Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Największy w historii pakiet stymulacyjny dla gospodarki - Instytut Wolności

Największy w historii pakiet stymulacyjny dla gospodarki

Ekspres USA nr 37, red. Anna Bielecka

  • Największy w historii pakiet stymulacyjny dla gospodarki
  • Stany Zjednoczone zawieszają wpłacanie składek na WHO
  • Gubernatorzy łączą siły w walce z koronawirusem
  • Boeing stracił 150 zamówień na samoloty
  • Problemy American Airlines

Największy w historii pakiet stymulacyjny dla gospodarki

Prezydent Trump podpisał w marcu ustawę, wypracowaną wspólnie przez demokratów i republikanów, dotyczącą wsparcia gospodarki zagrożonej skutkami pandemii koronawirusa. Wartość pomocy dla obywateli i firm wyniesie dwa biliony dolarów, czyli  ok. 10 proc. PKB Stanów Zjednoczonych. Media w USA informują, że pakiet ma charakter bezprecedensowy i historyczny oraz nazywają go “mamucim”. 2 biliony dolarów to – zgodnie z danymi Banku Światowego – kwota przewyższająca PKB takich państw jak Kanada, Rosja czy Brazylia.

W pakiecie znajduje się pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji –  w kwocie 500 mld USD, pożyczki dla małych firm – 350 mld USD, pomoc dla bezrobotnych – 250 mld USD (w tym także – po raz pierwszy w USA – dla osób samozatrudnionych, które złożą teraz wniosek o status bezrobotnego), pomoc dla szpitali – 100 mld USD i innych placówek medycznych na pierwszej linii walki z pandemią oraz pomoc dla bezdomnych – 4 mld USD. Pakiet przewiduje także zapomogę dla każdego obywatela USA w wysokości 1200 dolarów (500 dolarów w przypadku dzieci) miesięcznie, jeśli zarabiają oni mniej niż 75 tys. dolarów rocznie. Zapomoga będzie wypłacana przez cztery miesiące i nie wyklucza otrzymywania innych dodatków na poziomie stanowym. Ponadto rządy każdego ze stanów otrzymają dodatkowe pieniądze. Zostaną również wzmocnione programy przeciwdziałające bezrobociu i będą nimi objęci pracownicy nieetatowi. Firmy zagrożone upadkiem otrzymają zwolnienia podatkowe i możliwość zaciągnięcia pożyczek, jako że wiele z nich zostało zamkniętych bądź ograniczyło produkcję.

Jeden na czterech Amerykanów ma nakaz pozostania w domu. Wiele osób straciło pracę. Tylko w ciągu trzech tygodni poprzedzających wydanie ostatniego raportu Departamentu Pracy USA aż 16,8 milionów osób, czyli 11% siły roboczej USA, złożyło wniosek o zapomogę dla bezrobotnych. Jest to znacznie więcej niż w czasach Wielkiego Kryzysu, gdzie przez dwa lata 8,6 milionów Amerykanów zostało zwolnionych.

Ekonomiści z Banku Ameryki przewidują, że zniknie od 16 do 20 milionów miejsc pracy, a stopa bezrobocia sięgnie 15.6% od początku kwietnia do czerwca 2020 roku. Eksperci przewidują też, że miną lata zanim sytuacja powróci do normy sprzed pandemii.

Dodatkowo przed podpisaniem ustawy pomocowej, Trump wprowadził w życie także prawo produkcji obronnej (Defence Production Act) pozwalającej mu zmusić przemysł sektora prywatnego do produkcji na potrzeby obronne. Jedną z firm, które Trump zobowiązał do takiej produkcji jest koncern General Motors.

Źródła: BBC, CNN (1, 2)


Stany Zjednoczone zawieszają wpłacanie składek na WHO

Prezydent Trump ogłosił 14 kwietnia wstrzymanie wypłacania składek do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Swoją decyzję uzasadnił tym, że agencja musi ponieść odpowiedzialność za jej liczne błędy, które przyczyniły się do tak wielu przypadków śmierci i rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Dodał też, że WHO jest “chinocentryczna” i przyjmowała ze zbyt dużym zaufaniem dane dotyczące koronawirusa przekazywane przez chiński rząd. W efekcie, zdaniem Trumpa, WHO doprowadziła do obecnej pandemii, w ramach której USA przodują w liczbie zachorowań i ofiar śmiertelnych. Trump przypomniał także, że WHO skrytykowała jego decyzję zamknięcia przed Chińczykami granicy na początku epidemii.

