Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Kto wystartuje w wyborach do ukraińskiego parlamentu? Znamy główne nazwiska. - Instytut Wolności

Kto wystartuje w wyborach do ukraińskiego parlamentu? Znamy główne nazwiska.

Ekspres Ukraiński nr 27, 18 czerwca 2019, pod red. Adriana Purzyckiego

Kto wystartuje w wyborach parlamentarnych? Znamy główne nazwiska.

Czołowe ukraińskie partie polityczne przedstawiły listy kandydatów w okręgach krajowych w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Sondaże wskazują, że sześć z nich może być pewna, lub jest bliska, przekroczenia progu wyborczego. Przede wszystkim największym poparciem cieszy się partia Sługa Narodu związana z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim (średnia sondaży z czerwca: 48,06%), następnie Opozycyjna Platforma (skupiająca siły post-Janukowyczowskie – 10,96%), Europejska Solidarność Petra Poroszenki (7,93%), Ojczyzna Julii Tymoszenko (7,4%), partia Głos kierowana przez muzyka Swiatosława Wakarczuka (5,86%) i wreszcie Siła i Honor, kierowana przez byłego szefa Służby Bezpieczeństwa Ihora Smeszko (4,13%).

Przejdź, aby powiększyć

W składzie pierwszych dziesiątek list każdej z tych partii 70% stanowią mężczyźni, a 30% kobiety. Parytet płci (50%/50%) wśród kandydatów i kandydatek został zachowany w pierwszych dziesiątkach na listach partii Europejska Solidarność oraz Głos. Z kolei najmniej kobiet jest w czołówce list Opozycyjnego Bloku (1/10) oraz Ojczyzny (2/10).

Przejdź, aby powiększyć

Dwie listy kandydatów składają się z potencjalnych parlamentarnych debiutantów: pierwsza dziesiątka listy Sługi Narodu w całości, lista Głosu podobnie, jednak z wyłączeniem jej lidera Swiatosława Wakarczuka, który zasiadał w Radzie Najwyższej w latach 2007-2008. Na zupełnie przeciwległym biegunie, jeśli chodzi o doświadczenie polityczne kandydatów, znajdują się listy Opozycyjnego Bloku i Ojczyzny, których czołówka całkowicie składa się z obecnych lub byłych parlamentarzystów. Takie osoby stanowią natomiast połowę pierwszej dziesiątki list Siły i Honoru oraz Europejskiej Solidarności.

Największe doświadczenie pracy w rządzie lub Administracji Prezydenta mają liderzy listy partii Ukraińska Strategia (w sondażach daleko pod progiem wyborczym). Ośmiu kandydatów z pierwszej 10. tej partii zasiadało w rządzie Hrojsmana i/lub Jaceniuka. Duża reprezentacja osób z doświadczeniem we władzy wykonawczej znalazła się na liście Opozycyjnej Platformy i Ojczyzny (w obu przypadkach 5 na 10 kandydatów).


Cywile cały czas giną w Donbasie

Misja Monitorująca ONZ ds. praw człowieka na Ukrainie podsumowała w swoim najnowszym raporcie dotychczasowy stan strat cywilnych w 2019 r., w związku z rosyjsko-ukraińskim konfliktem w Donbasie.

Z raportu wynika, że o ile okres od stycznia do maja 2019 roku był stosunkowo spokojny, to znaczne pogorszenie sytuacji nastąpiło w czerwcu. Od początku roku 12 osób cywilnych zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w związku z ostrzałami oraz wybuchami min i niewypałów.

Ważnym problemem pozostaje funkcjonowanie punktów kontrolnych na linii rozgraniczenia: w związku z pogorszeniem stanu zdrowia podczas ich przekraczania zmarło 9 osób. Łącznie, od 2014 roku w bezpośrednim związku z walkami w Donbasie, życie straciło 3331 cywilów, a ponad 7000 zostało rannych.

Jak podaje misja ONZ, działania bojowe mają wpływ na życie 3,9 mln mieszkańców Ukrainy.  Ponadto ukraińska agencja informacyjna UNIAN donosi o intensyfikacji działań zbrojnych w połowie czerwca oraz wzmożonych ostrzałach ze strony rosyjskiej. Tylko w dniach 16-17 czerwca rosyjskie jednostki aż 64 razy dokonały naruszeń zawieszenia broni .

Źródło: Raport OHCHR ; UNIAN ;


Rozwiązanie parlamentu nadal pod konstytucyjnym znakiem zapytania?

Nadal nie wiadomo, jaką decyzję podejmą sędziowie Konstytucyjnego Sądu Ukrainy ws. dopuszczalności rozwiązania parlamentu przez prezydenta Zełenskiego w dn. 21 maja br.

