Najbogatsi Ukraińcy biednieją
Maciej Piotrowski

Najbogatsi Ukraińcy biednieją
Rinat Achmetow pozostaje najbogatszym Ukraińcem według Forbes. Jego majątek oceniany jest na 2,8 mld USD.
Mimo utrzymania pierwszego miejsca w kraju, jego majątek w ekwiwalencie dolarowym zmniejszył się niemalże sześciokrotnie od 2013 roku (wynosił wówczas 15,4 mld USD. Warto zauważyć, że hrywna jest ponad trzykrotnie słabsza względem dolara niż wówczas (1:8 w 2013 r., 1:26 w 2020 r.).
Forbes zauważa, że należące do niego firmy odczuwają duże problemy m.in. w związku z niskimi cenami stali. Koncern DTEK wg Fitch Ratings jest bliska bankructwa (jedna z jego spółek ogłosiła nawet techniczne bankructwo).
Trzecie miejsce w rankingu zajął Petro Poroszenko z majątkiem wycenianym na 1,4 mld USD, a ósme miejsce przypadło Ihorowi Kołomojskiemu (1 mld USD).
Aktywizacja rosyjskich mediów z “antypolskim przekazem”. Również na Ukrainie.
“Polska nie przeżyje bez gazu z Rosji” – taki przekaz w ostatnich dniach nasilił się w rosyjskich mediach, zgodnie z badaniami ukraińskich analityków z Texty.org.ua. W cotygodniowym monitoringu rosyjskiej dezinformacji umieszczanej w mediach na Ukrainie i Rosji dostrzegli oni nasilenie się antypolskich przekazów.
W tym samym czasie, rosyjskie media wzmacniały również swój przekaz na Ukrainie, który dotyczył relacji polsko-ukraińskich. W serii publikacji propagowano tezy o tym, że Polska chce wykorzystać Ukrainę “wzmacniać swój geopolityczny wpływ”, kolonizować dawne Kresy Wschodnie i wyzyskiwać ukraińskich pracowników.
Wg Texty.org.ua wykorzystanie tego tematu związane jest z ogłoszeniem przez Polskę startu budowy BalticPipe, a także przypomnienia w ukraińskich mediach porozumienia Piłsudski-Petlura (w jej stulecie).
Źródło: Texty
Izolacja społeczna na Ukrainie ograniczana
Od 1 czerwca Ukraina w wybranych obwodach ogranicza restrykcje związane z izolacją społeczną.
Wprowadzone będą w regionach, które spełniają trzy kryteria:
- niska występowalność nowych wypadków choroby COVID-19 (12 na 100 tys. mieszkańców)
- dostępność wolnych łóżek w szpitalach (od 50%)
- realizacja odpowiedniej liczby testów (pow. 12 osób na 100 tys. mieszkańców).
Stanem na 3 czerwca 2020 te kryteria spełnia większość terytorium Ukrainy oprócz miasta Kijów, obwodu równieńskiego i dnipropetrowskiego oraz 5 obwodów przygranicznych: wołyński, lwowski і czerniowiecki, doniecki і charkowski.
Pozostałe obwody od 1 czerwca będą mogły szerzej prowadzić nauczania (w małych grupach, jak np. konserwatoria), uruchamiać połączenia autobusowe i kolejowe (z zachowaniem 50% miejsc wolnych). Pod koniec maja zostały już otwarte przedszkola.
Kreml oddziaływał na Ukrainę i Polskę w 2013-14 r. – kolejne informacje
“Wykupywanie Krymu” w 2013, kierowanie ruchami “rosyjskiej wiosny” i antyukraińskie działania w Polsce w 2014 r. miаło realizować otoczenie Władisława Surkowa, doradcy prezydenta Federacji Rosyjskiej i nieformalnego kuratora spraw ukraińskich w jego otoczeniu. To wynika z dokonanej przez Tetianę Popową analizy korespondencji z lat 2013-14, która miała należeć do Borisa Rapaporta współpracującego wówczas z Surkowem i została opublikowana w zeszłym tygodniu przez grupę hakerską kib.orh.
Wg listów, w 2013 r. Rosjanie mieli nie ufać Janukowyczowi, uważając, że podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, a proces rozmów jest tylko formą targowania się z Rosją.
Podczas trwania Euromajdanu ich działania miały być nakierowane na m.in. ekonomiczne przejmowanie własności na Krymie (zbierano informacje o działających tam biznesmenach, ich rodzinach, możliwości presji na nich) oraz projektach inwestycyjnych, które można byłoby tam realizować. Powstał projekt wspólnej z Ukrainą budowy Mostu Kerczeńskiego (łączącego Krym z Rosją), który oba kraje miały wówczas sfinansować po połowie.
Publikowane listy są kolejnym dowodem na rosyjską kontrolę nad tzw. “rosyjską wiosną” czyli niepokojami społecznymi na Ukrainie z 2014 r. W publikowanych mailach znajdują się m.in. gotowe, napisane w Moskwie oświadczenia takich grup jak Antymajdan Odessa. Jako długoterminowy cel, otoczenie Surkowa stawiało wówczas odwrócenie strategicznego wyboru Ukraińców z integracji z UE na współpracę z Rosją i Unią Celną. Miano tego dokonywać przez “informacyjno-psychologiczne operacje na Ukrainie”.
Ostatnim z projektów opisywanych w korespondencji były działania na rzecz wzmocnienia separatyzmu w Galicji pod koniec 2014 r. Szczególnie interesujące dla nas może być to, że wówczas Rapaport kurował działania również w Polsce (obok Serbii, Bułgarii, Niemiec).
Źródło: Pravda