Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Niemcy i Europa potrzebują suwerenności cyfrowej - Instytut Wolności

Niemcy i Europa potrzebują suwerenności cyfrowej

Ekspres Niemiecki, nr 26, red. Janusz Gorol

  • Czy Niemcy zlikwidują loty krajowe? Chcą tego Zieloni.
  •  Przewodnicząca CDU nowym ministrem obrony w miejsce Ursuli von der Leyen.
  • Niemcy chcą uniezależnienia Europy od Amerykańskich i chińskich rozwiązań cyfrowych.  

Zieloni chcą likwidacji krajowych lotów do 2035 r.

Ambitny plan przeniesienia całości pasażerskiego transportu lotniczego wewnątrz Niemiec na połączenia kolejowe w ciągu najbliższych 15 lat przedstawili politycy Zielonych. „W związku z kryzysem klimatycznym nadszedł najwyższy czas, by loty krótkodystansowe stały się zbędne tak szybko, jak to możliwe” – czytamy w raporcie przygotowanym przez posłów Danielę Wagner, Stefana Schmidta, Markusa Tressela, Matthiasa Gastela i Olivera Krischera.

Raport zakłada, że pociąg będzie do 2035 r. stanowił szybszą, wygodniejszą i tańszą alternatywę dla samolotu na wszystkich niemieckich trasach krajowych, ale także w krajach sąsiednich. Przewodniczący partii Robert Habeck powiedział w wywiadzie telewizyjnym (21.07), że w osiągnięciu w/w celu miałyby pomóc: obniżenie podatku VAT na bilety kolejowe z 19 do 7% oraz podniesieniu podatku od paliwa lotniczego dla połączeń krajowych.

Zieloni mówią otwarcie, że docelowo będą dążyć do wprowadzenia podobnych rozwiązań nie tylko w  Niemczech, ale i w całej UE, rozpoczynając od obłożenia paliwa lotniczego podatkiem w wysokości 0,33 EUR na litrze. Jednocześnie niemiecka kolej powinna zdaniem Zielonych otrzymywać z budżetu co najmniej 3 mld EUR rocznie (dwa razy więcej niż obecnie) na konieczną rozbudowę infrastruktury. Żeby skuteczne zachęcić pasażerów do przesiadki z samolotów do pociągu czas trwania podróży pomiędzy głównymi ośrodkami miejskimi w kraju nie powinien przekraczać 4 godzin.

Ten cel wymaga jednak właśnie gruntownej przebudowy infrastruktury – zwłaszcza na kierunkach Kolonia/Düsseldorf – Berlin, Hamburg – Monachium oraz Frankurt – Berlin.

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego – w 2018 r. 23,5 mln pasażerów wybrało podróż samolotem wewnątrz RFN, podczas gdy kolej przewiozła 148 mln pasażerów (o 4% więcej niż rok wcześniej) – w kolejnych latach należy zaś spodziewać się utrzymania tego trendu. Zdaniem Zielonych zastąpienie samolotów pociągami to w kontekście ochrony klimatu zdecydowanie gra warta świeczki: ruch lotniczy jest bowiem najbardziej szkodliwym dla klimatu środkiem transportu. Emisje CO2 w lotnictwie europejskim wzrosły o 26,3% od 2013 r., a aż 43,5% lotów wychodzących z Niemiec to loty krótkodystansowe wewnątrz kraju lub do państw ościennych.

Źródło: Die Welt ; FAZ ; Die Zeit ;

Były szef Urzędu Ochrony Konstytucji znów szokuje – porównanie mediów niemieckich do czasów NRD

„Neue Zürcher Zeitung to coś w rodzaju nowego Westfernsehen (telewizji zachodniej)”. Tweeta o takiej treści opublikował były szef Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maaßen, porównując szwajcarską gazetę do mediów nadających z zachodnich Niemiec na teren NRD.

