Memorandum inicjatywy „Granica z ludzką twarzą”. Dołącz!
My, obywatele Polski i Ukrainy, działacze społeczni, badacze, eksperci organizacji pozarządowych ogłaszamy stworzenie międzynarodowej inicjatywy „Granica z ludzką twarzą” mającej na celu przekształcenie granicy polsko-ukraińskiej w przestrzeń umożliwiającą swobodne i godne podróżowanie, aby przestała być barierą, która utrudnia kontakty między naszymi społeczeństwami.
Dostrzegamy dziś pilną potrzebę niezwłocznego przeprowadzenia aktywnej reformy granicy polsko-ukraińskiej. Zarówno infrastruktura, jak i sposób zarządzania granicą są przestarzałe i nie odpowiadają obecnemu poziomowi stosunków między Polską a Ukrainą. Warto bowiem zwrócić uwagę na następujące fakty:
- setki tysięcy obywateli Ukrainy mieszkają, pracują i uczą się w Polsce, a miliony co roku ją odwiedzają,
- Ukraina jest coraz bardziej atrakcyjnym celem odwiedzin polskich turystów,
- Polska stała się jednym z największych partnerów handlowych Ukrainy,
- Ukraina prowadzi konsekwentną politykę integracji europejskiej, mającą na celu dalszy rozwój kontaktów międzyludzkich i ekonomicznych z Polską.
Występujemy i działamy na rzecz przekształcenia granicy polsko-ukraińskiej w przestrzeń, która:
- zapewnia bezpieczeństwo, ale z zachowaniem przejrzystości i przy minimalnej uciążliwości dla osób przestrzegających prawa,
- daje możliwość przekroczenia granicy przez przejścia graniczne rozmieszczone co 20-40 kilometrów, połączone dogodnymi drogami dojazdowymi,
- zapewnia możliwość wygodnego przekroczenia granicy samochodem, autobusem, pociągiem, pieszo i na rowerze,
- funkcjonuje zgodnie z zasadą smart borders, z intensywnym wykorzystaniem nowych technologii i automatyzacją procedur kontrolnych,
- jest przyjazna dla środowiska i optymalnie zintegrowana z ekonomicznym i kulturowym życiem lokalnych społeczności obu państw,
- jest wzorcowym modelem zewnętrznej granicy UE.
- Przekraczanie takiej granicy powinno być proste i szybkie dla uczciwych podróżnych, umożliwiać rozwój różnych rodzajów turystyki oraz kontaktów gospodarczych i kulturalnych, jak również służyć sprawie europejskiej integracji Ukrainy.
Drogę do takiego kształtu granicy widzimy w rozwoju wysokiej jakości analiz procesów zarządzania granicą, wspieraniu żądań reformy granicy wysuwanych przez opinię publiczną oraz publicznej współpracy z organami władzy obu państw.
Zapraszamy organizacje pozarządowe, think-tanki, instytucje akademickie, wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na Ukrainie do dołączenia się do naszej inicjatywy.