Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Niemcy, Włochy i Austria wspólnym głosem o polityce migracyjnej - czytaj w Ekspresie Niemieckim - Instytut Wolności

Niemcy, Włochy i Austria wspólnym głosem o polityce migracyjnej – czytaj w Ekspresie Niemieckim

BMW zezwolono na to, o czym inni mogli tylko marzyć…

Zagraniczni producenci aut, którzy chcą wejść na chiński rynek muszą współpracować z lokalnymi firmami. Jednak jak od każdej reguły, również od tej, mamy do czynienia z pierwszym wyjątkiem. Otóż niemieckiemu producentowi samochodów – koncernowi BMW udaje się przejąć większość udziałów w chińskiej firmie i będzie mogła ona de facto sama decydować z kim, i jak chce realizować kolejne projekty. Jak ważna jest to informacja dla niemieckiego giganta komunikacyjnego niech świadczy to, że BMW sprzedaje w Chinach więcej aut niż łącznie w Niemczech i USA.

Na podstawie:

https://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/automobilindustrie-china-erlaubt-bmw-was-sich-alle-autohersteller-wuenschen-1.4051745


Niemcy, Włochy i Austria wspólnym głosem o polityce migracyjnej

Ministrowie spraw wewnętrznych Austrii (Herbert Kickl), Niemiec (Horst Seehofer) i Włoch (Matteo Salvini) spotkali się w czwartek 12 lipca w austriackim Innsbrucku, by ogłosić współpracę w zakresie polityki migracyjnej. Spotkanie jest odpowiedzią na postanowienia szczytu UE z 28 czerwca, w czasie którego m.in. zrezygnowano z przymusowej relokacji migrantów pomiędzy krajami członkowskimi. Pomimo zapowiedzi współpracy oraz deklaracji, że trzem krajom zależy na wspólnej ochronie granic – konkretne rozwiązania będą przedmiotem spotkania grupy roboczej zapowiedzianego na 19 lipca w Wiedniu. Wszyscy trzej ministrowie są znani ze swoich stanowczych poglądów na temat rozwiązania kryzysu migracyjnego w Europie – co w przypadku ministra Seehofera utrudnia dodatkowo współpracę polityczną z kanclerz Merkel. W przypadku porozumienia niemiecko-włosko-austriackiego kością niezgody może się okazać natomiast kwestia licznych migrantów przekraczających granicę bawarsko-austriacką, Austria może tu liczyć na wsparcie swojego stanowiska przez Włochy. Czy szefowie MSW trzech krajów ustalą ostatecznie wspólne stanowisko – przekonamy się zapewne 19 lipca.

Źródło: https://www.welt.de/politik/deutschland/article179202234/EU-Innenminister-Treffen-Deutschland-Italien-und-Oesterreich-verkuenden-Kooperation-der-Taetigen.html


Wyrok w sprawie radykałów z NSU

W środę 11 lipca zakończył się w Monachium proces karny Beate Zschäpe, członkini neonazistowskiego ugrupowania NSU (Nationalsozialistischer Untergrund – Podziemie Narodowosocjalistyczne), która jako jedyna zasiadła w tej sprawie na ławie oskarżonych. Pozostałe osoby zaangażowane w działalność terrorystyczną NSU – Uwe Mundlos oraz Uwe Böhnhardt popełniły samobójstwo w 2011 r. Grupa dokonała łącznie 10 zabójstw imigrantów (głównie tureckiego i greckiego pochodzenia) w latach 2000-2007 oraz czyniła przygotowania do zamachów bombowych. Monachijski Wyższy Sąd Krajowy (Oberlandesgericht) skazał za powyższe czyny Beate Zschäpe na dożywotnie więzienie, jednak proces oraz wyrok wzburzyły część opinii publicznej z uwagi na zbyt ograniczony zdaniem wielu zakres śledztwa. Część komentatorów podnosi, że członkami NSU mogło być nawet 200 osób oraz że istnieją powiązania pomiędzy organizacją a partią NPD, które powinny stać się przyczynkiem do delegalizacji tej ostatniej. Po zakończeniu procesu tysiące osób demonstrowało w Monachium, żądając dalszego prowadzenia działań ujawniających działalność i skład osobowy organizacji NSU.

