Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Lider CSU uważa, że koalicja z Zielonymi nie będzie możliwa - Instytut Wolności

Lider CSU uważa, że koalicja z Zielonymi nie będzie możliwa

Ekspres Niemiecki nr 34, red. Janusz Gorol

Bündnis 90/Die Grünen Nordrhein-Westfalen CC BY-SA 2.0

Mężczyźni nadal dominują w branżach technicznych

Jak donosi Frankfurter Allgemeine Zeitung, mężczyźni nadal przeważają w wielu zawodach technicznych w Niemczech. Odsetek kobiet w tych tradycyjnie zdominowanych przez mężczyzn sektorach w ostatnich latach prawie się nie zmienił, jak pokazują dane opublikowane w poniedziałek przez Federalny Urząd Statystyczny. W 2018 r. 89% pracowników w sektorze inżynierii mechanicznej i motoryzacyjnej oraz 85% inżynierów informatyki to mężczyźni.

Od 2012 r. odsetek kobiet w sektorze informatycznym wzrósł tylko o dwa punkty procentowe. W sektorze produkcji maszyn i  samochodów spadł nawet o jeden punkt procentowy. Nieco lepiej jest w policji, służbach więziennych, a także w systemie sądowniczym i karnym. Wszystkie te branże odnotowały wzrost z 20 do 24 procent.

Odwrotne proporcje są w sektorze edukacji gdzie dominują kobiety. W szkołach ogólnokształcących udział mężczyzn zmniejszył się z 29 do 27 procent. Inaczej wygląda to w szkołach wyższych: tutaj w ubiegłym roku mężczyźni stanowili 58 procent nauczycieli i badaczy – nieco mniej niż w 2012 roku (61 procent).

Źródło: FAZ;


Integracja europejskiego systemu bankowego i wprowadzenia przymusu ubezpieczenia depozytów

„Europejski rynek bankowy jest zbyt rozdrobniony, z czego wynikają duże wady” – powiedział Görg Kukies, sekretarz stanu w federalnym ministerstwie finansów na konferencji Euro Finance Week we Frankfurcie. Zwrócił uwagę, że gdy inne globalne rynki systematycznie się integrowały, w Europie bardziej prawdopodobne jest zaobserwowanie kroku wstecz. „To musi się zmienić” – powiedział Kukies.

Główną przeszkodą na drodze do głębszej unii bankowej jest „zły kredyt” w bilansach banków europejskich. Według Kukiesa walka z nim jest „na dobrej drodze”. Jeśli wszystko się potoczy zgodnie z planem, ważne jest również kontynuowanie dyskusji na temat ubezpieczenia depozytów.

W międzyczasie minister finansów Hesji Thomas Schäfer zdecydowanie sprzeciwił się tym planom. „To ukarze tych, którzy chcą zapewnić zapasy i fundusze” – powiedział Schäfer podczas Euro Finance Week.

W ostatnich dniach ponownie pojawiły się dyskusje na temat podatku od transakcji finansowych. Kukies skomentował to słowami: „W innych krajach wiąże się on z mniejszymi emocjami”.

Źródło: FAZ;


Lider CSU uważa, że koalicja z Zielonymi nie będzie możliwa

Zieloni przesunęli się zbyt daleko w lewo – twierdzi lider CSU i premier Bawarii Markus Södera. Jego zdaniem, Zieloni wyraźnie zdystansowali się od koalicji z CDU/CSU po wyborach federalnych na kongresie w Bielefeld. „Program, który proponują teraz Zieloni, nie pozwala na stworzenie koalicji” – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Monachium. Jako przykład podał żądanie minimalnego wynagrodzenia w wysokości dwunastu euro za godzinę i możliwość wywłaszczenia w sektorze mieszkaniowym.

Zdaniem polityka, kurs Zielonych tworzony jest pod wpływem takich ruchów jak „piątki dla przyszłości”. Uważa on, że ostatni kongres tej partii pokazał, że nie tworzy ona nowej idei, a jedynie „odwieczną koncepcję dystrybucji”.