Według Trumpa, gdyby WHO działała szybciej i skuteczniej, można by było zatrzymać rozprzestrzenianie się epidemii i zmniejszyć liczbę ofiar. Sam Trump miał zaś jeszcze w styczniu tego roku pochwalać Chiny za “trud i przejrzystość” w wysiłku na rzecz powstrzymania wirusa. WHO straci więc swojego największego płatnika, który w roku rozliczeniowym 2018-2019 przekazał agencji 400 milionów dolarów, stanowiących 15% budżetu organizacji. W tym samym roku Chiny przekazały do budżetu WHO 86 milionów dolarów.

Decyzja Trumpa została skrytykowana zarówno przez amerykańskie media, jak         i osoby ze świata polityki i biznesu m.in. przez sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterres’a i założyciela Microsoftu Billa Gates’a. Natomiast szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że koronawirus jest wykorzystywany do celów politycznych. Zaprzeczył też, że jego organizacja jest “chinocentryczna” i poprosił o jedność.

Źródła: BBC, CNN


Gubernatorzy łączą siły w walce z koronawirusem

Gubernatorzy kilku stanów zawiązali sojusz w celu koordynacji działań mających na celu zwalczenie epidemii, a przede wszystkim – sprawne, ponowne otwarcie swoich gospodarek. 13 kwietnia, gubernatorzy Kalifornii, Oregonu i Waszyngtonu ogłosili powstanie tzw. “Western States Pact”, zrzeszającego wyżej wymienione stany w walce z COVID-19. Głównym celem przymierza ma być przede wszystkim opracowanie wspólnej strategii przygotowania Zachodniego Wybrzeża do powrotu do normalności. Na wschodzie zaś kraju utworzony został zespół interdyscyplinarny zrzeszający gubernatorów Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut, Pensylwanii, Delaware i Rhode Island. Podobnie jak w przypadku sojuszu stanów zachodnich, ich głównym zadaniem jest przygotowanie gospodarki północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych do skutecznych działań po zażegnaniu zagrożenia.

Zdaniem ekspertów z “Foreign Policy”, wzmożona współpraca liderów kluczowych stanów na obu wybrzeżach jest spowodowana ich krytyczną oceną kompetencji przywódczych prezydenta Donalda Trumpa. Gubernatorzy sygnalizują swoimi działaniami, że to do nich należy ostatnie słowo w sprawie terminu i sposobu zakończenia kwarantanny w poszczególnych stanach. Jednak Trump nie zamierza pozwolić ich działaniom zmienić planów Białego Domu. 13 kwietnia, podczas konferencji prasowej, zapytany o potencjalny opór pojedynczych stanów na rozkaz dotyczący ponownego otwarcia gospodarki, oznajmił, że “władza i autorytet prezydenta Stanów Zjednoczonych są totalne”, wyraźnie dając do zrozumienia, że nie będzie tolerował niesubordynacji ze strony gubernatorów.

Podziały i spory pomiędzy prezydentem a przywódcami grupy istotnych dla gospodarki państwa stanów podczas jednego z największych kryzysów XXI wieku mogą skutkować pogorszeniem ogólnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od tego czyja strategia okaże się bardziej skuteczna, jedność i koordynacja działań są kluczowe podczas walki z SARS-CoV-2. 15 kwietnia naukowcy z Harvard School of Public Health opublikowali raport, w którym informują o możliwej konieczności przedłużenia polityki przymusowej izolacji społecznej aż do 2022 roku, chyba że do tego czasu udostępniona zostanie skuteczna szczepionka przeciwko COVID-19. Głowa państwa i przywódcy poszczególnych stanów powinni robić wszystko co w ich mocy, aby wspólnie działać na rzecz poprawy sytuacji w całym kraju, szczególnie, że według najnowszych doniesień ekspertów, kryzys może potrwać znacznie dłużej niż przewidywano.

Źródła: Journal Science, Foreign Policy, CNN


Boeing stracił 150 zamówień na samoloty

Po wybuchu epidemii COVID-19 w marcu 2020 roku klienci firmy Boeing odwołali 150 zamówień na samoloty Boeing 737 Max, których wartość według cennika wynosi ponad 16 miliardów dolarów. Tylko w pierwszym kwartale 2020 roku klienci wycofali się z zakupu 307 samolotów. Firma leasingowa Avalon, jeden z większych klientów Boeinga, zmniejszyła planowany zakup samolotów o 75 sztuk.

