Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Niemcy zwiększają liczebność swoich wojsk i dyskutują o pakiecie migracyjnym ONZ - Instytut Wolności

Niemcy zwiększają liczebność swoich wojsk i dyskutują o pakiecie migracyjnym ONZ

Ekspres Niemiecki nr 10, pod red. Janusza Gorola

Pakt migracyjny ONZ, wadliwe implanty i społeczeństwo jednorazowego użytku – o tym piszemy w nowym Ekspresie Niemieckim.

 

Fot. Sebastian IndraMSZ CC BY-NC 2.0 (5)

Kontrowersje wokół podpisania przez RFN paktu migracyjnego ONZ

 AfD zebrało ponad 80 tysięcy głosów poparcia pod petycją wzywającą rząd do niepodpisywania paktu migracyjnego

 W dniach 10-11 grudnia 2018 w Marakeszu odbędzie się międzynarodowa konferencja w sprawie globalnego porozumienia na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji. Planowany pakt państw członkowskich ONZ ma na celu pomóc w organizacji i regulacji tych  procesów na całym świecie. To pierwsza tego typu umowa, co uważane jest za kamień milowy w polityce migracyjnej ONZ. W Niemczech trwa dyskusja, czy powinny one podpisywać to porozumienie.

Przede wszystkim rządowi federalnemu zarzuca się, że zbyt późno i zbyt powściągliwie informował Niemców o założeniach paktu oraz że nie poddano go publicznej dyskusji. Do oskarżeń, artykułowanych przede wszystkim przez rosnącą w siłę AfD – odniósł się w wywiadzie dla telewizji ARD minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Jego zdaniem, rząd należycie poinformował obywateli oraz wszystkie siły polityczne, negocjacje w sprawie paktu były ogłoszone na stronach ministerstwa i w mediach społecznościowych, a od kwietnia trwały prace w komisji w Bundestagu.

  „Może nie jest to dokument doskonały, ale jednak nie zawiera on żadnych wymogów, do których przestrzegania nie jesteśmy i tak już zobowiązani” – w taki sposób przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble wyraził poparcie dla tego dokumentu. Wystąpił on jednocześnie z postulatem reformy Konwencji Dublińskiej, która stawia, jego zdaniem, kraje znajdujące się w granicach UE w dość niekorzystnej sytuacji. Od wielu lat Parlament Europejski, Komisja i państwa członkowskie znajdują się w sporze o to, jak europejski system podziału uchodźców i osób ubiegających się o azyl może zostać zreformowany. Niemcy są krajem, który indywidualne prawo do azylu ma w swojej konstytucji. Teraz pytanie jest takie, czy to prawo może pozostać w takiej formie, w sytuacji wniesienia zmian do europejskiej politykę migracyjnej.

Premier Bawarii Markus Söder (CSU) również wypowiada się w tym duchu. Jeśli zajmowalibyśmy się tą sprawą wyłącznie na poziomie krajowym, problem światowej migracji nie będzie rozwiązany – uważa polityk CSU.

Także premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet (CDU) odrzucił krytykę paktu ONZ. „To porozumienie jest niczym innym niż dostosowaniem wymogów Niemiec do globalnych zasad ładu migracji. Teraz w końcu doszło do skonstruowania ich zasad z silnym niemieckim udziałem” – powiedział Laschet.

Także sama kanclerz Merkel podczas przemówienia w Bundestagu 21 listopada odniosła się do przeciwników paktu migracyjnego – nazywając ich postawę „nacjonalistyczną”. Miało to szczególny wydźwięk w kontekście sporu wokół polityki migracyjnej, który osłabił w ostatnim okresie kanclerz w łonie CDU i doprowadził do jej rezygnacji z kandydowania na przewodniczącą partii.

Inne zdanie ma premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU), twierdząc, że ta decyzja „umożliwia kolejne fale uchodźców do Niemiec”.

Na podstawie: refugeesmigrants.un.org, Die WeltHandelsblatt

 

Niemcy planują zwiększyć liczebność swoich wojsk

Zdaniem minister obrony Niemiec Ursuli von der Leyen, realizacja zadań związanych z siłami szybkiego reagowania NATO, wzrastające zagrożenie w cyberprzestrzeni, a także projekty europejskie, wymagają zwiększenia liczebności niemieckiego wojska o ponad 20 tysięcy osób.

