Zełenskiego jest, jak się okazało, organizacja wspólnych polsko-ukraińskich zimowych igrzysk olimpijskich bądź mistrzostw świata w piłce nożnej.
Prezydent RP Andrzej Duda za główny temat uznał bezpieczeństwo i również konieczność powrotu pod kontrolę Ukrainy okupowanych terenów donieckiego i ługańskiego obwodu, a także Krymu (to szczególnie akcentował Duda). Duda mówił również o współpracy ekonomicznej i infrastrukturalnej.
Oprócz spotkania z Wołodymyrem Zełenskim, polski prezydent odwiedził również Ukraińsko-Polskie Forum Transportowo-Logistyczne i Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni.
https://www.president.gov.ua/news/spilna-zayava-prezidenta-ukrayini-volodimira-zelenskogo-ta-p-64453?
Ogólnoukraiński sondaż o korupcji, parlamencie i marihuanie
“Będzie tak, jak zdecydujesz Ty” – zapowiedział Wołodymyr Zełenski w internetowym wystąpieniu zapowiadającym ogólnoukraiński sondaż, który ma być zorganizowany przy okazji lokalnych wyborów 25 października.
Wg Zełenskiego ma być to “realne wprowadzenie demokracji bezpośredniej” i sprawdzić opinię Ukraińców na tematy, które “omawiają na ulicy, w kuchniach, w internecie (…) takie, o które nikt nas jeszcze nie pytał”.
Sondaż nie ma żadnego umocowania prawnego i formalnie nie będzie miał wpływu na ukraińską legislację.
Ukraińcy będą pytani o poparcie dla pomysłów:
- kary dożywotniego więzienia za korupcję w wyjątkowo dużych rozmiarach,
- stworzenia wolnej strefy ekonomicznej na terenie obwodu donieckiego i ługańskiego. Wg Biura Prezydenta propozycja ta ma pomóc w reintegracji okupowanych terytoriów i być wprowadzana najpierw na kontrolowanym przez Ukrainę terenie,
- zmniejszenie liczby parlamentarzystów z 450 do 300,
- legalizacji medycznej marihuany,
- poparcie dla prawa do wykorzystania przez Ukrainę gwarancji bezpieczeństwa umieszczonych w Memorandum Budapesztańskim w celu przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
Polskie gazownictwo inwestuje na Ukrainie
Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie mogło wziąć udział w procesie prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie. Umożliwia to umowa polskiego przedsiębiorstwa z Funduszem Majątku Państwowego Ukrainy.
Ewentualny udział PGNiG w prywatyzacji sektora energetycznego na Ukrainie to szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy naszymi krajami i wspólne budowanie bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
Dokument umożliwia firmie dostęp do informacji o prywatyzowanych obiektach, co pozwoli jej zaangażować się w potencjalny proces zakupu.
Dodatkowo, 12 października polskie przedsiębiorstwo podpisało umowę z ukraińską firmą Energy Resources of Ukraine o współpracy w zakresie działalności poszukiwawczo-wydobywczej w obwodzie lwowskim. Rozpoczęcie prac zaplanowano na 2021 rok.
Ukraina i Trójmorze
Ukraina powinna angażować się w projekt Trójmorza, a jej atutem ma być “geopolityczna unikalność” – pisze Wiaczesław Hołub z Ukraińskiego Instytutu Międzynarodowej Polityki.
Podsumowuje on możliwości włączenia się Ukrainy jako partnera w projekty Trójmorza w świetle zbliżającego się szczytu grupy w Tallinie. Jak podsumował Hołub, Ukraina może zaangażować się w jeden projekt energetyczny, dwa transportowe i trzy cyfrowe. Wymienił m.in.:
- interkontektor gazowy Hermanowice (Polska) – Bilcze (Ukraina) w ramach gazociągu Baltic Pipe,
- międzynarodowa trasa Via Carpatia, której odnoga ma przebiegać przez Ukrainę,
- trasa kolejowa Viking Train Kłajpeda-Wilno-Mińsk-Kijów-Czarnomorsk,
- szlak wodny E40 od Morza Bałtyckiego do Czarnego (niepewny w realizacji przez sytuację na Białorusi,
- projekty w strefie cyfryzacji na rzecz tworzenia transportowych i logistycznych projektów informatycznych, a także poświęconych zasobom wodnym i ich zanieczyszczeniu.
https://www.eurointegration.com.ua/articles/2020/10/15/7115366/