Źródło: https://www.faz.net/aktuell/politik/inland/opferanwaelte-enttaeuscht-und-wuetend-ueber-nsu-urteile-15687520.html


Dostęp do konta na Facebooku – częścią spadku

Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe wydał przełomowe orzeczenie, w którym uznał prawo dostępu do konta na Facebooku pozostawionego przez zmarłą osobę za objęte spadkiem. Wyrok zapadł w sprawie żądania dostępu do konta na portalu społecznościowym pozostawionym przez 15-latkę, która pod koniec 2012 r. zginęła w berlińskim metrze. Rodzice dziewczynki domagali się od firmy Facebook udostępnienia jej profilu, żeby dowiedzieć się, czy śmierć nie była samobójstwem, a córka nie miewała wcześniej myśli samobójczych. Sąd I instancji (Landgericht, 2015) uznał początkowo prawa rodziców, jednak odwołanie do berlińskiego Wyższego Sądu Krajowego (Kammergericht, 2017) przyniosło zmianę wyroku z uwagi na ochronę tajemnicy korespondencji. Ostatecznie wyrok Trybunału (Bundesgerichtshof, sygn. Az III ZR 183/17) sprzed kilku dni przyznał matce prawo zapoznania się z treścią profilu, argumentując, że jest to prawo podlegające dziedziczeniu na zasadach przewidzianych przez niemieckie prawo spadkowe. Przewodniczący składu orzekającego, sędzia Ulrich Herrman podkreślił, że skoro spadkobraniem objęte są tak intymne zapiski jak pamiętniki czy listy – to powinno to dotyczyć również informacji na portalach społecznościowych.

Źródło: https://taz.de/BGH-Urteil-zum-digitalen-Erbe/!5521886/https://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/menschen/bgh-urteil-eltern-erhalten-zugriff-auf-facebook-konto-von-toter-tochter-15687648.html


Ścieżki rowerowe dla… samochodów

Zapewne niewielu wie, że Monachium ma liczniejsza sieć dróg rowerowych niż jakiekolwiek inne niemieckie miasto. Oczywistymi oczywistościami są proste fakty – mniej korków w centrum, oszczędność czasu i pieniędzy. Ale co takiego robią monachijczycy, że są stawiani za wzór innym niemieckim miastom? Otóż, co ciężko sobie wyobrazić chociażby w Polsce – na wszystkich ścieżkach rowerowych zezwolono, by poruszały się nimi również samochody – naturalnie z odpowiednią prędkością i ostrożnością, ale zawsze!

Na podstawie: https://www.sueddeutsche.de/muenchen/interview-am-morgen-fahrradstrassen-radfahren-muenchen-1.4049565


Niemieccy studenci coraz rzadziej potrzebują kredytów

Coraz mniej niemieckich studentów potrzebuje pomocy finansowej w postaci kredytów. Z badań przeprowadzonych przez Centrum für Hochschulentwicklung (CHE) wynika, że liczba podpisanych umów kredytowych dla studentów w Niemczech zmalała z 59 000 do 41 000. Jako główny powód malejącego zainteresowania pożyczkami ekspert CHE UrlichMüller wskazuje dobrą koniunkturę oraz fakt, że dwie trzecie niemieckich studentów pracuje.

Więcej: https://www.n-tv.de/panorama/Studenten-brauchen-weniger-Kredite-article20524781.html


Genialny ośmiolatek właśnie zdał maturę

Dziecko, które już teraz jest porównywane z Einsteinem oraz Newtonem, ośmioletni Laurent Simons właśnie zdał egzamin dojrzałości. Genialny chłopiec, którego rodzina ma belgijsko-holenderskie korzenie, wie już także, co będzie studiował po wakacjach. Póki co rodzina poszukuje odpowiedniego uniwersytetu, który będzie gwarantował młodemu geniuszowi możliwość indywidualnych zajęć prowadzonych przez najlepszą kadrę profesorską.

Więcej: https://www.stuttgarter-zeitung.de/inhalt.abitur-mit-acht-jahren-laurent-simons-sucht-nun-in-europa-uni-fuer-sein-mathestudium.a6777557-f3c7-4dcc-8653-b2760801e5ed.html


Gerhard Schröder atakuje Merkel: Czasem trzeba powiedzieć – dość!

Gerhard Schröder (kanclerz Niemiec w latach 1998-2005) zarzucił Angeli Merkel nieudolność negocjacyjną w kwestii polityki migracyjnej z ministrem spraw wewnętrznych RFN Horstem Seehoferem, pełniącym jednocześnie funkcję przewodniczącego siostrzanej dla CDU bawarskiej partii CSU. Jak twierdzi były kanclerz, niedopuszczalne jest zgadzanie się na ultimatum od ministra własnego rządu. “Czasami trzeba umieć powiedzieć dość!”. – stwierdził Schröder.

Więcej: https://www.spiegel.de/politik/deutschland/gerhard-schroeder-wirft-angela-merkel-fuehrungsschwaeche-im-asylstreit-vor-a-1217820.html

 


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.