Obecnie większość z oczekujących na realizację zamówień na samoloty, bo aż 4000 spośród 5000, dotyczy modelu Boeing 737 Max. Jest to model, który jest uziemiony na całym świecie od ponad roku, po dwóch wcześniejszych katastrofach lotniczych. Firma Boeing ma poważne kłopoty zarówno z powodu epidemii COVID-19, jak i wcześniejszych problemów z Boeing 737 Max. Eksperci szacują, że w najbliższej przyszłości kolejne zamówienia będą wycofywane.

Rozwój epidemii spowodował ograniczenie ruchu lotniczego na całym świecie na rekordową w historii skalę. Nawet szybki powrót do normalności znacząco wpłynie na roczny spadek przewozów. Boeing zaapelował do rządu federalnego o plan pomocy dla całej branży lotniczej w USA o wartości 60 miliardów dolarów. Prezydent Trump obiecał spotkanie z przedstawicielami firmy.

Źródło: The Washington Post


Problemy American Airlines

Doug Parker, prezes American Airlines – jednej z największych, nadal istniejących amerykańskich linii lotniczych, stwierdził w wywiadzie udzielonym CNBC 15 kwietnia, że: “ma poczucie jakby sięgnęli dna jako firma”. American Airlines jest jednym z beneficjentów historycznego programu pomocowego. Dochód spółki spadł o 90% w ujęciu rocznym i utrzymuje się na tak niskim poziomie już od kilku tygodni. “Realne pytanie brzmi jak długo zostaniesz na dnie i kiedy zacznie się proces podnoszenia się. Nie sądzę bym odbiegał od innych i znał odpowiedź na to pytanie” – wyznał Doug Parker.

American Airlines i pozostałe duże linie lotnicze takie jak Delta, Southwest czy JetBlue podpisały 14 kwietnia porozumienie z Departamentem Skarbu Stanów Zjednoczonych gwarantujące im dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników wynoszące w sumie 25 mld dolarów w dotacjach rządowych i niskooprocentowanych pożyczkach.

Prezesi wyżej wymienionych linii lotniczych zgodnie przyznali, że skutki pandemii wywołanej przez COVID-19 są dla nich bardziej dotkliwe niż te będące efektem wydarzeń z 11 września 2001 roku. Pomimo historycznych kłopotów finansowych, American Airlines nie zamierza odraczać zamówień na nowe maszyny do swojej floty, takie jak Boeing 737 Max.

Jednocześnie, jak zauważył Parker, choć nie można przewidzieć kiedy rynek lotniczy powróci do formy sprzed pandemii, widać już pewne symptomy ożywienia w postaci niewielkiego wzrostu rezerwacji lotów z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. “Pojawiają się pewne przesłanki potwierdzające, że ludzie chcą wrócić do podróżowania, ale są one jeszcze nikłe i taki powrót z pewnością nie nastąpi szybko” podsumował prezes American Airlines.

Źródło: CNBC


Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka i autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie w zakresie budowania strategii komunikacyjnych i marketingowych. Absolwentka Szkoły Przywództwa oraz programu Przywództwo Poziom Wyżej w Instytucie Wolności.

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Rafał Momot – menadżer z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu sprzedażą oraz finansami w polskich i międzynarodowych firmach. W ostatnim miejscu pracy – w największej polskiej firmie lotniczej, w ciągu dwóch lat zwiększył sprzedaż eksportową o blisko 90%. Autor wielu raportów wspierających polskie firmy przemysłowe i handlowe. Specjalizuje się w zakresie lotnictwa, branży zbrojeniowej, dystrybucji i logistyki.

Daniel Baldys  – absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto (na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii). Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Maciej Grzymkowski  – student stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, szczególnie zainteresowany polityką zagraniczną Chin, brakiem kompetencji światowych przywódców w stawianiu czoła problemom XXI wieku. Pasjonat kuchni azjatyckiej oraz samozwańczy ekspert ws. angielskiej Premier League.

Ekspres USA nr 37, red. Anna Bielecka

Anna Bielecka - redaktor prowadząca, medioznawca, dziennikarka i autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie w zakresie budowania strategii komunikacyjnych i marketingowych. Absolwentka Szkoły Przywództwa oraz programu Przywództwo Poziom Wyżej w Instytucie Wolności.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.