Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Niższe poparcie dla Zełenskiego - Instytut Wolności

Niższe poparcie dla Zełenskiego

Maciej Piotrowski

Ekspercka krytyka Zełenskiego 

Personalne podejście do polityki kadrowej i błędy w zarządzaniu – to podstawowe błędy Wołodymyra Zełenskiego, które wymieniają uczestnicy ankiety gazety NV.UA. Tym razem  eksperci skupili się na wadach polityki prezydenta Ukrainy. W tekście przeważa tematyka doboru współpracowników, kierowania ich pracą, a także wskazywania kierunku dla reform państwa. 

Zełenski wytyka się po pierwsze dobór najwyższych kadr państwa w oparciu o zasadę osobistego zaufania prezydenta do danej osoby, a nie profesjonalizm. Przypomina mu się również zamianę polityki wprowadzania nowych twarzy do administracji na przywracanie starych polityków do władzy. Negatywnie oceniono również proces kształtowania drugiego rządu oraz naciski na Narodowy Bank Ukrainy związane z monetarną polityką, które doprowadziły do podania się do dymisji szefa tego urzędu. Wśród błędów prezydenta wymienia się również wzmacnianie kontrowersyjnego ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa (na posadzie od 2014 roku) oraz nominowanie na posadę prokuratora generalnego lojalnej wobec siebie Iryny Wenediktowej w miejsce bardziej niezależnego Rusłana Riaboszapki. 

Eksperci zwracają również uwagę na brak postępów w reformie sądownictwa i szerzej – na brak wyznaczonej strategii w zmianach w państwie, szczególnie odnośnie kompetencji prezydenta (bezpieczeństwo, wojskowość. polityka międzynarodowa). 

Więcej: NV.UA

Przygotowania do walki w lokalnych wyborach

“Ostatni bastion władzy, który nie padł jeszcze pod naporem Wołodymyra Zełenskiego” – tak NV.UA określa lokalne władze (obwodowe, miejskie, okręgowe itp.). Wybory do nich odbędą się 25 października. Gazeta określa je jako istotne wyzwanie dla ekipy prezydenta, ale również rządzących w regionach elit. 

Jak przypomniano w artykule, lipiec przyniósł sformowanie się partii Propozycja, którą utworzyli merowie ukraińskich miast (przede wszystkim z centrum i wschodu), a jej inicjatorem jest Borys Fiłatow. Partia ta, jak zaznaczono, ma szansę na sukces właśnie w miastach, w których rezydują założyciele organizacji, dzięki ich autorytetowi i wpływom.

W stolicznym Kijowie największe szanse ma aktualny mer Witalij Kłyczko, którego poparcie wynosi na dziś 44% mieszkańców stolicy. Poparcie dla jego partii w stolicy, wg grupy socjologicznej Rating wynosi 14% (3 miejsce). Pierwsze miejsce zajmuje tam Europejska Solidarność (20,8%), a drugie – Sługa Narodu (18,2%). Kandydatką prezydenckiej partii na posadę mera Kijowa będzie Iryna Wereszczuk – współpracownica głowy państwa, była mer Rawy Ruskiej (leżącej przy granicy z Polską), słuchaczka Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie. 

Prezydencka partia ma szanse na zdobycie znacznego poparcia w lokalnych radach, szczególnie poza zachodem Ukrainy. We Lwowie dominują partie Europejska Solidarność i Samopomoc, partia prezydenta w badaniach osiąga poziom zaledwie 5% poparcia. Sługa Narodu w sondażach zdobywa liderstwo m.in. w Odessie i Dnieprze.

Więcej: NV.UA

Prorosyjskie wpływy wśród deputowanych Rady Najwyższej poprzez media społecznościowe

“Prorosyjska retoryka ulubionych [dla deputowanych Sługi Narodu w Radzie Najwyższej] kanałów w sieci Telegram pozostawia ślad w świadomości deputowanych.” – piszą redakcje Liga.net i Texty.org.ua, które przeanalizowały treści publikowane w Telegramie i wskazane przez samych deputowanych. 

Są to kanały prowadzona anonimowo, część z nich może być administrowana z terytorium Rosji, a dwa należą do deputowanych Sługi Narodu – kontrowersyjnych Ołeksandra Dubińskiego i Maksa Bużanskiego. Jak piszą autorzy “docelowymi odbiorcami (…) nie jest ogół, a kluczowe osoby w państwie.  

Po analizie kanałów stwierdzono, że łączy je propagowanie idei rozdzielenia wojsk w Donbasie, krytyka części otoczenia prezydenta (b. premier Honczaruk, były prokurator generalny Riaboszapka, szef struktury antykorupcyjnej NABU Sytnyk) oraz pozytywne podejście do ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa, blogera Anatolija Szarija i prawnika Andrija Portnowa (b. doradcy Wiktora Janukowycza). 

Jak podają twórcy badania, idee przekazywane przez te kanały mogą mieć znaczny wpływ na obóz władzy. 

Więcej: Texty.org.ua

Niższe poparcie dla Zełenskiego

Negatywny bilans oceny działalności Zełenskiego przeważa nad pozytywnym wg badania grupy Rating. Jeszcze wczesną wiosną sytuacja była odwrotna, choć tendencja poparcia dla prezydent była zniżkowa (np. zaufanie – 51,5% w lutym 2020 wobec 62,6% w grudniu 2019 i 68,2% w listopadzie 2019). 

W lipcowym badaniu z działań prezydenta zadowolonych jest 37% Ukraińców wobec 59% niezadowolonych. Zełenski lepiej oceniany jest przez młodych (52% zadowolonych do 35 roku życia), gorzej przez starszych (kolejne grupy wiekowe: 34% i 31%). 

Regionalnie, więcej osób zadowolonych z pracy prezydenta jest na południu kraju (42%) i zachodzie i centrum (36% i 37%), najgorzej oceniany jest na wschodzie (33%). 

Proprezydencka partia jest nadal najlepiej ocenianą w parlamencie (32% zadowolnych z jej działalności), chociaż jej poparcie znacząco spada. Wg badania, w wyborach zagłosowałoby na nią 27,9% wyborców (wobec 43,16% w wyborach). 

Najlepiej ocenianymi decyzjami parlamentu w pierwszym roku jego funkcjonowania są decyzje zmniejszające przywileje władzy i klas uprzywilejowanych (ponowna kryminalizacja bezprawnego wzbogacenie, kary za nieosobiste głosowanie w parlamencie, likwidacja immunitetu parlamentarzystów). 

Negatywnie ocenia się wprowadzenie wolnego obrotu ziemią (60% osób przeciwko, 23% za) i legalizacja hazardu (61% przeciwko oraz 26% za). 

Źródło: Rating 

Maciej Piotrowski

Ekspert ds. UkrainyWspółpracownik Ekspresu Ukraińskiego Instytutu Wolności. Główne obszary zainteresowania: polityka wewnętrzna i życie polityczne Ukrainy, kultura i społeczeństwo nad Dnieprem. Aktualnie obserwuje i analizuje ukraińską kampanię prezydencką (2019). Zajmuje się również problematyką usprawnienia funkcjonowania polsko-ukraińskich przejść granicznych jako koordynator projektu „Granica z ludzką twarzą” (2019), zaangażowany również w nieformalną inicjatywę „Piesze przejścia graniczne”.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.