Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Najbogatsi Ukraińcy biednieją - Instytut Wolności

Najbogatsi Ukraińcy biednieją

Maciej Piotrowski

By Football.ua, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26199660

Najbogatsi Ukraińcy biednieją

Rinat Achmetow pozostaje najbogatszym Ukraińcem według Forbes. Jego majątek oceniany jest na 2,8 mld USD.

Mimo utrzymania pierwszego miejsca w kraju, jego majątek w ekwiwalencie dolarowym zmniejszył się niemalże sześciokrotnie od 2013 roku (wynosił wówczas 15,4 mld USD. Warto zauważyć, że hrywna jest ponad trzykrotnie słabsza względem dolara niż wówczas (1:8 w 2013 r., 1:26 w 2020 r.).

Forbes zauważa, że należące do niego firmy odczuwają duże problemy m.in. w związku z niskimi cenami stali. Koncern DTEK wg Fitch Ratings jest bliska bankructwa (jedna z jego spółek ogłosiła nawet techniczne bankructwo).

Trzecie miejsce w rankingu zajął Petro Poroszenko z majątkiem wycenianym na 1,4 mld USD, a ósme miejsce przypadło Ihorowi Kołomojskiemu (1 mld USD).

Aktywizacja rosyjskich mediów z “antypolskim przekazem”. Również na Ukrainie. 

“Polska nie przeżyje bez gazu z Rosji” – taki przekaz w ostatnich dniach nasilił się w rosyjskich mediach, zgodnie z badaniami ukraińskich analityków z Texty.org.ua. W cotygodniowym monitoringu rosyjskiej dezinformacji umieszczanej w mediach na Ukrainie i Rosji dostrzegli oni nasilenie się antypolskich przekazów.

W tym samym czasie, rosyjskie media wzmacniały również swój przekaz na Ukrainie, który dotyczył relacji polsko-ukraińskich. W serii publikacji propagowano tezy o tym, że Polska chce wykorzystać Ukrainę “wzmacniać swój geopolityczny wpływ”, kolonizować dawne Kresy Wschodnie i wyzyskiwać ukraińskich pracowników.

Wg Texty.org.ua wykorzystanie tego tematu związane jest z ogłoszeniem przez Polskę startu budowy BalticPipe, a także przypomnienia w ukraińskich mediach porozumienia Piłsudski-Petlura (w jej stulecie).

Źródło: Texty

Izolacja społeczna na Ukrainie ograniczana

Od 1 czerwca Ukraina w wybranych obwodach ogranicza restrykcje związane z izolacją społeczną.

Wprowadzone będą w regionach, które spełniają trzy kryteria:

  • niska występowalność nowych wypadków choroby COVID-19 (12 na 100 tys. mieszkańców)
  • dostępność wolnych łóżek w szpitalach (od 50%)
  • realizacja odpowiedniej liczby testów (pow. 12 osób na 100 tys. mieszkańców).

Stanem na 3 czerwca 2020 te kryteria spełnia większość terytorium Ukrainy oprócz miasta Kijów, obwodu równieńskiego i dnipropetrowskiego oraz 5 obwodów przygranicznych: wołyński, lwowski і czerniowiecki, doniecki і charkowski.

Pozostałe obwody od 1 czerwca będą mogły szerzej prowadzić nauczania (w małych grupach, jak np. konserwatoria), uruchamiać połączenia autobusowe i kolejowe (z zachowaniem 50% miejsc wolnych). Pod koniec maja zostały już otwarte przedszkola.

Kreml oddziaływał na Ukrainę i Polskę w 2013-14 r. – kolejne informacje

“Wykupywanie Krymu” w 2013, kierowanie ruchami “rosyjskiej wiosny” i antyukraińskie działania w Polsce w 2014 r. miаło realizować otoczenie Władisława Surkowa, doradcy prezydenta Federacji Rosyjskiej i nieformalnego kuratora spraw ukraińskich w jego otoczeniu. To wynika z dokonanej przez Tetianę Popową analizy korespondencji z lat 2013-14, która miała należeć do Borisa Rapaporta współpracującego wówczas z Surkowem i została opublikowana w zeszłym tygodniu przez grupę hakerską kib.orh.

Wg listów, w 2013 r. Rosjanie mieli nie ufać Janukowyczowi, uważając, że podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, a proces rozmów jest tylko formą targowania się z Rosją.

Podczas trwania Euromajdanu ich działania miały być nakierowane na m.in. ekonomiczne przejmowanie własności na Krymie (zbierano informacje o działających tam biznesmenach, ich rodzinach, możliwości presji na nich) oraz projektach inwestycyjnych, które można byłoby tam realizować. Powstał projekt wspólnej z Ukrainą budowy Mostu Kerczeńskiego (łączącego Krym z Rosją), który oba kraje miały wówczas sfinansować po połowie.

Publikowane listy są kolejnym dowodem na rosyjską kontrolę nad tzw. “rosyjską wiosną” czyli niepokojami społecznymi na Ukrainie z 2014 r. W publikowanych mailach znajdują się m.in. gotowe, napisane w Moskwie oświadczenia takich grup jak Antymajdan Odessa. Jako długoterminowy cel, otoczenie Surkowa stawiało wówczas odwrócenie strategicznego wyboru Ukraińców z integracji z UE na współpracę z Rosją i Unią Celną. Miano tego dokonywać przez “informacyjno-psychologiczne operacje na Ukrainie”.

Ostatnim z projektów opisywanych w korespondencji były działania na rzecz wzmocnienia separatyzmu w Galicji pod koniec 2014 r. Szczególnie interesujące dla nas może być to, że wówczas Rapaport kurował działania również w Polsce (obok Serbii, Bułgarii, Niemiec).

Źródło: Pravda

Maciej Piotrowski

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.