Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Niemcy zmieniają konstytucję, by wprowadzać cyfryzację - Instytut Wolności

Niemcy zmieniają konstytucję, by wprowadzać cyfryzację

Ekspres Niemiecki, nr 16, red. Janusz Gorol

 

Przegłosowano poprawkę do konstytucji umożliwiającą wprowadzenie „Paktu Cyfrowego”, w Koeln trwa zakończenie karnawału, a emeryci szukając tańszej opieki osiedlają się w Polsce. Zapraszamy do lektury Ekspresu Niemieckiego


Zmarł Klaus Kinkel, były szef FDP i minister spraw zagranicznych

Były minister spraw zagranicznych i przewodniczący FDP zmarł 4 marca w wieku 83 lat.

Urodził się w Szwabii, po ukończeniu studiów prawniczych rozpoczął swoja karierę jako urzędnik służby cywilnej w Federalnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Kinkel w latach 1979-1982 był pierwszym cywilnym szefem agencji wywiadowczej (BND), a następnie przeprowadził się do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie spędził prawie dziesięć lat. Po przejęciu władzy przez czarno-żółtą (sojusz CDU-CSU i FPD) został sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości RFN w Bonn. Był zaangażowany w stworzenie traktatu zjednoczeniowego RFN i NRD.

W 1993 został wicekanclerzem w gabinecie Helmuta Kohla, a do 2002 roku nadal był członkiem Bundestagu.

“Dotyka mnie śmierć Klausa Kinkela, który był uczciwym i skromnym człowiekiem z charakterem, zawsze ceniłem jego przyjacielskie rady, za co mu bardzo dziękuję” –  napisał na Twitterze Christian Lindner, lider FDP.

Źródło: GMX, Deutsche Welle


Zmiana konstytucji dla Paktu Cyfrowego

W czwartek 21 lutego, posłowie do Bundestagu przegłosowali poprawkę do konstytucji, mającą umożliwić wprowadzenie tzw. Paktu Cyfrowego w szkolnictwie. Projekt Digitalpakt zakłada szeroką cyfryzację szkół, zakup sprzętu IT (w tym tabletów dla każdego ucznia, specjalnych tablic w klasach etc.) o łącznej wartości 5 mld EUR. Chociaż Pakt został już wstępnie przyjęty przez Bundestag w grudniu ubiegłego roku, Rada Federalna odrzuciła projekt, z uwagi na zastrzeżenia natury konstytucyjnej.

Polityka oświatowa w myśl art. 104c Ustawy zasadniczej należy, bowiem do kompetencji rządów krajowych, a nie rządu federalnego. Przedstawiciele landów obawiali się, że Digitalpakt będzie stanowił precedens do dalszej centralizacji edukacji.

W tym roku udało się jednak osiągnąć kompromis – rząd federalny zgodził się, że większość z inwestycji w cyfryzację blisko 40 000 szkół pochodzić będzie z budżetu centralnego, jednak to kraje związkowe zdecydują, w jaki sposób rozdysponować pieniądze na ten cel. Ostatecznie poprawkę przyjęto głosami 574 posłów za, przy 74 głosach sprzeciwu. Od głosowania wstrzymali się posłowie AfD. Innowacje Digitalpakt obejmą w ciągu 5 lat aż 11 mln uczniów, co oznacza wydatek rzędu 500 EUR na osobę, średnio zaś 137 tys. EUR na szkołę.

Eksperci w zakresie cyfrowej gospodarki nie podzielają entuzjazmu polityków w zakresie Paktu Cyfrowego, choć zwracają uwagę na konieczność wdrażania innowacji do szkolnictwa. Ludger Wößmann z Centrum IFO ds. Zarządzania Edukacją zwraca uwagę, że oprogramowanie i sprzęt, zakupione z funduszy Digitalpakt, będzie nieaktualne za 10 lat, krytykuje zbytnią decentralizację Paktu. Wößmann podkreśla jednak, że to najwyższy czas na cyfryzację niemieckich szkół, RFN pozostaje, bowiem w tyle, jeśli chodzi o edukację – 2/3 uczniów w wieku 14-17 lat w szkole ma 1 godzinę zajęć z komputerem.

„Istotną technologiczną wiedzę i know-how, niezbędne w życiu zawodowym, nasi uczniowie nabywają poza szkołą” – podsumowuje ekspert. Z kolei Axel Plünnecke z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych zwraca uwagę na błędne priorytety Paktu. Jego zdaniem Digitalpakt to projekt skupiony zbytnio na zakupie sprzętu, prawie zignorowano w nim zaś kwestie kadrowe (potrzeba zdecydowanie większej liczby nauczycieli dobrze wyszkolonych w zakresie nowych technologii) oraz zabezpieczenie szkół przed atakami hakerów.

