Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Lepsze połączenia kolejowe Berlin-Wrocław-Kraków - Instytut Wolności

Lepsze połączenia kolejowe Berlin-Wrocław-Kraków

Ekspres Niemiecki, nr 21, red. Janusz Gorol

Szybsze połączenia kolejowe do Polski, Maria 2.0, przedwyborcze porozumienie wielkiej koalicji i kontrowersje wokół kandydata CDU/CSU na szefa Komisji Europejskiej – o tym czytaj w nowym Ekspresie Niemieckim

 

Lepsze połączenia kolejowe Berlin-Wrocław Kraków

„Nasz wspólny cel jest jasny: chcemy rozszerzyć i poprawić transgraniczny ruch kolejowy, a tym samym dać przykład zjednoczonej Europie” – powiedział Ronald Poffala, członek zarządu Deutsche Bahn, podczas Polsko- Niemieckiego Szczytu Kolejowego który odbył się we Wrocławiu.  Słowa te padły w kontekście deklaracji o udoskonaleniu długodystansowego połączenia na linii Berlin – Wrocław  –Kraków. Pociągi takie kursują już od 2018 roku, ale tylko w nocy. Od 2020 roku pociągi mają kursować także w dzień.

Dietmar Woidke – premier Brandenburgii i koordynator rządu RFN ds. niemiecko-polskiej współpracy społecznej i przygranicznej wskazał, jak ważne jest usunięcie luk w infrastrukturze kolejowej terenów przygranicznych. „Nadszedł czas, aby Europa rosła razem w tej dziedzinie.” – mówił.

Podczas spotkania we Wrocławiu odbyły się także dyskusje na temat poprawy stanu tras transgranicznych Berlin-Szczecin (Szczecin) i Berlin-Müncheberg-Küstrin (Kostrzyn) do Gorzowa („Ostbahn”). Niemcy prowadzą kampanię na rzecz dwutorowej rozbudowy zelektryfikowanej linii „Ostbahn”, powiedział Woidke. Tymczasem polska kolej ogłosiła rozbudowę oferty na trasie Berlin-Poznań-Warszawa. Zadeklarowano, że od 2020 roku stopniowo będzie zwiększana ilość pociągów od obecnie czterech do siedmiu dziennie. Jeśli popyt nadal będzie rósł, wkrótce dojdzie do dwugodzinnego cyklu między Berlinem a Warszawą – informował Ronald Poffala.

Źródła:  WELT;


Przedwyborcze porozumienie GroKo w spornych kwestiach

We wtorek 14 maja liderzy partii współtworzących rządową Wielką Koalicję, uzgodnili podczas 4-godzinnych rozmów w Berlinie wspólne stanowiska dotyczące bieżącej polityki. Przywódcy CDU/CSU oraz SPD porozumieli się w zakresie konkretnych sporów pomiędzy koalicjantami, jednak komentatorzy są zgodni, że spotkanie należy odczytywać w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, do których zostało 11 dni.

Niemieckie media jednogłośnie podają w nagłówkach branżę kurierską jako symbol koalicyjnego porozumienia. Dotychczasowa legislacja nie nakładała na duże firmy kurierskie i dostawcze obowiązku zapewnienia ubezpieczenia społecznego pracownikom firm-podwykonawców. W rezultacie mniejsze przedsiębiorstwa faktycznie zajmujące się dostarczaniem paczek zatrudniały kurierów po niskich stawkach, bez ubezpieczenia i najczęściej byli to imigranci. Minister pracy Hubertus Heil (SPD) postulował wprowadzenie odpowiedzialności dużych firm za podwykonawców w zakresie ochrony pracowniczej (Nachunternehmerhaftung) – zdecydowanym przeciwnikiem takiego rozwiązania był zaś minister gospodarki Peter Altmeier (CDU). Ostatecznie koalicjanci uzgodnili, że co prawda duże firmy paczkowe zostaną zobowiązane do płacenia składek na ubezpieczenie społeczne za niewykonujących zobowiązań podwykonawców – jednak średnie i małe firmy zostaną zwolnione w innych miejscach z uciążliwej dla nich biurokracji. Takie rozwiązanie miałoby odciążyć niemiecką gospodarkę o ok. 1 mld EUR.

Koalicjanci uzgodnili także stanowiska w innych kwestiach, m.in. w odniesieniu do polityki zagranicznej uznano, że Iran swoimi ostatnimi deklaracjami prowokuje napięcia niebezpieczne dla pokoju międzynarodowego i dyplomacji. Ponadto uzgodniono plan działań rządu na 2020 r. w zakresie polityki klimatycznej.

Z drugiej jednak strony, koalicjanci nie osiągnęli porozumienia w najbardziej kontrowersyjnej kwestii gwarantowanej emerytury – finansowanie tego świadczenia z podatkowych wpływów budżetu państwa oraz dodatkowo z ubezpieczeń społecznych i rezerw przeznaczonych na wypadek wzrostu bezrobocia postulowali ministrowie finansów Olaf Scholz i pracy Hubertus Heil. Pomysł ten ostro skrytykowała w ubiegłym tygodniu Kramp-Karrenbauer, nazywając plany emerytalne SPD „nieodpowiedzialnymi sięganiem po rezerwy na trudne czasy”.

