Liczba uczniów niemieckiego w Wielkiej Brytanii się zmniejsza, a terroryści skarżą Rząd Federalny

Kramp-Karrenbauer czy Friedrich Merz kolejnym kandydatem chrześcijańskich demokratów do europarlamentu?

Angela Merkel, podobnie jak Helmut Kohl, przez długie lata kierowała zarówno partią, jak i rządem. Z tego powodu, naturalnym kandydatem na fotel kanclerza dla CDU powinna się wydawać Annegret Kramp-Karrenbauer. Jednocześnie ma on w szeregach swojej partii bardzo silnego rywala, 63 latka Friedricha Merza. Ten polityk i prawnik minimalnie przegrał w grudniowych wyborach wyścig o stanowisko przewodniczącego partii.

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że wybory powinny odbyć się w 2021 roku, jednak coraz głośniej słychać trzeszczenie w „Wielkiej Koalicji” (CDU/CSU i SPD). Socjaldemokraci, którzy odnieśli druzgocącą porażkę w wyborach do europarlamentu. Kramp-Karrenbauer jest optymistką i twierdzi, że mimo kłopotów, SPD zostanie zostanie w koalicji. Merz jest innego zdania: „Siły odśrodkowe tej koalicji są oczywiste i nie przetrwa ona przełomu roku” – mówi. Jednocześnie wyraził obawę „Musimy być ostrożni, żebyśmy nie popadli w te same kłopoty”.

Mertz oficjalnie nie potwierdza tego, ale najprawdopodobniej sam widziałby siebie jako kandydat chrześcijańskich demokratów na kanclerza.

Źródło: GMX;

 

Islamiści z ISIS pozywają Republikę Federalną

Niemiecki islamista Fabian G. przebywający w kurdyjskim więzieniu w Syrii 26-latek pozwał Republikę Federalną Niemiec ponieważ ta nie wystąpiła o sprowadzenie go do kraju. Według informacji WELT jego adwokaci z Frankfurtu złożyli taką skargę do sądu administracyjnego w Berlinie. Fabian G. wyjechał w 2014 r. ze swoim bratem z Kassel do Syrii, aby dołączyć do terrorystycznej milicji ISIS.

 

Z perspektywy prawników terrorysty, rząd federalny jest konstytucyjnie zobowiązany do sprowadzenia swojego obywatela do Niemiec i zapewnienia mu opieki. „Rząd federalny nie wypełnił tego obowiązku do dziś” – oświadczyli. Basay-Yildiz i Aydin opierają swoje roszczenia na zasadach ochrony i relacji lojalnościowych, które istnieją między Republiką Federalną a jej obywatelami. Ta niepisana zasada konstytucyjna obowiązuje ich zdaniem również za granicą. W związku z tym Republika Federalna musi chronić swoich obywateli przed naruszaniem ich praw podstawowych, zwłaszcza przez inne państwa.

Terroryście w Syrii grozi kara śmierci. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie odpowiada, że obecnie nie ma stosunków dyplomatycznych z rządem syryjskim dlatego nie można zagwarantować opieki konsularnej Fabianowi G.

Źródło: die Welt; Focus

 

Zmniejszające się zainteresowanie językami w Wielkiej Brytanii ma znaczenie dla gospodarki i wymiany handlowej z Niemcami.

Zmniejsza się chęć uczenia się języków nowożytnych przez Brytyjczyków. Dziesięć nowoczesnych wydziałów językowych na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii w latach 2007–2017 zostało zamkniętych, a co najmniej dziewięć znacznie się zmniejszyło, zgodnie z danymi British Academy. Szczególnie dotknięty tymi zmianami są wydziały języka niemieckiego i francuskiego. Ogólnie rzecz biorąc, liczba studentów języków nowożytnych spadła o 14 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. Jeżeli zaś chodzi o języki niemiecki i francuski był to aż 40 procent.

 

„Każdy powinien mówić po angielsku”, tak można streścić opinie wielu młodych ludzi i ich rodziców w Wielkiej Brytanii.

 

Brak znajomości języków jest jednak wielkim problemem dla gospodarki i wzajemnych kontaktów handlowych między Niemcami, a Wielką brytanią. Badanie przeprowadzone przez Business School na Uniwersytecie w Cardiff w 2017 roku pokazuje, że fakt ten kosztuje 48 miliardów funtów (54 miliardy euro) rocznie lub 3,5 procent produktu krajowego brutto. Brak możliwości negocjacji, nieporozumienia w kontaktach lub błędna interpretacja praktyk biznesowych: wszystko to ogranicza możliwości eksportu, ale także zagranicznych inwestycji.

 

„Popyt ze strony pracodawców na języki francuski, niemiecki i hiszpański znacznie wzrósł w ostatnich latach”, mówi John Cope, odpowiedzialny za edukację i szkolenia w Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI). „Spadek poziomu nauczania języków w szkołach musi zostać powstrzymany, w przeciwnym razie Wielka Brytania stanie się mniej konkurencyjna na arenie międzynarodowej, a młodzi ludzie nie będą dobrze przygotowani do współczesnego świata”.

 

Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu brytyjskich pracodawców język obcy wciąż jest w najlepszym razie miłym dodatkiem. „Umiejętności językowe nadal nie są wymagane do rozwoju kariery i awansu” – tak podsumowuje swoje doświadczenie w pracy z wieloma konsultantami HR Edward Vick, założyciel i dyrektor generalny EVS Translations, międzynarodowego biura tłumaczeń z siedzibą w Niemczech i na Wyspach Brytyjskich. „W Niemczech jest inaczej” – twierdzi.

 

Źródło: die Welt

 

Twórz z nami Ekspres Niemiecki

 

Podoba Ci się co robimy? Chciałbyś/abyś zostać częścią naszej redakcji?

A może, przeczytałeś/aś coś ciekawego w Niemieckiej prasie? Uważasz, że warto podzielić się tym z innymi?

Napisz krótką notatkę (do 4000 znaków), dodaj źródła i wyślij na adres Janusz.goroll@gmail.com,

Na pewno się odezwiemy, a najciekawsze notki opublikujemy w kolejnych numerach.

 

Redakcja

 

Janusz Gorol – na co dzień HR Biznes Partner w dużej firmie produkcyjnej. Z zamiłowania koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii
i politologii, ukończył program Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Aktualnie kontynuuje edukacje na studiach MBA o profilu Przemysł 4.0 na Politechnice Śląskiej. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig, a także trzykrotnie uczestnikiem Acton University w Grad Rapids Michigan.

 

 Paulina Dereszkiewicz- absolwentka stosunków międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności; rzecznik prasowy Przedstawicielstwa Regionalnego Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów w Trójmieście, od dwóch lat pracująca w międzynarodowych korporacjach na rynku niemieckim. Pasjonuje się dyplomacją międzynarodową.

Kamila Mróz – Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Adwokat z wieloletnim doświadczeniem w zakresie prawnych aspektów działalności instytucji finansowych.

Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

 

*Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

 

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.