Podczas krajowej konferencji partyjnej w Bielefeld, Zieloni na liderów partii w kolejnej dwuletniej kadencji wybrali liderów partii Roberta Habecka i Annalenę Baerbock. Tak więc ten duet poprowadzi partię w następnych wyborach federalnych jesienią 2021 r. Habeck, Baerbock i inni wiodący Zieloni wyjaśnili w Bielefeld, że ich celem jest udział w rządzie federalnym. „Musimy nie tylko formułować cele, musimy je również realizować” – powiedział Baerbock. Habeck podkreślił, że Zieloni nie są już ruchem obywatelskim. „Jesteśmy siłą polityczną, której zadaniem jest zmiana”.

Źródło: FAZ;


Nowa elitarna jednostka Niemiec przeciwko oszustom podatkowym

Jak dowiedział się WELT AM SONNTAG, federalny minister finansów Olaf Scholz (SPD) utworzy 48-osobową jednostkę specjalną ds. podatków, w której pracować mają specjaliści z sektora finansowego. Mają wykrywać oszustwa i oszustwa podatkowe na dużą skalę i zapobiegać takim przestępstwom.

W tym celu zostaną utworzone 43 stanowiska w Federalnym Centralnym Urzędzie Skarbowym w Bonn, pięć w Federalnym Ministerstwie Finansów.

Wdrożenie planu w nadchodzących miesiącach nie będzie łatwe. Trzeba choćby spojrzeć na liczby. 21 milionów euro to budżet tej nowej jednostki. Mimo, że wydaje się to dużą kwotą, ale  jest to niewiele w porównaniu z zasobami finansowymi dużych firm podatkowych, które pobierają codzienne opłaty w wysokości kilku tysięcy euro za usługi swoich pracowników. Nawet jeśli niektórzy eksperci z branży finansowej są gotowi wykorzystać swoją wiedzę na rzecz państwa za mniejsze pieniądze, powstaje pytanie, czy będzie ich wystarczająco dużo.

Ponadto należy zwrócić uwagę na szczególne cechy systemu federalnego w Niemczech. Egzekwowanie przepisów podatkowych leży zasadniczo w gestii landów. Urzędy skarbowe podlegają rządom krajowym, a nie rządowi federalnemu, to samo dotyczy inspektorów podatkowych.

Wzorem dla Scholza jest Wielkiej Brytanii, która w 2014 r. uruchomiła podobną grupę, która koncentruje się na odkrywaniu nowych modeli unikania podatków. Są również w kontakcie z potencjalnymi oszustami podatkowymi i otrzymują porady od doradców na temat nowych sztuczek. W przypadku wykrycia oszustów podatkowych, przestępcy zostają ukarani o wiele surowiej. Oznacza to również, że ich nazwiska i nazwiska ich doradców są podawane do wiadomości publicznej.

Siłą idei Scholza nie jest wykrywanie znaczącej liczby przestępców, ma on raczej służyć jako system wczesnego ostrzegania Skarbu Państwa. „Nowy podmiot daje nam możliwość lepszego gromadzenia i analizowania informacji oraz, w razie potrzeby, koordynacji działań z innymi agencjami, zwłaszcza landowymi”.

Źródło: WELT;


Niemcy zapewnili sobie awans do Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2020

Niemiecka reprezentacja już ma pewność udziału w Mistrzostwach Europy w 2020 roku dzięki zwycięstwu nad Białorusią 4:0  bezbramkowemu remisowi Irlandii Północnej z Holandią. W ten sposób awansowali także na pierwszą pozycję w grupie C wyprzedzając Holandię o dwa punkty. Na Borussia-Park w Mönchengladbach przewaga Niemców była widoczna od pierwszych minut.

Źródło: FAZ ;


Redakcja

Janusz Gorol – na co dzień HR Biznes Partner w dużej firmie produkcyjnej. Z zamiłowania koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii
i politologii, ukończył program Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Aktualnie kontynuuje edukacje na studiach MBA o profilu Przemysł 4.0 na Politechnice Śląskiej. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig, a także trzykrotnie uczestnikiem Acton University w Grad Rapids Michigan.

Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Paulina Dereszkiewicz- absolwentka stosunków międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności; rzecznik prasowy Przedstawicielstwa Regionalnego Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów w Trójmieście, od dwóch lat pracująca w międzynarodowych korporacjach na rynku niemieckim. Pasjonuje się dyplomacją międzynarodową.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Niemiecki nr 34, red. Janusz Gorol

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.