Skomentował w ten sposób kontrowersyjny materiał o „zanikającej dominacji demograficznej Niemców w większych miastach”.  Jednak w tamtejszej kulturze politycznej tak odważne ekskursy retoryczne w wydaniu wysokich urzędników stanowią rzadkość. Jak gdyby tego było mało, później Maaßen dolał jeszcze oliwy do ognia twierdząc, że publiczna niemiecka stacja telewizyjna ARD „nie jest telewizją zachodnią”.

Hans-Georg Maaßen, dawniej postrzegany bezbarwny urzędnik, od czasów odwołania z urzędu regularnie szokuje opinię publiczną. Do jego odejścia z posady doszło w kontrowersyjnych okolicznościach. Podczas kryzysu związanego z protestami przeciwko zabójstwu Niemca kubańskiego pochodzenia w Dreźnie oświadczył, że podczas demonstracji nie doszło do tzw. „Hetzjagden”, tj. napadów na migrantów. Tym samym zaprzeczył przekazowi głównych niemieckich mediów i słowom samej Angeli Merkel. Posunął się też do sugestii, że bezkrytyczne powielanie podobnych informacji w mediach może być częścią sterowanej z zagranicy akcji dezinformacyjnej.

Więcej o współczesnej wojnie kulturowej w Niemczech na przykładzie postaci Hansa-Georga Maaßena można przeczytać w artykule eksperta Instytutu Wolności Patryka Szostaka.


Niemcy i Europa potrzebują suwerenności cyfrowej

Politycy FDP i CDU wzywają do korzystania z europejskich i niemieckich rozwiązań cyfrowych, zwłaszcza infrastruktury chmurowej. Debata na temat zbytniego uzależnienia od usług amerykańskich i chińskich coraz mocniej przebija się do opinii publicznej w Niemczech. Katalizatorem tej dyskusji były m.in. ostatnie napięcia dotyczące budowy infrastruktury 5G przez chińskiego giganta Huawei.

Zdaniem Manuela Höferlina z FDP rząd niemiecki niewystarczająco uwzględniał dotychczas europejskich dostawców, zwłaszcza w zakresie usług cloud computing, gdzie ochrona i bezpieczeństwo danych powinny podlegać najwyższym standardom. Höferlin podkreślił także, że wzmacnianie suwerenności cyfrowej powinno być jednym z kluczowych kryteriów przy procedurze niemieckich przetargów publicznych.

Minister cyfryzacji Dorothee Bär (CSU) podkreśliła z kolei rolę Komisji Europejskiej w kształtowaniu ogólno-unijnych standardów oraz wyraziła nadzieję, że pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen „europejska chmura” będzie jednym z priorytetów UE. Ministra gospodarki Petra Altmeiera od dłuższego czasu niepokoi uzależnienie Europy od dostawców amerykańskich, takich jak Amazon i Microsoft, jednak w projekcie „europejskiej chmury” dostrzega on szansę nie tylko na bezpieczne przechowanie danych, ale także na rozwój europejskiego projektu sztucznej inteligencji (Altmaier użył wymownego określenia roboczego – „AI-Airbus”, nawiązując do europejskiego przedsiębiorstwa lotniczego). Do pomysłu europejskiej chmury sceptycznie nastawiona jest z kolei Nadine Schön (CDU), która nie widzi dla niego szans powodzenia i uważa go za zbyt ambitny.

Tymczasem ekspansja firm amerykańskich trwa w najlepsze, a Microsoft ze swoją chmurą Azure zyskało ostatnio dwóch ważnych klientów-gigantów niemieckiej motoryzacji: Volkswagen i BMW. Niemieccy dostawcy usług cloud, choć nie są to małe firmy (np. Deutsche Telekom AG) nadal przegrywają z Amerykanami i często zostają ich podwykonawcami oferując np. fizyczne data center. Część niemieckich firm znalazło jednak dla siebie nisze, jak firma Plusserver z Kolonii, która zamiast konkurować z Amazonem globalnie, oferuje centra danych i otwarte oprogramowanie chmurowe dla rynku niemieckojęzycznego e-commerce. W rezultacie spośród 100 największych niemieckich sklepów on-line, aż co trzeci zdecydował się na tego usługodawcę – ze względu na zaufanie do lokalnej marki.