Ekspert za przykład dla Niemiec podaje kraje bałtyckie, gdzie wprowadzono do szkół infrastrukturę chmurową (cloud computing) oraz rozwiązania bazujące na wikiprojektach.

Źródło:  Die Welt ; FAZ ;


Przyszłość niemieckiej motoryzacji

Jeżeli myślimy o niezawodnych i dobrych samochodach, pierwsze marki, jakie przychodzą nam do głowy to te, od naszego zachodniego sąsiada.

Jednocześnie, w ostatnich latach branżą motoryzacyjną wstrząsnęła afera Volkswagena. Niemcy mają także trudność z przechodzeniem do produkcji samochodów elektrycznych, a jest to rosnąca część rynku.

Pomimo że kanclerz Angela Merkel już w 2008 roku deklarowała, że do 2020 roku w Niemczech będzie jeździć milion samochodów elektrycznych, to cel ten nie był w praktyce realizowany. Na początku 2018 roku w Niemczech było zarejestrowanych 53,8 tys. samochodów elektrycznych (EV), 193 tys. hybrydowych (HEV) oraz 44,4 tys. hybryd typu plug-in (PHEV) przy 45 676 mln samochodów osobowych z silnikiem spalinowym (benzynowym lub diesla).

O niepewnej przyszłości niemieckiej motoryzacji pisze w tekście dla Instytutu Wolności Rafał Bajczuk.

Czytaj całość artykułu: Instytut Wolności


Polska alternatywą dla niemieckich emerytów?

„95 lat temu urodziłam się niedaleko stąd, w Gliwicach. Czy to nie szalone?” mówi Gerda Fiebig, jedna z bohaterek reportażu Philippa Fritza, który ukazał się w Die Welt. Reporter pisze o tym, dlaczego niemieccy emeryci wybierają na starość miejsce w górnośląskim Zabełkowie, gdzie mieści się dom spokojnej starości „Rezydencja”.

Ośrodek ten powstał w 2013 roku i zamieszkuje go siedemdziesięciu sześciu emerytów z Niemiec. Miesięczny koszt pobytu to 1400 euro – w zamian otrzymuje się pełna opiekę i jednoosobowy pokój. Za tą samą usługę w Niemczech trzeba zapłacić nawet trzykrotnie więcej.

Źródło:  Die Welt ;


Karnawał w Niemczech

Karneval, Fasching i Fastnacht, czyli uroczyste świętowanie zakończenia karnawału, ma w Niemczech długowiekową tradycję. Zabawy trwają w tym roku od 28 lutego do 5 marca.

Uroczystości ostatniego weekendu karnawału rozpoczęły się 28 lutego i potrwają do 5 marca, przechodząc w środę popielcową i czas postu.

Za stolicę karnawału w Niemczech tradycyjnie uważa się Kolonię (Köln). Mieszkańcy nazywają karnawał piątą porą roku, dlatego, że Kolonia, od 11 listopada do Środy Popielcowej, znajduje się w karnawałowej gorączce. Najhuczniej świętowany jest początek i koniec karnawału z kulminacyjną paradą, która odbywa się w Rosenmontag. Tradycyjne są wszelkiego rodzaju kolorowe kostiumy, tańce i śpiewy do białego rana oraz duże, bardzo duże ilości piwa „kölsch“. Kobiety szturmują ratusz, by urzędnikom oraz wszystkim innym panom obciąć krawaty i otrzymać symboliczny klucz do bram miasta i przejmują nawet, choć symbolicznie i jedynie na jeden dzień, władzę.

Za całe karnawałowe szaleństwo odpowiada Nubbel, słomiana kukła rodzaju męskiego, przypominająca tradycyjną polską marzannę. Nubbel wisi przed wejściem do każdej knajpy, a w nocy z wtorku na środę popielcową jest uroczyście spalany za wszystkie grzechy minionych dni.

Znane ze swoich parad i zabaw jest Mainz. Wiele figur i kukieł ma swoje odniesienie do aktualnej sytuacji politycznej i przedstawiają karykatury niemieckich i międzynarodowych polityków.

Wiele innych miast i małych miasteczek ma swoje własne specyficzne tradycje, ale wszystkie w podobnym duchu – Weiberfastnacht, Rosenmontag, Karneval itp.

Na podstawie: Koelner Karnawal , The Local


Redakcja

Janusz Gorol – koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii i politologii, ukończył program Promengo dla managerów organizacji pozarządowych, Szkołę Trenerów Meritum i Szkołę Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig oraz dwukrotnie Acton University w Grad Rapids Michigan.

Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Eldaniie Abdurashytova – absolwentka studiów magisterskich Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Włodzimierza Hnatiuka (historia) oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (Europa Środkowa; Rosja). Zainteresowania: historia XIX – XXI wieku, nauki polityczne, polityka pamięci.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Niemiecki, nr 16, red. Janusz Gorol

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.