Leyden (CDU) chce stworzyć dodatkowe stanowiska w Bundeswerze, według jej planów ma ono wzrosnąć do liczby 203 tysięcy żołnierzy do 2025 roku (aktualnie – 183 tys.). W poprzednim planie zakładano wzrost tej liczby tylko do 198 tys. żołnierzy do 2024 roku.

Według danych resortu, w federalnym Ministerstwie Obrony zostanie podjęta decyzja o zwiększeniu liczby pracowników. Także według Markusa Laubenthala, szefa kierownictwa sił zbrojnych, Bundeswehra potrzebuje dodatkowo  5 000 stanowisk.

Na podstawie: Die Welt


Pięciopunktowy plan walki z plastikiem i… producentami butelkowanej wody

„Nie dla społeczeństwa jednorazowego użytku” – głosi na wstępie pięciopunktowy plan walki z plastikowymi odpadami zaprezentowany przez minister ds. środowiska Svenję Schulze (SPD).

Plan zakłada m.in. zmniejszenie konsumpcji jednorazowych opakowań owoców i warzyw oraz butelkowanej wody mineralnej. W tym celu ministerstwo chce stworzenia sieci publicznych punktów dystrybucji wody pitnej. Dla 193 przedsiębiorstw produkujących wodę mineralną w Niemczech to absurdalny pomysł – rynek produkcji wody mineralnej jest wart 4,6 mld EUR, a statystyczny Niemiec wypija rocznie aż 150 litrów butelkowanej wody, co czyni ją najpopularniejszym napojem bezalkoholowym w kraju. Pomysł ministerstwa, jako absurdalny, krytykują zarówno członkowie niemieckiego Związku Producentów i Hurtowników Napojów, jak i przedstawiciele koalicyjnej frakcji CDU/CSU. Chwali go jednak ekonomistka behawioralna opiniująca projekt przy komisji ds. ochrony konsumentów przy Ministerstwie Sprawiedliwości Lucia Reisch: „konsumenci nie będą przecież do niczego zmuszani, projekt tylko rozszerza możliwość uzyskania wody pitnej – zwłaszcza w szkołach i publicznych placówkach pomoże walczyć z nadwagą” – argumentuje.

Pięciopunktowy plan zakłada także zwiększenie udziału opakowań podlegających recyklingowi z obecnych 36 % do 63 % w roku 2022. Wpisuje się to jednocześnie w politykę ekologiczną promowaną przez Niemcy w UE – zarówno chadecy jak i środowiska ekologów krytykują wręcz ministerstwo za powielanie rozwiązań już postulowanych na poziomie regulacji unijnych.  Schulze broniła swojego planu podczas prezentacji w Berlinie, mówiąc że taki model zmiany zachowań konsumenckich będzie eksportowany do krajów rozwijających się – które są głównymi źródłami zanieczyszczenia mórz i oceanów plastikiem. Począwszy od przyszłego roku ministerstwo chce przeznaczać 50 mln EUR rocznie na „eksport” tego modelu do krajów Afryki i Azji.

Źródło: taz.de ; Die Welt ; Handelsblatt ;

 

Implant Files – śledztwo niemieckich dziennikarzy ws. niebezpiecznych implantów medycznych

Życie i zdrowie tysięcy Niemców jest zagrożone z powodu wadliwych implantów medycznych – tak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy stacji NDR i WDR oraz gazety „Süddeutsche Zeitung”.

Wyniki tzw. Implant Files są zatrważające – w ubiegłym roku w samych Niemczech doszło do ponad 14 tysięcy urazów, zgonów i innych powikłań spowodowanych wadliwymi implantami medycznymi – głównie protezami stawu biodrowego, implantami piersi, rozrusznikami serca oraz pompami insulinowymi. Pomimo tak ogromnej skali – problemy zdrowotne nie są jednak powszechnie znane z uwagi na podpisywane przez poszkodowanych pacjentów klauzule poufności. Poza tym wyniki śledztwa Implant Files wskazują, że skala problemu może być znacznie większa. Lekarze, szpitale i podmioty odpowiedzialne – nie zgłaszają bowiem wykrytych powikłań do Ministerstwa Zdrowia. W ten sposób, spośród 3170 implantów piersi usuniętych w zeszłym roku pacjentkom z powodu samej tylko bolesności blizny – do ministerstwa zgłoszono jedynie… 141 przypadków.