W spotkaniu GroKo uczestniczyli: kanclerz Angela Merkel, lider CDU Annegret Kramp-Karrenbauer, lider SPD Andrea Nahles, lider CSU Markus Söder, przywódca frakcji CDU w Bundestagu Ralph Brinkhaus i szef grupy krajowej CSU Alexander Dobrindt oraz wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz (SPD).

Źródło:  FAZ, Suddeutschezeitung, Handelsblatt


Czy po wyborach Manfred Weber utrzyma poparcie swojej partii?

Thomas Vitzhum, redaktor polityczny Die Welt analizuje w swoim artykule kandydaturę Manfreda Webera na szefa Komisji Europejskiej. Ten polityk CSU ma naturalne poparcie CDU i CSU. Vitzhum zastanawia się jednak, czy poparcie to potrwa dłużej niż do wyborów i punktuje problematyczne dla Angeli Merkel elementy programu kandydata.

Przewodnicząca partii Annegret Kramp-Karrenbauer, wzywając do głosowania, stwierdziła: „Nie należy ponownie dyskutować o kapitalizmie i socjalizmie. Od dziesięcioleci znamy lepszą alternatywę: społeczną gospodarkę rynkową”. Poza tą deklaracją, która jasno nawiązuje do programu SPD, nie pojawia się wiele nowych tematów do dyskusji. CDU deklaruje, że będzie z kierowała się trzema kluczowymi dla niej wartościami: dobrobytem, bezpieczeństwem i pokojem.

W tym samym czasie bardzo aktywny jest M. Weber, którego deklaracje nie zawsze budzą entuzjazm w Berlinie. Po pierwsze, stwierdził, że zakończy negocjacje akcesyjne do UE z Turcją. Mimo, że negocjacje są martwe, to zwłaszcza dla Angeli Merkel, ważnym było utrzymywanie stanu rzeczy, który odegrał ważna rolę w osłabieniu napływu uchodźców z regionu.

Drugą kontrowersyjną dla Berlina kwestią jest deklaracja Webera w sprawie Nord Stream 2. Uważa on, że rurociąg jest zbędny, za co otrzymał wsparcie z krajów bałtyckich i Polski. W opozycji do tych deklaracji ustawiła się zarówno Angela Merkel, jak i szef CSU Markus Söder.

Także spór pomiędzy Weberem a węgierskim premierem Viktorem Orbánem rozgniewał niektórych polityków w CSU.  Kolejnym punktem zapalnym okazała się jego wypowiedź dotyczącą Iranu: „Myślę, że Unia Europejska musi ponownie rozpocząć rozmowy z naszymi irańskimi przyjaciółmi, ponieważ nie chcemy żadnej eskalacji” – stwierdził Weber. Kramp-Karrenbauer wyraźnie zaprzeczyła, że jest możliwa przyjaźń między państwami lub nawet rządami. „Ludzie, którzy mieszkają w Iranie i cierpią z powodu sytuacji, zasługują na nasze wsparcie, na pewno nie system rządów mułłów. Nie czujemy jednak, że jesteśmy przyjaciółmi z irańskim reżimem.”

Z tych powodów autor artykułu przewiduje, że mimo, że po raz pierwszy CDU i CSU udało się wystawić wspólnego kandydata reprezentującego koalicję w europejskich wyborach, to poparcie to potrwa tylko do 26 maja.

Źródło: Die Welt ;


Maria 2.0 – czyli strajk niemieckich katoliczek

Skandale pedofilskie i kryzys hierarchii to problemy nie tylko dla polskiego społeczeństwa. W kilkuset miejscowościach w Niemczech odbyły się protesty kobiet domagających się zmian w Kościele katolickim. Akcja „Maria 2.0” powstała w diecezji Münsteru. Trwa od 11 do 18 maja i jest protestem kobiet związanych z wolontariatem kościelnym przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu i marginalizacji kobiet w Kościele.

Według planu do najbliższej soboty, kobiety nie będą wykonywać żadnych prac w kościołach ani uczestniczyć w nabożeństwach. W niedziele odprawiano także alternatywne msze przed drzwiami kościołów. Akcję wsparł m.in. Jörg Hagemann proboszcz w Wolbeck i dziekan w Münster.

Protesty pośrednio wsparł też biskup Franz-Josef Bode, który powiedział, że: „Akcja jest dobra i może być sygnałem o potrzebie większego udziału kobiet w Kościele katolickim.

Źródło: Tagesschau, Kirche und Leben


Redakcja

Janusz Gorol – na co dzień HR Biznes Partner w dużej firmie produkcyjnej. Z zamiłowania koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii
i politologii, ukończył program Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Aktualnie kontynuuje edukacje na studiach MBA o profilu Przemysł 4.0 na Politechnice Śląskiej. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig, a także trzykrotnie uczestnikiem Acton University w Grad Rapids Michigan.

Paulina Dereszkiewicz- absolwentka stosunków międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności; rzecznik prasowy Przedstawicielstwa Regionalnego Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów w Trójmieście, od dwóch lat pracująca w międzynarodowych korporacjach na rynku niemieckim. Pasjonuje się dyplomacją międzynarodową.

Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

 

 

Ekspres Niemiecki, nr 21, red. Janusz Gorol

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.