Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Międzynarodowa prasa o wydarzeniach na Donbasie - Instytut Wolności

Międzynarodowa prasa o wydarzeniach na Donbasie

Zapraszamy do lektury skrótów najciekawszych artykułów z prasy rosyjskiej i ukraińskiej opisującej wydarzenia z lutego 2017 w Awdijiwce. To sygnał Putina dla Donalda Trumpa, Jurij Butusow, „Dzerkało Tyżnia”

„To jasne że, przeciwnik [wojska rosyjskie – przyp. tłum.] prowadzi ostrzały nie ze względu na realne zagrożenie dla swojej obrony, lecz z politycznych powodów. (…) Interesujące, że rosyjskie siły nie przygotowały żadnego szturmu porzuconych pozycji” –- tak Jurij Butusow opisuje działania w Awdijiwce, które  „z niewielkiego taktycznego epizodu przerodziły się w element wielkiej politycznej gry”.

W artykule opublikowanym w „Dzerkale Tyżnia” ukraiński dziennikarz przedstawia historię starć w miejscowości, ich logikę i przyczyny nagłego zaostrzenia walk. Jak twierdzi Butusow, do starć doszło w wyniku decyzji rosyjskiego prezydenta Miał to być „sygnał Putina dla Trumpa; demonstracja tego, że Federacja Rosyjska kontroluje wojnę na Donbasie i w każdym momencie może odkręcić wentyl i zalać płomieniem miasta. Ostrzał Awdijiwki to zaproszenieod rosyjskiego kierownictwa dla Trumpa do rozmów o Ukrainie, (…) wyraz tego, że Putin ma siły pozwalające mu na włączenie się w każdy konflikt, a Amerykanie mogą zapobiec eskalacji jedynie po wejściu w partnerskie stosunki z Rosją”.

W artykule Butusow przedstawia również wnioski z rosyjskiej taktyki w strefie konfliktu i twierdzi, że piechota złożona z nieregularnych sił tzw. DNR jest zdemoralizowana i nie gotowa do podjęcia bezpośredniej walki z Ukraińcami. Dlatego też zdecydowano się na użycie ciężkiej artylerii. „Nie mając dobrze przygotowanych oddziałów piechoty do kontrataku i skutecznego utrzymania kluczowych punktów obrony, rosyjskie dowództwo prowadzi masowe ostrzały”  pisze Butusow. Dziennikarz twierdzi jednak, że Ukraińcy nie są obecnie w stanie zaszkodzić rosyjskiej artylerii, nie powodując przy tym zniszczeń i ofiar cywilnych w Doniecku. Dlatego też, jak twierdzi Butusow, „taka wojna może trwać jeszcze długo i co więcej nie jest to jej ostatnia eskalacja”.

Całość w języku ukraińskim: https://gazeta.dt.ua/internal/scho-stalosya-v-avdiyivci-_.html

Ukraińcy w Awdijiwce zagrażają DNR, Paweł Kanigin, „Nowaja Gazieta”:

Specjalny korespondent „Nowej Gaziety” Paweł Kanigin wyjaśnia dlaczego obecność ukraińskich sił w Awdijiwce powoduje „stały ból głowy dowództwa prorosyjskiejDNR”. Rosyjski dziennikarz zwraca uwagę, że „najsilniej umocnione pozycje ukraińskiej armii w pobliżu Doniecka” bezpośrednio zagrażają samym władzom marionetkowej republiki i ich siedzibom, które od frontu dzieli w prostej linii kilkanaście kilometrów. Ukraińskie pozycje w strefie przemysłowej Awdijiwki stwarzają również problemy dla manewrowania między dwoma istotnymi dla tzw. DNR miastami – Donieckiem a Horliwką.

Kanigin pokazuje również wpływ, jaki na sytuację gospodarczą Donbasu i Ukrainy może wywołać Rosja, paraliżując Awdijiwkę. Jak pisze: „energetyczna katastrofa w Awdijiwce osłabia pozycję Sił Zbrojnych Ukrainy stacjonujących w mieście. Jednocześnie naruszony zostaje cykl produkcyjny głównych przedsiębiorstw regionu. Zatrzymanie prac kombinatu w Awdijiwce może również unieruchomić potężną metalurgiczną fabrykę imienia Ilicza w Mariupolu, której praca opiera się na koksie. Oba przedsiębiorstwa są głównymi pracodawcami i płatnikami podatków w okręgu donieckim”.

Całość w języku rosyjskim: https://www.novayagazeta.ru/articles/2017/02/02/71379-chem-opasna-avdeevka

 fot. CC-BY-2.0-OSCE-Special-Monitoring-Mission-to-Ukraine
Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.