Może się zatem okazać, że 14 tysięcy przypadków to jedynie wierzchołek góry lodowej. Z wewnętrznej dokumentacji ministerstwa, do jakiej dotarli dziennikarze – dopiero testowane produkty medyczne były regularnie wszczepiane niemieckim pacjentom, a tylko jedno na dziesięć urządzeń medycznych najwyższego ryzyka posiadało dane kliniczne. Koncernom medycznym zależy jednak na nienagłaśnianiu tego faktu – ilekroć dochodzi do urazów i powikłań wypłacają one pacjentom odszkodowania w zamian za podpisanie klauzuli poufności. Implanty medyczne to w skali świata biznes wart ok. 280 mld EUR rocznie, z czego same niemieckie firmy zainwestowały w tego typu produkty ok. 30 mld EUR.

Federalny Instytut ds. Leków i Produktów Medycznych (BfARM) prowadzi listę produktów medycznych o największej liczbie poszkodowanych, w tym ofiar śmiertelnych. Zarówno Instytut jak i Ministerstwo Zdrowia odmówiły jednak  podania listy zasłaniając się również klauzulą poufności.

Źródło: Suddeutsche Zeitung ; FAZ ;

 

Brukselski szczyt ws. Brexitu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła rozżalenie z powodu nadchodzącego brexitu. „To historyczny dzień, który powoduje bardzo ambiwalentne uczucia (…) To tragiczne, że Wielka Brytania opuści UE po 45 latach” – powiedziała w Brukseli podczas zwołanego specjalnie na tę okazję szczytu.

Merkel podkreśliła jednak, że sukcesem jest to, że Wielka Brytania i inne państwa UE porozumiały się w sprawie umowy o regulowanym wyjściu tego kraju ze struktur wspólnotowych. Ważnym jest to, że 27 państw tę umowę zaakceptowało i poparło podczas specjalnego szczytu zwołanego na niedzielę  polityczne oświadczenie o przyszłych stosunkach z Zjednoczonym Królestwem.

Umowa o brexicie przewiduje okres przejściowy do końca 2020 roku, w którym Wielka Brytania pozostanie w rynku wewnętrznym UE i Unii Celnej. Dokument także reguluje prawa obywateli z obu stron, finansowe wymogi wobec Londynu i kwestię przyszłej granicy pomiędzy Irlandią Północną i Republiką Irlandii.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May broniła tej umowy przekonując, że  daje kontrolę nad granicami kraju, finansami i kwestiami prawnymi. „Ugoda jest pozytywna dla naszej gospodarki” – powiedziała w Brukseli. Kanclerz Angela Merkel uważa wyniki szczytu za sukces starań dyplomatycznych negocjatorów.

Na podstawie: Tagesspiegel, Die Welt


Redaktor prowadzący:

Janusz Gorol – koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Już od ponad 16 lat wspiera młodzież, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne w realizacji projektów społecznych. Wspiera budowanie partnerstw pomiędzy biznesem, trzecim sektorem i samorządem. Szkolił i realizował programy edukacyjne w Polsce, Czechach, Gruzji, Niemczech, Belgii i we Włoszech. Ukończył program Promengo dla managerów organizacji, Szkołę Trenerów Meritum i Szkołę Przywództwa Instytutu Wolności. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego na kierunkach: teologia oraz politologia, a także studiów podyplomowych w Szkole Wyższej Humanitas z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig oraz dwukrotnie Acton University w Grad Rapids Michigan.

 Współpraca:

Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Eldaniie Abdurashytova – absolwentka studiów magisterskich Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Wołodymyra Hnatiuka (historia) oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (Europa Środkowa; Rosja). Zainteresowania: historia XIX – XXI wieku, nauki polityczne, polityka pamięci.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Niemiecki nr 10, pod red. Janusza Gorola

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.