Przypomnijmy, że decyzja ogłoszona przez prezydenta w dniu zaprzysiężenia od początku budziła kontrowersje prawne, choć jednocześnie wcześniejsze przedterminowe wybory są na rękę nie tylko partii Sługa Narodu, ale także części opozycji. Ci, którzy decyzję tę kwestionują, próbowali zaskarżyć ją równocześnie przed Sądem Najwyższym, jednak ten odmówił rozpoznania sprawy i uznał się za niewłaściwy.

W opinii prezydenta, Konstytucyjny Sąd Ukrainy zdaje się z kolei grać na zwłokę – najpierw 4 czerwca przyjął do rozpoznania wniosek o uznanie za niedopuszczalne rozwiązanie parlamentu złożony przez 62 deputowanych, jednak pomimo „pilnego charakteru sprawy” wyznaczył termin posiedzenia dopiero na 11 czerwca.

Po upływie tygodnia Sąd wysłuchał wnioskodawców oraz strony prezydenckiej, po czym kontynuował posiedzenie za drzwiami zamkniętymi zapowiadając publikację ewentualnego orzeczenia na stronie internetowej. Tak się jednak nie stało, gdyż rozprawę kolejny raz odroczono do dnia 18 czerwca. Prezydent Zełenski nie udzielił dotychczas jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy uszanuje ewentualny niekorzystny dla siebie wyrok.

Przewodniczący Rady Najwyższej Andrij Parubij  14 czerwca oznajmił, że przedstawił Sądowi dokumenty dotyczące wielkości koalicji parlamentarnej w momencie opuszczenia frakcji „Front Ludowy”, zgodnie z którą liczba deputowanych w koalicji była wówczas większa niż 226.

Źródło: UNIAN ; Hromadśke ;


Spis powszechny 2020… na smartfonach

Minister rozwoju gospodarczego i handlu oraz wicepremier Stepan Kubiw zapowiedział, że planowany na 2020 r. powszechny spis ludności na Ukrainie odbędzie się za pośrednictwem smartfonów i innych urządzeń mobilnych.  Sam minister przyznaje jednak, że choć takie rozwiązanie jest przygotowywane od kilku lat, to „nadal pojawiają się pewne trudności”. Wstępny test systemu na potrzeby cenzusu 2020, zostanie przeprowadzony jeszcze w grudniu bieżącego roku.

„Obywatele sami będą wprowadzać dane, te zaś zostaną zaszyfrowane i przesłane na serwer DerżStatu (Państwowego Urzędu Statystycznego Ukrainy)” – wyjaśnił Kubiw. Dodał także że do tych, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli tego samodzielnie zrobić, przyjdą fizycznie rachmistrze z tabletami.

Pomysł spisu powszechnego online, zabezpieczonego technologią blockchain został przedstawiony przez Wołodymyra Zełenskiego podczas jego kampanii prezydenckiej, zaś rząd wyznaczył planowany spis na 2020 r. Koszt cenzusu online według wstępnych szacunków wyniesie ok. 2 mld UAH, jednak badanie jest konieczne – poprzedni spis odbył się bowiem w 2001 r. i wynikało z niego m.in. że liczba ludności kraju wynosi 48,5 mln. Na podstawie tych nieaktualnych danych do dziś np. redystrybuowane są środki z budżetu państwa do poszczególnych jednostek terytorialnych.

Cyfryzacja spisu powszechnego jest częścią szerszego programu „Państwo w smartfonie” – zgodnie z którym Ukraińcy mają do końca 2019 r. mieć dostęp do ponad 200 usług publicznych poprzez urządzenia mobilne. Podczas dyskusji eksperckiej skupiającej 65 przedstawicieli organizacji społecznych oraz środowiska IT/GovTech, która odbyła się 12 czerwca w siedzibie Administracji Prezydenta – doradca ds. cyfryzacji Mychajło Fedorow oznajmił, że ambitny plan zakłada przeniesienie do sfery online 90% usług publicznych do roku 2024. Ma to ograniczyć konieczność bezpośredniego załatwiania spraw z urzędnikami, zwiększyć transparentność systemów oraz przede wszystkim zmniejszyć poziom korupcji.

Pomoc Ukrainie we wdrażaniu usług e-państwa zapowiedziała już Estonia, którą Fedorow odwiedził specjalnie w tym celu dwa dni wcześniej.

Źródło: 5 Kanał ; UkrInform ; UNIAN ;


Numer przygotowali:

Adrian Purzycki (redaktor prowadzący) – absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Współpraca: Maciej Piotrowski – ekspert Instytutu Wolności ds. Ukrainy, członek redakcji „Polski w Praktyce”, tłumacz z języka ukraińskiego.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Ukraiński nr 27, 18 czerwca 2019, pod red. Adriana Purzyckiego

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.