Liczba uczniów niemieckiego w Wielkiej Brytanii się zmniejsza, a terroryści skarżą Rząd Federalny
Kramp-Karrenbauer czy Friedrich Merz kolejnym kandydatem chrześcijańskich demokratów do europarlamentu?
Angela Merkel, podobnie jak Helmut Kohl, przez długie lata kierowała zarówno partią, jak i rządem. Z tego powodu, naturalnym kandydatem na fotel kanclerza dla CDU powinna się wydawać Annegret Kramp-Karrenbauer. Jednocześnie ma on w szeregach swojej partii bardzo silnego rywala, 63 latka Friedricha Merza. Ten polityk i prawnik minimalnie przegrał w grudniowych wyborach wyścig o stanowisko przewodniczącego partii.
Sytuacja jest o tyle ciekawa, że wybory powinny odbyć się w 2021 roku, jednak coraz głośniej słychać trzeszczenie w „Wielkiej Koalicji” (CDU/CSU i SPD). Socjaldemokraci, którzy odnieśli druzgocącą porażkę w wyborach do europarlamentu. Kramp-Karrenbauer jest optymistką i twierdzi, że mimo kłopotów, SPD zostanie zostanie w koalicji. Merz jest innego zdania: „Siły odśrodkowe tej koalicji są oczywiste i nie przetrwa ona przełomu roku” – mówi. Jednocześnie wyraził obawę „Musimy być ostrożni, żebyśmy nie popadli w te same kłopoty”.
Mertz oficjalnie nie potwierdza tego, ale najprawdopodobniej sam widziałby siebie jako kandydat chrześcijańskich demokratów na kanclerza.
Źródło: GMX;
Islamiści z ISIS pozywają Republikę Federalną
Niemiecki islamista Fabian G. przebywający w kurdyjskim więzieniu w Syrii 26-latek pozwał Republikę Federalną Niemiec ponieważ ta nie wystąpiła o sprowadzenie go do kraju. Według informacji WELT jego adwokaci z Frankfurtu złożyli taką skargę do sądu administracyjnego w Berlinie. Fabian G. wyjechał w 2014 r. ze swoim bratem z Kassel do Syrii, aby dołączyć do terrorystycznej milicji ISIS.
Z perspektywy prawników terrorysty, rząd federalny jest konstytucyjnie zobowiązany do sprowadzenia swojego obywatela do Niemiec i zapewnienia mu opieki. „Rząd federalny nie wypełnił tego obowiązku do dziś” – oświadczyli. Basay-Yildiz i Aydin opierają swoje roszczenia na zasadach ochrony i relacji lojalnościowych, które istnieją między Republiką Federalną a jej obywatelami. Ta niepisana zasada konstytucyjna obowiązuje ich zdaniem również za granicą. W związku z tym Republika Federalna musi chronić swoich obywateli przed naruszaniem ich praw podstawowych, zwłaszcza przez inne państwa.
Terroryście w Syrii grozi kara śmierci. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie odpowiada, że obecnie nie ma stosunków dyplomatycznych z rządem syryjskim dlatego nie można zagwarantować opieki konsularnej Fabianowi G.
Zmniejszające się zainteresowanie językami w Wielkiej Brytanii ma znaczenie dla gospodarki i wymiany handlowej z Niemcami.
Zmniejsza się chęć uczenia się języków nowożytnych przez Brytyjczyków. Dziesięć nowoczesnych wydziałów językowych na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii w latach 2007–2017 zostało zamkniętych, a co najmniej dziewięć znacznie się zmniejszyło, zgodnie z danymi British Academy. Szczególnie dotknięty tymi zmianami są wydziały języka niemieckiego i francuskiego. Ogólnie rzecz biorąc, liczba studentów języków nowożytnych spadła o 14 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. Jeżeli zaś chodzi o języki niemiecki i francuski był to aż 40 procent.
„Każdy powinien mówić po angielsku”, tak można streścić opinie wielu młodych ludzi i ich rodziców w Wielkiej Brytanii.
Brak znajomości języków jest jednak wielkim problemem dla gospodarki i wzajemnych kontaktów handlowych między Niemcami, a Wielką brytanią. Badanie przeprowadzone przez Business School na Uniwersytecie w Cardiff w 2017 roku pokazuje, że fakt ten kosztuje 48 miliardów funtów (54 miliardy euro) rocznie lub 3,5 procent produktu krajowego brutto. Brak możliwości negocjacji, nieporozumienia w kontaktach lub błędna interpretacja praktyk biznesowych: wszystko to ogranicza możliwości eksportu, ale także zagranicznych inwestycji.
„Popyt ze strony pracodawców na języki francuski, niemiecki i hiszpański znacznie wzrósł w ostatnich latach”, mówi John Cope, odpowiedzialny za edukację i szkolenia w Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI). „Spadek poziomu nauczania języków w szkołach musi zostać powstrzymany, w przeciwnym razie Wielka Brytania stanie się mniej konkurencyjna na arenie międzynarodowej, a młodzi ludzie nie będą dobrze przygotowani do współczesnego świata”.
Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu brytyjskich pracodawców język obcy wciąż jest w najlepszym razie miłym dodatkiem. „Umiejętności językowe nadal nie są wymagane do rozwoju kariery i awansu” – tak podsumowuje swoje doświadczenie w pracy z wieloma konsultantami HR Edward Vick, założyciel i dyrektor generalny EVS Translations, międzynarodowego biura tłumaczeń z siedzibą w Niemczech i na Wyspach Brytyjskich. „W Niemczech jest inaczej” – twierdzi.
Źródło: die Welt
Twórz z nami Ekspres Niemiecki
Podoba Ci się co robimy? Chciałbyś/abyś zostać częścią naszej redakcji?
A może, przeczytałeś/aś coś ciekawego w Niemieckiej prasie? Uważasz, że warto podzielić się tym z innymi?
Napisz krótką notatkę (do 4000 znaków), dodaj źródła i wyślij na adres Janusz.goroll@gmail.com,
Na pewno się odezwiemy, a najciekawsze notki opublikujemy w kolejnych numerach.
Redakcja
Janusz Gorol – na co dzień HR Biznes Partner w dużej firmie produkcyjnej. Z zamiłowania koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii
i politologii, ukończył program Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Aktualnie kontynuuje edukacje na studiach MBA o profilu Przemysł 4.0 na Politechnice Śląskiej. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig, a także trzykrotnie uczestnikiem Acton University w Grad Rapids Michigan.
Paulina Dereszkiewicz- absolwentka stosunków międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności; rzecznik prasowy Przedstawicielstwa Regionalnego Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów w Trójmieście, od dwóch lat pracująca w międzynarodowych korporacjach na rynku niemieckim. Pasjonuje się dyplomacją międzynarodową.
Kamila Mróz – Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Adwokat z wieloletnim doświadczeniem w zakresie prawnych aspektów działalności instytucji finansowych.
Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.
*Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.