Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Nowy format dyskusji o Krymie - Instytut Wolności

Nowy format dyskusji o Krymie

Zełenski w orędziu proponuje nowy format dyskusji o Krymie

Wołodymyr Zełenski wystąpił w parlamencie Ukrainy ze swoim pierwszym dorocznym orędziem. Dobór terminu można uznać za związany z kampanią wyborczej do wyborów lokalnych, które odbędą się 25 października.

Jako kluczowe swoje zadanie polityczne, Zełenski uznaje zakończenie wojny w Donbasie. Wśród swoich sukcesów wymienił odnowienie kontaktu w ramach formatu normandzkiego (Rosja, Francja, Niemcy, Ukraina), powrót części jeńców wojennych i zawieszenie broni trwające od trzech miesięcy.

Prezydent Ukrainy ogłosił, że Ukraina będzie dążyła do stworzenia nowego formatu rozmów o Krymie “Krymska Platforma” z udziałem Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Kanady i Turcji, którego zadaniem ma być “koordynacja międzynarodowych starań dla ochrony praw mieszkańców Krymu i deokupacja półwyspu”. W swojej wypowiedzi wspomniał też współtworzony z Polską i Litwą Trójkąt Lubelski.

Zełenski wyraża swoje niezadowolenie brakiem postępu w dziedzinie walki z korupcją. Uważa, że “stworzono wszelkie warunki” dla tego procesu (np. przywrócenie kryminalnej odpowiedzialności za nielegalne wzbogacenie się), jednak przyznaje, że “prawdziwego rezultatu nie ma”.

Andrzej Duda z wizytą na Ukrainie

Nowy konsulat Ukrainy w Polsce, współpraca obronna i marzenia o igrzyskach. To motywy, które pojawiły się w rozmowach między prezydentami Polski i Ukrainy. Doszło do nich podczas wizyty Andrzeja Dudy w Kijowie w dn. 11-13 października.

Prezydent Zełenski dziękował za wsparcie Polski dla przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i dla sprzeciwu wobec budowy Nord Stream II, a także dążeń integracyjnych Ukrainy do Unii Europejskiej. Prezydent Ukrainy pozytywnie wspominał również o inicjatywie Trójkąta Lubelskiego (Polska-Litwa-Ukraina), a także o zainteresowaniu Urainy dołączeniem do projektu Trójmorza. We wspólnym oświadczeniu finalizującym spotkanie, znalazła się informacja, że RP zaprasza Ukrainę do pogłębionej współpracy w tym formacie.

Zełenski ogłosił, że na potrzeby ukraińskich migrantów w Polsce ma powstać nowy Konsulat Ukrainy – we Wrocławiu, który ma działać od przyszłego roku.

Podkreślał postęp ws. historycznych, których kolejnym elementem – po dopuszczeniu polskich badaczy do prac ekshumacyjnych na Ukrainie i rekonstrukcji pomniku UPA w Monasterzu (woj. podkarpackie) – ma być umieszczenie pełnej listy nazwisk na tymże pomniku.

Marzeniem Zełenskiego jest, jak się okazało, organizacja wspólnych polsko-ukraińskich zimowych igrzysk olimpijskich bądź mistrzostw świata w piłce nożnej.

Prezydent RP Andrzej Duda za główny temat uznał bezpieczeństwo i również konieczność powrotu pod kontrolę Ukrainy okupowanych terenów donieckiego i ługańskiego obwodu, a także Krymu (to szczególnie akcentował Duda). Duda mówił również o współpracy ekonomicznej i infrastrukturalnej.

Oprócz spotkania z Wołodymyrem Zełenskim, polski prezydent odwiedził również Ukraińsko-Polskie Forum Transportowo-Logistyczne i Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni.

https://www.president.gov.ua/news/spilna-zayava-prezidenta-ukrayini-volodimira-zelenskogo-ta-p-64453?

Ogólnoukraiński sondaż o korupcji, parlamencie i marihuanie

“Będzie tak, jak zdecydujesz Ty” – zapowiedział Wołodymyr Zełenski w internetowym wystąpieniu zapowiadającym ogólnoukraiński sondaż, który ma być zorganizowany przy okazji lokalnych wyborów 25 października.

Wg Zełenskiego ma być to “realne wprowadzenie demokracji bezpośredniej” i sprawdzić opinię Ukraińców na tematy, które “omawiają na ulicy, w kuchniach, w internecie (…) takie, o które nikt nas jeszcze nie pytał”.

Sondaż nie ma żadnego umocowania prawnego i formalnie nie będzie miał wpływu na ukraińską legislację.

Ukraińcy będą pytani o poparcie dla pomysłów:

  • kary dożywotniego więzienia za korupcję w wyjątkowo dużych rozmiarach,
  • stworzenia wolnej strefy ekonomicznej na terenie obwodu donieckiego i ługańskiego. Wg Biura Prezydenta propozycja ta ma pomóc w reintegracji okupowanych terytoriów i być wprowadzana najpierw na kontrolowanym przez Ukrainę terenie,
  • zmniejszenie liczby parlamentarzystów z 450 do 300,
  • legalizacji medycznej marihuany,
  • poparcie dla prawa do wykorzystania przez Ukrainę gwarancji bezpieczeństwa umieszczonych w Memorandum Budapesztańskim w celu przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Polskie gazownictwo inwestuje na Ukrainie

Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie mogło wziąć udział w procesie prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie. Umożliwia to umowa polskiego przedsiębiorstwa z Funduszem Majątku Państwowego Ukrainy.

Ewentualny udział PGNiG w prywatyzacji sektora energetycznego na Ukrainie to szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy naszymi krajami i wspólne budowanie bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Dokument umożliwia firmie dostęp do informacji o prywatyzowanych obiektach, co pozwoli jej zaangażować się w potencjalny proces zakupu.

Dodatkowo, 12 października polskie przedsiębiorstwo podpisało umowę z ukraińską firmą Energy Resources of Ukraine o współpracy w zakresie działalności poszukiwawczo-wydobywczej w obwodzie lwowskim. Rozpoczęcie prac zaplanowano na 2021 rok.

Ukraina i Trójmorze

Ukraina powinna angażować się w projekt Trójmorza, a jej atutem ma być “geopolityczna unikalność” – pisze Wiaczesław Hołub z Ukraińskiego Instytutu Międzynarodowej Polityki.

Podsumowuje on możliwości włączenia się Ukrainy jako partnera w projekty Trójmorza w świetle zbliżającego się szczytu grupy w Tallinie. Jak podsumował Hołub, Ukraina może zaangażować się w jeden projekt energetyczny, dwa transportowe i trzy cyfrowe. Wymienił m.in.:

  • interkontektor gazowy Hermanowice (Polska) – Bilcze (Ukraina) w ramach gazociągu Baltic Pipe,
  • międzynarodowa trasa Via Carpatia, której odnoga ma przebiegać przez Ukrainę,
  • trasa kolejowa Viking Train Kłajpeda-Wilno-Mińsk-Kijów-Czarnomorsk,
  • szlak wodny E40 od Morza Bałtyckiego do Czarnego (niepewny w realizacji przez sytuację na Białorusi,
  • projekty w strefie cyfryzacji na rzecz tworzenia transportowych i logistycznych projektów informatycznych, a także poświęconych zasobom wodnym i ich zanieczyszczeniu.

https://www.eurointegration.com.ua/articles/2020/10/15/7115366/

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.