Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Microsoft w obronie amerykańskiej armii - Instytut Wolności

Microsoft w obronie amerykańskiej armii

Ekspres USA nr 8, red. Anna Bielecka

 

 

  • Goldman Sachs przewiduje boom na rynku ropy z rewolucją w tle
  • Microsoft w obronie amerykańskiej armii
  • Co dalej z lekami w USA?
  • Kolejna batalia Trumpa o mur na granicy z Meksykiem
  • 91. ceremonia rozdania Oscarów

…czyli kluczowe wydarzenia i trendy w Stanach Zjednoczonych z ostatnich dwóch tygodni.


Goldman Sachs przewiduje boom na rynku ropy z rewolucją w tle

Według analiz Goldman Sachs w najbliższych miesiącach cena ropy może skoczyć nawet do 75$ za baryłkę. Jeden z największych banków inwestycyjnych oparł swoją analizę o relację pomiędzy zapotrzebowaniem a realną zdolnością produkcyjną na rynkach światowych.

Według analityków banków w najbliższym czasie ma powstać tzw. window of opportunity dla podmiotów zajmujących się obrotem tym surowcem, które umożliwi im zgromadzenie kapitału przed wejściem w życie tzw. New Oil Order – czyli nowej strategii w podejściu do rynku surowców energetycznych, która ma zrewolucjonizować aktualny układ.

Osią owej strategii ma być zintensyfikowanie wydobycia gazu łupkowego przez Stany Zjednoczone oraz wykorzystanie niskokosztowego wydobycia ropy przez kraje należące do sieci OPEC.  Na zwiększenie ceny może mieć również wpływ oczekiwana stabilizacja stosunków gospodarczych i politycznych pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Rynki oczekują polepszenia relacji, co bezpośrednio przełoży się także na ceny ropy naftowej.

Źródło: CNBC


Microsoft w obronie amerykańskiej armii

Mimo pojawiającej się krytyki prezes firmy Microsoft Satya Nadella uparcie broni kontraktu na dostawę prototypów zintegrowanego systemu Visual Augmentation System dla amerykańskiego wojska, który ułatwi odnalezienie się na polu walki. Umowa warta jest 479 milionów dolarów.

W ramach umowy, firma zadeklarowała dostarczenie 100 000 tego typu zestawów. Jest to niezwykle nowoczesne rozwiązanie, bowiem technologia rzeczywistości rozszerzonej HoloLens firmy Microsoft pozwala użytkownikom widzieć otaczający świat, ale z nałożoną wirtualną grafiką. Realizacja zamówienia spotkała się jednak z dużym oporem pracowników korporacji. którzy twierdzą, że „firma miała wcześniej licencjonowaną technologię dla amerykańskich sił zbrojnych, ale nigdy w takim stopniu nie była zaangażowana w produkcję broni”. Jednakże, według szefowej firmy, realizacja tego kontraktu jest przejawem obywatelskiego obowiązku „korporacyjnego obywatela” jakim jest Microsoft. W związku z tym będzie ona kontynuować „wieloletnie wsparcie” dla Departamentu Obrony USA.

Źródło: CNN


Co dalej z lekami w USA?

Senator Chuck Grassley apeluje do Amerykanów – „USA ma problem z wysokimi kosztami leków na receptę”. Problem jest na tyle poważny, że niektórzy ludzie zostawiają swoje recepty na kasie aptecznej, ponieważ leki za dużo kosztują lub celowo dawkują je z mniejszą częstotliwością, aby ich ilość wystarczyła do momentu kupna kolejnego opakowania, na które nie mogą sobie regularnie pozwolić. Każda firma farmaceutyczna w Stanach posiada w swojej ofercie co najmniej jeden z leków, którego cena znacznie wzrosła w ostatnich latach. Efektem były rosnące zyski dla tych firm. Zwiększające się koszty leków stały się nie tylko problemem społecznym, ale również politycznym. Ustalanie ich cen jest bowiem skomplikowanym zagadnieniem. Senator Grassley stwierdził, że oczekuje odpowiedzi na pytanie: “Dlaczego ceny leków na receptę wciąż rosną?”. Problem jest na tyle ważny, że zaangażował prezydenta Stanów Zjednoczonych, który obiecał podjąć działania mające na celu obniżenie cen leków.

Źródło: CNN


Kolejna batalia Trumpa o mur na granicy z Meksykiem

15 lutego prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy związany z kryzysem na południowej granicy USA. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie funduszy federalnych potrzebnych na wybudowanie muru na granicy z Meksykiem.

Trump podjął tę decyzję po licznych próbach zdobycia finansowania na ten projekt, które były hamowane przez Kongres.

Izba Reprezentantów i Senat mogą uchylić stan wyjątkowy, jednak wymagana jest większość 2/3 głosów przedstawicieli obu Izb. Głosowanie w kontrolowanej przez demokratów Izbie Reprezentantów odbędzie się 26 lutego, gdzie najprawdopodobniej dekret Trumpa zostanie zakwestionowany. Kolejne głosowanie odbędzie się jednak w Senacie, w którym większość mają republikanie. Trump prowadzi intensywną kampanię mającą zapewnić mu poparcie republikanów, pomimo silnych obiekcji w jego partii.

Źródło: NY Times, CNN


91 ceremonia rozdania Oscarów

24 lutego odbyła się 91. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscarów, najważniejszej nagrody w amerykańskim przemyśle filmowym.

Warto zauważyć, że Oscary mają w sobie pewien potencjał budowania marki w skali globalnej. Przemysł filmowy, w dużej mierze zdominowany przez produkcje amerykańskie, jest dobrym narzędziem do budowy narzędzia polityki zagranicznej jakim jest „soft power”. Wielki prestiż statuetki, budowany już od prawie stu lat pozwala na wypromowanie aktorów, reżyserów czy nawet krajów na arenie międzynarodowej.

W tym roku Oscary zdobyli:

W kategorii najlepszy film Oscara nieoczekiwanie otrzymał „Green Book” w reżyserii Petera Farelly’ego. Film otrzymał również statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny oraz dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Najwięcej Oscarów otrzymał w tym roku film „Bohemian Rhapsody”, w tym za najlepszy montaż, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż dźwięku oraz dla najlepszego aktora – Ramiego Maleka.

W kategorii najlepsza aktorka Oscara otrzymała Olivia Colman za rolę w filmie „Faworyta”.

Dwa Oscary otrzymał film „Roma” w reżyserii Alfonso Cuarona, za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz dla najlepszego reżysera. Zarówno w tych dwóch kategoriach, jak i za zdjęcia, była nominowana także „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego, która finalnie nie zdobyła ani jednej statuetki.

Źródło: oscars.com Why Oscars matter?


Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka, autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspert w zakresie budowania strategii marketingowej i komunikacyjnej dla kampanii społecznych. Absolwentka Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Współpraca:

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical.

Grzegorz Botwina – specjalista w obszarze zarządzania i współpracy międzynarodowej,doktorant Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik Zakładu Zarządzania i Organizacji Treningu w Instytucie Sportu. Posiada doświadczenie w biznesie oraz administracji państwowej.

Łukasz Baran– absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie. Absolwent Zarządzania w sektorze publicznym i pozarządowym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Aktywny uczestnik w wielu projektów lokalnych i międzynarodowych.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres USA nr 8, red. Anna Bielecka

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.