Źródło: Handelsblatt ; FAZ I ; FAZ II ;


Annegret Kramp-Karrenbauer mianowana ministrem obrony

Po wyborze Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej, tekę niemieckiego ministra obrony przejmuje przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer. W środę otrzymała certyfikat od wiceprezesa Bundesratu Berlina Michaela Müllera (SPD). W uroczystości wzięła również udział kanclerz Angela Merkel (CDU).

W związku z tym, na niemiecką polityczkę czeka wiele wyzwań. Müller powiedział Kramp-Karrenbauer, że przejmuje „biuro o największej odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszego kraju”.

„Nasz kraj potrzebuje silnej Bundeswehry, a Bundeswehra potrzebuje silnego wsparcia w polityce i społeczeństwie jako całości (…) Nie wszystkie braki w sprzęcie zostały naprawione, nadal jest wiele do zrobienia, ale jedno jest pewne: Bundeswehra stała się bardziej atrakcyjna jako pracodawca, a budżet wojskowy znacznie wzrósł”. – mówił Müller.

Następnie Kramp-Karrenbauer i von der Leyen pojechały do Ministerstwa Obrony. Nowa minister w przemówieniu mówiła, że chce dbać o dobro żołnierzy. Dodała też, że mężczyźni i kobiety w Bundeswehrze „pokazują swoje zaangażowanie w tym kraju w bardzo szczególny sposób (…) dlatego zasługują na najwyższy priorytet polityczny”. Nowy dowódca Bundeswehry podkreśliła, że przejmuje nowe zadanie z wielkim szacunkiem.

Lider CSU Markus Söder postrzega mianowanie Krampa-Karrenbauer na ministra obrony jako wyraźne wzmocnienie rządu federalnego. „To odważna i mocna decyzja” – powiedział w środę w Monachium – „nawet jeśli dla niektórych decyzja była zaskakująca”.

Źródło: GMX


Twórz z nami Ekspres Niemiecki

Podoba Ci się co robimy? Chciałbyś/abyś zostać częścią naszej redakcji?

A może, przeczytałeś/aś coś ciekawego w Niemieckiej prasie? Uważasz, że warto podzielić się tym z innymi?

Napisz krótką notatkę (do 4000 znaków), dodaj źródła i wyślij na adres Janusz.goroll@gmail.com,

Na pewno się odezwiemy, a najciekawsze notki opublikujemy w kolejnych numerach.


Redakcja

Janusz Gorol – na co dzień HR Biznes Partner w dużej firmie produkcyjnej. Z zamiłowania koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii i politologii, ukończył program Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Aktualnie kontynuuje edukacje na studiach MBA o profilu Przemysł 4.0 na Politechnice Śląskiej. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig, a także trzykrotnie uczestnikiem Acton University w Grad Rapids Michigan.

 Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Kamila Mróz – Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Adwokat z wieloletnim doświadczeniem w zakresie prawnych aspektów działalności instytucji finansowych.

Patryk Szostak – Koordynator projektu polsko-niemieckiego, redaktor newslettera ‘Polen Aktuell – Politik, Wirtschaft Und Gesellschaft’ w Instytucie Wolności. Absolwent MISHu z głównym kierunkiem filozofia we Wrocławiu oraz ekonomii na Uniwersytecie Aberystwyth w Walii. Spędził dzieciństwo w Niemczech oraz okres 2011-2017 w Wielkiej Brytanii. Bliskie jest mu podejście do polityki uwzględniające wszelkie dyscypliny naukowe, nawet te wykraczające poza nauki społeczne i pomimo globalnej polaryzacji wierzy, ze optymalne rozwiązania znajdują się gdzieś pomiędzy lewicą i prawicą.

Paulina Dereszkiewicz- absolwentka stosunków międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności; rzecznik prasowy Przedstawicielstwa Regionalnego Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów w Trójmieście, od dwóch lat pracująca w międzynarodowych korporacjach na rynku niemieckim. Pasjonuje się dyplomacją międzynarodową.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

 

Ekspres Niemiecki, nr 26, red. Janusz Gorol

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.